Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Trujące tuje
komentarze autor
Re: Trujące tuje
Tekst o trujących tujach krąży w sieci od dłuższego czasu i wciąż jest powielany. Ale to niepotrzebne nakręcania paniki. Tuje, tak jak wiele roslin w ogrodzie faktycznie mają w sobie trujący związek, ale trzeba by zjeść sporo liści tui, zeby się zatruć. Tak samo trujące są hortensje, konwalie i wiele, wiele roslin, które mamy w ogrodzie. Ale przecież nikt ich nie je!! Trujące właściwości tujonu z tui znane są od dawna. Podobnie jak trujące właściwości taksyny, czy taksolu obecnych w cisach, olejku eterycznego z jałowca sabina i wielu innych roślin. Jednocześnie wszystkie te rośliny i ich produkty są stosowane w medycynie. Równie trujący jak tujon jest olejek golteriowy (Golteria) obecny w co drugiej paście do zębów, nadający charakterystyczny kamforowy aromat i dezynfekujący jamę ustną. Skoro tuje są tak trujące, to dlaczego nie słychać o przypadkach zatruć nimi? W całej Polsce rosną tuje i są to rosliny ładne, zdrowe i łatwe w uprawie.
2019.10.21
~ redakcja
Re: Trujące tuje
Polecam zapoznać się z artykułem https://cotozachoroba.pl/szkodliwe-tuje/
2019.10.19
~ Marlena
Re: Trujące tuje
Tuje rosnące w ogrodzie nie są w ogóle szkodliwe. To straszenie ludzi nie ma uzasadnienia. Oczywiście zjedzenie gałązki tui grozi zatruciem, tylko kto je gałązki tui? są po pierwsze niesmaczne - wystarczy porzuć kilka igieł... bez żadnych konsekwencji. W naszych ogrodach wiele roslin mogłoby nam zaszkodzić po zjedzeniu, ale przecież ich nie zjadamy, tylko sadzimy dla ozdoby.
2018.11.02
~ redakcja
Trujące tuje
W internecie można znaleźć mnóstwo informacji odradzających sadzenie tuji w ogrodach ze względu na ich częściową lub całkowitą toksyczność i szkodliwość dla zdrowia. Jak to zatem jest, czy są jakieś wiarygodne badania potwierdzające ten fakty. Czy są odmiany, które nie są szkodliwe. Co posadzić w zamian na szybko rosnący i wiecznie zielony żywopłot?
2018.10.29
~ jaceksoltys