Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Cięcie azalii japońskich
komentarze autor
Re: Cięcie azalii japońskich
Witam. U mnie problem mam z azalia japońska w doniczce w mieszkaniu, wody jej nie brak jedyny problem to brak kwitnienia. Proszę o pomoc , jakie kroki poczynić by kwitla jak dawniej. Lubię kwiaty i zieleń wokół siebie. Pozdrawiam amator roślin:-)
2018.11.03
~ Krzyś
Re: Cięcie azalii japońskich
Witam z Zamościa w woj. lubelskim. Mam od 15 lat azalie i rododendrony. Nigdy ich niczym nie zabezpieczałam na zimę. Kwitną przepięknie. Jeśli coś podeschło to tylko z mojej winy. Tolerują pełne słońce, ale się męczą. Te w większym cieniu(pół dnia) radzą sobie lepiej. Tylko dwie podstawowe rzeczy by pięknie kwitły: mnóstwo wody, mnóstwo nawozu(siarczan amonu na wiosnę), Substral do rododendronów do każdego podlewania. Nigdy nie spaliłam ich żadnym nawozem! Bez nawozów nie istnieją.
2018.05.02
~ Iwona
Re: Cięcie azalii japońskich
mam w ogrodzie kilka azalii i nie wiem czy mogę obcinać kwiaty
2015.05.21
~ kasia
Re: Cięcie azalii japońskich
Mam dwie azalie jap. odm. Marushka. Jedna rośnie w miejscu zacienionym, osłoniętym. Druga, bardziej otwarte, przewiewne i słoneczne stanowisko. Do ostatniej zimy przykrywałem gałązkami świerków, na ostatnią jasną włókniną. Ta druga ciężko doświadczyła ostatniej zimy. na wiosnę wyglądała wręcz żałośnie. Podjąłem walkę o jej odnowienie, pierwsza też na tym znacznie skorzystała. Zastosowałem intensywne nawożenie granulowanym obrnikiem, nawozem dla różaneczników oraz zakwaszacz gleby, wszystko do kupienia w sklepie ogrodniczym. Oczywiście intensywne podlewanie. Obie odżyły w szybkim tempie. Zakwitły bardzo obficie. Przybyło dość dużo masy zielonej. Zieleń nabrała pięknej barwy. Stosuję wg fachowych zaleceń obrywanie przekwitniętych kwiatostanów, co pozytywnie wpływa na następne kwitnienie. Planuję posadzić w pobliżu opisanych nowe azalie miniaturowe. Jeżeli trafię na zdrowe sadzonki, miałem przykre doświadczenie z nabyciem zainfekowanych różaneczników (fuarioza), to mając już trochę doświadczenia, będę się cieszył tymi pięknymi krzewami.
2013.09.20
~ stenar
Re: Cięcie azalii japońskich
Jeśli widać listki, to proszę jeszcze poczekać ze 2-3 tygodnie i obciąć jak już bedzie wiadomo, co na pewno nie przetrwało. A tawułka to prawdziwa tawułka (Astilbe) czy tawuła (Spiraea) - wbrew podobnym polskim nazwom to kompletnie rózne rośliny. Tawuła jest mało wymagającym i odpornym krzewem, zupełnie odwrotnie, niż azalia (tawułka jest byliną, jej nadziemna część zamiera na zimę).
2012.05.09
Redakcja
Re: Cięcie azalii japońskich
Dziękuję za odpowiedź. Obok miałam tawułkę i nie przykrywałam jej na zimę, pieknie przezimowała i cudnie rosnie. Niestety azalia straszy na odległość. Teraz ta jedna malutka gałążka kwinie, więc kiedy najlepiej przyciąć te suche? Wydaje mi się, że na bardzo nielicznych odnogach widac malutkie zielone listki. Ciągle czekam z nadzieją,że odbije.
2012.05.09
~ Ewa
Re: Cięcie azalii japońskich
No cóż, to dość nietypowa sytuacja:) Zapewne ta jedna gałązka zdołała się ukryć się pod śniegiem, którego w tym roku było bardzo mało w okrkesie, gdy panowały najwieksze mrozy. Niestety, azalie japońskie podmarzają, jeśli stanowisko nie jest wystarczająco osłonięte, a mróz jest solidny, więc okrywać jednak warto. A jeśli zmarzły - nie ma wyjścia, obcinamy. Proszę sprawdzić, czy w miejscach uschniętych liście nie pojawiają się nowe - czasem liście przemarzają, ale to nie musi oznaczać, że całe pędy również. A jeśli cały pęd jest martwy (widać to po przecięciu - jego kolor nie będzie "żywo" zielony) trzeba go niestety usunąć.
2012.05.09
Redakcja
Re: Cięcie azalii japońskich
Witam, ja moją azalię okryłam agrowłókniną na zimę. Jak się okazało wiosną, zrobiłam błąd. Zakwitła tylko jedna gałązka, ta która wydostała się spod agrowkókniny na samym dole. Teraz ona jako jedyna pięknie kwitnie i jest zielona, niestety cały krzak ma dużo suchych pąków i liści. Co ma zrobić i kiedy?
2012.05.09
~ Ewa
Re: Cięcie azalii japońskich
Absolutnie nie przycinamy teraz azalii, proszę spojrzeć na końce ich pędów. Są tam grube pąki, które kryją kwiaty na wiosnę, więc przycinając azalie pozbawiłaby się Pani tego, na co się czeka najbardziej. Dlatego azalie tniemy po kwitnieniu. Zresztą lepiej już nic nie ciąć, bo zaraz mróz i po co pozostawiać na roślinach świeże rany.
2011.10.15
~ Ania
Re: Cięcie azalii japońskich
Moje azalie przekwitly juz dawno. teraz jest jesien - czy jto oznacza, ze est juz za pozno, aby je przycinac?
2011.10.15
~ Ta co sie nie zna
Cięcie azalii japońskich
Dlaczego warto strzyc azalie japońskie i jak to robić?
2011.05.27
Maja w ogrodzie