Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Czysta woda w oczku wodnym
komentarze autor
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Witam mam oczko wodne ale w środku jest pokryte sale folia jak posadzić rośliny wodne żeby pozbyć sie alg wodnych jest ich bardzo dużo .Myślałam o ślimakach ale nie wiem jakie mam dużo ryb i nie wiem czy to jest dobre proszę o pomoc
2019.02.10
~ Iga
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny. Przy wlasciwej obsadzie oczka i duzej ilosci roslin szansa na zakwit glonow jest mała. Preparaty zawierające siarczan miedzi, monolinuron i inne tego typu świństwa zabijają nie tylko glony, to środki biobójcze przecież. Na te bakterie ecogerm lub e-my jeszcze sie zgodze, reszty nie stosujcie bo szkoda kasy.
2019.01.21
~ Aquatica
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Witam, ja kilka lat walczyłem z zieloną wodą i glonami nitkowymi dorastających do 0.5m... po rożnych próbach rezultaty były kiepskie i szczerze moge powiedzieć że po użyciu chemii do 3 tygodni inwazja wroga była kilka ray mocniejsza... po wyczyszczeniu całego oczka dokładnie 12m3 i wymianie starej wody dałem do filtra ( NPF 30 Aqua Nova 24v ) EcoGerm Starter 100g i co miesiąc stosuje EcoGerm Ponds 50g . PhosSorb 500g regularnie co 2 miesiące i AlgoStopper co tydzien 50ml... do tego zainwestowałem w rośliny oczyszczające i jak u mnie ładnie rosną i spełniają swoją funkcje www.hydroflora.pl ja osobiscie od nich mam 43 rosliny w tym rogatka moczarka itp. przy takiej ilosci roślin nie można zapomnieć o skimerze który pięknie zbiera wszystkie za nieczystości z powierzchni Musiałem podjąć takie działania gdyż mam karpie koi do 35cm jesiotry na 50cm linki 35cm i wiele innych... a wiadomo ze karpie strasznie brudzą wode;)
2018.05.23
~ Pawcio
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Pani Kaju, takich bzdur jak Pani tu wypisuje nigdzie nie wyczytałem.... filtry, lampy uv czy preparaty (nie które) nie zaburzają równowagi bakteryjnej w wodzie, a jeśli tka to proszę przedstawić odpowiednie argumenty z dowodami a ja przedstawię wyniki badań po stosowaniu środków chemicznych z półki allegro i z wyższej półki stosowanej przez hobbystów.
2018.05.16
~ czyste oczko.
Re: Czysta woda w oczku wodnym
łatwo sprawdzić działanie środków chemicznych-chlor ,wapno i inne tego typu środki -wlać do wanny i się w tym położyć,po leżakować jaki skutek będzie na was taki sam na nasze wody [nikt o zdrowych zmysłach tego nie zrobi-wiec dlaczego aplikujecie to naszemu środowisku ] poczytajcie literatura akwarystyczna- dużo wam wyjaśni -niesztuka jest mieć czysta wodę w oczku , arcydzieło to czysta woda w akwarium 10 litrowym
2018.02.13
~ tomiiik
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Ja od zawsze używam filtra z lampą UV i wodę mam klarowną. NIe wiem, czemu Pani Kaja ma coś do takich filtrów.
2017.12.19
~ Anna
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Nie mogę czytać takich bzdur jak poniżej. Chlor, lampy UV, chemia,chlorek żelazowy, miedz, elektrolizer miedzi, ozonowanie itp. To wszystko zabija pożyteczne mikroorganizmy i zatruwa oczko i jego wszystkich mieszkańców, pszczoły, ważki itp. Twierdzenie, że rybki mają się dobrze jest fałszywe, po prostu jakoś przeżyły to podtrucie tak jak i człowiek początkowo sobie radzi w ogromnym smogu. Nie zmienia to faktu, że ryby są systematycznie trute i jest to zwykłe zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Jak raz się zastosuje takie środki to już nie będzie wyjścia. Jeszcze raz podkreślam, jeśli nie chcemy mieć glonów i zależy nam na naprawdę czystej wodzie to stosujmy tylko naturalne metody: rośliny filtracyjne, filtry biologiczne, mineralne absorbenty fosforanów, torf kwaśny, biolignit, szyszki olchy, słoma jęczmienna i jej ekstrakty, bakterie typu ecogerm lub em-y.
2017.11.22
~ Kaja
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Używałem różnych preparatów. Drogie i mało skuteczne. Jeden był bardzo skuteczny ale już go nigdzie nie ma. Pewnie był za bardzo skuteczny i korporacje wywaliły go z handlu. Był to preparat na bazie chlorku żelazowego. Taki się używa w ambulatoriach do dezynfekcji ran jak również do uzdatniania wody pitnej. Załatwiałem go u znajomej w przychodni a teraz kupiłem taki na Allegro. Efekt natychmiastowy a woda przejrzysta, rybki pływają i mają się dobrze. Zastosowałem płaską łyżeczkę na 200 l wody, oczywiście po przednim rozpuszczeniu w konewce. Powodzenia.
2017.11.03
~ Piotr
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Ja w tym sezonie za poradą znajomego profesora z ochrony środowiska stosowałam zapobiegawczo naturalny koncentrat algostopper. Wlewałam go regularnie (jednorazowo mało da) od wiosny do września i pierwszy raz od wielu lat nie miałam problemu z zieloną wodą i nie musiałam stosować żadnej chemii, glony nitkowate rosły dużo słabiej i jak już się pojawiały to sypałam je proszkiem o nazwie algosplit, znikały natychmiastowo. Tanio, bezpiecznie i skutecznie. Polecam
2017.10.10
~ Fureksa
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Elektrolizer miedzi jest zakazany np w niemczech, miedz jest rakotwórcza, równie dobrze można dawkować chlor :( Albo czyścimy oczko naturalnie i biologicznie albo stosujemy chemię i mamy gdzieś całe życie.
2017.07.28
~ Kaja
Re: Czysta woda w oczku wodnym
u mnie sprawę załatwił elektrolizer miedzi zero glonów
2017.07.27
~ Leszek
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Nie używajcie nigdy chemii !!! Zadziała bardzo szybko ale i szybko zniszczy całą równowagę biologiczną i będziecie musieli kupować ją cały czas. Tylko rośliny, bakterie i jeśli już to ekologiczne preparaty do oczek wodnych. Potrzeba też trochę cierpliwości i wiedzy o naturalnych procesach.
2017.07.20
~ Kaja
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Nie wszedzie dziala sloma jeczmienna, u mnie zielona woda po algostopper zniknela po 3 dniach, warto tez dosadzic rogatka i duzo roslin plywajacych.
2017.07.19
~ Klara
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Algostopper to tylko strata pieniędzy. Nie działa absolutnie
2017.07.18
~ Rex
Re: Czysta woda w oczku wodnym
W tym roku postanowiłem podjąć ostatnią próbę uzyskania czystej wody w oczku. Przez ostatnie 7 lat wszystkie metody, które stosowałem miały efekt krótkotrwały albo doprowadzały do śnięcia ryb. Podaje sposób, który wyklarował mi zieloną wodę, usunął osad z folii, a rybki mi skaczą szczęśliwe. - filtr z pompką z wkładem kermazytowym + 2 woreczki słomy jęczmiennej w środku. Co tydzień przepłukiwany. - lampa UV przed filtrem, włączam ją tylko na noc, - 2 woreczki torfu włóknistego z allegro wymieniane co 2 m-ce. Od czasu do czasu wyciągam je i ugniatam, żeby uwolnić naturalne związki chemiczne. Nie wiem który element jest najskuteczniejszy czy może kombinacja wszystkich spowodowała, że problem zielonej wody w końcu zniknął. Dla jasności: przed zastosowaniem tego co wyżej wymieniłem tylko 1/2 części wody w oczku, która oczywiście natychmiast zzieleniała, a efekt czystości pojawił się po ok. 3 tygodniach. Teraz widzę dno oczka, a rybki nawet w nocy :). Oczko ma ok 4-5m3. Zdecydowanie odradzam chemię. Zastanawiam się jeszcze nad wrzuceniem rogatka, na pewno nie zaszkodzi. Życzę wszystkim powodzenia i cierpliwości :)
2017.06.06
~ mariooz
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Wraz z zona w w tym roku kupiliśmy małże szczeżuja pospolita stosowaliśmy rożne preparaty zarówno naturalne jak i środki chemiczne które działały dość krotko,po wpuszczeniu małż widoczny efekt był bo około 3 tyg. i teraz mamy naprawdę czysta wodę bez glonów,my kupywaliśmy o tego Pana http://allegro.pl/malza-szczezuja-pospolita-hit-malze-gratisy-2017-i6736195876.html
2017.05.31
~ Andrzej
Re: Czysta woda w oczku wodnym
U mnie bluklar nie zadziałał, woda zrobiła się minimalnie czystsza ale po 3 dniach było to samo, ecogerm jest świetny ale dosyć drogi i chyba tez trzeba go bedzie powtarzać, wapno odradzam, można tym wybić całe życie w oczku
2017.05.25
~ Filka
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Torf to dobry pomysł, słoma jęczmienna już gorszy. Jak zacznie gnić to bardziej zaszkodzi niż pomoże. Lepiej użyć jej ekstraktu np. AlgoStopper. Co do omawianych bakterii to bezkonkurencyjne są ecogermy. Ecogerm starter stosuję zawsze na wiosnę, ecogerm ponds podczas całego sezonu. Doskonale likwidują osady i ograniczają liczbę glonów. Najważniejsze i tak jednak zawsze będą rośliny i bogata obsada zbiornika.
2017.04.07
~ Kaja
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Pisze znowu. Tydzien temu wyciagnelam po zimie worki ze sloma i kwasnym torfem i wrzucilam ponownie nowe worki z torfem kwasnym. Dzisiaj wrzuce jeszcze slome jeczmienna. Piszecie, ze przy folii woda zielona to normalne dopoki rosliny nie rusza to taka woda bedzie jeszcze do konca kwietnie. Ja na torf i slome nie narzekam woda klarowna. Na dole zbiornika zawsze sa jakies pozostalosci, ale na gl. 1, 20 wodac kamienie. Filtr jeszcze nie wlaczony. Przed wlaczeniem filtra odkurze wode. Ryby dobrze przezimowaly.
2017.04.05
~ Zuza
Re: Czysta woda w oczku wodnym
Co do preparatu BluKlar znalazłem fajny wpis z opisem jego działania na blogu https://aktywatory.pl/blog/76_dzialanie-preparatu-do-stawow-bluklar.html Z ciekawości sprawdzę go w swoim oczku wodnym
2017.03.17
~ Artur