Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Problem z piwoniami
komentarze autor
Re: Problem z piwoniami
Chyba jednak popełniłaś błąd przy przesadzaniu. Piwonia przy przesadzeniu powinna być wsadzona na taką samą głębokość!!! Przed wykopaniem zaznacza się sznurkiem, tasiemką czy czymś podobnym, zawiązując na poziomie ziemi na kilku gałązkach, jako znaczniki, które potem wykorzystujemy przy wsadzaniu na nowe miejsce. Muszą być tak samo na poziomie ziemi. Zwykle przy głębszym wsadzeniu piwonii do ziemi, ta strajkuje brakiem kwiatów. Odwiązujemy znaczniki i czekamy do następnego roku na pierwsze kwiaty.
2018.07.06
~ Stef
Re: Problem z piwoniami
Mam piwonię już kilka lat,co roku ma duże przyrosty ale nigdy jeszcze nie miała pąków i nie zakwitła. Co robić ?
2018.07.03
~ Janusz52
Re: Problem z piwoniami
Trzeba podnawozić wczesna wiosną nawozem dla roslin kwitnących.
2018.05.21
~ Agata
Re: Problem z piwoniami
Moim problemem są małe kwiaty. Niektóre krzewy rosną już wiele lat w jednym miejscu inne od trzech lat. Ale u jednych i drugich jest ten sam problem. Czy czegoś brakuje im w ziemi?
2018.05.20
~ Hanka
Re: Problem z piwoniami
Może gleba na pani działce jest uboga w azot.
2017.06.09
~ Magda
Re: Problem z piwoniami
Wszyscy pytają, dlaczego piwonie nie kwitną..., a moje NIE ROSNĄ :( Z 6 drzewiastych tylko 3 wypuściły po 2-3 listki, ale małe, na ok. 3- 5 cm. A te zwykłe piwonie, które na działce już rosły, mają nie więcej niż 15 cm - u sąsiadów są dużo wyżssze i szykują sie do kwitnienia. Co jest nie tak? Poradźcie, proszę.
2017.05.18
~ brokyanna
Re: Problem z piwoniami
Witam . Mam problem całe piwonie pokryte są czymś lepkim , tak jakby syropem. Nie wiem co to może być . Jakich preparatów potrzeba żeby się tego pozbyć ?
2015.05.09
~ Bartek
Re: Problem z piwoniami
Witam.Posiadam piwonie drzewiastą i niestety zaatakowana została przez żarłoczne gąsienice. W sklepie ogrodniczym polecono mi zastosowanie środka owadobójczego. Zastosowałam go zgodnie z instrukcją podana na opakowaniu, niestety nie wiem dlaczego ale po 3 tygodniach po użyciu tego środka liście zaczęły się zwijać i są trochę uschniete. Mam pytanie czy miał ktoś podobny problem? Co zrobić by poprawić kondycję liści.Boje się ze krzak mojej piwoni nie za kwitnie.:-(
2015.04.05
~ Gosia S.
Re: Problem z piwoniami
witam A mozecie mi powiedziec lub rozpisac calo roczny plan piwoni co jakiego miesiaca sie robi co sie daje kiedy mozna pryskac i itp. bo znalazlem cos takiego po holendersku ale wole na nasz klimat wiedziec czy jest jakis plan dzialania
2014.12.22
~ kamil
Re: Problem z piwoniami
Jeśli w poprzednim roku peonie były zdrowe, to najlepiej nie stosować chemicznych środków profilaktycznie, warto sięgnąć po naturalny preparat, bp wyciąg z grejfruta (Biosept). Jeśli peonie już chorowały, to trzeba opryskać kilka razy, raz, jak zaczynają się pojawiać liście, potem po 10-14 dniach i ew, ostatni raz przed rozwinięciem pąków.
2012.03.02
Redakcja
Re: Problem z piwoniami
Kiedy opryskiwać piwonie ,aby rosła zdrowo ?
2012.03.01
~ Bestonka
Re: Problem z piwoniami
U mnie to nie szara pleśń.Liście są zdrowe,żadnych przebarwień ,kropek plam.Mrówki odkąd pamiętam zawsze po nich chodziły.Fakt,w tym roku plaga mrówek ale one bardziej w różach i pod.
2011.06.28
~ Ola
Re: Problem z piwoniami
Witam, to z pewnością szara pleśń. Mrówki na piwoniach to absolutnie coś normalnego, one żyją w symbiozie z piwoniami. Zwabia je słodka wydzielina na okrywach pąków. Kiedy kwiat się otwiera, mrówki znikają. Nie należy się tym martwić, bo to objaw zdrowy i normalny. Piwonie są porażane przez chorobę grzybową - szarą pleśń, której objawem są brunatne plamy na pędach i liściach oraz pokrywające się szarym nalotem, zamierające pąki kwiatowe. Chore części roślin należy usuwać, a gdy lato jest deszczowe, raz na tydzień opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym, na przykład Bioseptem. Przycinanie i usuwanie liści jesienią pomaga uniknąć szarej pleśni.
2011.06.26
~ REDAKCJA
Re: Problem z piwoniami
Witam wszystkich.Moje piwonie tez mało kwitły, zaschnięte pąki.Wydaje mi się, że przyczyną są mrówki, które wypijają sok z pąków.Stosowałam decis ale mało skuteczny.
2011.06.26
~ bożena
Re: Problem z piwoniami
moje piwonie do czasu zanim zaczęłam na wiosnę pryskać miedzianem też miały czarne pączki i niewiele kwiatów.Miedzian pomógł.Kwitną .nawet te nowo posadzone.W tym roku pomimo oprysku z ok.40 krzaczków miałam około 7 kwiatów i całą masę pustych niewielkich pąków.Nie miałam żadnego czarnego.Podejrzewam,że przyczyną był majowy przymrozek.Bo innej przyczyny nie widzę
2011.06.19
~ Ola
Re: Problem z piwoniami
Przyczyny zasychania pąków mogą być dwie. Pierwsza z nich to zbyt słaba gleba. Nawet, jeśli obok rośnie inny krzew, który kwitnie, to trzeba pamiętać,że różne odmiany mają różną siłę wzrostu i ciut inną tolerancję, poza tym gleba w obrębie jednego ogrodu może się bardzo różnić. A drugą przyczyną może być szara pleśń. W taki wypadku należy co 10-14 dni (przynajmniej trzykrotnie) opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym. Przeciwko szarej pleśni można stosować np. Biosept, Kaptan, Ronilan (stężenie podane będzie podane na opakowaniu środka).
2011.06.16
Redakcja
Re: Problem z piwoniami
Ja też mam problem z różową peonią. Ma już trzy lata, przesadzona z doniczki. Na wiosnę pojawia się nawet dużo pączków, które zasychają. Czym to może być spowodowane? Obok rośnie biała peonia przesadzona z działki i ona kwitnie
2011.06.16
~ Alina
Re: Problem z piwoniami
Wiele osób ma podobny problem z piwoniami. Przyczyn tego, że nie kwitną, może być kilka. Po pierwsze – trzeba im na początku dać trochę czasu na dobre ukorzenienie się w miejscu posadzenia. Zdarza się, że świeżo przesadzane karpy przez kilka pierwszych lat nie kwitną. Należy sprawdzić miejsce, w jakim rośliny zostały posadzone. Piwonie lubią gleby gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne (ale na piaszczystych trzeba je koniecznie podlewać). Stanowisko – słoneczne. Karpy nie mogą być zbyt głęboko – najgłębiej to około 5cm (optymalnie będzie, gdy oczka będą na głębokości 3 do 5 cm) pod powierzchnią gruntu. A czasem ściółkujemy rabaty co roku i w efekcie karpa się „zagłębia”. Innym powodem bywa też głód, czyli po prostu brak nawozu (to na glebach ubogich). Także w konkurencji z innymi roślinami piwonie mogą przegrać w walce o składniki pokarmowe - nie powinny więc rosnąć pod krzewami, drzewami (zwłaszcza, że te dodatkowo ocieniają). Ale uwaga – czasem brak kwitnienia oznacza przenawożenie azotem. Czasem brak kwiatów jest skutkiem przesadzenia w nieodpowiednim terminie – ewentualne przesadzanie przeprowadza się w drugiej połowie sierpnia. Najczęstszym jednak powodem jest zbyt duża głębokość karpy lub ocienienie.
2011.06.10
~ REDAKCJA
Problem z piwoniami
Witam wszystkich. Mam problem z piwonią, od kilku lat nie kwitnie chociaż przesadziłam ją dwukrotnie wydaje mi się,że prawidłowo. Może ma za mało nawozu i trochę za mało słońca?? Drugi raz ma po jednym pąku (biała) i więcej nic. A czerwona nigdy nie miała pączków. Poradźcie mi proszę gdzie robię błąd.
2011.06.10
~ ania_piwonie