Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Męski, kamienny ogród przy pracowni (odc. 303)

dodano: 02.01.2011

W 303. odcinku programu Maja odwiedza męski, nowoczesny ogród kamienny, położony przy pracowni fotograficznej. Maja odwiedzała to miejsce kilkakrotnie. Dzięki temu możemy pokazać, jak ogród powstawał i zmieniał się z upływem czasu.

ODCINEK 303:
 
Ekipa programu "Maja w ogrodzie" towarzyszyła ekipie ogrodników z częstochowskiej Pracowni Projektów Zieleni i jej właścicielce Magdzie Tomżyńskiej przy ciężkiej pracy. Pracownicy przyjechali ciężarówką wypełnioną po brzegi roślinami, które mieli posadzić zgodnie z planem. W pracach uczestniczył też Tomasz Gębuś – fotograf i właściciel tego niezwykłego, kamiennego ogrodu.
 
Pan Tomasz rozpoczynał swoją przygodę z ogrodem kilka lat temu wraz z budową domu, który jednocześnie służy mu za pracownię i studio fotograficzne. Ze względu na stare budynki w sąsiedztwie i niezagospodarowane place, działkę otoczył z trzech stron ceglanym murem. Na początku trzeba było wykonać szereg prac związanych z podziemnymi instalacjami.
 
Po 2 latach zmieniło się trochę otoczenie. Zza ogrodzenia wyłaniają się teraz sylwetki drzew, które przysłoniły wysokie kamienice. Ta niewielka, zaledwie 800-metrowa działka, nabrała nowego, zacisznego charakteru.
 
Ogród umiejscowiony jest od południa, z domu prowadzą do niego duże drzwi balkonowe. Dominują tu proste kształty schodów i małych zbiorników wodnych połączonych wąskim kanałem. Przy jednej ze ścian stoi altana, a wzdłuż całego ogrodzenia zaprojektowano donice i olbrzymią kaskadę z kamiennych bloków. W murze miejscami znaleźć można też kamienne dekoracje – to odciśnięte w skale amonity. Materiał na te kamienne aranżacje pan Tomasz zdobył w niezwykły sposób.
Większość okolicznych budowli powstała z wapiennego kamienia, a nasz gospodarz miał możliwość  pozyskania tego kamienia, gdy rozbierane były dwie kamienice. Część materiału została spożytkowana na sączki znajdujące się pod powierzchnią całego ogrodu. A niektóre bloki pochodzą z kamieniołomu.
 
W ogrodzie zastosowano trawertyn - jasno zabarwioną, porowatą skałę wapienną. Wydobywa się ją w kilku kamieniołomach w koło Częstochowy, Krakowa i na Podhalu. Pośród tych kamieni poukładano otoczaki pochodzące z okolic Dunajca i drobny płukany żwir. Wypełniono nim wszystkie powierzchnie w ogrodzie, a także niewielki staw pośrodku działki. W trakcie murowania gospodarz uznał, że za dużo jest kantów, chciał więc załagodzić takie linie i do swojego ogrodu wprowadził także formy okrągłe.
 
Z ciętego i gładzonego trawertynu powstały schody, obrzeża oczek wodnych, kanał i różnego rodzaju murki. Natomiast płaskich, obłych kamieni użyto do przełamania dużej płaszczyzny drewnianego tarasu. Wykonano go z drewna modrzewia syberyjskiego i pomalowano na ciemny kolor. Nad nim znajduje się potężna altana z płaskim dachem. Z jednej strony dach przymocowano do ściany, z drugiej wspiera się na dwóch grubych belkach. Całe wnętrze wyłożono drewnem, a do wypoczynku służą ogromne fotele i drewniana ława.
 
Duży kontrast dla kamienia stanowi ceglany mur z cegły rozbiórkowej, dosyć wrażliwej na warunki atmosferyczne. Dlatego właściciel przykrył go z wierzchu niewielkim metalowym parapetem. Ta cegła również pochodzi z rozbiórek, a pan Tomasz podkreśla, że jest to materiał niedoceniany. Takiej cegły nie trzeba przecież wypalać (co ma znaczenie dla środowiska).

Pan Tomasz wykonał większość aranżacji w swoim ogrodzie własnoręcznie. Jednak gdy miał zabrać się do sadzenia roślin, postanowił poprosić o pomoc projektanta zieleni i zawitał do położonych nieopodal szkółek państwa Tomżyńskich. Projektantka, Magda Tomżyńska zaproponowała, by w ogrodzie skupić się na wykorzystaniu elementów dalekowschodnich – szczególnie jeśli chodzi o dobór roślin. Wiedziała, że będą pasować do tego ogrodu  i harmonizować z kamieniem. Projektantka podpowiedziała też, by zacząć nasadzenia od roślin „wykrzyknikowych” – najważniejszych i największych.
 
Przygotowując koncepcję nasadzeń, Magda Tomżyńska zapytała pana Tomka, jakiego typu rośliny podobają mu się najbardziej. Jak się okazało, do gustu przypadły mu trawy – i to już jako jedne z pierwszych. Trawy, paprocie, mchy i potężne drzewa to częsty motyw zdjęć pana Tomasza. W toku dyskusji rodziły się kolejne pomysły. Na przykład kratownica na ceglanym murze zainspirowała projektantkę do wykorzystania ognika szkarłatnego (Pytacantha coccinea 'Red Column') – można go rozpiąć na konstrukcji, uzyskując niezwykle malowniczą ścianę. Zaproponowała też posadzenie klonu palmowego o typowym japońskim pokroju. Z kolei malownicze bale z brzóz planowała zamienić na kępę brzóz pożytecznych Donenboosii (Betula utisis ‘Donenboosii') – to drzewa o bardzo białym pniu.
 
Gdy ekipa rozstawiała rośliny do posadzenia, postanowiliśmy porozmawiać z gospodarzem o systemie retencji wody, który tu wprowadził. Pan Tomasz zdradził tajniki budowy tego systemu, o których można poczytać tutaj: SYSTEM.
Koszt wykonania całości prac przy systemie odzyskiwania wody deszczowej wyniósł około 20 tys. zł, ale gospodarz wie, że taka inwestycja na pewno się zwróci, a jej wartość z ekologicznego punktu widzenia jest ogromna.
 
Na koniec spotkania pan Tomasz otrzymał jeszcze o małą lekcję sadzenia roślin - posadził irgi, które przyniosła jego mama.
 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Rośliny do wnętrz i świąteczne dekoracje (odc. 302)

Rośliny do wnętrz i świąteczne dekoracje (odc. 302)

Za oknami panuje zima, dlatego spora część odcinka poświęcona będzie tematyce roślin we wnętrzach. Zajmiemy się ich pielęgnacją, ale także dekoracjami...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg