Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przebudowa oczka wodnego

dodano: 20.05.2011

Maja odwiedziła ogród, w którym oczko wodne wymagało gruntownego remontu. Oto relacja krok po kroku, jak specjaliści to przeprowadzili.

Na początek w dużym zbiorniku wodnym w ogrodzie pana Tadeusza i pani Beaty, została wymieniona warstwa izolacyjna. Położona tu kiedyś folia PCV uległa z czasem zniszczeniu - głównie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Dlatego teraz właściciele zdecydowali się na położenie wykładziny EPDM. Ta syntetyczna, gumowa membrana charakteryzuje się dużą elastycznością i jest praktycznie nie do przebicia w czasie typowych warunków użytkowania. Jej poszczególne płachty można sklejać specjalnymi taśmami, które łącząc się z materiałem – wulkanizują go i tworzą szczelną powłokę.
 
Pracę rozpoczęto od wypompowania wody. W części zasiliła ona specjalnie zbudowany w cieniu drzew zbiornik, czyli skrzynię – akwarium, w której miały zamieszkać tymczasowo ryby. Kiedy już wody wyraźnie ubyło, rozpoczął się wielki połów ryb - cennych okazów karpi koi. Jedna po drugiej trafiały do zbiornika, który na koniec został przysłonięty plastikową siatką, aby ryby nie miały możliwości wyskoczenia z ciasnego pojemnika. Było im tu dobrze i miały zapewnione napowietrzanie. Potężne, ponad półmetrowej długości karpie koi stanowią bowiem dumę gospodarza.
 
Kiedy już odsłoniło się dno, rozpoczęto wypłukiwanie myjką ciśnieniową szlamu. Czysty żwir zostanie na końcu aranżacji nowego oczka ponownie wrzucony do stawu. Należało też wydobyć kosze, w których rosły lilie wodne. Przeniesiono też w cień wszystkie rośliny strefy przybrzeżnej. Potem nadeszła pora na wycinanie kawałek po kawałku płatów starej folii. Na koniec dnia, po stawie pozostało tylko duże zagłębienie.
 
Kiedyś większość roślin sadzono w specjalnych koszach, ale teraz ekipa na nowo ukształtowała dno stawu. Wykonano specjalnie zagłębienia - półki, gdzie pod żwirem będzie ukryta ziemia dla roślin wodnych. Dzięki wykorzystaniu niwelatora, poszczególne półki oraz obrzeże zostały wykonane na odpowiedniej wysokości.
 
 
Folia w stawie została ułożona z jednego kawałka. Można oczywiście kleić ją i dopasowywać do kształtu oczka, ale koszt takiego klejenia jest wysoki. Kiedy cała płachta znajdzie się w zbiorniku, zakłady w folii są przyklejane, żeby w środku była w miarę równa płaszczyzna i nie wpływały tam żadne zanieczyszczenia.
 
Następnie wymurowano obrzeża i krawędzi półek z kamieni. Jako zaprawy użyto tu szybko schnącego cementu, a poszczególne otoczaki układano ściśle obok siebie. Zaprawa nie zamarznie i nie pokruszy się, ponieważ znajduje się w głębi zbiornika - a tu temperatura nie spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Później rozsypano warstwę żwiru w strefie przybrzeżnej. Dno i strome boki pozostały bez okładziny z kamieni, aby w przyszłości nie było problemów z ich oczyszczaniem.
 
Jednocześnie rozbierano niewielki strumień oraz kaskadę nad stawem. Płyty z piaskowca zostaną zastąpione przez inny rodzaj skał. Konieczne okazało się również podcięcie korzeni sąsiadujących krzewów i przestawienie dużych kamieni, bo po latach zasłoniły je gałęzie krzewów. Po przebudowie stawu znajdą one swoje nowe miejsce.
 
Podczas budowy kaskady prace rozpoczęły się od ułożenia na wykładzinie warstwy ochronnej z grubej geowłókniny.
Potem ułożono duże bloków kamienia. Pomocny w tym miejscu okazał się niewielki ciągnik ogrodowy z przednim wysięgnikiem. Każdy poszczególny blok jest podnoszony na pasach, dostarczany na miejsce i dokładnie dopasowywany do całości. Waga takich kamieni może sięgać od kilkunastu do kilkuset kilogramów. Z czasem kamienie pokryją się glonami i mchami i stworzą piękną, naturalną kompozycję.
 
Z drugiej strony oczka wodnego, w miejscu tak zwanego strumienia, ekipa zaczęła wysypywać drobne kamyki, ale inne niż używany do tej pory ekipę żwir. To zeolit, ważny element filtracyjny. Więcej na temat zeolitu i jego wykorzystaniu w budowie oczek wodnych, można przeczytać tutaj: ZEOLIT.
 
Po zakończeniu wszystkich prac, niepokojący był jedynie kolor wody. Wyglądała, jaby ktoś nalał do niej mleka. To tymczasowe, bo Witek Młoźniak zastosował specjalny preparat - gdyż właściciel obawiał się o kondycję ryb mieszkających w tymczasowym zbiorniku. Dzięki preparatowi woda ma od razu prawidłowe pH i można wpuścić do niej ryby. W przeciwnym wypadku należałoby odczekać 2 tygodnie, aż woda osiągnie odpowiednią kwasowość i twardość przepływając przez złoże zeolitu.

 
Materiał pochodzi z 323. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Przebudowa oczka wodnego
Witam właśnie rozglądam się po forach i sklepach, za porządną folią czy czymś takim do oczka a tu proszę. Jest fajnie pokazane co i jak brawo. ;) Ale chciał by się dowiedzieć, ile potrzebował bym takiej foli do oczka 4 mety długości, na 4 metry szerokości metry i głębokości 1.30.
2021.03.08
~ Paweł.
Re: Przebudowa oczka wodnego
Prosze wejsc na strone www.gardenserwis.com, tam sa te preparaty.
2021.03.08
~ redakcja
Re: Przebudowa oczka wodnego
witam,ogladalam ten odcinek i chcialabym dowiedziec sie o prepatat jakiego uzyto do poprawy kolorytu wody.Mam oczko wodne i problemy z glonami.prasze o pomoc.
2021.03.08
~ Beata

Poprzednia porada

Sadzenie róż

Sadzenie róż

Podczas odwiedzin w ogrodzie u pani Grażyny, Maja rozmawiała z ekspertem o tym, jak posadzić róże, by dobrze rosły.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg