Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)

dodano: 02.11.2012

Odwiedzamy sporą posiadłość na Podlasiu. Osiedlił się tu po przejściu na emeryturę - wraz z żoną i córką - francuski ogrodnik, który kiedyś pracował w przypałacowych ogrodach Francji. Teraz łączy francuski charakter z polskimi zwyczajami i lokalnymi tradycjami.

Gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu?
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 399:
W tym tygodniu wraz z programem odwiedzamy posiadłość państwa Krystynę i Pierre’a Cornuet. Pan Pierre pracował kiedyś w Wersalu i próbował przenieść nieco francuskiego charakteru do swojego nowego domu – w Polsce. Wraz z żoną Krystyną i córką Dianą osiedlił się na Podlasiu, w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego, w niezwykle czystej okolicy.
 
Na hektarowym kawałku ziemi stworzyli piękny ogród, który po pierwsze ich żywi, ale też daje aktywny wypoczynek. Do ogrodu dojeżdża się 150-metrową wielogatunkową aleją, a podstawą założenia ogrodowego są dwa duże warzywniki i sad. Rośliny ozdobne towarzyszą ścieżkom, rosną pod domem oraz na kilku rabatach.
 
Początki były trudne, bo nie było ogrodu, tylko dwa wielkie drzewa rodowe (to tradycja na Podlasiu: sadzono lipy i jesiony), kilka jabłoni i trochę drzew przy bramie. Pani Krystyna zaczęła od założenia warzywnika i pomału zaczął powstawać ogród w oparciu o osie widokowe wyznaczane przez Pierra. Musiało być ładnie, ale też przyjemnie i funkcjonalnie.
 
Udało nam się na chwilę odciągnąć Pierra, by porozmawiać z nim w zakątku inspirowanym Francją. Dowiedzieliśmy się od niego, że skończył szkołę ogrodniczą i pracował w dużych ogrodach przypałacowych. Teraz o pałacowych ogrodach przypominają mu np. strzyżone tuje.
 
Jedną z ciekawostek, którą Pierre stworzył jest formowana bramka z dwóch drzewek klonu pospolitego (Acer platanoides). Bramka prowadzi do sadu, gdzie rosną stare odmiany jabłek: ‘Papierówka’, ‘Kosztela’, ‘Cesarz Wilhelm’ i oczywiście ‘Antonówka’. Rośnie też jedna niezidentyfikowana przez ekspertów odmiana – przepyszna, bardzo słodka. Pierre fachowo poprzycinał drzewa i doskonale rodzą owoce. Dodatkowo stosuje się tu specjalną mieszankę do bielenia kory: składa się z wapna, krowiego nawozu i gliny. Dzięki tej mieszczance, spłukiwanej z pni, ziemia powolutku się odkwasza.
 
Przy okazji wizyty w sadzie pani Krystyna pokazała nam, jak tłoczy sok jabłkowy. O tym, jak wyciska się sok, można przeczytać tutaj: SOK JABŁKOWY.
O domowej produkcji cydru, piszemy tu: ROBIMY CYDR.
 
„Skórą” ogrodu – jak mówi pani Krystyna – jest żywopłot, który poprawia mikroklimat miejsca. Są to wielogatunkowe nasadzenia, mieszane, o zróżnicowanej wysokości; sporo jest np. pęcherznicy kalino listnej (Physocarpus opulifolius). W samym ogrodzie – to jednolite, nasadzenia, stanowiące tło dla roślin.
 
Pani Krystyna interesuje się ekologią, a zdobytą wiedzę przekuwa w praktykę. Odwiedzili ją naukowcy z Wigierskiego Parku Narodowego, którzy chętnie oglądają tego typu ogrody. Dla nich to nowe pole do obserwacji, bo zagospodarowane przez człowieka tereny, różnią się od naturalnych zbiorowisk roślinnych. Pani Anna Krzysztofiak jest specjalistą od dziko żyjących pszczół, zaś jej mąż Lech - ekologiem i entomologiem.
 
Pani Anna zaobserwowała w tym ogrodzie sporo gatunków owadów. Mają one ogromną pozytywną rolę w przyrodzie. Odwiedzają rośliny, aby odżywiać się nimi na różne sposoby. W wielu przypadkach są jedynymi zwierzętami, które zapylają kwiaty. Pobierając nektar i pyłek, przenoszą go na inne rośliny. Przyczyniają się w ten sposób do zawiązywania się owoców.
 
Aby zachęcić pszczoły do gniazdowania w ogrodzie, warto stworzyć im korzystne warunki. Niektóre mieszkają w ziemi, inne – lubią puste łodygi roślin (można związać pęczek obciętych łodyg i przygotować im „domek”) – są nawet specjalne domki dla owadów: może w nim zamieszkać nawet kilkanaście gatunków pszczół.
 
Inne ciekawe owady, jakie wypatrzyliśmy w ogrodzie to np. mieniąca się kolorami wonnica piżmówka (Aromia moschata), której miejscem zamieszkania są z reguły wierzby. Jej larwy żerują w drewnie obumierających drzew. Pan Lech wypatrzył też ciekawego pająka: tygrzyka paskowanego (Argiope bruennichi). Jest ładny, ale niebezpieczny – to obcy, inwazyjny gatunek, który wypiera z ogrodów polskiego krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus).
 
Pierre lubi polski krajobraz, pokochał podlaskie wzornictwo. Jeździł z żoną po wsiach i fotografował starą drewnianą architekturę. Zauroczyły go nadokienniki i listwy podookapowe, a także ganki. Na ich podstawie w zimowe dni projektował i wyrzynał ozdoby do własnego domu. Z kolei wzory wykorzystane na ganku to szablony i technika przywieziona z Francji.
A o ekologicznej farbie, którą pomalował dom, można przeczytać tutaj: EKOLOGICZNA FARBA.
 
W tym odcinku pokazaliśmy tylko część gospodarstwa Państwa Cornuet. Na opowieść o warzywniku i tajemnicach jego ekologicznej jego uprawy zapraszamy do jednego z kolejnych odcinków „Mai w ogrodzie”.
 
 
 
 
 
 
 
A jakie ekopozytywy zobaczyliśmy w tym ogrodzie?
 
- Cały ogród jest prowadzony w sposób ekologiczny.
- Uprawne pole z kilkoma gatunkami roślin przekształcono w bogaty ekosystem.
- Duża różnorodność biologiczna jest gwarancją zdrowia ogrodu.
- Żywopłot z rodzimych gatunków drzew jest ostoją dla zwierząt.
- Chroni się stare odmiany jabłoni.
- Zawiesza się budki dla ptaków.
- Do malowania domu stosuje się ekologiczną farbę.
 
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Brawo, Krystyna ,program super , pogoda dopisala, musze ciebie odwiedzic niebawem, pozdrawim Malgorzata Ostapowicz
2021.10.15
~ Lesny Dworek
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
najlepiej wygląda miłorząb, faktycznie stare okazy mogą być nieładne ale jak się odpowiednio prowadzi drzewo i kupi dobrą odmianę to będzie piękne. Liście sa super jesienią a jak pójdzie mróz to wszystkie jednocześnie spadną.
2021.10.15
~ P
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Super odcinek. Naprawdę ekologiczny! Chyba po raz pierwszy słyszałem taką podstawową wiedzę ekologiczną u Mai. A francuski ogrodnik dużo fajniejszy niż polski hydraulik. Brawo!
2021.10.15
~ superekolog
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Piękny odcinek. Są magnolie Pani Krystyno które radzą sobie na Podlasiu (myślę że to dobra wiadomość dla Pani męża).Są to magnolie gwieździste, magnolia \'Rogów\' i chyba najlepsza nie tylko na nasz region-\'Susan\' oraz kilka innych. Mam również wyselekcjonowanego platana który doskonale przetrwał ostatnie zimy. Nierozszyfrowana jabłoń w programie to po prostu \'Cukrówka\' (w dzieciństwie nie mogliśmy się doczekać, kiedy dojrzeją te słodkie jabłka w naszym ogrodowym \'markecie\'). Rzeczywiście występuje ona tylko w niektórych sadach na Podlasiu, dlatego woziłem ją do rozmnożenia na Lubelszczyznę. Inna nasza regionalna jabłoń to \'Glogierówka\'. U moich sąsiadek była jeszcze inna wspaniała odmiana \'Winówka\'-owoc prawie w całości pokryty bordowym rumieńcem, miąższ w pełni dojrzałości lekko zabarwiony na różowo o winnym, bardzo aromatycznym, orzeźwiającym smaku. Była to również jabłoń bardzo wczesna, niestety już jej nie ma i nie jest znana nawet wśród fachowców z którymi się spotykam. Odnośnie drzew, to jest teraz niesamowicie duży wybór gatunków, odmian i z tym związanych form. Znając rodzaj ziemi na działce oraz pożądaną formę i rozmiary drzewa, bez problemu w obecnych czasach można dopasować odpowiednie drzewo. Oprócz nie polecanej lipy drobnolistnej, są też inne ciekawe odmiany lip które raczej nie powinny nastręczać kłopotów. Nie pozbywajmy się pochopnie \' starych\' jabłoni (jabłoń jest stosunkowo drzewem długowiecznym-może żyć 200 lat, dwa razy dłużej od brzozy!) a odpowiednio przycięta odwdzięczy się wspaniałymi owocami, co było widać w programie.Pozdrawiam sympatyków Mai w ogrodzie !
2021.10.15
~ sosenka
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
super tez mam swoj ogrod i lubie w nim przebywac -konczarek anna
2021.10.15
~ 664563276
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
W naszym klimacie (północno-wschodnia Polska) magnolie nie wytrzymują zim. Czyli klimat też trzeba wziąć pod uwagę. A jakie drzewo? to każdy powinien sam sobie odpowiedzieć. Ważne jest, żeby znać rozmiary i pokrój dorosłego drzewa, tak, żeby nie szkodziło samemu domowi np. psując konarami dach.
2021.10.15
~ Krystyna Cornuet
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Polecam magnolię japońską, cudne duże drzewo, gubi szybko liście, kwitnie bardzo wczesną wiosną, to największa z magnolii.
2021.10.15
~ Ania
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
To wszystko zależy jaka masz glebę, duże drzewo to może być dąb, jesion, klon. Lipy nie polecam, bo często ma mszyce, a na nich grzyby sadzakowe, które powodują, ze wszytko wokół jest czarne.
2021.10.15
~ Efka
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Piękne duże drzewa. Szkoda że nie pokazaliście ich z bliska. Akurat szukam jakie drzewo najlepiej posadzić koło domu. Musi być ładne, w miarę jednocześnie gubić liście, odporne na szkodniki i pięknie się prezentować. Podoba mi się dąb czerwony ale po tym odcinku również jarząb. Miłorząb i Tulipanowiec biorę w drugiej kolejności ale mało o nich wiem a stare osobniki nie są już tak ładne.
2021.10.15
~ T
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Witam, bardzo ciekawe, a co to byla zamiejscowosc
2021.10.15
~ wesoly_ro
Re: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)
Brawo Hipka! :-) Super odcinek
2021.10.15
~ apek

Poprzedni odcinek

Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)

Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)

W tym tygodniu odwiedzamy seminarium księży Salwatorianów - położone jest ono przy ponad 5-hektarowym parku z pięknym starym drzewostanem,

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg