Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przyjazny dla ludzi i ptaków ogród na... wydmie (odc. 400)

dodano: 09.11.2012

Na jubileuszowy, 400. odcinek wybraliśmy wyjątkowy ogród - dowód na to, że własnymi rękami można wybitnie przyczynić się do wzbogacenia natury. A jak to zrobić? Wystarczy wziąć przykład z właścicieli działki we wsi Prace Duże, niedaleko Warszawy.

Gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu?
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 400:
Pani Zofia i pan Adam kupili niedaleko Warszawy dużą działkę, która była nieurodzajną, piaszczystą pustynią.
 
Wspólnie z architektem krajobrazu Piotrem Sygą, włożyli w nią mnóstwo pracy, zamieniając ją w tętniący życiem ogród – przyjazny dla ludzi i dla zwierząt. Projektant wyczarował im tu wiele interesujących zakątków.
 
Początkowo pani Zofia nie myślała o ogrodzie, działka miała być lokatą kapitału. Potem właściciele uznali, że warto tu posadzić drzewa, a jednocześnie uświadomili sobie, jak bardzo nieurodzajna jest tu gleba: ekstremalnie sucha i uboga. Było to więc gigantyczne wyzwanie dla ogrodnika. Pod wszystkie sadzone drzewa trzeba było nasypać warstwę ziemi uprawnej.
 
Z czasem działka stała się niemalże członkiem rodziny, pani Zofia zaraziła się bakcylem ogrodnictwa.

5 lat temu towarzyszyliśmy Piotrowi przy pierwszych nasadzeniach. Sadzono duże drzewa, by nie czekać na ich cień latami. Prace prowadzono jesienią, bo to idealna pora, żeby sadzić rośliny wykopywane prosto z gruntu. Pochodziły one ze szkółki zadrzewieniowej i były dużo tańsze niż rośliny sprzedawane w pojemnikach. Jesienny okres kopania iglaków z gruntu to połowa sierpnia do połowy października. Następnie opadają liście i rozpoczyna się kopanie drzew i krzewów liściastych, które trwa do mrozów. Drugim terminem na ich wykopywanie jest wiosna - kończy się on w momencie pękania pąków.
 
Przy okazji mogliśmy podpatrywać, jak maszynowo wykopuje się z gruntu duże drzewa. Są odpowiednio przygotowane, by bezpiecznie przenosić i przewozić je nawet w odległe miejsca.

Aby wygłuszyć wiatr, Piotr zaprojektował żywopłoty oraz wymodelował teren. Powstał spory wgłębnik. W jednym z narożników ogrodu posadził kilkanaście brzóz. Teraz, po 5 latach, brzozy mają już duże korony i dają sporo cienia. Zanim się rozrosły Piotr rozłożył na ogrodzeniu z siatki estetycznych wiklinowych mat, które rozbijały i hamowały wiatr. Po kilku latach maty są nadal w dobrym stanie i dodatkowo stanowią ładne tło dla roślin oraz przegrodę między sąsiednimi działkami. W zagajniku doskonale się czują wrzosy - tak jak w naturze, gdzie wrzosowiska spotykamy na piaszczystych polanach pomiędzy brzozami, sosnami lub jałowcami.
 
Właściciele zdecydowali, że na razie nie ma tu domu, chcą najpierw dokończyć ogród. Póki co najmilszym zakątkiem do wypoczynku stał się wykopany na początku wgłębnik. Początkowo właściciele nie do końca rozumieli pomysł na wgłębnik, ale teraz widać efekty – cały teren jest lekko rozrzeźbiony, wygląda na naturalnie pofalowany. Miejsce na wgłębnik Piotr wybrał celowo, bo od strony zachodniej, z której wieje najczęściej wiatr, jest zwarta ściana lasu, zaś od północnej posadził gęste krzewy. Są to między innymi nasze rodzime rokitniki, klon Ginnala, cztery gatunki dzikich róż. Są ważne także z ekologicznego punktu widzenia. Dają schronienie, miejsce gniazdowania i pożywienie ptakom.
 
Nad wgłębnikiem Piotr zaprojektował altanę. Więcej o konstrukcji altany można przeczytać tu: ALTANA.
 
Pan Piotr opowiedział nam szczegółowo, jak funkcjonuje wgłębnik, do którego spływa woda z ogrodu, kiedy pojawiają się ulewne deszcze. Nie zdarza się to często, zazwyczaj jest problem z brakiem wody w tym ogrodzie. Dlatego powstał sprytny system rozprowadzający wodę. System uwzględnia rozprowadzanie całej deszczówki po ogrodzie – także tej z dachów
altany i domku gospodarczego. Rurami drenażowymi rozsącza się po ogrodzie.  
 
Innym miejscem do wypoczynku, jest też to, które na pierwszy rzut oka wygląda jak kępa dzikiej roślinności. Jednak wśród krzewów widać wejściowe bramki, a także trzy ławki – to niezwykle przemyślana kolista altana, obsadzona wieloma gatunkami, pożyteczna zarówno dla ptaków jak i ludzi. Szkieletem tej zielonej altany są drzewa: klon polny, klon Ginnala, buk, leszczyna purpurowa, świdośliwa, jabłoń ‘Purple Royal’ i ambrowiec. Pod nimi rosną krzewy: aronia, trzmielina oskrzydlona, pigwowiec, tawuły i derenie.
 
Pośrodku, pod ziemią schowany jest zbiornik, zbierający wodę. Nad ziemię wystaje tylko drewniana topolowa misa, stanowiąca niewielkie źródełko.
 
W bardzo wielu miejscach ogrodu wykorzystano drewno – wartościową, twardą i bardzo trwałą dębinę. Z dębowych kołków opałowych, okorowanych, zrobiono np. nawierzchnię ścieżek. Ponieważ jest sucho na działce, nawet nie trzeba za bardzo impregnować drewna.
 
Wielką rolę w ogrodzie przywiązuje się do poprawy jakości gleby. Zagospodarowuje się nieomal każdy fragment organicznej materii. Ścięta trawa albo jest podrzucana pod drzewa jako ściółka, albo kompostowana. Pan Piotr przewidział więc kilka kompostowników: jeden w cieniu, inne w słońcu. Dzięki mieszaniu ziemi, powstaje dobre podłoże dla roślin. Taka cenna ziemia jest używana do sadzenia roślin i nawożenia trawnika. Kompost jest rozrzucany dwa razy do roku, na jesieni i na wiosnę. Trzeba jednak uważać, bo niezbyt dojrzały kompost ma zbyt dużo azotu dla drzew. Dlatego pan Adam tak dokładnie przestrzega zaleceń Piotra i pracowicie przerzuca go ze skrzyni do skrzyni.
 
Podczas naszej wizyty pomagaliśmy jeszcze w ustawianiu nowego karmnika dla ptaków: to wysoki, okorowany pień dębu. Na nim będą czekały smakołyki: słoninka czy tłuszcz zmieszany z nasionami.
 
 
A oto, jakie drzewa i krzewy rosną w tym ogrodzie:
ambrowiec, aronia, brzoza, buk, dąb, dereń jadalny, derenie biały i rozłogowy, dzikie róże, jabłonie ozdobne, jarząb, klon jawor, klon polny, klon zwyczajny, kosodrzewina, leszczyna, lilaki, modrzew, oliwnik, pigwowiec, rokitnik, świerk, tawuły.
 
W ogrodzie pani Zofii i pana Adama rośnie też ciekawy, ale dość rzadko spotykany GŁÓG SZKARŁATNY.
 
 
 
 
 
 
 
 
A jakie ekopozytywy zauważyliśmy w tym ogrodzie?
 
- Cały ogród jest prowadzony w sposób ekologiczny.
- Pustynny teren przekształcono w bogaty ekosystem.
- Rodzime gatunki roślin dają pożywienie i są ostoją dla ptaków.
- Zimą ptaki są dokarmiane.
- W ogrodzie zagospodarowuje się deszczówkę.
- Jałowa gleba jest użyźniana kompostem.
 
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Przyjazny dla ludzi i ptaków ogród na... wydmie (odc. 400)
Prosze pani, uczciwośc, czy rzetelnośc dziennikarska zobowiazuje do tego aby informacje jakie pani głosi podczas programów były prawdziwe. Jakie korzyści odnosi pani mówiac nieprawdę. kiedys oglądałam program o żen szeniu, który pani robiła gdzies na południu polski. mówiła pani o tym jak hoduje sie żeń szeń ,pewnie powtarzała pani to co przekazał pani producent. jednak ja mysle, że wiedziała pani, iz to co przekazuje pani jest nie prawdziwe. nawet był ten gość zaproszony do studia tak był reklamowany. kilka razy zakupiiłam sadzonki i sadziłam do własnych potrzeb tak jak było mówione. straciłam mnóstwo kasy, bo kupowałam kilka razy po 100,- korzeni. dopiero w trzy lata później będąc na ukrainie zobaczyłam , jak rosnie żeń-szeń, zrozumiałam, że to był gigantyczny przekręt1! pani ta reklamą nagoniła facetowi klientów, których sądzę tak jak mnie oszukał!!!! czy to jest uczciwe. /?/ szybko sie pani uczy.
2021.09.27
~ bieganski

Poprzedni odcinek

Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)

Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu (odc. 399)

Odwiedzamy sporą posiadłość na Podlasiu. Osiedlił się tu po przejściu na emeryturę - wraz z żoną i córką - francuski ogrodnik, który kiedyś pracował w...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg