Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)

dodano: 16.11.2012

Gdy za oknem robi się chłodno, coraz rzadziej wychodzimy do ogrodów. Ale w nowym odcinku spróbujemy Państwa przekonać, że nadal można wspaniale spędzać czas w ogrodzie – a to dzięki wizycie w ogrodzie sąsiadującym z arboretum w Wojsławicach.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu:
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 401:
 
Do odwiedzenia swojego niedużego ogrodu zaprosili nas państwo Hanna i Tomasz Nowakowie – para wybitnych naukowców i ogrodników. Ich dom sąsiaduje z arboretum w Wojsławicach koło Niemczy. Dzięki temu z ogrodu widać wspaniałą scenerię starych drzew i krzewów oraz pobliski staw. Całą działka jest niewielka – ma zaledwie 400 m2 i posadowiona jest na dwóch poziomach, na szerokiej skarpie przy domu. Centralnym miejscem ogrodu jest drewniany taras, gdzie ustawiono kompozycje z roślin sezonowych.
 
Prof. dr hab. Tomasz Nowak – dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu – jest orędownikiem spędzania jesiennych dni w ogrodzie – uważa, że właśnie wtedy można zrobić najwięcej i cieszyć się przyrodą  i fantastycznymi kolorami. Także jego żona, pani Hanna (inspektor w Arboretum w Wojsławicach) bardzo lubi ten czas. Dlatego przywitali naszą ekipę przy ogrodowym stołem, na którym czekała herbata prosto z samowara.
 
Na początek zwiedzaliśmy tzw. przedszkole, czyli rabatę z aklimatyzowanymi roślinami. Tutaj pani Hanna prowadzi badania nad nowymi odmianami roślin – np. nad hortensjami herbacianymi: bo okazuje się, że liście z takich odmian hortensji piłkowanej jak ‘Yae-no-amacha’ czy ‘Ŏ amacha Nishiki’ (Hydrangea serrata) suszy się i poddaje procesowi fermentacji podobnie jak herbatę. Uzyskuje się z nich bardzo smaczny napój. Pani Hanna hołubi też hortensję bukietową (Hydrangea paniculata) ‘Bobo’. Na zwraca też uwagę następczyni popularnej hortensji krzewiastej ‘Annabelle’. To odmiana ‘Abetwo’ z serii Incrediball - jest ona od niej znacznie wyższa i ma dość sztywne, grube pędy.
 
Na rabatach w tym ogrodzie rosną zioła, a na podwyższonej grządce – która wiosną najszybciej się ogrzewa – jest warzywnik. Dodatkowo zaletą takiej rabaty jest wygoda. W drugiej części warzywnika są też derenie, miejsce na pomidory, a także grządki warzywne. Pani Hanna dba o zmienność gatunków w trakcie sezonu. Bariera z czosnku i drobnej aksamitki chroni warzywa przed szkodnikami.
 
Pan Tomasz często korzysta z ziół – stosuje je w swojej ogrodowej kuchni. Przygotowuje z nich np. marynatę do świeżych ryb. Przepis na marynatę można znaleźć tutaj: MARYNATA DO RYB. Przy okazji przypomina, by dbać o higienę w takiej ogrodowej kuchni – poleca do tego celu ozonator.
                                                                                                              
 
Drugą część ogrodu pani Hanna nazywa ogrodem dla leniwych. Bazę stanowią stare drzewa, a główną budowlą jest piękna studnia z czerwonej cegły. Uwagę przyciąga nawierzchnia ścieżek z drewnianych zrębków. To doskonały, zdrowy, przepuszczalny materiał. Przed wejściem do domu znajduje się fragment utwardzonej nawierzchni, ułożonej na przepuszczalnym podłożu: płyty z formowanego betonu z fakturą drewna. Obok jest też nawierzchnia z drewnianych bali – bardzo urokliwa.
 
Część gospodarczą na działce stanowi duża wiata na drewno, używane przede wszystkim do wędzenia i pieczenia w kamiennym grillu. Ta wędzarnia to też samotnia profesora. Zdradził tam nieco swoich sekretów dotyczących wędzenia - szczegóły tej rozmowy możecie Państwo zobaczyć tutaj: WĘDZARNIA.
 
Ciekawostką jest niezwykły kamienny stół, który ma w swoim wnętrzu ruszt i palenisko. Pod ciężkim blatem znajdują się otwory doprowadzające powietrze. Dzięki takiej konstrukcji można piec różne potrawy i jednocześnie grzać się przy nagrzanym blacie. Latem stół zamienia się w ozdobną donicę i trudno wtedy zgadnąć, jaką przede wszystkim pełni funkcję.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ogród jest też jest przystanią dla różnego rodzaju ptactwa, a ich karmienie odbywa się przez cały rok. Oczywiście nie mogło zabraknąć budek lęgowych dla ptaków. Zamontowano je na wszystkich większych drzewach.
 
 
Korzystając z okazji, przeszliśmy też na teren Arboretum Wojsławickiego. Jesienią mieni się ono feerią barw. Co ciekawe – w arboretum są gatunki krzewów, które właśnie jesienią kwitną – np. franklinia amerykańska (Franklinia alatamaha), o kwiatach podobnych do kamelii. Jak zdradziła nam pani Hanna, to roślina już niespotykana w naturze, zachowała się tylko w ogrodach botanicznych. Niestety, franklinia w naszych warunkach dosyć często wymarza i wymaga w młodości okrywania. Potrzebna jest jej lekko kwaśna gleba i osłonięte miejsce.
 
 
A jakie ekopozytywy zauważyliśmy w tym ogrodzie?
- W ogrodzie wprowadzi się ekologiczną uprawę warzyw.
- Stosuje się płodozmian i wzajemną ochronę roślin.
- Na działce kompostuje się odpady organiczne.
- Pędy drzew i krzewów cięte są na zrębki i rozsypywane w ogrodzie.
- W ogrodzie ułożono naturalne i przepuszczalne dla wody nawierzchnie.
- Zieleń jest przystanią dla ptaków, a ich karmienie odbywa się przez cały rok.
- Na drzewach zawiesza się budki lęgowe.
- Propaguje się tradycyjne metody przetwórstwa warzyw, owoców oraz mięs.
 
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Jestem autorką projektu zgłoszonego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego \\\"Międzypokoleniowe Centrum Rekreacji - Tymiankowa\\\". Projekt zakłada m.in. rewitalizację terenu wokół budynku zlikwidowanej przed laty (jedynej) szkoły na peryferyjnym i bardzo zaniedbanym wrocławskim osiedlu Lipa Piotrowska. Na placu zabaw zaprojektowałam nawierzchnię ze zrębków drewnianych, ponieważ zależało mi na w miarą naturalnej, bezpiecznej i wytrzymałej nawierzchni. Niestety Zarząd Zieleni Miejskiej nie zaakceptował mojej propozycji, argumentując że \\\"taka nawierzchnia jest wywiewana przez wiatr i generuje koszty związane z bieżącym utrzymaniem\\\". Nie jestem specjalistką i wybierając rodzaj nawierzchni opierałam się na informacjach dostępnych w Internecie. W artykule \\\"Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach\\\" (odc. 401) przeczytałam, że gospodarze mają alejki wyłożone zrębkami. Bardzo proszę o opinię, czy zmiękczone technologicznie zrębki drewniane są dobrą alternatywą dla nawierzchni żwirkowych i czy ZZM ma rację? Dodam, że zależało mi na zachowaniu parkowo-leśnego klimatu miejsca.
2022.01.19
~ Ela
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
czy ktoś może wie gdzie można kupić/zamówić taki stół z paleniskiem?
2022.01.19
~ Jukos
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Co tam zielonkawo oliwkowy sweter . Cudowna jest Pani Maja z czarujacym przemilym usmiechem i madra glowa .Powodzenia Pani Maju !
2022.01.19
~ Jacek
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
I to jest droga redakcjo strzał w dziesiątkę!Pokazujcie więcej takich ogrodów! Cuuudownnny Maju masz w tym odcinku zielonkawo-oliwkowy swetr!
2022.01.19
~ Zachwycona
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Ten odcinek byl fantastyczny ,bardzo urozmaicony ,ciekawy .Moze dlatego ,ze Pani Mai trafil sie madry Gospodarz ,ktory mial duzo do powiedzenia i pokazania .Cenie ludzi madrych a jednoczesnie skromnych .Zycze Pani Mai wlasnie takich rozmowcow w programie , a zawsze bedzie ciekawie .Pozdrawiam
2022.01.19
~ Zen
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Pani Maja stale zachwyca soba i swoja praca .Bardzo udany interesujacy odcinek .Uwazamy program Maja w ogrodzie za numer 1 w telewizji .Program edukuje , cieszy , odstresowuje i umila nasza codziennosc.Bardzo podoba sie nam subtelny sposob prowadzenia programu .Tak moze to robic tylko Pani Maja Popielarska .Zyczymy zdrowia i sil do krecenia kolejnych odcinkow .
2022.01.19
~ Alicja i Adam Kruszynscy
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Doskonaly odcinek programu Maja w ogrodzie .Duzo zyciowej wiedzy sluzacej codziennosci .Wspaniali Gospodarze .Dziekuje Pani Mai . Pozdrawiam
2022.01.19
~ Jan
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Bombowy odcinek , bardzo interesujacy !!!!!!!!
2022.01.19
~ Karol
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
stacja nie daje starych filmików, żeby program się nie znudził i żeby nikt nie mówił, że w nowych odcinkach to, czy to już było...
2022.01.19
~ Nootkatensis
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach (odc. 401)
Ten odcinek był super .Ale nie wiem czy ktoś powiedział że to pracownicy ogrodu przyczynili się do tego .Ich ciężką pracę widac na każdym kroku.Gdyby nie oni nie było by go ,stałby zarośnięty .Ogród nawet jesienią jest piękny tylko szkoda że mało osób go zwiedza. Byłem majową porą jest pięknie rozbudowany,kawał dobrej pracy jest wykonane przez pracowników,tylko szkoda że pewnie za marne pieniądze.
2022.01.19
~ Lucjan z wrocławia
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
Ten temat pojawiał się już na naszym forum kilkakrotnie:)
Nie planujemy udostępniania odcinków wcześniejszych - w pewnym momencie zaczęliśmy je publikować i robimy to na bieżąco, ale po starsze produkcje do archiwum nie sięgamy.
2022.01.19
Redakcja
Re: do Redakcji
Chciałbym zapytać w czym tkwi problem aby udostępnić archiwalne odcinki. Wydawać by się mogło, że tego typu działalność leży w dobrze pojętym interesie stacji. Pomijam fakt, że jest to jedyny program który oglądam w Państwa stacji :) Na stronie http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny, ostatnim dostępnym odcinkiem jest \"Ogród z przebudowywanym stawem\", czy planujecie Państwo udostępnienie odcinków wcześniejszych? Zwracam uwagę na fakt, iż mój głos w tej sprawie nie jest odosobniony. pozdrawiam z sympatii do Pani Mai ;)
2022.01.19
~ iniak
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
O tym, co robić w ogrodzie w bieżącym okresie, można zawsze przeczytać na naszej stronie, w zakładce \"Kalendarium prac ogrodowych\" lub klikając w kalendarz widoczny w prawej szpalcie strony.
2022.01.19
Redakcja
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
kocham ogrody i uwielbiam Maje jak mowi o nowosciach i pysznisciach z ogrodu,droga MajU czas na ubieranie choinki w ogrodzie i rozwieszanie lampek i figurek serdecznie pozdrowienia 0-ANNA LONVIN,PROSZE O JAKIES CIEKAWOSTKI CO MOZNA WYKOMBINOWAC W OGRODZIE W TYM MIESIACU
2022.01.19
~ ANNA LOVIN
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
Nie odrzucajmy małych ogródków, znam piękny ogródek przydomowy tworzony przez ludzi z pasją o metrażu 200m2, nie zawodowców, którzy tylko swój własny, prywatny czas poświęcają jego tworzeniu. Program może własnie powinien być adresowany do tych osób ,które same chciałyby zagospodarować swoj prywatny azyl. Pokazujmy zawodowców ale po to tylko aby wskazywali rozwiązanie konkretnego problemu a nie robili wszystkiego za właścicieli, łacznie z grabieniem liści i przycinaniem roślin. Robi się z tego festiwal firm i możliwości inwestorów. Do dzisiejszego odcinka, też chcialbym mieć ogródek przy arboretum...
2022.01.19
~ Krzysztof
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
Tak, nie pokazujmy ciekawych ludzi, nie pokazujmy pięknych ogrodów. Bo właściciele pracują w branży roślinnej? To oznacza, że nie mają pasji do własnego ogrodu?? Co za jakaś paranoja!!! Mają właśnie gigantyczną pasję! Tak wielką że stała się zawodem. A ludzie z tego odcinka są super! Poprzednio ktoś miał pretensje, bo ogród był za duży. Teraz jest źle, bo właściciel pracuje w ogrodzie botanicznym. Nieważne, że ich ogódek jest malutki, pani Maja mówiła że 400 metrów. Co będzie następne? Żle bo właściciel kupił roślinę, a nie wysiał wszystkich własnoręcznie? Zle, że ma dom a nie lepiankę? Co wy chcecie oglądać w takim razie??? Setki odcików z setkami identycznych ogródków działkowych, na których zazwyczaj nic ciekawego nie rośnie?I nie na nich co pokazywać, bo się niczym nie różnią? Super, że ludzie sobie je mają i kochają, ale co z tego wynika dla widzów? Nic! To program o ogrodach, pani Maja ma pokazywać ogrody. A komiczne i żałosne jest to, że ktoś krytykuje ogród o powierzchni 400 metró, bo jest za duży i mają być pokazywane tylko przeciętne ogrody, czyli takie o powierzchni... 400 metrów. Hello, ludzie, pobudka!
2022.01.19
~ ??
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
z prawdziwą przyjemnością obejrzał bym jeszcze raz ten odcinek był najlepszy z wszystkich dotychczasowych
2022.01.19
~ Zbyszek
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
w Państwa programie chcielibyśmy oglądać rzeczywiste ogrody, które stworzyli ich właściciele. Nic nie ujmując dzisiejszemu odcinkowi, trudno było oddzielić co jest uniwersyteckim arboretum a co prywatnym ogrodem. Co jest ogrodnicza pasją a co wykonywanym zawodem. Jeszcze uwaga, która nasuwa nam się od dłuższego czasu przy oglądaniu kolejnych odcinków. Nie chcielibyśmy oglądać aranżacji gdzie głównym udziałem właścicieli jest wyłożenie dużych środków na zagospodarowanie zakupionej działki przez ekipę od aranżacji ogrodowych. Nie wiemy czy taka quasi reklama jest wpisana w formułę programu. Nasze dwa ogrody zaaranżowaliśmy samodzielnie nie korzystając z takiego wsparcia. Pani Maju prosimy o więcej ogrodów tworzonych przez ludzi z pasją ale nie zawodowców. Ogrodów takich jakich jest najwięcej w Polsce czyli przydomowych 400 m miejskich ogródków a nie hektarowych rezydencji. Niedościgłym wzorcem jest zapewne Geoff Hamilton i jego cykl o ogrodach BBC, który potrafił swoją pasję przekazać widzom. Pozdrawiamy
2022.01.19
~ pasjonaci małych ogrodów
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
O każdej porze roku u Państwa Nowaków najlepsze są nalewki !!!! całuję rączki Pani Hani i ściskam dłoń Pana Tomasza. Serdeczne pozdrowienia !
2022.01.19
~ Zoolog
Re: Niewielki ogród przy arboretum w Wojsławicach
Jeden z najlepszych odcinków o ile nie najlepszy!!. Opis wędzarni i okrągłego kamiennego paleniska pls.
2022.01.19
~ Roman

Poprzedni odcinek

Przyjazny dla ludzi i ptaków ogród na... wydmie (odc. 400)

Przyjazny dla ludzi i ptaków ogród na... wydmie (odc. 400)

Na jubileuszowy, 400. odcinek wybraliśmy wyjątkowy ogród - dowód na to, że własnymi rękami można wybitnie przyczynić się do wzbogacenia natury. A jak to...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg