Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

'Moczarowy ogród' z wielką oranżerią (odc. 406)

dodano: 23.12.2012

Odwiedzamy ogród na podmokłym terenie - ze starymi drzewami, łąkami, fantastyczną oranżerią i ogromną, bajkową choinką Świąteczną.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 406:
Ania Mainka-Putkiewicz, którą odwiedzamy w tym odcinku, to prawdziwa artystka. Poznaliśmy ją 7 lat temu, kiedy jej mama zaprosiła nas do swojego modrzewiowego dworu otoczonego 4 ha parkiem w stylu angielskim, żeby pokazać nam przepiękne drzewa w zabytkowym ogrodzie. Najstarsze okazy mają po około 300 lat. Przed dworkiem rozpościera się reprezentacyjny podjazd z trawnikiem, dalej jest park i płynąca wąskim strumieniem Utrata. Największą wartością tego ogrodu są drzewa-pomniki przyrody: jesiony i cyprysiki groszkowe. Między innymi dzięki jednemu z jesionów Ania, wraz z przyszłym mężem Wawrzyńcem, postanowiła roztoczyć opiekę nad tym ogrodem.
 
Na trop nowych dokonań Ani wpadliśmy dzięki jej blogowi, czyli internetowemu pamiętnikowi, w którym dzieli się na co dzień swoimi ogrodowymi troskami i sukcesami. Nazwa, której Ania używa pisząc o swojej posiadłości, to Moczarowy Ogród. Dawno temu znajdowały się w tym miejscu bagna, zamienione potem w stawy rybne. Nadal jest tu jednak wilgotno. Widać to po roślinach porastających łąki, a także licznych wierzbach i olszach.
 
Mimo podmokłej gleby, udało się wygospodarować miejsce na rabaty. Rośnie tu nieco pięknych roślin o niebieskich kwiatach: nolana ‘Blue Bird’ (Nolana paradoxa), felicja gawędowa (Felicia amelloides), facelia dzwonkowa (Phacelia campanularia). Wzmocnieniem dla niebieskich kwiatów są widoczne z daleka poduchy pokryte niebieskim aksamitem. Te niezwykłe siedziska Ania zrobiła z  plastrów z pnia starej topoli – po prostu dołączyła do nich kółka.
 
W tym ogrodzie bardzo wiele elementów pochodzi z odzysku – są stare elementy drewniane, cudem uratowane przed gruzowiskiem dachówki, XIX-wieczne cegły… Jest tu też niezwykłe miejsce: stara szklarnia, zamieniona w ogrodowy salon. Na nasz przyjazd Ania wyczarowała w nim wspaniałą scenografię: z kwiatowymi kompozycjami i płonącymi lampionami.
 
Na co dzień w oranżerii kłębi się zieleń. Zachwyciła nas dzika wyka ptasia (Vicia cracca),która osiągnęła imponujące rozmiary. Jest też chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), który wspina się pod sam sufit po konstrukcji z siatki. Pnącza są zielonymi słupami dzielącymi przestrzeń oranżerii. Oprócz wieloletniego dzikiego chmielu i winorośli, można tu znaleźć też jednoroczne: tunbergię oskrzydloną (Thunbergia alata), wilca o błękitnych kielichach (Ipomea tricolor), czy pomarańczowożółtego wilca klapowanego (Ipomea lobata). Wszystkie te pnącza rosną niezwykle szybko, zamieniając oranżerię w zieloną gęstwinę.
 
W zależności od pory dnia zmienia się nastrój w oranżerii. Wieczorem zapalane są świece i lampiony ukryte wysoko w zieleni. Wtedy w tym ogromnym wnętrzu robi się magicznie.......
 
Od południowej strony oranżerii znajduje się bylinowa rabata, oblegana przez owady. Ma ona aż 70 metrów długości i 4 metry szerokości. Tak jest pomyślana, żeby zawsze coś tu kwitło. Ania założyła ją większość roślin wysiewając z nasion, co jest dużo tańsze, niż kupowanie gotowych sadzonek. Rośliny są gęste, więc wymagają nieco mniej pielenia. Czasem potrzebują podpierania, a sporadyczne – podlewania.  
 
 
Moczarowy Ogród to nie tylko drzewa i oranżeria – to też rozległe łąki. Tam, gdzie to możliwe, kosi się je tak, by jak najmniej przeszkadzając gniazdującym tu ptakom. Niestety wielogatunkowy trawnik przy oranżerii, dla wygody ludzi, cięty jest częściej.
 
Jednym z częstych zajęć Ani jest układanie bukietów i kompozycji roślinnych – ma nawet  tytuł mistrza florystyki. Odwiedziła ją inna miłośniczka tej sztuki, pani Magda Marczewska. Wspólnie dokończyły delikatną kompozycję, której szkieletem była dzika wierzbówka, owocostany czosnku oraz czyściec wełnisty.
 
Pani Magda chętnie odwiedziła Moczarowy Ogrodu nie tylko ze względu na kwiaty, ale też ze względu na psy rasy cane corso, które Ania hoduje. Ania opowiedziała nam o specjalnej psiej diecie zwanej BARF, jaką stosuje dla cane corso, z użyciem naturalnych, nie przetworzonych składników.
 
 
Ogród Ani odwiedziliśmy także tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - aby obejrzeć jej niezwykłą choinkę. W tej rodzinie już sam wybór drzewka to ważny rytuał. Nie jest to łatwe, bo choinka zawsze jest ogromna. A na dodatek dekoruje się ją około 1,5 tysiącem choinkowych zabawek! Niektóre mają już po kilkadziesiąt lat. W efekcie choinka wygląda jak z bajki.
 
 
 
A jakie ekopozytywy znaleźliśmy w tym ogrodzie?
 
- Rosną tu głównie rodzime gatunki drzew i krzewów.
- Ochroną prawną objęto najstarsze drzewa, oznaczone jako pomniki przyrody.
- Różnorodność biologiczna służy utrzymaniu zdrowia ogrodu.
- Rozległe rabaty bylinowe dostarczają pokarmu dla owadów.
- Koszenie naturalnych łąk dostosowuje się do lęgów ptaków.
- Okna są chronione siatką, aby nie rozbijały się o nie ptaki.
- Ratuje się od zniszczenia i wykorzystuje rozbiórkowe materiały budowlane.
 
 
 
 

 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Zachwycający odcinek. Pasja, miłość do przyrody i jej zrozumienie. Pięknie dziękuję za ten odcinek.
2021.12.03
~ Sarna
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Widać że w głowie pięknej pani właściciel mnóstwo pomysłów i to jeszcze z takim poszanowaniem starych elementów/materiałów, co jest rzadkością w dzisiejszym św... Nic tylko podziwiać i uczyć się od pani Anny ;)
2021.12.03
~ Widz
Re: \\\\\\\'Moczarowy ogród\\\\\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
wkońcu duuuużo bylin i jednorocznych jeden z przyjemniejszych odcinków
2021.12.03
~ fhdfhfhfh
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
przepiękny odcinek : )
2021.12.03
~ hgfhfdh
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Bardzo interesujacy odcinek . Oranzeria wspaniala ,a jeszcze z pomyslem urzadzania przyjec na rozne okazje ,to bomba .Jak sie ma mozliwosci , warto zaadoptowac pomysl. Widac ze wlasicielka doskonale orientuje sie w tematach ogrodowych i jest znakomitym obserwatorem przyrody .
2021.12.03
~ Zen
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Piekny ogrod , ale oranzeria zachwyca pod kazdym wzgledem .Takie odcinki Mai w ogrodzie moge ogladac non stop .Majac taka oranzerie mozna kolorowo zyc .Gratulacje dla wlascicieli za wlozona prace w to dzielo .Choinka - rzecz gustu , ja akurat wole skromniej ubrane .
2021.12.03
~ Kuba
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Ja oglądałam powtórkę tego odcinka i jestem pod wrażeniem...świetny pomysł na organizowanie przyjęć i różnych spotkań, bardzo spodobała mi się ta oranżeria a choinka wprost rewelacja, niewiedziałam że tyle ozdób może się zmieścić na takiej choince poprostu jest co podziwiać. Pozdrawiam Maję i wszystkich telewidzów.
2021.12.03
~ kasia2524
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Jestem pod wrazeniem tego odcinka .Bardzo ciekawy i uroczy i ta choinka ! Pani Maja prezentuje sie cudnie jak zawsze .!!!
2021.12.03
~ Jedrek
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
fajny odcinek - idealny na taka okazję -, piekne miejsce, urocza włascicielka no i ta choinka - mnie zatkałao po prostu i coś jeszcze ! od przyszłego roku kupuję wiekszą choinkę i pudełko bombek :D - pozdrawiam świątecznie
2021.12.03
~ MIRA
Re: \\\'Moczarowy ogród\\\' z wielką oranżerią (odc. 406)
Byłam na pięknym przyjęciu w Starej Oranżerii - naprawdę cudowne miejsce! do tego nie daleko Warszawy :-)
2021.12.03
~ Monika

Poprzedni odcinek

\'Pszczelarnia\' - ogród na brzegu górskiego strumienia (odc. 405)

'Pszczelarnia' - ogród na brzegu górskiego strumienia (odc. 405)

W tym odcinku programu odwiedzamy ogród, w którym rytm życia wyznacza przyroda i pszczoły. Gospodarzom i ich gościom towarzyszy też głośny, górski strumień.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg