Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
Ania Mainka-Putkiewicz, którą odwiedzamy w tym odcinku, to prawdziwa artystka. Poznaliśmy ją 7 lat temu, kiedy jej mama zaprosiła nas do swojego modrzewiowego dworu otoczonego 4 ha parkiem w stylu angielskim, żeby pokazać nam przepiękne drzewa w zabytkowym ogrodzie. Najstarsze okazy mają po około 300 lat. Przed dworkiem rozpościera się reprezentacyjny podjazd z trawnikiem, dalej jest park i płynąca wąskim strumieniem Utrata. Największą wartością tego ogrodu są drzewa-pomniki przyrody: jesiony i cyprysiki groszkowe. Między innymi dzięki jednemu z jesionów Ania, wraz z przyszłym mężem Wawrzyńcem, postanowiła roztoczyć opiekę nad tym ogrodem.
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
www.tvnmeteo.pl (zakładka: Magazyny)
ODCINEK 406:

Na trop nowych dokonań Ani wpadliśmy dzięki jej blogowi, czyli internetowemu pamiętnikowi, w którym dzieli się na co dzień swoimi ogrodowymi troskami i sukcesami. Nazwa, której Ania używa pisząc o swojej posiadłości, to Moczarowy Ogród. Dawno temu znajdowały się w tym miejscu bagna, zamienione potem w stawy rybne. Nadal jest tu jednak wilgotno. Widać to po roślinach porastających łąki, a także licznych wierzbach i olszach.



W zależności od pory dnia zmienia się nastrój w oranżerii. Wieczorem zapalane są świece i lampiony ukryte wysoko w zieleni. Wtedy w tym ogromnym wnętrzu robi się magicznie.......

Moczarowy Ogród to nie tylko drzewa i oranżeria – to też rozległe łąki. Tam, gdzie to możliwe, kosi się je tak, by jak najmniej przeszkadzając gniazdującym tu ptakom. Niestety wielogatunkowy trawnik przy oranżerii, dla wygody ludzi, cięty jest częściej.
Jednym z częstych zajęć Ani jest układanie bukietów i kompozyc
ji roślinnych – ma nawet tytuł mistrza florystyki. Odwiedziła ją inna miłośniczka tej sztuki, pani Magda Marczewska. Wspólnie dokończyły delikatną kompozycję, której szkieletem była dzika wierzbówka, owocostany czosnku oraz czyściec wełnisty.



A jakie ekopozytywy znaleźliśmy w tym ogrodzie?
- Ochroną prawną objęto najstarsze drzewa, oznaczone jako pomniki przyrody.
- Różnorodność biologiczna służy utrzymaniu zdrowia ogrodu.
- Rozległe rabaty bylinowe dostarczają pokarmu dla owadów.
- Koszenie naturalnych łąk dostosowuje się do lęgów ptaków.
- Okna są chronione siatką, aby nie rozbijały się o nie ptaki.
- Ratuje się od zniszczenia i wykorzystuje rozbiórkowe materiały budowlane.