Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)

dodano: 28.12.2012

Odwiedzamy prawdziwy ziołowy ogród botaniczny. Zdradzamy tajniki przygotowania żołędziowej kawy i domowej waleriany.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 407:
 
W tym odcinku programu jesteśmy gośćmi Mirosława Angielczyka, twórcy ogrodu, wielkiego znawcy ziół, praktyka, badacza historii uprawy i wykorzystania roślin w celach leczniczych. Jego ogród znajduje się w jednym z najczystszych regionów Polski – na Podlasiu, we wsi Koryciny, położonej 70 km na zachód od Puszczy Białowieskiej. W otulinie lasów posadowiono gospodarstwo o nazwie Ziołowy Zakątek. Życie w nim toczy się wokół tematyki zielarskiej – kultywuje się stare przepisy i zwyczaje, a także ciągle poszukuje się nowych zastosowań roślin – w kuchni i w medycynie.
 
Ogród ziołowy pana Mirosława to największa w Polsce kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych. Na ponad 15 hektarach uprawianych jest ponad 700 gatunków. W czerwcu 2011 roku Podlaski Ogród Ziołowy otrzymał oficjalnie status ogrodu botanicznego.
 
Naszą wyprawę po tym ogromnym ogrodzie rozpoczęliśmy od jednego z przedogródków przy drewnianej, wiejskiej chacie. Podobnych domów jest tutaj więcej – tworzą atmosferę dawnej podlaskiej wsi. Budynki te to pieczołowicie odrestaurowane pamiątki drewnianej architektury z XIX i XX wieku. Pan Mirosław zbiera je, żeby ocalić od zniszczenia i przerabia, by służyły gospodarstwu. Każdy zwiedzającymoże się tu zatrzymać na dłużej i zamieszkać w klimatycznej chacie. Jest tu znakomicie zaopatrzona biblioteka zielarska, dobre regionalne jedzenie, a także pachnąca pracownia pełna suszonych roślin, gdzie odbywają się lekcje dla szkół i przedszkoli.

W Ziołowym Zakątku są zgromadzone gatunki, któreod wieków służyły nie tylko do leczenia, czy odstraszania złych mocy, ale były wykorzystywane do farbowania włókien, a także jako pokarm.
 
Do Korycin przyjechaliśmy także w październiku, żeby zobaczyć, jak wygląda produkcja… kawy z żołędzi! O tajnikach jej produkcji można przeczytać tutaj: ŻOŁĘDZIOWA KAWA.
 
Jak w każdym ogrodzie botanicznym, także w Ziołowym Zakątku przy roślinach ustawiono tablice z nazwami i obszernymi opisami ich zastosowania, historią uprawy czy nazwami ludowymi (niektóre są bardzo ciekawe!). Można więc tu zdobyć sporą wiedzę o roślinach, poznać ich lecznicze walory oraz nauczyć rozpoznawać się te, które mogą być trujące.
 
Przy ogrodzie botanicznym znajduje się również Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pracuje tam kilka osób, które zajmują się popularyzacją wiedzy o roślinach. Pani Beata pokazała nam swoje ulubione miejsce w ogrodzie – łąkę pośród bylic. Przedstawiła nam kilka różnych gatunków bylic – nie wymaga ona zbyt dużo pracy, a może prezentować się bardzo dekoracyjnie.
 
Zioła wykorzystywane są tu również w inny sposób – jako materiał do działalności artystycznej. Powstają np. piękne, bardzo ozdobne zielniki. Stosuje się tu ciekawą metodę tworzenia zielników: na płótnie. Rośliny po przyklejeniu do materiału oprawiane są w ramki i tworzą swego rodzaju obrazy.
 
Więcej o gatunkach rosnących w Ziołowym Zakątku, można przeczytać w artykule ZIOŁA. Zachęcamy do lektury!
 
 
A jakie ekopozytywy zauważyliśmy w Ziołowym Zakątku?
- kolekcję ziół i roślin leczniczych stworzono w celach badawczych i edukacyjnych.
- teren jest dostępny dla zwiedzających, ma charakter ogrodu botanicznego.
- wiadomości o roślinach są podane na dużych tablicach.
- kultywuje się tradycje zielarskie, a także poszukuje nowych zastosowań dla roślin w kuchni i w medycynie.
- uprawy są ekologiczne, bez stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
- glebę użyźnia się stosując przedplony, komposty i dodatki mineralne.
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Anna - bardzo dziękuję ze napisałaś też o takich "zwykłych, podstawowych" sprawach. Dobrze wiedzieć i być przygotowanym. Odwiedzę miejsce na pewno, ale wezmę ze sobą kanapki.
2021.12.09
~ Pecia
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Witam, Okolica piękna, zioła, ogród piękne zwierzęta. Wszystko zadbane. Ale... Strona internetowa ziołowego zakątku zdecydowanie potrzebuje aktualizacji. Menu piękne wiejskie bogate. Po przyjeździe okazało się, że nie możemy wybierać dań z karty. Potrawy na śniadanie obiad i kolację były z góry ustalone. Zamawiając kawę nie można było dobrać do niej żadnego deseru są tam tylko lody na patyku. Chcieliśmy pojeździć rowerami, aby zwiedzić okolicę ale kelnerka była zaskoczona i rozbawiona jak o nie zapytaliśmy. Oznajmiła, że może kiedyś tu były rowery. Przejażdżka furmanką także nie wchodziła w grę, a wszytko to jest wymienione w atrakcjach na stronie internetowej! Był fajny basenik, leżaczki bardzo już bardzo stare materiał, aż się darł sam. Basen miał rolkę foli, aby zapewne na wieczór przykrywać wodę chroniąc ją przed owadami, ale nikt się tym nie zajmował. Z każdym dniem woda z owadami nie zachęcała do pływania. Pokoje, czyste ładne. W łazience mieliśmy popsutą słuchawkę prysznicową i toaleta także była popsuta z wiecznie lejącą się wodą. Obsługa, bardzo bardzo młode osoby, ewidentnie nie doświadczone! Brakowało nam kogoś \"dorosłego\"! Kelnerki czy kelnerzy odpowiadali nam na pytania jednym zdaniem, nie zachęcali ani trochę do skosztowania specjalności ich kuchni. Chcieliśmy zamówić pizzę (rewelacyjna!!). Kelner oznajmił, że trzeba będzie długo czekać bo piec jest nie rozgrzany i bardzo chciał nas zniechęcić do tego wyboru. Potem kawa żołędziowa, tym razem kelnerka: ale to trzeba dłużej czekać, aż się zaparzy! i ona także nie zachęcała, widać było że tylko czeka aż się zniechęcimy. Najbardziej pozytywne wrażenie z obsługi zrobiła na nas młoda Pani która oprowadziła nas po ziołowym ogrodzie i opowiadała o ziołach i ich właściwościach. Wielka wiedza plus pasja. Także tu duży plus! Zamówiliśmy chleb i smalec, bardzo dobry ale w smalcu była mucha, także obrzydziło nas już dalsze jedzenie w tym miejscu smalcu. Każdy kto wybiera się do ziołowego zakątka lepiej niech nie ma wielkich oczekiwań bo się rozczaruje kulinarnie i obsługowo. Tak jak pisałam już wyżej miejsce piękne.
2021.12.09
~ Anna
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Ziolowy Zakątek odwiedziłam w lipcowy weekend. Polecam każdemu, kto lubi ciszę i spokój oraz zieleń i spiew ptaków. Cudowne miejsce gdzie można obcować z przyrodą sam na sam:) Przemili gospodarze, miła obsługa. Waznym atutem jest też przepyszna kuchnia. Zupa pokrzywowa, pierogi z kurkami czy jagodami, ziolowe sałatki to rewelacja! Polecam.
2021.12.09
~ Kasia
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Dziękuję ,obejrzałam zwykle oglądam na www.tvnplayer.pl i tam nie było odcinka\"Ziołowy zakątek\".Pozdrawiam serdecznie.
2021.12.09
~ Wiola
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Oglądaj na www.tvnmeteo.tvn24.pl
2021.12.09
~ Ania
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Tam, gdzie zawsze są wszystkie odcinki Mai w całości, czyli na TVNMeteo tvnmeteo.pl
2021.12.09
Redakcja
Re: ‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
A gdzie cały film z \"ziołowego zakątka\"?
2021.12.09
~ Wiola

Poprzedni odcinek

\'Moczarowy ogród\' z wielką oranżerią (odc. 406)

'Moczarowy ogród' z wielką oranżerią (odc. 406)

Odwiedzamy ogród na podmokłym terenie - ze starymi drzewami, łąkami, fantastyczną oranżerią i ogromną, bajkową choinką Świąteczną.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg