‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
dodano: 28.12.2012
Odwiedzamy prawdziwy ziołowy ogród botaniczny. Zdradzamy tajniki przygotowania żołędziowej kawy i domowej waleriany.
‘Ziołowy Zakątek’, czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu (odc. 407)
Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 407:
 
W tym odcinku programu jesteśmy gośćmi Mirosława Angielczyka, twórcy ogrodu, wielkiego znawcy ziół, praktyka, badacza historii uprawy i wykorzystania roślin w celach leczniczych. Jego ogród znajduje się w jednym z najczystszych regionów Polski – na Podlasiu, we wsi Koryciny, położonej 70 km na zachód od Puszczy Białowieskiej. W otulinie lasów posadowiono gospodarstwo o nazwie Ziołowy Zakątek. Życie w nim toczy się wokół tematyki zielarskiej – kultywuje się stare przepisy i zwyczaje, a także ciągle poszukuje się nowych zastosowań roślin – w kuchni i w medycynie.
 
Ogród ziołowy pana Mirosława to największa w Polsce kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych. Na ponad 15 hektarach uprawianych jest ponad 700 gatunków. W czerwcu 2011 roku Podlaski Ogród Ziołowy otrzymał oficjalnie status ogrodu botanicznego.
 
Naszą wyprawę po tym ogromnym ogrodzie rozpoczęliśmy od jednego z przedogródków przy drewnianej, wiejskiej chacie. Podobnych domów jest tutaj więcej – tworzą atmosferę dawnej podlaskiej wsi. Budynki te to pieczołowicie odrestaurowane pamiątki drewnianej architektury z XIX i XX wieku. Pan Mirosław zbiera je, żeby ocalić od zniszczenia i przerabia, by służyły gospodarstwu. Każdy zwiedzającymoże się tu zatrzymać na dłużej i zamieszkać w klimatycznej chacie. Jest tu znakomicie zaopatrzona biblioteka zielarska, dobre regionalne jedzenie, a także pachnąca pracownia pełna suszonych roślin, gdzie odbywają się lekcje dla szkół i przedszkoli.

W Ziołowym Zakątku są zgromadzone gatunki, któreod wieków służyły nie tylko do leczenia, czy odstraszania złych mocy, ale były wykorzystywane do farbowania włókien, a także jako pokarm.
 
Do Korycin przyjechaliśmy także w październiku, żeby zobaczyć, jak wygląda produkcja… kawy z żołędzi! O tajnikach jej produkcji można przeczytać tutaj: ŻOŁĘDZIOWA KAWA.
 
Jak w każdym ogrodzie botanicznym, także w Ziołowym Zakątku przy roślinach ustawiono tablice z nazwami i obszernymi opisami ich zastosowania, historią uprawy czy nazwami ludowymi (niektóre są bardzo ciekawe!). Można więc tu zdobyć sporą wiedzę o roślinach, poznać ich lecznicze walory oraz nauczyć rozpoznawać się te, które mogą być trujące.
 
Przy ogrodzie botanicznym znajduje się również Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pracuje tam kilka osób, które zajmują się popularyzacją wiedzy o roślinach. Pani Beata pokazała nam swoje ulubione miejsce w ogrodzie – łąkę pośród bylic. Przedstawiła nam kilka różnych gatunków bylic – nie wymaga ona zbyt dużo pracy, a może prezentować się bardzo dekoracyjnie.
 
Zioła wykorzystywane są tu również w inny sposób – jako materiał do działalności artystycznej. Powstają np. piękne, bardzo ozdobne zielniki. Stosuje się tu ciekawą metodę tworzenia zielników: na płótnie. Rośliny po przyklejeniu do materiału oprawiane są w ramki i tworzą swego rodzaju obrazy.
 
Więcej o gatunkach rosnących w Ziołowym Zakątku, można przeczytać w artykule ZIOŁA. Zachęcamy do lektury!
 
 
A jakie ekopozytywy zauważyliśmy w Ziołowym Zakątku?
- kolekcję ziół i roślin leczniczych stworzono w celach badawczych i edukacyjnych.
- teren jest dostępny dla zwiedzających, ma charakter ogrodu botanicznego.
- wiadomości o roślinach są podane na dużych tablicach.
- kultywuje się tradycje zielarskie, a także poszukuje nowych zastosowań dla roślin w kuchni i w medycynie.
- uprawy są ekologiczne, bez stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
- glebę użyźnia się stosując przedplony, komposty i dodatki mineralne.
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.