Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)

dodano: 20.01.2013

W tym tygodniu odwiedzamy pana Roberta – leśnika, który ma wspaniałą pasję. W środku lasu założył arboretum i stworzył fantastyczną kolekcję irysów. Bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 410:
 
Leśniczówka Jaźwin położona jest około trzydziestu kilometrów od Opola, pośród potężnych sosnowych lasów. Z zewnątrz wygląda skromnie, ale za ogrodzeniem kryje się niezwykły ogród. Na przełomie maja i czerwca tysiącami barw zakwitają pola irysów – jest ich tutaj kilka tysięcy w ponad 400 odmianach. Wśród nich – prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie pochodzące z dalekiej Australii czy Ameryki oraz także zwyczajne, które można spotkać nad naszymi strumieniami i stawami. Nad całością czuwa pan Robert – na co dzień leśniczy i opiekun pobliskiego drzewostanu, a w chwilach wolnych ogrodnik i hodowca tych pięknych roślin.
 
Ogród pana Roberta to nie tylko jego wielka miłość, czyli irysy. W narożniku działki  posadowionajest leśniczówka, a za nią skalniak z oczkiem wodnym i strumieniem. Sąsiaduje on z poletkiem rabat z irysami. Dalej jest kolekcję drzew i krzewów oraz altana, drugi ogród skalny oraz pawilon edukacyjny, czyli Izba Przyrodniczo-Leśna, powstała ze starej stodoły, gdzie odbywają się lekcje przyrody i ekologii. Całe gospodarstwo ma bowiem status arboretum leśnego i zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o środowisku i leśnictwie. Pan Robert chce zaszczepić najmłodszym poszanowanie przyrody, pokazać jej piękno; w tym otoczeniu jest to dużo łatwiejsze.
 
Gospodarz prowadzi swoich gości zazwyczaj ścieżką biegnącą wśród parasolowatych i kulistych odmian drzew. Pan Robert zauważył, że formy kuliste drzew to doskonałe schronienie dla ptaków. Ich gęste korony pozwalają im na założenie gniazd i ukrycie piskląt przed drapieżnikami. 
 
Inną kolekcją tematycznych jest zbiór drzew o przewieszających i płaczących koronach; jest tu np. buk czerwonolistny ‘Purple Fountain’,  wiśnia piłkowana 'Kiku-shidare-zakura' (Prunus serrulata), są też dwa wiązy (Ulmus glabra ‘Camperdownii’), które mają parasolowatą koronę, a wszystkie gałęzie i liście wygięte do dołu.
 
Następnym etapem naszego spaceru było poletko z irysami bródkowymi. Ich nazwa pochodzi od krótkich włosków zwanych bródką, które wyrastają wzdłuż środkowej części płatków dolnych. Te irysy kwitną na przełomie maja i czerwca, i to właśnie wtedy pan Robert ogłasza dni otwarte w ogrodzie: zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania. Spotkania te nazywane są Festiwalem Irysów i ściągają miłośników tych roślin z całego kraju, a nawet zagranicy.  
Termin Festiwalu Irysów i informacje o tych roślinach na stronie: www.irysek.com
 
Odwiedzając pana Roberta, mieliśmy okazję by zobaczyć, jak wygląda krzyżowanie irysów – w jego wyniku można uzyskać nową, ciekawą odmianę. O krzyżowaniu, a także co nieco o uprawie irysów, piszemy w atrykule IRYSY.
 
W drugiej części ogrodu znajduje się duży skalniak wykonany z potężnych wapiennych głazów. Całość obsadzona jest szczepionymi miniaturowymi sosnami, świerkami odmiany ‘Conica’ i drobnymi bylinami, takimi jak rojniki. Kwitną tu też kępy naszego rodzimego gatunku białego goździka pysznego (Dianthus superbus).
 
Drugi skalniak ma formę szerokiego murku z kamienia. Do jego wybudowania użyto bloczków pozlepianych z drobnych kamieni, które pozostały po budowie oczka wodnego. W tym celu pan Robert wykonał drewnianą formę i ułożył w niej drobne części skalne. Następnie zalał je półpłynnym betonem a na wierzchu poukładał kamienie o najładniejszych kształtach – one stworzyły lico. Całość schła w formie przez dwa dni, a następnie była ona rozkręcana i poszczególne bloczki, podobne do cegieł, ustawiano na palety. Do wybudowania całego, 30-metrowego murku, zużyto ponad 800 bloczków. Ponadto co 8 cegła ułożona została poprzecznie, aby lepiej związać całość. Do łączenia poszczególnych elementów gospodarz użył suchej zaprawy, przygotowanej z gliny, torfu i piasku.
 
Pod okapem pawilonu edukacyjnego dachu pan Robert posadził kilka ciekawych gatunków, które doskonale sobie radzą na tak suchych miejscach. Dużą przestrzeń pokryła skrzydlinka naprzeciwlistna (Aethionema oppositifolium) – niewielka skalna bylina o srebrzystoniebieskich okrągłych liściach. Ciekawą rośliną jest tu krewna irysów - miecznica wąskolistna ‘Album’ (Sisyrinchium angustifolium). Ta niewielka bylina ma cienkie trawiaste liście i ładne kwiaty, które są tak wrażliwe, że podczas upałów oraz gdy nie ma słońca – zamykają się.  również się zamykają.
 
W cienistej części ogrodu dominują funkie i paprocie. Przy niewielkiej grocie szemrze woda – tej wody jest w ogrodzie dużo, jest oczko wodne, a ze skalników spływają strumienie. Ta woda to doskonałe siedlisko dla wodnych zwierząt i owadów.
 
 
 
 
 
 
A jakie ekopozytywy zauważyliśmy w tym ogrodzie?
 
- Prowadzi się tu lekcje ekologii i propaguje wiedzę o roślinach i sztuce ogrodniczej.
- Dla każdej grupy roślin przygotowywana jest odpowiedniej jakości gleba.
- Specjalnie dobrane gatunki drzew są schronieniem dla ptaków.
- Rabaty z irysami stanowią pożytek dla dzikich pszczół i trzmieli.
- Strumienie tworzą odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin.
- W ogrodzie nie stosuje się chemicznych oprysków.
- Duży staw stanowi schronienie dla zwierząt wodnych.
 

***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
Las, to las, ale ogród leśniczego jest kolekcją dendrologiczną nadleśnictwa- dla społeczeństwa - i tam może sobie uprawiać co chce. I w ogrodzie i parku sadzi się różne dzrewa i każde z nich daje tlen i oczyszcza powietrze. A w ogrodach botanicznych też są takie same kolekcje i nikt nie narzeka że uciekną z ogrodu jako gatunki inwazyjne.!!!!! Przesadne podejście do ochrony przyrody, najważniesze żeby maksymalnie zazieleniać nasz kraj, i to jest nawłaściwsza postawa proekologiczna.
2022.01.25
~ Stefan
Nie rozumiem tego leśniczego...
Jak można sprowadzać, sadzić, propagować rośliny inwazyjne, takie jak np. akacja. Toż to demagogia!! Rozumiem że może się znaleźć amator który nie będzie miał wiedzy na ten temat, ale leśniczy? Swoją drogą, to chyba jest to zabronione-sadzenie inwazyjnych roslin. Argument typu \"te drzewa są częścią ekosystemu\" są śmieszne. Brzozy, buczyny, świrki, sosny pospolite, też są ostoją i żywicielem wielu zwierząt jak i maszyną do produkcji tlenu, a nie zagrażają rodzimemu ekosystemowi.
2022.01.25
~ Krzych
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
Gratulacje i komplementy z Francji! Mam nadzieje, ze jest to rowniez ogrod przyjazny dla jezy, gatunku pod ochrona w calej Europie. Dla nich to bylby raj, a dla Panstwa - pomoc przy niszczeniu slimakow. Jesli to Panstwa interesuje - bardzo ladne porady jak pomoc jezowi zamieszkac w ogrodzie. Pozdrawiam! Anna http://www.lilacgrove.co.uk/hedgehogs-and-gardens/
2022.01.25
~ Anna(94)
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
Bardzo ciekawy odcinek .Pan Lesniczy wypracowal sobie piekny ogrod .Widac w programie , ze jest to pasjonat przyrody a szczegolnie kwiatow irysow .Z przejeciem opowiada o nich ,jak zakochany o swojej wybrance .Gratulacje dla Lesniczego .Pozdrawiam .
2022.01.25
~ Ben
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
U Maji na forum pojawił sie wirusek ale pani Maja szybko sobie z nim poradziła:) Jeśli chodzi o \"wpadki\" mam lepszego rodzynka. Kiedyś w pewnym odcinku- mozna wpisać w youtube (Miasto Kowal Maja w ogrodzie 2008 cz 1 ) w minucie 7,46 chłop na wizjii niechcący przyznał się, że wywoził gruz do lasu :)
2022.01.25
~ Nootkatensis
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
\" Pan Robert Piątek z leśniczówki Jaźwin nie złamał prawa przy zakupie kamieni do swojego ogrodu. Na terenie Jury krakowsko- częstochowskiej oprócz terenów chronionych są również gospodarstwa rolne. Ziemia tam rodzi dużo kamieni, które uszkadzają maszyny rolnicze i muszą być zbierane. Natomiast rolnik może je wykorzystać na potrzeby własne, lub odsprzedać. Art. 33 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 39, poz. 251 z, późn. zm.) (Dz. U. Nr 75, poz. 527)\"
2022.01.25
~ Redakcja
Re: Leśniczówka Jaźwin: królestwo irysów (odc. 410)
nareszcie ciekawy program - szkoda ze tak malo na temat odmian irysow prosimy tez podobny program o daliach - np z p.stanislawem lipieniem , lub tez o liliach
2022.01.25
~ jola
Re: Leśniczkówa Jaźwin: królestwo irysyów (odc. 410)
SIC !!!! Ostańce Jurajskie nie wykopuje sie na polu podczas prac polowych, lecz są nagminnie i bez pozwolenia zabierane z Jury ( grozi to karą ) .To nie jest ekopozytyw , wstyd Panie leśniczy i Pani Maju brrr.
2022.01.25
~ Jarkki

Poprzedni odcinek

Pełen kwiatów i barw ogród z żurawiami (odc.409)

Pełen kwiatów i barw ogród z żurawiami (odc.409)

Ogród pani Ani i pana Aleksandra aż tętni życiem. Jest tu piękne oczko wodne, wspaniałe rabaty różane i bylinowe, ciekawe odmiany drzew... A do tego -...

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg