Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Fytoftoroza

dodano: 17.06.2011

Jakie są zagrożenia chorobowe dla roślin? O tym Maja rozmawiała z ekspertem, prof. Leszkiem Orlikowskim z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Profesor Leszek Orlikowski na początku rozmowy przypomniał, że w tym roku, choć zima nie była bardzo ostra, to wiele roślin zostało uszkodzonych – często dość mocno – przez wiosenne przymrozki.
Przemarznięcie jest szczególnie widoczne na młodych przyrostach. Zdarzają się one zwłaszcza, gdy przymrozki przyjdą już po ciepłych wiosennych dniach, kiedy ruszą już śpiące pąki liściowe. Na takich osłabionych roślinach mogą pojawić się prędzej choroby, a uszkodzone wiosną miejsca mogą być punktem wnikania zarodników szarej pleśni.
 
Zarodniki pleśni powodują zgniliznę podstawy pędu i korzeni, zwaną fytoftorozą. Dla naszych warunków klimatycznych jest to choroba dość nowa. Dosyć wcześnie rozpoznano ją na cyprysikach, ale obecnie dotyka ona nawet tak dotychczas odporne jałowce!
Na większości roślin ma ona jednak podobny przebieg. Grzyb atakuje delikatne korzenie włośnikowe, które odpowiedzialne są za pobieranie wody. Wówczas roślina daje objawy więdnięcia, podobne jak w czasie suszy. Wycinanie zaschniętych pędów zazwyczaj nie pomaga, bo choroba nadal postępuje.
Niektórzy, widząc zasychanie pędów, zwiększają podlewanie rośliny, co powoduje dalsze rozprzestrzenianie się choroby i zamieranie całego rośliny.
 
Fytoftoroza jest niestety odporna na znaczną część preparatów ochrony roślin. Na szczęście jest  kilka środków biologicznych, które możemy zastosować. Jest to na przykład preparat Biosept Active, który zawiera w pełni naturalny ekstrakt z grejpfruta. Już dawno zauważono, że wyciąg z tego owocu doskonale uodparnia rośliny i ludzi na różnego rodzaju choroby grzybowe i zakażenia bakteryjne. Odpowiedzialne są za to substancje zwane bioflawonoidami, które mają niesamowite właściwości antybiotyczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Biosept może być stosowany w każdym etapie rozwoju rośliny, wzmacnia jej system odpornościowy oraz pomaga zwalczać wiele chorób grzybowych i bakteryjnych. Produkowany jest on w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie i stosuje się go mieszając od 5 do 10 ml środka w 10 l wody.
 
Środek ten przeciwdziała pojawieniu się nie tylko fytoftorozy, ale również mączniaka prawdziwego i rzekomego, grzybów powodujących plamistość liści i kwiatów oraz szarą pleśń. Preparat ma nie tylko działanie kontaktowe, ale potrafi wnikać częściowo do wnętrza rośliny i uodporniać ją na patogeny. Zabieg ten wystarcza na około 2-3 tygodnie i można go przeprowadzać nawet w czasie wietrznej i słonecznej pogody.
 
Warto też pamiętać, że jeśli wyrzucimy roślinę chorą na fytoftorozę, trzeba koniecznie odkazić ziemię – bo choroba może w niej przetrwać nawet kilkanaście lat.
 
Druga choroba, o której Maja rozmawiała z profesorem, to osutka sosny, o której można przeczytać tutaj: OSUTKA.
Materiał pochodzi z 327. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Fytoftoroza
Pojawiły się na tujach takie czerwone , bursztynowe plamy. Co to może być za choroba ? Jak temu zaradzić ?
2022.01.25
~ mariusz
Re: Fytoftoroza
Kiedy można zacząć opryski tuji preparatem biosept active? Czy już pod koniec marca?
2022.01.25
~ Karol
Re: Fytoftoroza
Phytophthora jest organizmem grzybopodobnym, a nie grzybem!!
2022.01.25
~ know
Re: Fytoftoroza
Tak, fytoftoroza może dotknąć także tuje Smaragd (a także inne iglaki), więc warto rośliny zabezpieczyć przed chorobą.
2022.01.25
Redakcja
Re: Fytoftoroza
Brazowienie galazek u tui moze byc z roznych przyczyn, ale warto z pewnoscia opryskac je Bioseptem, tak radzi pan profesor.
2022.01.25
~ Polak duzy
Re: Fytoftoroza
czy to samo tyczy sie szmaragdów , tzn czy jesli zaobserwujemy pojedyncze wypadanie gałazek tzn ze tuja jest nie do odratowania ,czy tyczy sie to tylko cisów
2022.01.25
~ polak MAŁY

Poprzednia porada

Sadzenie grzybieni

Sadzenie grzybieni

Jak podzielić i posadzić grzybienie w stawie?

więcej »
Ocena
85%
15%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg