Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Walka z nicieniami i pędrakami

dodano: 24.06.2011

W wielu ogrodach przyczyną powstawania żółtych plam na trawnikach są nicienie lub pędraki. Jak się pozbyć szkodników?

Maja rozmawiała z panem Adamem o kretach, które kiedyś były częstymi gośćmi w tym ogrodzie. Gospodarz stosował wszystkie metody, o których słyszał, by przepędzić krety. A gdy mu się to udało, na trawniku pokazały się pędraki. Dlatego co 3 lata pan Adam świadomie wpuszcza kreta do ogrodu. Ma co prawda wtedy sporo kopców na murawie, ale pozbywa się pędraków.
 
A może jest łatwiejszy sposób na pozbycie się szkodników, niż sprowadzanie kreta?
 
Teraz jest dobry moment na walkę z pędrakami, ponieważ chrabąszcze majowe zakończyły rójkę, zaczęły składać jaja do ziemi. A walka z pędrakami jest najłatwiejsza w pierwszym roku ich życia, w lipcu i w sierpniu.
 
Do ogrodu zaprosiliśmy pana Macieja Maciejewskiego, specjalistę od ekologicznej walki ze szkodnikami.
Ekspert poradził, by najpierw sprawdzić stan korzeni trawy. Jeśli system korzeniowy jest słaby i płytki, a trawa żółknie całymi plackami, to najprawdopodobniej pod trawnikiem żyją nicienie. Niestety, gołym okiem nie stwierdzimy ich obecności.
Nicienie pasożytujące na roślinach to nitkowate i niedostrzegalne „gołym okiem” obłe robaki. Rozrywają komórki korzeni i wysysają ich zawartość, znacznie ograniczają wzrost i plonowanie roślin. Dodatkowo, niektóre nicienie przenoszą groźne choroby wirusowe roślin. Nicienie niszczą do 30% plonów na polach w ogrodach i sadach. Atakują między innymi trawniki, marchew i pietruszkę, a także ziemniaki.
Jak walczyć z nicieniami? Po pierwsze warto pilnować zrównoważonego nawożenia. Można pokusić się o profesjonalną analizę gleby i wykonać nawożenie według tej analizy. Wtedy trawie (czy innym roślinom) dostarczamy to, czego potrzebuje. Nie można oczywiście przesadzić z ilością nawozów.
 
Gdy w murawie żyją pędraki, daje się ją zdjąć z gleby jak dywan.
 
Pan Maciej ma w zanadrzu jeszcze jedną metodę na pozbycie się nicieni, a także pędraków. Lekarstwem jest naturalny preparat – produkt odpadowy z produkcji trzciny cukrowej: Biomass Sugar.
 
Ważna jest stosowana dawka: na 10-litrową konewkę wlewamy 150 ml preparatu. Preparat podajemy w dzień deszczowy i pochmurny, koniecznie na mokry trawnik. Jedna 10-litrowa konewka przeznaczona jest na 25 m kw. powierzchni.
Zabieg powtarzamy co dwa tygodnie, regularnie dwa lub więcej razy. Przy okazji poprawiamy wygląd trawy, bo Biomass Sugar, jako wodny roztwór cukrów, jest również dobrą odżywką dla roślin. Na koniec trawnik obficie podlewamy, wmywając Biomass na głębokość 10-15 cm, tak żeby dotarł do nicieni lub pędraków.
 
W lipcu i sierpniu powinniśmy zastosować Biomass, aby zwalczyć nowe pokolenie pędraka, które jest najbardziej wrażliwe na działanie wszelkich środków pędrakobójczych. Trzeba robić to regularnie, co roku, żeby likwidować kolejne najmłodsze chrabąszcze. Jest to jedyna metoda na te trudne do pokonania owady, które mogą przylecieć do naszego ogrodu z miejsc, gdzie nie są zwalczane.
Materiał pochodzi z 328. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
77%
23%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Dursban stosowałem,nie działa,smród ...Czytam na forum i necie i żadnych wniosków nie wyciągnąłem,może ktoś stosował jakiś środek i jest pewny że zadziałało.Firmy chwalą swoje,a co do działania to różnie z tym bywa.Będę wdzięczny za pomoc. Wrotycz też nie działa,pomimo że trująca.
2022.01.25
~ Michał
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Zastosowałem Biomass Sugar i co się stało? Wylęgły się z Biomassy Sugar robaki szare niespotykane jak do tej pory w moim ogrodzie i były ich tysiące. Obrzydliwość! Po kilku dniach pojawiły się szpaki i różne inne ptaki w dużych ilościach licząc na setki. Robaki wyjadły, które to ponoć miały zjeść nicienie. O i taką miałem przygodę z Biomassą Sugar. Nie polecam!
2022.01.25
~ Patryk
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam. Na nicienie najlepsza jest Aksamitka. Polecam wszystkim. Naprawdę dziala. Rolnicy sieja ja, jako przedplon pod uprawę truskawek. Pozdrawiam
2022.01.25
~ Agata
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam. Czytam komentarz i porady i zalewa mnie krew jak czytam bezsensowne wpisy. Jeśli nie ma ktoś wiedzy na dany temat niech się nie wypowiada ,bo śmieci forum. Co do wątku, mam problem z dżdżownicami na przydomowym greenie. Stosowanie chemicznych środków takich jak Dursban działa, ale są bardzo toksyczne, bo to środki fosforoorganiczne. Sarin to również ta grupa ;-). Właściwie to rozsądne są dwie opcje: 1) modyfikacja pH gleby na bardziej kwaśną i wówczas rozwój robali jest zahamowany. 2) biopestycydy. Znalazłem Vfachowe opracowania z USA gdzie prowadzą badania nad saponinami z herbaty. Efekty bardzo dobre. Zamówiłem z fabryki z Chin 1000 litrów 35% roztworu i będę to testował u siebie. Jak ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt na mail hadi2@o2.pl. Prowadzę również własne badania nad saponinami z rodzimych roślin i ich zastosowaniem w eksterminacji robali z miejsc gdzie są niepożądane.
2022.01.25
~ hadi
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Walka biologiczna najbardziej skuteczna na opuchlaki i pędraki. Nematop i Negatywnych. Zainteresowanych proszę o kontakt biuro@agroconsult.pl. Pozdrawiam wszystkich Maciej
2022.01.25
~ Maciej
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Ostatnio na działce przeżyłam załamanie wykopywałam "Irysy" lub "Kasaćce" i pod karpą znalazłam 9 pędraków ;-( boję się, że po innym karpami też znajdę pędraki, jak się ich pozbyć??? Odnośnie białych robaczków to w tamtym roku pojawiły się one w mocno dojrzałych czereśniach - znacie sposób na nie?
2022.01.25
~ Agnieszka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Walka z pędrakami nie jest aż tak straszna jak mogłoby się wydać. Nie powiem, bo na początku też byłam przestraszona jak zobaczyłam,że placami żółknie mi trawa, ale szybko otrzymałam niezbędną pomoc, a dokładnie polecono mi kupić środek dursban 480EC. Z sklepach ciężko go zastać, ale przez internet nie ma najmniejszego problemu. Ja akurat zakupiłam w sklepie rolmarket
2022.01.25
~ Natalia
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
rzodkiewkę zjadają mi białe małe gąsienice co to może być? czy to są nicienie ? ja się tego najszybciej pozbyć? dziękuję za jakieś podpowiedzi
2022.01.25
~ bascyb
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Może spróbować z biowłókniną? kładziemy pod trawnik i larwy skutecznie bez chemii blokuje wczesną wiosną nie przedostaną się do korzeni i padną z głodu, a ich młode osobniki na zimę nie schowają się w głąb ziemi i zamarzną.
2022.01.25
~ Chrabąszcz z Przylesia
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Jak zwalczyć pędraki opuchlaka w doniczkach z roślinami ogrodowymi .?Mała szkółka około 100 roślin w doniczkach .Co i jak zastosować?
2022.01.25
~ MARYSIA
Re: Walka z bialymi cienkimi robakamu na owocach truskawek na dzialce pojawily sie na owocach truskawkach biale cienkie robaki , w dojrzalych mocno truskawkach sa tez w srodku co to jest i jak sie ich pozbyc 2016.12.21 ~ krystyna
Witam Panią to co Pani opisuje to najpewniej jest Drosophila suzukii , nowy inwazyjny szkodnik w Polsce.
2022.01.25
~ Maciej
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Krystyna, to co atakuje Twoje truskawki to Drosophila Suzuki, muszka plamoskrzydła. Paskudna rzecz, pojawia się od niedawna w kraju.
2022.01.25
~ Tomi
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Dzień Dobry, Mam zapytanie ponieważ jestem początkująca w temacie pędraków i tym podobnych. Zawsze myślałam, że zółknięcie trawy jest spowodowane kiepskim gatunkiem gleby, która pomimo podlewania nie trzyma wilgoci. Ale teraz wiem, że to jednak nie to,. Powiedzcie prosze po użyciu tych środków, jak szybko widać efekty? Czy w tych miejscach trawa się odrodzi, czy dosiewacie ją od razu?
2022.01.25
~ Zosia
Re: Walka z bialymi cienkimi robakamu na owocach truskawek
na dzialce pojawily sie na owocach truskawkach biale cienkie robaki , w dojrzalych mocno truskawkach sa tez w srodku co to jest i jak sie ich pozbyc
2022.01.25
~ krystyna
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
mam ten problem z trawnikem jak WY wszyscy tutaj zamieszczeni i też szukam porady z tą różnicą iż nie mam zmartwienia , że trawnik przysycha lub żółknie , takie plamy na trawniku pojawiają się wówczas jak jest duży brak opadów ;, natomiast widzę związek z kretem i dziką świnią . O tóż dokładnie te miejsca , które dziki zryły , a zryły dokładnie i solidnie , pozwoliłem sobie w ramach wolnego czasu wyrównać i co , otóż w te same , dokładnie w te same miejsca weszły sympatyczne skądinąd kreciki , czyli kolejni smakosze . Punkt wyjścia to jest ten pan \\\"z Maji\\\" , który wpuszcza krecika , później go po prostu wygania , nie wierzę . Proszę o konkret , pomijam wymianę trawnika ( hihi ) i już od teraz tylko czekam , buźki
2022.01.25
~ roman
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Mój tata przed wędkowaniem wkładał dwa ogniwa do ziemi, a koniec kabla do źródła prądu. Po kilkunastu minutach z ziemi dżdżownice same wychodziły :-) Tylko uwaga na teren objęty działaniem prądu nie wchodzić!!!!
2022.01.25
~ lalu
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Ja w tym roku 3-krotnie podlewałam dursbanem i robale jak żyły tak żyją nawet zrobiłam eksperyment i do pudełka w którym były robale wlałam pare kropli nierozcieńczonego dursbanu, zostawiłam na noc i co? na drugi dzień larwy miały się świetnie. Następnym krokiem w walce z robalami było polanie trawy mospilanem i też d....pa.W sierpniu przyleciało stado gap i cały środek trawnika zryły jakby stdo dzikich świń ryło, więc myślałam że ptaszyska zrobiły swoje lecz za pare dni przyleciały znów i z tej gołej ziemi znów zaczeły wyciągać robaki, więc zaczęłam przekopywać ten łysy plac wielości300-350 m2 iwykopałam ich jeszcze ponad 2tys sztuk! Jeszcze zostało mi drugie tyle do zerwania trawy ale nie mam już siły Nie wiem co mam robić jak piszecie że te środki biologiczne też nie pomagają. Zostało tylko jedno wyjście nie siać trawy wiosną iść na rynek, kupić 10 kur i niech działają
2022.01.25
~ agacia
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Mirek, czy stosowałeś się dokładnie do zaleceń? Ja jestem przed tym zabiegiem, na razie szukam inf. na ten temat i czytam co się da, i wydaje mi się że powinno odnieść to zamierzony skutek, dlaczego u Ciebie tak się nie stało...? Jak zauważyłem, na rynku są 2 preparaty z nicieniami Larvanem i Nemasys -praktycznie ta sama cena. Przeczytaj to: http://greenclean.pl/zwalczanie-szkodnikow-glebowych-za-pomoca-nicieni
2022.01.25
~ Lukasz
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Wycofajcie się z BIOMAS SUGAR Zerowa reakcja. Teraz spróbuję DURSBAN-em. Maja chyba znalazła sponsora swoich programów i dlatego zachwala.
2022.01.25
~ marsol
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Po 2 tygodniach od użycia Larvanemu żadnego efektu, dalej pędraki są białę i się ruszają ile czekać zanim reklamować produkt
2022.01.25
~ j23titus
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Chyba nie bardzo ogarniam temat bo na rynku jest kilka preparatów do walki z opuchlakami i pędrakami opartymi na nicieniach, np.: Larvanem a mowa tutaj o walce z pędrakami i nicieniami. To jak jes z tymi nicieniami, pomagają czy szkodzą?
2022.01.25
~ Mirek
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Słuchajcie: po co w swoim ogrodzie po którym później wnuki lub dzieci biegają na boso stosowac Dursbany czy inne tego typu środki? Jeśli zabija to takie pędraki zastanówcie się jak działają na nas ! Ja regularnie co 2 lata zamawiam w internecie i stosuje w lipcu lub sierpniu podlewanie nicieniami LARVANEM i wszystkie sąsiadki mają problem z pędrakami a ja nie - kosztuje to troche ale co to za koszt jeśli mozna zniszczyć larwy bez ciężkiej chemi? kilka lat temu szukałam czegoś innego i zastosowałem w jednym miejscu ten preparat co był w odcinku i przyznam szczerze, że larvanem działa zdecydowanie lepiej i nie trzeba powtarzać co roku tylko co 2 lata starczy. Jesli macie jakies pytania - piszcie ;)
2022.01.25
~ Zofia Smyrek
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
U mnie w ogrodzie para kosów założyła gniazdo na srebrnym świerku, dochowały się trójki młodych. Potwierdzam, iż bardzo chętnie karmią je pędrakami wykopanymi przeze mnie z gleby:)
2022.01.25
~ Karolina
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
witam Zastosowałam już Biomass Suger 2x odstępach 2-tygodniowych. Czy mogę równocześnie z tym preparatem zastosować nawóz do trawników o przedłużonym działaniu Substral Osmocate? Czy też muszę odczekać z nawożeniem?
2022.01.25
~ sniezynka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
w ubiegłym roku na wiosne zastosowałem entoneem i larwy znikneły po 2 tygodniach. nie starczyło mi preparatu na kawałek kolo tarasu i tam trawa była sucha - tam gdzie nicienie były - tamtrawa była w super kondycji.
2022.01.25
~ Kazmierowski
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
przez okres 8 lat wymieniełam trawnik już 3 razy przez pędraki, może pomysł z kurkami będzie trafny?
2022.01.25
~ lidia
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Na trawniku pojawiły się dwa małe pomarańczowe okręgi a w środku nich głęboka dziura do której uciekły jakieś robaki ( podobne trochę do ślimaka, jednak bez domku ;)). Czy ktoś wie co to może być ??
2022.01.25
~ Asia
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Ja zbieram ręcznie i niszczę, tak zrobiłam z poskrzypka liliową, której czerwone chrząszcze i ich larwy wcinały liście moich lilii.
2022.01.25
~ Ania
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam, mam problem z ogrodnicą niszczylistką (ponoć jest to rodzina chrząszczy), jakiś tydzień temu pojawiły się one u mnie i z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Pojawiają się one z rana jak jeszcze słońce mocno nie grzeje i niestety jest ich już taka ilość, że nie można spokojnie przejść się po ogrodzie nie opędzając się od nich. Dodatkowo niszczą mi one wszystkie kwiaty i zielone drzewka (obgryzają płatki i liście tworząc w nich dziury) Proszę napiszcie jak mogę się ich pozbyć, jeżeli znacie jakiś skuteczny środek na nie to byłabym wdzięczna za nazwę.
2022.01.25
~ Aniela
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Masakra ..... wielki rój mam na trawniku..... w zeszłym roku place trawy same schodziły .... mam środek który kupiłem ostatnio w sklepie specjalistycznym .... PYRISIMEX 480 EC.... Muszę wytępić tę zarazę....
2022.01.25
~ kris
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Ostatnio dowiedziałam sie, ze dobrze niszczy pędraki wywar z wrotyczu, wszędzie rosnącej roslinki, trzeba podlewać teren kilka razy, zeby pedraki zginięły.
2022.01.25
~ Mirka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Do Randolfa : co to jest ,,woda ozonowa,, ? Bardzo proszę o kilka informacji o co chodzi z ,,ozonowaniem,, ? Pozdrawiam
2022.01.25
~ klarysa
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
http://www.fungichem.pl/biomass-sugar-200-ml-na-pedraki-i-nicienie.html BIOMAKSS SUGAR
2022.01.25
~ elizka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Biomas Sugar można kupić na www.ogrodnik24.pl, Michałów Reginów, tel. 22-772-95-71. Jeśli tam nie będzie, to uprzejmy pan poda adres i telefon do Serocka, gdzie 5l środka kupiliśmy za 130zł.
2022.01.25
~ Kama
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Czy ktoś robił eksperymenty z podlewaniem kwiatów wodą ozonową i samym ozonowaniem kwiatów.Piszę o tym bo efekty moich eksperymentów były niesamowite.
2022.01.25
~ Randolf
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Rzeczywiście w nasze wiadomości wkradł się błąd. Preparat Diazinon 250 EC jest już wycofany z użytku. Pomyłka spowodowana była zamieszaniem związanym z tym środkiem, który powracał jako środek dostępny lub był oferowany pod inną podobną nazwą (np. Diazol). Pozostałe środki - Purinex 250 CS i Durrsban 480 EC są zdecydowanie nadal dostępne.
2022.01.25
~ redakcja
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Dursban chyba nie jest wycofany, na stronie producenta jest aktualna etykieta i jakieś urzedowe zezwolenia wydane w maju tego roku....
2022.01.25
~ Aga
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam. Mam pytanie dotyczace srodków chemicznych, o których była mowa w ostatnim odcinku (Diazinon 250 EC, Pyrinex 1,5% Dursban 480 EC.). W sklepie powiedziano mi, że sa wycofane i nie mam szans na ich zakup. czy to prawda, a jeżeli tak, jakimi innymi srodkami mogę je zastąpić. Pozdraiam . Karin
2022.01.25
~ karin13
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Super porady i super program MAJA W OGRODZIE! Ja w swojej naiwności myślałam, że kosy rozdrapują mi trawnik i dlatego ginie.Mam ich sporo w ogrodzie, bo dokarmiam ptaki zimą, ponadto mamy dużo drzew i krzewów - ogród w stylu naturalistycznym. Kosy wydają się być oswojone, żerują blisko mnie i kota perskiego, któremu nie chce się ruszać.
2022.01.25
~ ela
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
będą dżdżownice przyjdą krety i po trawniku. Nie wszędzie muszą być dżdżownice żeby trawa ładnie rosła
2022.01.25
~ Nootkatensis
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam wszystkich. Jakiś czas temu zakupiłem ten środek gdyż na swojej działce zauważyłem larwy chrabąszcza i już kilka razy zastosowałem ten środek i mogę potwierdzić, że co raz to mniej ich wykopuje. Ale podczas stosowania tego środka trapi mnie jeszcze jedno zagadnienie. Jak to działa na inne pożyteczne organizmy żyjące w mojej ziemi jak np. na dżdżownice. Temat o dżdżownicach poruszany był w innym wątku na tym forum \"Coś niszczy mi trawnik :(\" gdzie doszliśmy do jednoznacznych wniosków (jakże inny niżby wskazywał sam tytuł tego wątku) jak pożyteczne są te żyjątka i nie chciałbym im zaszkodzić poprzez stosowanie tego środka. Droga redakcjo, Pani Maju i forumowicze proszę o pomoc w rozwianiu moich obaw.
2022.01.25
~ Tomasz K.
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Witam wszystkich. Prostym sposobem na pędraki jest płynny środek biologiczny. Oprysk ogrodu, ziemi, powoduje wnikanie mikroorganizmów wgłąb gleby i żerowanie tych mikroorganizmów na chrabąszczach. Larwa chrabąszcza nie mogąca znieść tych mikroorganizmów i zapachu samego środka wypełza na powierzchnię ziemi a tu działają ptaki i słońce. W ten prosty sposób możemy się pozbyć tych szkodników podjadających cebulki kwiatów i innych roślin. Jednocześnie pozbywając się pędraków użyźniamy glebę samym środkiem zawierającym minerały wspomagające wzrost roślin i ochronne. Oprysk taki wykonuje się dwa razy w roku na wiosnę i jesienią. Zapraszam
2022.01.25
~ Jacek 664 988 900
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
WITAM W NOWYM 2012r.JEST DOPIERO STYCZEŃ PEWNO WIELU Z WAS JESZCZE NIE MYŚLI O NICIENIACH I PĘDRAKACH CHRABĄSZCZY A TO TAK SZYBKO MINIE JAK ZACZNĄ NAM NAD GŁOWAMI LATAĆ CHRABĄSZCZE MAJOWE,JAK NICIENIE USZKADZAĆ ZACZNĄ DUMĘ NASZYCH OGRODÓW PIĘKNE RÓŻE.NA FORUM TEJ STRONY JEST WIELE PYTAŃ JAK Z NIMI SZKODNIKAMI WALCZYĆ?,PROPONUJE WPISAĆ W GOOGLE NICIENIE I PĘDRAKI SZKODNIKI W ZIEMI A POKAŻE NAM SIĘ STRONA GDZIE MOŻNA SOBIE WYBRAĆ TEMAT.Z MOJEGO DOŚWIADCZENIA BARDZO CIEKAWIE OBRAZOWO JEST WSZYSTKO OPISANE NA oczarjk.pl SĄ TAM PODANE NAZWY ŚRODKÓW ZWALCZAJĄCYCH TE SZKODNIKI,OBRAZOWO POKAZANO JAKIE SĄ SKUTKI ICH ŻEROWANIA I OPISY.POLECAM SAMA Z TEJ STRONY WIELOKROTNIE KORZYSTAŁAM.TEN OKRES PORY ROKU JEST BARDZO DOBRY ABY POMYŚLEĆ CO BY SIĘ CHCIAŁO ZMIENIĆ W OGRODZIE JAK PORADZIĆ SOBIE Z SZKODNIKAMI GDYŻ MAMY WIĘCEJ CZASU KTÓRY BLIŻEJ WIOSNY KU NASZEJ RADOŚCI BĘDZIEMY MUSIELI SPĘDZAĆ W OGRODACH I MAŁO CZASU POZOSTANIE NA POSZUKIWANIE PORAD.POZDRAWIAM MIŁOŚNIKÓW MAJA W OGRODZIE A REDAKCJE I P.MAJE MOCNO ŚCISKAM I ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI W POSZUKIWANIU TEMATÓW.
2022.01.25
~ \"HORTENSJA\"
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Owadofos Extra 480 EC
2022.01.25
~ magda
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Pamietam z odcinka Mai w ogrodzie, ze na nicienie - po pierwsze zbadanie w stacji czy ziemia ma wszystkie składniki pokarmowe i potem odpowiednie nawożenie. A na pędraki - walka jest trudna, wyoranie na wierzch, pomagaja też ptaki, ktore wydziobują pędraki.
2022.01.25
~ wiki
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Niestety Biomass Sugar jest dość drogi (5l około 165zł), Na zamieszkanie kosa też niestety nie mogę liczyć. Czy są jeszcze inne sposoby na walkę z nicieniami i pędrakami? na pędraki słyszałem wertykulacja jest pomocna , a na nicienie???
2022.01.25
~ Martino
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Dziękuję za szybką poradę. W przypadku kosów najbardziej odpowiednie byłyby gałęzie obwiązane sznurkiem . Kosy niestety nie korzystają z budek, a szkoda, bo to by rozwiązało ich problem. Powiesiłam budkę lęgową dla szpaka na czereśni i on bezproblemowo wychował potomstwo. Pozdrawiam i zachęcam ogrodników do ochrony gniazd kosów.
2022.01.25
~ 100-krotka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
W takim razie od razu podaję adres strony zaprzyjaźnionego z redakcją Przemka Miączyńskiego, który produkuje budki lęgowe, ale też radzi, jak zabezpieczać je przed drapieżnikami. Można o tym przeczytać tu: www.budkilegowe.pl/index.php?id=jak_chronic_ptaki
2022.01.25
Redakcja
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
U mnie niezawodne w walce z pędrakami są kosy. Przed pojawieniem się latających chrabąszczy kosy wydobywają masowo pędraki z ziemi - może wtedy pędraki przemieszczają się ku powierzchni. Apeluję do ogrodników - pomagajmy kosom. Ich nie zabezpieczone gniazda są łatwym obiektem ataku srok z powietrza i kotów z ziemi. Wczoraj obudził mnie rozpaczliwy alarm kosów i zobaczyłam z balkonu uciekającego kota z kosem w pysku. Dzisiaj kosy piszczą w żałobie, a ja znalazłam zagryzionego młodego kosa, który wkrótce byłby pofrunął. Widok naprawdę był makabryczny, tłuściutki młody kos z rozszarpaną piersią, ale nie zjedzony. Pisałam już do Pani Mai w sprawie zabezpieczenia gniazd kosów od spodu - było takie urządzenie pokazywane w programie. Proszę wszystkich - chrońmy kosy, a nie będziemy mieć problemów z chrabąszczami.
2022.01.25
~ 100-krotka
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Do andzia49 - we wpisie poniżej podany jest adres internetowy strony producenta: www.trzmiel.pl. Proszę tam wejść, można od razu kupić produkt. Przy okazji - zachęcamy do czytania istniejących już wypowiedzi, bo tam często są odpowiedzi na zadawane przez Państwa pytania:)
2022.01.25
Redakcja
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
też bardzo interesuje mnie gdzie można kupić bimass sugar.pozdrawiam
2022.01.25
~ andzia49
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Na stronie www.trzmiel.pl , zakładka o polach golfowych jest opisana walka z nicieniami. Ja po ostatnich ulewach nabrałam już pewności, że cały trawnik jest nimi zaatakowany i muszę zakupić biomass-sugar no i podlewać trawnik a jest trochę m2. Nie jest to dla mnie łatwe zadanie bo trzeba bedzie się nachodzić z polewaczką ale cór innego można zrobić? Pozdrawiam
2022.01.25
~ pepe
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
W naszym programie wypowiadał sie ekspert z tej firmy. Proszę zadzwonić i się dopytać, bo wiemy, ze ten preparat jest zarówno na nicienie jak i pędraki.
2022.01.25
~ REDAKCJA
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Ale na stronie producenta nie ma ani słowa o takim zastosowaniu tego preparatu
2022.01.25
~ kasper64
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
To pytanie już sie na forum pojawiało. Powtarzamy jednak: ekspert, który opowiadał o produkcie był podpisany - dystrybucją zajmuje sie firma Agroconsult. Firmę można znaleźć wchodząc na podaną w odcinku stronę internetową www.trzmiel.pl. Po wpisaniu nazwy \"Biomass Sugar\" do googla również padają trafne wyniki wyszukiwania - firma pojawia się na pierwszym miejscu.
2022.01.25
Redakcja
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Gdzie można kupić biomass sugar?
2022.01.25
~ just
Re: Walka z nicieniami i pędrakami
Właśnie zamówiłem ten środek... zobaczymy czy coś da...
2022.01.25
~ Maciej

Poprzednia porada

Sadzenie grzybieni

Sadzenie grzybieni

Jak podzielić i posadzić grzybienie w stawie?

więcej »
Ocena
85%
15%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg