Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pełen tematycznych zakątków (odc. 300)

dodano: 12.12.2010

W jubileuszowym, 300. odcinku programu prezentujemy malowniczy ogród w Rybniku, pełen fantastycznych pomysłów, aranżacji i dekoracji – także świątecznych.

ODCINEK 300:
 
Ten piękny ogród odwiedziliśmy latem. Pełno tu zaczarowanych mały pokoi i niezwykłych aranżacji. Ten ogród to wspaniały przykład, że ogrodnik jest scenografem na swojej zielonej scenie - dzięki wykorzystaniu dodatkowych elementów dekoracyjnych można zmieniać nastrój i charakter.
 
Ogród, który pokazujemy, był wielokrotnie nagradzany. W tym roku zajął 1. miejsce w konkursie na Najpiękniejszy ogród w Rybniku. Posadowiony jest na 1300-metrowej działce. Ponieważ umiejętnie podzielono go na kilkanaście wnętrz ogrodowych, na pierwszy rzut oka nie widać całej przestrzeni. Działka wydaje się dużo większa, niż w rzeczywistości.
 
Autorką tego ciepłego projektu jest właścicielka ogrodu, pani Mariola, która swoją pasję ogrodniczą odkryła kilkanaście lat temu. Zaczęła tradycyjnie - od pracy w warzywniku i przydomowym sadzie. Zaczęła zamieniać go z sadu w malowniczy ogród mniej więcej 15 lat temu. Był to proces stopniowy, a do dziś w ogrodzie widać pozostałości po sadzie – stare jabłonie.
 
Do aranżowania Pani Mariola wybierała małe zakątki. Obsadzała je roślinami, dobierała drobne przedmioty, kolory. Teraz każdy zakątek ma inny charakter, a gospodyni ceni sobie przedmioty „wędrujące” po poszczególnych wnętrzach. Pani Mariola wynajduje do swoich kącików najróżniejsze przedmioty z ceramiki, drewna czy metalu. Każdemu z fragmentów ogrodu nadaje też określoną nazwę, mamy więc tu zakątek wiejski, japoński, śródziemnomorski czy też różowy i niebieski.
 
Pani Mariola opowiedziała, że chętnie i często zmienia aranżacje w ogrodzie, bo uważa, że całość musi żyć, zmieniać się. A dzięki wielu małym zakątkom, robi wrażenie większego.
 
Ogród pani Marioli jest pełen niespodzianek. Kolejną z nich jest drugi poziom ogrodu, do którego wchodzi się po czerwonym mostku. Całość posadowiona jest po prostu na dachu garażu, który wysypany został cienką warstwą żwiru. Ten zakątek utrzymany jest w stylu japońskim, a inspiracja przyszła dzięki zimozielonemu bluszczowi. Rozrósł się pięknie i gospodyni nie chciała go obcinać. A ponieważ dach jest solidny, można było go zagospodarować.
 
Żeby nie wnosić na górę ogromnej ilości ziemi dla roślin, wszystkie posadziła w donicach. Klimat wschodu uzyskała przez dobór gatunków – rosną tu np. bambus i aralia japońska. Na pomalowanym na czerwono murku ustawione są w doniczkach bonsai, a całość zdobią wschodnie ozdoby: wachlarze, latarenki i meble z rattanu. Pośrodku - kamienna misa z niewielką fontanną. Pływają w niej oczywiście liście hosty. Z dachu rozciąga się widok na cały ogród. To świetne miejsce, by w towarzystwie posążka Buddy wypić filiżankę zielonej herbaty, uspokoić się i wyciszyć.
 
W zakątku wiejskim rosną w ciekawie ustawionej skrzynce pyszne poziomki, a obok także pachnące pomidory. Całość wypełniają stare przedmioty, które pani Mariola z zapałem kolekcjonuje. Udało jej się zgromadzić kolekcję na tyle ciekawą, że oglądają ją organizowane są tu nawet wycieczki dla dzieci, które nie miałyby innej szansy na zobaczenie tak wielu zapomnianych już przedmiotów. A tymczasem niektóre narzędzia są nadal sprawne i mogą służyć do różnych prac. Gospodyni dba, by wszystko miało swoją historię i nie było przypadkowe. A co roku aranżacja jest nieco inna, bo na zimę wszystko musi być zabezpieczone.

Ciekawa jest tu też kolekcja traw ozdobnych z olbrzymimi miskantami na czele. Na rabacie odkryliśmy rzadką roślinę: szkarłatkę amerykańską (Phytolacca americana). Ta okazała bylina dorasta do 150 cm wysokości, a jej główną ozdobą są czarne, lśniące owoce. Cała roślina zawiera toksyczne składniki, a najbardziej trujące są jej korzenie i nasiona.
 
Nad całą rabatą dominuje potężna bylina – sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum). Ponieważ jest to odmiana ogrodowa, zajmuje sporo miejsca. Roślinie towarzyszą: delikatny miskant i psianki. Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) rośnie w Polsce dziko w wilgotnych lasach. Tutaj zaś zastosowano ją jako eteryczne pnącze. Roślina ta zazwyczaj rośnie swobodnie i często wykazuje ochotę do wspinania. Pani Mariola starannie oplata jej pędy na podporze. Ta dziko rosnąca u nas bylina, pomimo swojej urody – ma fioletowe kwiaty i czerwone owoce - jest dosyć trująca. W średniowieczu ziele psianki było składnikiem wiedźmich maści.

Pani Mariola bardzo kocha swój ogród. Jest on spełnieniem marzeń i polem do realizacji ciągle to nowych pomysłów projektowych. Gospodyni powiedziała nam, że nigdy nie cierpi na brak weny, a pomysłów ma więcej, niż dostępnego miejsca.
 
Na zakończenie odcinka zaglądamy do ogrodu jeszcze raz, by zobaczyć, co obecnie dzieje się u pani Marioli. Okres przedświąteczny to wymarzony czas na dekoracje, dlatego nie mogło zabraknąć ich w tym ogrodzie.
 
Przy wejściu cieszy oczy bramka i ozdoby wiszące na furtce przed domem. We wnętrzu ogrodu wystają ze śniegu zabawne chochoły w kształcie bałwanów i mikołajów. Dużo tu czerwieni, typowo świątecznego koloru. Te zimowe okrywy roślin zostały własnoręcznie uszyte przez właścicielkę z agrowłókniny i kolorowych płócien. Część aranżacji powstała z materiałów pochodzących z ogrodu: dereniowych gałązek, liści bluszczu i suchych traw. Wspaniałe wieńce zdobią też stół w białym zakątku oraz okna i drzwi wejściowe do domu. Natomiast przed wejściem do śląskiej izby, o nadchodzącej gwiazdce przypomina kompozycja z nart, sanek i olbrzymich prezentów. Dzięki fantazji i pracy właścicielki nawet zimowy ogród może cieszyć i zachęcać do spędzania w nim czasu.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków (odc. 300)
Dołączam do pytań! Dlaczego tego odcinka w ogóle nie ma stronach, na których można obejrzeć pełne wersje odcinków? Zauważyłam zresztą, że brakuje właśnie około 300 pierwszych odcinków
2021.03.05
~ bunia
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków
Bardzo lubie oglądać program Maja w ogrodzie i bardzo proszę Państwa dodać do oglądania poprzednie odcinki.
2021.03.05
~ Julia
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków
Redakcja zamiast dac odpowiedz czemu nie ma odcinka ,usuwa wczesniejsze komentarze
2021.03.05
~ lmonia
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków
Witam wszystkich zainteresowanych Podłączam się do poprzedniego postu Juz kilku odcinków nie można znaleźć w całości Na podanym przez redakcję linku jest przekierowanie lecz i tam jest tylko 2-3 minut projekcji Może ktoś poda gdzie można zobaczyć w całości odcinki Pozdrawiam
2021.03.05
~ Niula
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków
Wlasnie gdzie reszta odcinka ogrod super tez chce zobaczyc caly odcinek
2021.03.05
~ jadzia
Re: Ogród pełen tematycznych zakątków
dlaczego nie można obejrzeć odcinka w całości? ogród jest bardzo ładny i ciekawy, więc chciałabym go zobaczyć.
2021.03.05
~ Ala

Poprzedni odcinek

Szkockie ogrody Kellie Castle i Cluny (odc. 299)

Szkockie ogrody Kellie Castle i Cluny (odc. 299)

W 299. odcinku programu prezentujemy druga część relacji w wyjazdu ekipy "Mai w ogrodzie" do Szkocji.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg