Ślimaki
dodano: 24.06.2011
Jak walczyć ze ślimakami?
Ślimaki
Ślimaki wyrządzają szkody zarówno na truskawkach, jak również na innych roślinach, również ozdobnych. Te żarłoczne zwierzęta nie są mile widziane w ogrodach i prawie każdy ma z nimi spory kłopot.
Pan Adam podpowiada, by ślimaki zbierać mechanicznie – zwłaszcza, jeśli owoce będą jedzone przez dzieci, a w ogrodzie mamy zwierzęta: psa czy kota. Wtedy nie chcemy stosować przecież szkodliwej chemii. Takie ślimaki można wrzucać do wiadra pełnego roztworu z płynu do mycia naczyń.
 
Warto też zainteresować się nowością w zwalczaniu ślimaków, jaką jest preparat o nazwie Fer-Rol. Jest on bezpieczny dla środowiska i odznacza się wysoką skutecznością - zwabia swoim zapachem ślimaki, które po spożyciu przynęty natychmiast wracają do swoich kryjówek i nie powodują szkód. Tam prawdopodobnie zasypiają na zawsze.
 
Preparat ten ma postać granulatu i jest przy okazji nawozem. Ma w swoim składzie związki żelaza i cynku. Oprócz właściwości nawozowych, pozwala doskonale ograniczyć populację ślimaków w ogrodzie. Ponadto, co ważne, nie zawiera żadnych składników stwarzających zagrożenie dla psów i kotów.
A jak należy go stosować? Wystarczy mała łyżeczka na około 5 m kwadratowych. Fer-rol rozsypujemy równomiernie między roślinami lub wzdłuż brzegów zagonów uważając, aby nie posypać nim liści i owoców.
 
Materiał pochodzi z 328. odcinka programu.