Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Długi, wąski ogród (odc. 418)

dodano: 09.03.2013

Odwiedzamy pięknie wtopiony w otoczenie ogród. Jest tu piękne oczko wodne z wartkim strumieniem, drewniana altana i kipiące zielenią rabaty. Jednak skomponowanie całości nie było łatwe, bo działka ma dość niewdzięczny dla kształt - jest bardzo długa i wąska. Dlatego poproszono o pomoc projektanta zieleni.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 418:
Na posesję należącą do pani Ireny Kamińskiej i jej męża, wjeżdża się drogą o nawierzchni z koski granitowej, a szeroko otwarta brama wita gości. Wzdłuż drogi wiją się bujne rabaty, na których królują jałowce, tuje, sosny, a także kwitnące kaliny, tawuły, berbersy… Nad liśćmi pysznią się barwne lilie ogrodowe.
 
Przed wejściem do domu znajduje się klomb o geometrycznie rozplanowanych nasadzeniach. Środek jego zajmuje kępa z jukami karolińskimi (Yucca filamentosa). Od środka klombu odchodzą promieniście rabaty z niskimi krzewami i bylinami. Dominują tu dwie kontrastowe barwy - intensywna czerwień begonii oraz żółte liście karłowej odmiany berberysu Thunberga. Całość dopełniają tuje kulistej odmiany 'Danica'.
 
Dalej znajduje się część wypoczynkowa z tarasem przy domu i rozległymi trawnikami, na których znajdują się rabaty, które tworzą kulisy dla całej przestrzeni. Przy schodach i towarzyszących im wniesieniach powstały grupy krzewów o różnym charakterze. Jest więc małe wrzosowisko, są kompozycje z iglaków i kwitnących bylin. Wśród ogrodowych wnętrz znalazł się też ogród różany, który oddzielony jest od ogrodzenia ławką i ażurowym płotem, który stanowi podporę dla pnących róż.
 
Na rabatach znaleźliśmy sporo ciekawych gatunków – w oczy rzucała się na przykład robinia szczeciniasta zwana też włochatą (Robinia hispida) – podobna do popularnej w Polsce robinii akacjowej, ale znacznie mniejsza. To małe drzewko, szczepione na pniu robinii białej, ma bardzo dekoracyjne duże kwiaty, bez zapachu, w krótkich gęstych gronach. Pędy i strąki robinii włochatej są gęsto pokryte czerwonawymi włoskami. Roślinę tę poleca się na słoneczne stanowiska. Niestety jest mniej wytrzymała na mróz niż inne robinie. Sadząc ją trzeba pamiętać, że jest jej gałęzie są kruche, a korzenie bardzo łatwo dają odrosty. Ta roślina o lekkiej, ażurowej koronie i ciernistych pędach dobrze rośnie na glebach lekko zasadowych, nawet dość ubogich, a takie właśnie możemy spotkać w tym ogrodzie.
 
W najdalszej - a jednocześnie najstarszej części ogrodu, dominującym elementem jest duża drewniana altana. Zbudowano ją na planie sześciokąta, a po jej ażurowych ścianach pną się róże i powojniki. Tuż obok altany szumi strumień o starannie zaprojektowanym biegu. Wije się on wśród kamieni, a jego dno jest wyłożone głazami i żwirem. Brzegi strumyka i bezpośrednie otoczenie altany porastają grupy iglaków i bylin. Po wielu latach teren ten wygląda bardzo naturalnie. Zacienione miejsca gęsto zarosła niska, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych – golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). To doskonały gatunek zadarniający, który sprawdza się pod krzewami i drzewami. Na tle drobnych błyszczących listków golterii odznaczają się małe, dzwonkowate kwiatki, a od jesieni - jaskrawoczerwone owoce, długo utrzymujące się na roślinach. Są one jadalne na surowo, ale mają mdły smak i stanowią tylko ciekawostkę. Po roztarciu zarówno liście jak i owoce wydzielają kamforowy zapach.
Kiedyś golteria była bardziej ceniona kulinarnie. Indianie robili z jej liści napój w typie herbaty, zbierali je o każdej porze roku. Trzeba je pociąć i poddać fermentacji, żeby napój miał lepszy smak.
 
 
Projekt ogrodu stworzył pan Marian Gaś. Do tej pory służy czasem swoimi radami. Podczas naszej wizyty, wspólnie ze specjalistą od ekologicznej ochrony roślin, Ireneuszem Osękowskim, zajmował się identyfikacją szkodnika, który wygryza dziurki w liściach rododendronów. Okazało się, że ślady zostawiły opuchlaki. Nie są one niebezpieczne dla liści, ale ich larwy niszczą korzenie, sprawiając, że roślina zamiera.
 
Na szczęście pan Ireneusz ma na opuchlaki naturalny sposób: rośliny i ich sąsiedztwo podlewa się preparatem z nicieni: one niszczą larwy opuchlaków.
 
Do ogrodu pani Ireny wróciliśmy na przedwiośniu, by przygotować ogród do sezonu. Zdjęto okrywy z roślin,  podmarznięte końce pędów zostały przycięte; oczyszczono i naoliwiono narzędzia... Była też okazja, by sprawdzić kondycję zimujących w zimnej piwniczce bulw begonii i dalii.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
ppiekne
2021.04.17
~ milolo
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Super,ale kogo na to stać.......
2021.04.17
~ anna
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
szkoda, że nie powiedzieli jak ciężko jest dostać te nicienie na opuchlaki, i że są dostępne za ciężkie pieniądze jedynie w hurtowych ilościach :/
2021.04.17
~ kola
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Ogród piękny,naturalny,tętni życiem-nie pod linijkę.Takie ogrody uwielbiam oglądać z czystą przyjemnością.Nie lubie natomiast ogrodów nowoczesnych ,,pod kant,,,oby więcej było takich ogrodów...:) POzdrawiam całą ekipę Mai w ogrodzie :*
2021.04.17
~ kasia 32
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Przepiekny ogrod , zachwycajacy . !!! Takie ogrody oglada sie z wielka przyjemnoscia .Super program . Buziaczki
2021.04.17
~ Grazka
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
:))))))))
2021.04.17
~ Aga
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Oj tam, oj, tam, a ja jako kobieta bym z przyjemnością wysłuchała porad takiego przystojnego ogrodnika, niech orze i nawozi ile zechce.
2021.04.17
~ Mary
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Ogród ekipy ogrodniczej nie właścicieli.Nie wyobrażam sobie zeby jakas ekipa sprawdzała mi nawet nawozy i narzędzia...
2021.04.17
~ wiktor
Re: Długi, wąski ogród (odc. 418)
Piękny ogród. Oglądam wszystkie programy Maja w ogrodzie. Sama jestem początkującym ogrodnikiem i bardzo dużo czerpie inspiracji z tego programu. A ostatni odcinek przedstawia ogród baśniowy i widać wielką pasję właścicieli. Pozdrawiam.
2021.04.17
~ jagoda

Poprzedni odcinek

Ogród nowoczesny, relacja z Gardenii i przygotowania do wiosny (odc. 417)

Ogród nowoczesny, relacja z Gardenii i przygotowania do wiosny (odc. 417)

W tym odcinku zaglądamy do nietypowego ogrodu: to nowoczesna przestrzeń przy nowoczesnym domu. Potem wybieramy się na targi Gardenia, a na koniec - zaczynamy...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg