Cięcie róż
dodano: 01.07.2011
Prezentujemy dokładne wskazówki dotyczące cięcia róż.
Cięcie róż
Na pytanie jak należy przycinać przekwitające róże z różnych grup, odpowiadała Mai Marta Monder, kurator kolekcji róż w ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
 
Na początek – jak tniemy te róże z grupy rabatowych, które zawiązują pąki kwiatowe od połowy czerwca aż do późnej jesieni?
Ogólna zasada jest taka, że pęd róży rabatowej obcinamy nad liściem właściwym (zazwyczaj ma 5 listków)
 
Jeśli na jednym pędzie mamy jeden piękny jeszcze kwiat i drugi, już przekwitnięty, to najpierw można ten przekwitnięty kwiat usunąć, obłamując samą główkę. A gdy wszystkie przekwitną, tniemy cały kwiatostan – to już będzie cięcie właściwe, nad liściem.
Czasem tniemy róże jeszcze niżej – jeśli pęd jest cienki. Tniemy na takiej wysokości, gdzie ma on mniej więcej grubość ołówka.
 
Po takim cięciu róża bardzo szybko wypuszcza pęd kwiatowy, więc wydłużamy okres jej kwitnienia. Nie należy z tym zwlekać – im szybciej ją przytniemy, tym szybciej zakwitnie na nowo. Będzie kwitła dłużej i obficiej.
 
A co z różami okrywowymi? Są one coraz popularniejsze, bo często kwitną bardzo długo, nawet do mrozów, niektóre są też znacznie odporniejsze, niż róże zwykłe.
Są dwie możliwości. Róż okrywowych można po kwitnieniu w ogóle nie ciąć. Ale jeśli ktoś chce, by krzewy wyglądały bardzo porządnie, wtedy można wyciąć same kwiatostany, nie tniemy do liścia właściwego. Nie tniemy, ponieważ gdy kończy się kwitnienie jednego pędu, już zaczyna kwitnąć kolejny.
 
Jak przycina się latem róże pnące?
W przypadku róż pnących, które nie powtarzają kwitnienia, najpierw czekamy, aż cały kwiatostan przekwitnie. Potem wykonujemy cięcie przed pierwszym liściem właściwym za kwiatostanem.
 
Natomiast róże pnące powtarzające kwitnienie obcinamy tak, jak róże rabatowe, do grubości ołówka.
 
 
A jak przycina się krzewiaste róże parkowe, kwitnące raz w roku, do tego bardzo wcześnie, bo już w połowie maja? Przykładem takiej róży jest róża mchowa ‘Salet’.
 
Takim różom parkowym, które kwitną raz w roku, obcinamy przed wszystkim kwiatostany, które niezbyt ładnie zasychają. Ważne jest też, by krzewy prześwietlić po kwitnieniu. Nie robimy tego na wiosnę, bo chcemy mieć oczywiście jak najwięcej kwiatów. Podczas takiego prześwietlania usuwamy część najstarszych pędów – mniej więcej 1/3 z nich – tniemy przy samej podstawie.
 
 
Ważne jest też usuwanie odrostów róż - piszemy o tym tu: ODROSTY.
 
 
Materiał pochodzi z 329. odcinka programu