Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Szczepienie drzew

dodano: 13.02.2011

Skąd biorą się nowe odmiany drzew i krzewów?

Aby dowiedzieć się, jak tworzy się nowe odmiany roślin – a zwłaszcza odmiany pokrojowe - udaliśmy się do szkółki rodziny Grąbczewskich w Runowie pod Warszawą.
 
Wojtek Grąbczewski wyjaśnił, że drzewa szczepione są na różny sposób. Na przykład buka szczepi się nisko, na szyjce korzeniowej i wtedy wyrasta na duże drzewo, albo w koronie, na pniu i wtedy już nie urośnie wyżej, a stworzy gęsty parasol. Miejsce szczepienia jest widocznym na korze zgrubieniem. Popularnym drzewem, polecanym do małych ogródków, jest szczepiona na pniu brzoza brodawkowata Youngii (Betula pendula).
Szkółkarze od dawna obserwują rośliny, a te egzemplarze, które charakteryzują się wyjątkowym pokrojem są selekcjonowane i rozmnażane. Pobiera się z nich zrazy, czyli fragmenty gałązek do szczepienia. W ten sposób uzyskuje się nowe odmiany i pokroje roślin.

Wojtek Grąbczewski opowiedział też, że choć jeszcze nie wszystkie drzewa mają swoje płaczące, wąskie i miniaturowe odmiany, to jednak ich liczba stale rośnie. Zmienia się przecież zapotrzebowanie i wiele osób chce mieć drzewka nawet na tarasie.
 
Jednak szczepienie roślin to nie jedyna metoda uzyskiwania nowego ciekawego pokroju.

Podczas odwiedzin w szkółce Maja miała niezwykłą okazję by zobaczyć nietypową konstrukcję z brzozy – wysoką bramkę. Taką formę przygotowuje się, gdy pędy nie są jeszcze zbyt sztywne i poddają się wyginaniu. Efekt uzyskuje się poprzez żmudne naginanie i przywiązywane do metalowych konstrukcji młodych niezdrewniałych gałązek drzew. Ponadto systematycznie przycina się pędy rosnące w innych kierunkach. Całość musi się opierać na dość solidnym stelażu, choć po latach samo drzewo będzie dla siebie wystarczającym stelażem. Proces formowanie trwa nieraz kilka lat, jednak efekty mogą być zaskakujące. W podobny sposób kształtuje się również drzewka bonsai.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Szczepienie drzew
wzrost zależy od cech odmiany a nie miejsca szczepienia, cóż to za nowe teorie?
2021.04.21
~ Tomek

Poprzednia porada

Obrzeża trawnikowe

Obrzeża trawnikowe

Aby granica między rabatą i trawnikiem była ładna, a koszenie sprawiało mniej problemów, warto wykorzystać obrzeże do trawnika.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg