Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)

dodano: 07.04.2013

Ponownie odwiedzamy Bielsko Białą - tym razem pokażemy ogród na skarpie, w którym najbardziej charakterystycznym elementem jest przydomowa oranżeria i kamienne konstrukcje murków oporowych.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 427:
Ponownie odwiedzamy Bielsko Białą i jej tętniące zielenią dzielnice. Tym razem gościliśmy w ogrodzie Małgorzaty i Jacka Rachel, położonym na skarpie w malowniczym osiedlu domków jednorodzinnych. Działka, na której założono ogród ma niespełna 1200 metrów kwadratowych. Budynek znajduje się w jej południowo-wschodniej części, a największy fragment ogrodu ma wystawę północno-zachodnią. Najwyżej położony jest garaż. Z jego poziomu schodzi się do domu i ogrodu, który otaczają ziemne nasypy. Wykorzystano je do stworzenia roślinnych kolekcji, a w ich pobliżu rozmieszczono najważniejsze elementy: źródełko, placyk na meble ogrodowe, czy pergolę.
 
Największe wrażenie na odwiedzających robi oranżeria, która zdaje się stapiać z budynkiem mieszkalnym. Kiedy zaczyna prażyć słońce, pod szkłem staje się gorąco, na szczęście temperaturę można regulować, zasłaniając okna, uchylając lufciki. Tu odbywa się to automatycznie. W takim miejscu doskonale czują się rośliny z cieplejszych stref klimatycznych – np. oliwki, oleandry.
 
W takim miejscu sprawdza się terraponika, czyli odmiana hydroponiki (bezglebowa uprawa roślin w roztworach wodnych).W przeciwieństwie do hydroponiki, w terraponice wykorzystuje się rośliny rosnące wcześniej w podłożach organicznych (w torfie lub ziemi), nawet te, które aktualnie zdobią nasze mieszkanie. Przesadza się je z bryłką korzeniową do drobnoziarnistego, porowatego granulatu ze specjalnie wyprażonej gliny. Dzięki temu nie trzeba nawet kontrolować wilgotności ziemi. Wystarczy spojrzenie na wskaźnik, aby wszystkiego się dowiedzieć. Wodę dolewa się do osiągnięcia na wskaźniku poziomu optymalnego, ale jeśli gospodarze wyjeżdżają, np. na urlop, wówczas uzupełnia się ją do poziomu maksimum. W zależności od gatunku wystarczy ona roślinom na 2-3 tygodnie. Przy takiej uprawie kwiaty nie wymagają przesadzania i nie są porażane przez szkodniki i choroby pochodzące z ziemi. Warto też mieć na uwadze, że na podłożach stosowanych w hydroponice nie rozwijają się pleśnie i grzyby, co ma szczególne znaczenie dla alergików.
 
W czasie spaceru z właścicielką dowiedzieliśmy się, że prawie co roku w ogrodzie następują jakieś zmiany. Na przykład obok wrzosowiska rosną truskawki – ślad po tym, że był tutaj kiedyś zakątek z roślinami użytkowymi. Cała rabata jest wyniesiona, aby uniknąć zalewania roślin wodą. W tych górskich warunkach jest to wręcz koniecznością.

W czasie naszej pierwszej wizyty w tym ogrodzie, do właścicielki przyjechał Przemysław Janusz (www.januszowka.pl), projektant całego ogrodu. Pani Małgorzata miała dla niego zlecenie związane z kolejną przebudową założenia.
 
A jakie rośliny wyróżniają się na rabatach? Na uwagę zasługuje wąska odmiana buka ‘Dawyck’, która swój pokrój dodatkowo zawdzięcza regularnemu przycinaniu. Są też jałowce skalne ‘Skyrocket’ i – dla kontrastu – odmiany drzew o pędach zwisających, na przykład brzoza ‘Youngii’, czy płacząca odmiana modrzewia japońskiego. Drzewem, które śmiało można nazwać kolekcjonerskim jest ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua). Znalazł swoje miejsce na skarpie, a jego pień jest osłonięty przed słońcem ścianą garażu. Jest też ciekawa hortensja Pink Diamond’, o lekko zaróżowionych kwiatach. Ciekawostką jest fakt, że  roślina ta nadaje się do prowadzenia w formie drzewka.

Aby ten efekt uzyskać, konieczne jest utworzenie sztywnego pnia. Można to zrobić przez splecenie trzech silnych pędów i poprowadzenie ich na sztywnej podporze. Żądany kształt otrzymujemy przez regularne cięcie, co roku na początku wiosny. Aby hortensja ładnie się zagęszczała i obficie zakwitała skracamy pędy, które kwitły w zeszłym roku.
 
W ogrodzie rośnie też milin amerykański. To efektowne pnącze porasta pergolę przy placyku. Jego trąbkokształtne kwiaty pojawiają się przez całe lato. Pędy milinu słabo owijają się na podporach, a korzonki czepne, aby móc utrzymać roślinę, wymagają odpowiednio porowatych podłoży. Dlatego pnącze trzeba podwiązywać, zwłaszcza, że lubi się rozrastać.
 
Ogród został stworzony tak aby był ozdobny przez cały rok, dlatego najwięcej jest w nim roślin zimozielonych. Rabaty wypełniają jałowce o niskim, lub zupełnie płaskim pokroju. Oprócz zielonych i srebrzystych odmian są tu okazy złociste. Murki porastają bluszcze, bodziszki i irgi.
 
Przemek odwiedził ogród państwa Rachel także na przełomie marca i kwietnia, by zaplanować prace wiosenne. Jednak długa zima spowodowała przesunięcie wszelkich zajęć, pozostało jedynie postrząsać z roślin ciężkie czapy śniegu. Zabieg ten jest konieczny, aby nie doszło do rozłamania się gałęzi.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Emigrant- o czym Ty mówisz?Czy gust zależy od pieniędzy?Jak widać nawet po ogrodach u Maji....
2022.01.25
~ Hmmm
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Myslisz ,ze przecietny Amerykanin moze pozwolic sobie na taki ogrod ? Ludzie z kasa tworza rzeczy wartosciowe . Bieda powiela raczej biede .
2022.01.25
~ Emigrant
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Pięknie, ale nie dla przeciętnego Polaka: kasa, kasa, kasa :(
2022.01.25
~ asfd
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Piekny kolorowy ze smakiem urzadzony ogrod . Projekt i wykonanie z najwyzszej polki .Bardzo przytulne wrazenie robi ten ogrod na ogladajacych .Dla nas ogrodek bajkowy .Pani Maja potrafi znalezc takie perelki ogrodowe .Gratulacje dla Wlascicieli .
2022.01.25
~ J.K .
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Łaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Gratulacje dla Właściciela, Mai i architekta z Januszówki. Będziemy jednak kiedyś Krajem cywilizowanym. Także dzięki Wam.
2022.01.25
~ Farosz
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Pani Dominiko, znam ta pracownie od lat i moze sie Pani z nimi spokojnie skontaktowac na www.januszowka.pl lub tel. 606 410 491 w celu realizacji Pani projektu
2022.01.25
~ Pawel
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
ja1 pisze: „ piękny ogrod.i widzicie państwo, pomimo ze powstal spod reki projektanta jest na czym oko zawiescic „ pomimo? to lepszy amator od fachowca? Skąd u niektórych taka niechęć i brak zaufania do ogrodników. A przecież ogrodnik, to jak lekarz - poznaje fizjologię roślin, ich upodobania, choroby, szkodniki itp. Niektórzy nawet dają gwarancję na posadzone rośliny. W dawnych czasach był to bardzo szanowany zawód. Teraz z wielu wypowiedzi bije ignorancja, pogarda dla ogrodników. Skąd przekonanie, że lepszy amator od ogrodnika? W głowie się nie mieści.
2022.01.25
~ Stefan
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Droga Redakcjo, jak mogę skontaktować się z Właścicielami ogrodu? Mam prawie identyczną oranżerię i chcę założyć podobny system rolet, jak ten pokazany w programie, więc szukam sprawdzonych rozwiązań i firm ze Śląska. Bardzo proszę o pomoc w kontakcie z Właścicielami ogrodu lub pośrednictwo w uzyskaniu informacji na temat systemu zacieniającego ogród zimowy. Z góry dziękuję.
2022.01.25
~ Dominika
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Ogródek - cudeńko! Jak w bajce - widać że gospodyni ma serce do tych roślinek. Trzeba też przyznać, że Maja potrafi znaleźć takie perełki, przyjemnie popatrzeć jak ludzie potrafią sobie fajnie zbudować taki ogród. Wiadomo, że duża rola projektanta, wykonawców ale inicjatywa zawsze należy do gospodarzy. Gratuluję i proszę więcej takich programów!
2022.01.25
~ monika 33
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
Piekny ogrod widac w nim pasje i prace wlascicieli Gratuluje ogrodu marzen. Pani malgosia jest dla mnie wzorem gospodyni wlasnego krolestwa widac jej prace i pasje oras wspanialy efekt koncowy . Gratuluje. Bozena
2022.01.25
~ bozena
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
piękny ogrod.i widzicie państwo, pomimo ze powstal spod reki projektanta jest na czym oko zawiescic i czym się zachwycać bo to ogrod - marzenie
2022.01.25
~ ja1
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
bardzo piękny ogród, podobnie jak w w zeszłotygodniowym odcinku również z Bielska-Białej, jestem rodowitą bielszczanką i muszę nieskromnie stwierdzić, że w moim mieście jest takich i podobnych naprawdę wiele, szkoda tylko, że te piękne pokazywane w programie miejsca są efektem prac wielu wyspecjalizowanych ekip i ogromnych nakładów pieniężnych ich bogatych właścicieli. A może by tak jakiś ogród z super pomysłem za niewielkie pieniądze? taki dla zwykłych ludzi zatrudnionych na etacie za 1500 zł.... liczę że się doczekam, pozdrawiam ewa
2022.01.25
~ ewa z Bielska
Re: Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)
śliczny ogród,pomimo tego,że jeszcze nie widziałam odcinka.Napewno jest to coś na co czekam:)Pozdrawiam!
2022.01.25
~ marta

Poprzedni odcinek

Wiejski ogród koło Puszczy Kampinoskiej (odc. 426)

Wiejski ogród koło Puszczy Kampinoskiej (odc. 426)

W tym odcinku odwiedzamy wiejski ogród położony niedaleko Puszczy Kampinoskiej. Jest długi i wąski, a większą jego część zajmują wilgotne łąki i staw, a...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg