Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu.
ODCINEK 429:
Choć wiosna na początku kwietnia jeszcze nie rozgościła się na dobre, w ogrodzie państwa Teresy i Andrzeja Dąbrowskich z Chyliczek trwały już przygotowania do pierwszych prac. W czasie naszej wizyty gospodarze właśnie umawiali się z ogrodniczka panią Jadwigą Litke na odmłodzenie ich plantacji borówki amerykańskiej. Kilkanaście lat temu to właśnie pani Jadwiga projektowała to założenie.
A jak ogród wygląda obecnie? Od wejścia na posesję do domu prowadzi prosty podjazd, a obok wśród rabat z bylinami i kwitnącymi roślinami jednorocznymi wije się wąska ścieżka. Przed domem gospodarze postawili na kompozycje z iglaków i rododendronów, które po kilku latach pięknie się już uzupełniły. Wspaniały efekt daje tu czerwona odmiana rajskiej jabłoni, która stanowi mocny akcent całej kompozycji. Przy wjeździe rośnie potężny ponad 5 metrowej wysokości szpaler żywotników. To chluba właściciela, ale jednocześnie praktyczna przesłona od ruchliwej ulicy. Przed domem znajduje się również plantacja borówki amerykańskiej. Wspólnie z owocowymi drzewami, tworzą duży przedogródek, który ma wielką zaletę: wysokie i gęste rośliny tłumią hałas i kurz.
Cała działka ma powierzchnię około 4 tysięcy metrów i regularny kształt. Dom posadowiono w jej centralnym miejscu. Do budynku przylega taras z widokiem na ogród i kompozycję z drzew iglastych. Dalej jest garaż z pomieszczeniami gospodarczymi, duży trawnik z rabatą wokół drzew owocowych, warzywnik, a w narożniku działki kompostownik i piwniczkę.
Od strony domu, kompozycję ogrodową uzupełnia dywan z płożących odmian jałowca. Ponad nim górują białe kwiaty pierisa japońskiego. Ten efektowny, powoli rosnący krzew, należący do rodziny wrzosowatych, czyli tej samej co rododendrony. Ma zimozielone skórzaste liście i kwiaty, które zawiązują się w poprzednim roku. Dlatego roślina kwitnie już w końcu kwietnia i w maju. Dzbankowate kwiaty, w zależności od odmiany mogą być białe lub różowe. Ten piękny krzew nie jest do końca mrozoodporny i w rejonach o chłodniejszym klimacie trzeba go okrywać na zimę. Bezpośrednio po kwitnieniu pieris znowu oszałamia urodą – pojawiają się przepiękne przyrosty w kolorze czerwonym. Krzew ten będzie nam wdzięczny za kwaśną przepuszczalną glebę oraz słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce.
Prawie połowę powierzchni ogrodu zajmuje starannie wypielęgnowany trawnik. Zajmuje się nim przede wszystkim pan Andrzej. W sezonie regularnie kosi cały obszar co 5-7 dni. Używa do tego kosiarki ze specjalnym podwójnym ostrzem, która nie zbiera, ale mulczuje trawę. Dzięki czemu jej drobne źdźbła pozostają na trawniku i zasilają murawę.
Cennym nabytkiem państwa Dąbrowskich jest komplet mebli z drewna tekowego. Do tej pory były one skryte w zaciszu garażu, ale wraz z nastaniem cieplejszych dni trzeba je wynieść na zewnątrz. Ostatnio na wyprzedaży udało się dokupić dodatkowe krzesło, ale wymagało ono renowacji – podjął się tego architekt krajobrazu, który zajmuje się również drewnem ogrodowym – Piotr Syga.




Na części trawnika pani Teresa wygospodarowała zakątek dla siebie – to warzywnik w kształcie półkola. Uprawia tu ciekawe gatunki sałat. Spotkaliśmy czerwone i zielone, powcinane jak u dębu liście sałaty dębolistnej, rzymską, włoską, a także radichetti. Oczywiście nie mogło w tej kolekcji zabraknąć roszponki, która staje się już dość popularna w naszej kuchni.
Pamiątką po dawnym zagospodarowaniu ogrodu są drzewa owocowe, które mają po kilkadziesiąt lat. Są tu stare cenne odmiany grusz i jabłoni, na przykład piękna rozłożysta Antonówka. Drzewa te od wielu lat prowadzone są w formie parasola, bez wysokiego wierzchołka. Dlatego nadal należy je coroczne odmładzać. Wydłuża to okres ich owocowania i opóźnia procesy starzenia. Odmiany regularnie formowane co roku wydają podobną ilość owoców. Główne cięcia prześwietlające, tak zwane zimowe, przeprowadza się od lutego do końca kwietnia. Cięcia wykonujemy ostrą piłką lub sekatorem. Zawsze przy pracy przyda się stabilna drabina.
Podobną pracę warto wykonać również z borówkami. Tu swoją pomocą służyła gospodarzom pani Jadwiga Litke. Borówki owocują na pędach dwu i trzyletnich. Ich cięcie korygujące przeprowadza się wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładne rozpoznanie, które z nich będą najobficiej owocowały w tym roku.

Na zimę meble przenoszone są do nieogrzewanego garażu i osłonięte kocem. Okrycie tkaniną pozwala na oddychanie drewna. Dzięki czemu nie zaparza się ono ani nie rozwijają się na jego powierzchni pleśnie.
Ogród państwa Dąbrowskich ma swoja historię – kolejne pokolenia miały swój udział w jego tworzeniu. Ojciec pani Teresy był zwolennikiem bardzo uporządkowanego układu drzew i krzewów. Starał się je ustawiać na baczność. Wielokrotnie naciągał za pomocą linek i drutów odchylające się od pionu rośliny. Pamiątką po rodzicach jest również ukryta w kącie ogrodu piwniczka ziemna. To doskonały sposób na przechowywanie w warunkach domowych owoców i warzyw. Gruba warstwa ziemi na jej stropie izoluje pomieszczenie od warunków zewnętrznych. Zawsze w jej wnętrzu panuje temperatura od 5 st. C zimą do 10 st. C latem. Jednocześnie dzięki klepisku na posadzce ma ona kontakt z podłożem, dzięki czemu utrzymuje się tu odpowiednia wilgotność powietrza i jabłka są dobre do jedzenia nawet wiosną.