Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na skarpie z trzema stawami (odc. 430)

dodano: 20.04.2013

Ten ogród przypomina naturalne środowisko. Są tu stare sosny i świerki, panuje zdrowy mikroklimat. Sprawdzamy, jak wyglądają tu umocnienia skarpy i budki dla ptaków z drewnobetonu.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 430:
W tym tygodniu prezentujemy jeszcze jeden niemiecki ogród. Właściciele niestety nie mogli być obecni podczas nagrania programu, lecz swoją zieloną oazę chętnie udostępnili do zwiedzania odkrywając przed nami jej liczne tajemnice. Ogród zaprasza i robi wrażenie od samego progu. Przedogródek, jak przystało na wizytówkę domu, jest urządzony przejrzyście i bardzo starannie. Gości witają drzewa o niezwykłej urodzie. Przy wejściu rośnie dorodna jodła szlachetna odmiany Glauca. Z daleka gatunek ten może kojarzyć się z jodłą kalifornijską, ma jednak drobniejsze igły, które gęsto pokrywają pędy. Po przeciwnej stronie na rabacie spośród roślin wybija się trzymetrowe bonsai. Wykonano je z sosny wejmutki, której miotełkowate igły tworzą gęste i dość miękkie kępy. Uwagę zwracają też kuliste formy z cisa i bukszpanu.
 
Ogród z drugiej strony budynku przypomina naturalne środowisko. Odzwierciedla pasje jego właścicieli, którzy kochają podpatrywać przyrodę. Dlatego tę część założyli na jej podobieństwo. Niestety podczas budowy domu i ogrodu z żalem musieli wyciąć kilka drzew. Na skarpie pozostawili kilkudziesięcioletnie sosny, a u jej podnóża grupę dorodnych świerków. Dzięki tym iglakom i obecności zbiorników wodnych panuje tutaj zdrowy mikroklimat.
 
Działka, na której zbudowano dom i założono ogród ma 1400 metrów kwadratowych. W północnej, najwyżej położonej części znajduje się przedogródek, z którego wchodzi się do domu. Po stronie zachodniej jest też wygodne zejście do ogrodu na skarpie. Znajduje się tutaj taras drewniany, połączony ścieżkami i ciągami schodów z obiektami położonymi poniżej. Są dwa domki gospodarcze i trzy zbiorniki wodne.
 
Skarpa na której założono ogród ma wystawę południową i nachylona jest pod kątem około 20 stopni. Najmniejsza sadzawka znajduje się na poziomie tarasu tuż obok budynku. Z niej woda wędruje korytem strumyka do zbiornika środkowego, który powstał w obrębie muru oporowego. U podnóża skarpy położony jest zbiornik największy. W ogrodzie woda krąży w obiegu zamkniętym. Ze zbocza spływa grawitacyjnie, natomiast pod górę transportuje ją pompa zanurzona w sadzawce na samym dole. Zarówno zbiorniki wodne jak i koryta strumieni uszczelniono folią PCV. Aby efekt był jak najlepszy, do wykończenia użyto tylko materiałów naturalnych, takich jak kamienie, odłamki skał, czy drewno. Strumyk malowniczo wije się po skarpie.
 
W tym roku kwitnienie niektórych krzewów wyraźnie się opóźniło. Derenie jadalne otwierają pąki kwiatowe dopiero teraz. Efektowne widowisko zapewnia oczar ‘Pallida’ - jego kwitnienie zwykle przypada na okres od stycznia do marca. Tym razem pokazał swą urodę w kwietniu. To cenna odmiana z uwagi na liczne kwiaty. Na pędach pojawiają się blisko siebie, tworząc duże kępki. Nad wodą malowniczo prezentuje się leszczyna ‘Contorta’, o poskręcanych jak sprężyny pędach. Teraz, kiedy nie ma liści, można podziwiać jej pełny pokrój. Urody dodają zwisające kotki. Na rabatach w kępach wyrastają pierwsze wiosenne kwiaty.
 
Na przyjęcie wiosny szykowany jest taras. Każdego roku ozdabia się go kwiatami w donicach. W tym roku właściciele wybrali pierwiosnki - na szczycie smukłych ceramicznych donic mają one utworzyć kwitnące poduchy. Donice najpierw wyszorowano, następnie zabrano się do sadzenia. Wybrano podłoże torfowe od razu ze startową dawką nawozu. Podczas wypełniania nim pojemników dało się odczuć, że jest bardzo lekkie. To między innymi za sprawą perlitu, którego zadaniem jest utrzymanie lekkiej i przewiewnej struktury podłoża.
Do posadzenia były m.in. pierwiosnki odmiany ‘Gold Lace’. Mają drobne prawie czarnego koloru kwiaty z żółtą gardzielą. Można uprawiać je z nasion, można jak tutaj kupić gotowe sadzonki. Wszystkie pierwiosnki są całoroczne, więc kiedy przekwitają w pojemnikach na początku lata sadzi się je do gruntu w zaciszne i nieco ocienione miejsca.
 
Wodny ogród pod sosnami jest oazą zarówno dla zwierząt, jak i roślin. Jest jak dziki zakątek, który można obserwować z tarasu czy okien domu. Dzięki okalającym ogród zaroślom, praktycznie w każdym miejscu jest przytulnie. Najbardziej zielono jest latem, lecz nie jest to zasługą trawników, ponieważ w ogrodzie jest ich po prostu mało.
 
Widoków z tarasu nie zakłócają nawet domki gospodarcze. Ich pokrycia wykonane są w technologii zielonych dachów i porośnięte rozchodnikami. Oglądane z góry idealnie wpasowują się w otoczenie.
 
W ogrodzie znalazły swoje miejsce nowe budki lęgowe wykonane z drewnobetonu, czyli mieszanki trocin spajanych cementem. W odróżnieniu od domków z litego drewna, są bardziej trwałe i odporne na rozłupywanie przez dzięcioły. Znakomicie izolują zarówno od ciepła i zimna, nie skrapla się w nich też para wodna. Ponadto ich grube ścianki są dobrą izolacją akustyczną, dlatego wewnątrz panuje cisza. Zaletą takich budek jest też łatwe ich oczyszczanie. Niektóre mają wydłużone kanały wlotowe, co stanowi zaporę dla drapieżników. Są też domki o otworach owalnych, nawet po trzy w rzędzie. Dzięki temu do wnętrza wpada sporo światła, co lubią np. muchołówki. Średnice i szerokości otworów są różne, specjalnie tak dobrane aby ptaki mogły znaleźć odpowiednie lokum i mieć spokój od większych od siebie intruzów. W ogrodzie są też domki półotwarte, specjalne dla ptaków takich jak pliszki czy rudziki, zasiedlające różne wnęki czy półki. Na jednym z drzew znaleźliśmy jej inną wersję, bardziej zabezpieczoną przed drapieżnikami. Ciekawostką są budki specjalnie przeznaczone dla wróbli. Te moduły są jak bloczki, które wmurowuje się w ściany budynków. Wróble często żyją w koloniach, dlatego nie szkodzi, że domki są tak blisko siebie.
 
Na początku dziejów ogrodu wzdłuż schodów znajdował się nasyp z niskim kamiennym murkiem. Skarpa była obsadzona roślinami, lecz nastręczała użytkownikom sporo kłopotów. Ściółka i ziemia często obsypywały się na granitową nawierzchnię. Potem przyszła pora na przebudowę. Zamiast uciążliwej skarpy, stanął solidny mur oporowy, cały wykonany z betonu. Zrobiono go z gotowych prefabrykowanych elementów, w kształcie kątownika. Konstrukcja jest tak sprytnie pomyślana, że to właśnie nasypana z drugiej strony ziemia utrzymuje mur w stabilnej, pionowej pozycji. Koronę nowego nasypu zwieńczono solidnym, trójwarstwowym żywopłotem, którego zadaniem jest zatrzymać wiatr.
 
Zapory roślinne najlepiej się do tego nadają - powietrze przenika przez nie, ale już nie z takim impetem. Im więcej warstw roślin, tym osłona staje się bardziej skuteczna. Tutaj od strony zachodniej znajdują się dwie warstwy grabu, przy czym rząd od strony nawietrznej jest niższy od pozostałych. Od strony domu na tle grabowej ściany rosną kolumnowe cisy. Posadzono je z małymi bryłami korzeniowymi, dlatego trzeba je było zabezpieczyć przed wiatrem podpierając solidną tyczką. Taki żywopłot jest ozdobny przez cały rok. Już teraz sprawdza się znakomicie.
 
W oczku wodnym mieszkają karpie Koi, które potrzebują czystej i dobrze natlenionej wody. Woda spływając licznymi progami natlenia się sama, ale i tak w każdym ze zbiorników działa napowietrzanie. Wiosną Koi powoli budzą się z zimowego letargu. W wodzie o temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza ich metabolizm jest bardzo spowolniony, dlatego nie przyjmują pokarmu. Dopiero kiedy temperatura wody osiągnie powyżej 10oC rozpocznie się ich karmienie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na skarpie z trzema stawami (odc. 430)
Dla mnie bardzo ciekawy odcinek .
2021.12.09
~ Jan
Re: Ogród na skarpie z trzema stawami (odc. 430)
Bardzo proszę o podanie gdzie można kupić budki z drewnobetonu ewentualnie nazwę i adres producenta, z góry dziękuję.
2021.12.09
~ Zdzisław
Re: Ogród na skarpie z trzema stawami (odc. 430)
Szału nie było, nie moje klimaty, wiało nudą podczas programu.
2021.12.09
~ molka

Poprzedni odcinek

Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)

Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)

W tym odcinku odwiedzamy ogród, w którym trwają właśnie przygotowania do wiosny - to pora na cięcie jabłoni i borówek, a także - odświeżenie mebli...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg