Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)

dodano: 27.04.2013

Odwiedzamy aż trzy piękne ogrody: pierwszy nie kryje się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, w drugim stoi miniatura domu kaszubskiego, a trzeci należy do aktora. Zapraszamy też na festiwal Otwarte Ogrody Sadyby.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 432:
 
W odcinku odwiedzamy Sadybę Miasto-Ogród, osiedle domków jednorodzinnych na warszawskim Mokotowie. To miejsce z tradycjami i klimatem, chronione przez konserwatora zabytków. Od 80 lat osiedle znane jest z pięknych ogródków. Ta okolica nie wygląda jak środek wielkiego miasta, a raczej jak miejscowość wypoczynkowa, pełna zielonych zaułków i starych, zabytkowych latarni.
 
Obok jest stary Fort, niedawno odnowiony skwer, a tuż obok – jeziorko Czerniakowskie. Jest cicho i spokojnie. To właśnie tu, wśród bocznych uliczek, mieszczą się najładniejsze ogrody Sadyby. Mieszkańcy tego warszawskiego osiedla działają prężnie w towarzystwie Sadyba Miasto-Ogród. Jedną z inicjatyw stowarzyszenia jest organizowany co roku konkurs na „Najpiękniejszy Ogród Sadyby”. Relację z ogłoszenia ubiegłorocznych wyników konkursów prezentowaliśmy już w naszym programie, zaglądaliśmy też do kilku nagrodzonych ogrodów.
 
Na początek spaceru odwiedziliśmy panią Annę. Jej ogród zaplanowano tak, by można było swobodnie obejść go wkoło.Ogród ma powierzchnię prawie 1000 m2 i bardzo gościnnie zaprasza do odwiedzin – każdy idący ulicą może przez ażurowe ogrodzenie podziwiać rośliny. A jest na co patrzeć! Ciekawie wygląda na przykład trójwarstwowy strzyżony żywopłot, który od furtki prowadzi do wejścia do domu: każda warstwa ma inną fakturę i kolor zieleni. Składa się z bukszpanu, a także dwóch odmian berberysu: o liściach bordowych i złotych.
 
Przed domem pyszni się cyprysik nutkajski, złota odmiana cyprysika groszkowego i purpurowolistny perukowiec. Spore połacie ocienionej ziemi porasta zimozielona runianka. To doskonała alternatywa dla trawnika tam, gdzie światła jest dla trawy zbyt mało. Od wejścia prowadzi wyłożona kostką ścieżka, a obok niej wije się rabata z funkiami.
 
Nad całością czuwają stare drzewa, fantastycznie porośnięte grubą peleryną zimozielonego bluszczu pospolitego. Od części reprezentacyjnej, którą każdy może podziwiać z ulicy, przechodzi się ścieżką do części bardzie prywatnej.
 
Ogród pani Anny latem kipi kolorami, jest tu sporo bardzo ciekawych krzewów o pięknych kwiatach. Wiosną dominują ciężkie głowy kwiatów starych różaneczników.
 
Po odwiedzinach u pani Anny, przenieśliśmy się kilka domów dalej – właścicielka tej niewielkiej działki, pani Dorota, otrzymała wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszy ogród. Postawiła na stworzenie ciekawej przestrzeni zarówno dla siebie, jak i dla czwórki dzieci. W ogrodzie od razu rzuca się w oczy niezwykły biały domek, kryty prawdziwą trzcinową strzechą. Ten domek to miniatura prawdziwego kaszubskiego domu, który stoi w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.
 
Ogród pełni też funkcję dekoracyjną – w cieniu starych drzew gospodyni zaplanowała rabaty, wydzielone od trawnika niziutkimi faszynowymi płotkami. W wielu pracach pani Dorocie pomagała pani Weronika – ogrodniczka i jednocześnie dobry duch tej dzielnicy: pomagała stworzyć wiele tutejszych ogrodów. 
 
Ciekawostką jest garaż, który pani Dorota zaadaptowała na potrzeby ogrodowego salonu. Ponieważ wraz z rodziną mieszka na piętrze budynku, taki dodatkowy pokój na lato z kuchnią i toaletą, bardzo ułatwiają korzystanie z ogrodu i jej, i dzieciom. Cały garaż porośnięty jest winoroślą.
 
Gdy spacerowaliśmy po ogrodzie, w odwiedziny do pani Doroty przyszedł sąsiad – pan Zdzisław. Zaprosił nas do swojego ogrodu i przyznał się, że konkuruje o palmę pierwszeństwa na Sadybie ze zwyciężczynią ubiegłorocznego konkursu na najpiękniejszy ogród – panią Hanną Puchalską. Pan Zdzisław jest aktorem i jako artysta ma wysoką wrażliwość na piękno roślin. W jego ogrodzie dominują wielobarwne plamy: czerwień, złoto i srebro, odcinające się na tle zieleni. W cienistych zakątkach skrywają się cieniolubne byliny.
 
Jak sam wspomina, ten niewielki, 400-metrowy ogród, zaprojektował mu 20 lat temu polecony przez przyjaciela projektant Tomasz Chyliński. 
 
Blisko wejścia do domu pana Zdzisława rośnie piękny okaz wiązu odmiany ‘Camperdownii‘ o parasolowatej koronie. Drzewko kupione jako niezbyt okazałe, po posadzeniu szybko się rozrosło i stworzyło wspaniałą altanę.
 
W ogrodzie pana Zdzisława wypatrzyliśmy jeszcze rzadki okaz: to dziwnie wyglądający, płaczący świerk pospolity. Pomimo chwilowego załamania pogody, udało nam się namówić do spotkania także osławioną panią Weronikę, by zdradziła nam jak – jej zdaniem – należałoby poprowadzić dalej ten niezwykły okaz – wizytówkę domu pana Zdzisława.
 
Do ogrodów Sadyby wróciliśmy, gdy tylko pojawiły się pierwsze ciepłe promienie wiosennego słońca. Skierowaliśmy pierwsze kroki do pani Anny. Gdy drzewa jeszcze nie miały liści, zwróciliśmy uwagę na piękne, kuliste kolory drzew, rosnących tuż przy ogrodzeniu. To klony jesionolistne, mocno i regularnie strzyżone przez gospodarzy.
 
Potem postanowiliśmy towarzyszyć pani Annie w pierwszych wiosennych pracach: nawożeniu i sadzeniu kwiatów. Zajrzeliśmy też do pana Zdzisława, zastaliśmy go przy wiosennym grabieniu trawnika.
 
 
***
 
Już wkrótce, od 7 do 9 czerwca, odbędzie sie kolejny 3-dniowy festiwal Otwarte Ogrody Sadyby. To wyjątkowa impreza, której towarzyszą takie ogrodowe wydarzenia jak wystawy obrazów, rzeźby czy koncerty.

 
Więcej informacji:
 
O festiwalu można przeczytać tutaj:
oraz tutaj:
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)
Zapraszam do przeczytania fotoreportażu z muzycznej części Festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie 2013: :) http://zatrzymujeczas.pl/blog/item/159-festiwal-otwarte-ogrody-sadyba
2021.12.05
~ Adam Kliczek
Re: Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)
To nasiona Westland Grow Shire, kupiłam takie, posiałam 30 kwietnia i już mi pięknie wzeszły po majowym weekendzie.
2021.12.05
~ Majówka
Re: Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)
Jak się nazywa ta trawa do dosiewania (nasiona w otoczce)?
2021.12.05
~ byle jaki ogrodnik
Re: Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)
ŚLICZNY PIESEK
2021.12.05
~ MILOSNIK
Re: Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)
Bardzo fajna jest ta pergola z winnobluszczem; oryginalna i pomysłowa. Podoba mi się też otwarcie ogrodu dla obcych, przechodniów.. A już myślałam, że jestem w takim myśleniu odosobniona. Lubię zaglądać do cudzych ogrodów przez płot i sama nie mam nic przeciwko temu aby do mojego też zaglądano.
2021.12.05
~ Ewa

Poprzedni odcinek

Wracamy do Rybnika (odc. 431)

Wracamy do Rybnika (odc. 431)

W tym odcinku wracamy do pięknego ogrodu w Rybniku. Jest tu sad, dwa warzywniki, część kwiatowa... a także wiele miejsc do wypoczynku. Sprawdzamy, co...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg