Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pachnący ogród i ogród różany (odc. 433)

dodano: 28.04.2013

Odwiedzamy ogród pełen zapachów - w jego części ozdobnej królują róże pnące, szczepione na pniu i okrywowe, a także - jaśminowce. Potem wybieramy sie do nietypowego, nowoczesnego ogrodu różanego.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 433:
Ogród pani Małgorzaty Czerwińskiej znajduje się w Nowej Wsi pod Warszawą. Cały plac ma powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych i jest dobrze zaaranżowany. Dom stoi w południowej części działki. Z przodu ogród ma charakter ozdobny, z tyłu domu jest część wypoczynkowa, a za nią - użytkowa.
 
Kolory, które dominują latem w ogrodzie, potwierdzają upodobania Pani Małgorzaty. Przedogródek zdobią jej ukochane róże. Od samego progu wrażenie robi pnąca odmiana Sympathie. Ma czerwone kwiaty, których intensywny zapach kojarzy się z dzikimi różami. Co roku kwitnie obficie, powtarzając kwitnienie jesienią, a na tle jasnej elewacji domu prezentuje się zjawiskowo. Towarzyszą jej też inne róże. Odmiana szczepiona na pniu o nazwie Bonica’82 ma kolor różowy, a pod nią ścielą się białe róże okrywowe ‘White Cover’. Zestawione razem tworzą klasyczną kompozycję i kwitną w czerwcu, potem w drugiej połowie lata aż do późnej jesieni.
 
Wiosna jest czasem, który warto wykorzystywać do przygotowania ogrodu na nowy sezon. Tutaj większość porządków była już zrobiona. Trzeba było tylko przyciąć i nawieźć róże. W róży pnącej zwykle usuwana jest jedną lub kilka starych gałęzi. Skracane są również wierzchołki gałęzi głównych, a także gałązki boczne, które kwitły. Kiedy róża odbije wiadomo będzie, co jeszcze ewentualnie trzeba skrócić. Natomiast róże pienne u pani Małgorzaty zimują okryte czapkami z agrowłókniny. Teraz trzeba je koniecznie zdjąć. Pod niektórymi osłonami mieliśmy niespodzianki. Jedna z róż rozłamała się pod ciężarem śniegu. Ma jednak wciąż żywe pędy, więc warto je związać. Jest szansa, że rana się zabliźni. Znalazły się też róże, których mróz nie oszczędzał.
 
Róże wymagają też zazwyczaj opryskiwania – przeprowadza się je po zaobserwowaniu objawów choroby lub zapobiegawczo. Można to robić od wiosny, kiedy rozwijają się liście. Zabieg należy przeprowadzać w dzień bezdeszczowy i najlepiej jak najmniej słoneczny.
 
Z drugiej strony domu w ogrodzie rośnie spora kolekcja jaśminowców. Jaśminowce kwitną od maja do czerwca. To tradycyjne rośliny i dobrze się wpisują w ogród. Ze znanych gatunków najsilniejszy zapach ma jaśminowiec wonny, ale jego odmiany mogą pachnieć mniej lub bardziej intensywnie. Są też gatunki jaśminowców, które wcale nie pachną, na przykład jaśminowiec bezwonny, czy omszony. Mają one za to bardzo duże kwiaty. Aby zapewnić jaśminowcom obfite kwiaty, pamiętajmy, że przycina się je zaraz po kwitnieniu, czyli w lipcu. To dlatego, że pąki kwiatowe zawiązują się już przy końcu lata poprzedniego roku.Gdy zostaną wiosną przycięte, roślina nie zakwitnie. Jaśminowce najładniej kwitną na stanowiskach słonecznych. Nie mają przy tym dużych wymagań co do podłoża. Nie należy ich też zbyt mocno nawozić azotem, ponieważ zamiast kwitnąć rosną w pędy i liście.
  
Cały ogród ma przemyślany układ i jest dobrym przykładem jak łączyć geometrię z naturą. Na osi wyjścia z domu umieszczona jest fontanna, która z kolei znajduje się na środku okręgu, którego wyznacznikiem jest symetryczny układ schodów przy wyjściu z domu. Natomiast sam okrąg jest osią ścieżki łączącej dwa wnętrza ogrodu o odmiennych funkcjach. Jedno z nich znajduje się na niższym poziomie, a granicę pomiędzy nimi wyznacza niski murek oporowy. Wewnątrz okręgu znajdują się nawierzchnie, wykonane z płyt betonowych. Ułożono je specjalnie w dość dużych odstępach od siebie, co pozwoliło na przerośniecie trawą. Dzięki temu beton wtopił się w ogród i powstał malowniczy efekt, zarówno latem, jak i zimą.
 
W ogrodzie rośnie też cisowy żywopłot,  który dzieli przestrzeń na dwa niezależne wnętrza. Dzięki tej kurtynie strefa tuż przy domu jest zaciszna. Żywopłot chroni to miejsce przed wiatrem z północy, dlatego za jego ścianą czujemy się jak w przytulnym salonie. Po drugiej stronie ściany z roślin znajduje się ogród użytkowy, położony na niższym poziomie.
 
W ogrodzie jest też inny pomysłowy żywopłot. Na tyłach działki, wzdłuż ogrodzenia ciągnie się szpaler wiśni osobliwych ‘Umbraculifera’. Drzewa te zaszczepiono na pniach, więc nigdy nie urosną wyżej, tylko po latach grubieją. Pędy tej odmiany wznoszą się ku górze i tworzą gęste korony. Schronienie znajdują w nich ptaki. Ponadto wiśnie te w maju obficie kwitną na biało i mają później drobne i niesmaczne dla ludzi owocki, do których za to chętnie przylatują ptaki. Pod nimi gęsty wieloletni kobierzec tworzą pragnia syberyjska i bodziszek korzeniasty. Rośliny te w roli okrywowej, tłumią rozwój chwastów. Pragnia kwitnie wiosną i ma żółte kwiatki, zaś bodziszek latem pokrywa się fioletowymi kwiatami. Podczas łagodnej zimy liście tych roślin pozostają zielone.
 
Dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków i dobremu rozplanowaniu przestrzeni ogród funkcjonuje znakomicie. Jednak pierwotnie właściciele marzyli o dużym tarasie, wychodzącym z domu na ogród. Plan się jednak zmienił, a pomógł go realizować pan Mariusz Pasek z pracowni Ogrodownia.
 
Na końcu działki znajduje się kącik gospodarczy z kompostownikiem i ogródkiem ziołowym, który projektant, postanowił urządzić w dwóch skrzyniach, żeby nie trzeba było się mocno schylać przy zrywaniu i pielęgnowaniu roślin. Ogródek ziołowy jest usytuowany w słonecznym miejscu i nawożony kompostową, żyzną ziemią. Są też krzewy owocowe: agrest, poziomki, w kwaśnym podłożu rosną borówki amerykańskie. Rarytasem jest suchodrzew jadalny, znany bardziej jako jagoda kamczacka, pochodząca z północno-wschodniej Azji. Warto ją sadzić, bo ma jedne z najwcześniej dojrzewających u nas owoców. Można je zbierać już w końcu maja. Krzew jest bardzo wytrzymały na suszę i mróz, nie przemarza nawet przy -45°C. Owoce jagody kamczackiej mają cylindryczny kształt, są soczyste, smaczne, kwaśno-słodkie. Należy je zbierać co kilka dni, ponieważ dojrzałe opadają.
 
***
 
W drugiej części odcinka przenosimy się do niezwykłego, nowoczesnego ogrodu różanego. Znaleźliśmy go w miejscu, które słynie z róż: w Anglii, w ogrodzie Savill Garden. Savill to królewski ogród położony niedaleko Windsoru, a relację z tego miejsca już kiedyś prezentowaliśmy w programie.
 
Gdy przekwitną kwiaty wiosenne, najpiękniejszym miejscem Savill staje się właśnie ogród różany z pomostem przypominającym dziób Titanica. Całość oparta jest na nowatorskim planie, opartym na schemacie spirali. Wirujące ścieżki żwirowe prowadzą ku podestowi, zbudowanemu z dębu, sosny i stali. Ten pomost wznosi się od poziomu gruntu i zawisa niczym dziób okrętu nad centralnym punktem nasadzeń.
 
Odmiany róż dobrano tu niezwykle starannie. Jest ich tylko 28, ale samych krzewów – aż 2,5 tysiąca! Chodziło o posadzenie ich w dużych, jednobarwnych plamach, by uzyskać bardziej widowiskowy efekt. Najjaśniejsze odmiany posadzono na zewnątrz spirali, a najciemniejsze – w jej centrum. Podobnie jest z intensywnością zapachu: choć wszystkie odmiany są pachnące, to te pachnące najmocniej umieszczono w środku. Dzięki temu osoba stojąca na końcu podestu, przez ażurową podłogę czuje ich silną woń.
 
Całość nowoczesnej kompozycji dopełniają bardzo rzadkie w tradycyjnych różanych ogrodach trawy ozdobne. Posadzono je, aby przełamać jednolitą strukturę nasadzeń z różanych krzewów, a także po to, żeby całość wtapiała się lepiej w swobodniejszy charakter terenu otaczającego ogród różany.
 
Jak zdradził nam Mark Flanagan, zarządca ogrodu, w pełni sezonu kwitnienia, nad samym tylko usuwaniem przekwitłych kwiatów róż codziennie przez trzy godziny pracuje tu po 16 osób! To ogrom pracy, ale dzięki usuwaniu kwiatów rośliny zawiązują nowe pąki i Savill jest ogrodem, gdzie róże kwitną najdłużej i równomiernie, a nie – falami, jak w innych brytyjskich parkach. Pracownicy starają się też prowadzić różankę w naturalny sposób i tylko czasami posiłkują się dodatkowymi nawozami.
 
 
 
 
 
Informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia Savill można znaleźć tutaj: www.theroyallandscape.co.uk 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pachnący ogród i ogród różany (odc. 433)
Ale super pomysl z tymi rozami, co to pachną coraz mocniej w srodku. i ten dziob titanika... chcialabym to zobaczyć!
2021.12.09
~ roza

Poprzedni odcinek

Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)

Wracamy do Miasta-Ogrodu, czyli ogrodów Sadyby (odc. 432)

Odwiedzamy aż trzy piękne ogrody: pierwszy nie kryje się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, w drugim stoi miniatura domu kaszubskiego, a trzeci...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg