Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Podwarszawski ogród w cieniu drzew (odc. 436)

dodano: 10.05.2013

Ogród w Konstancinie przypomina charakterem park. Wśród starych drzew znalazło się miejsce na wyniesione rabaty, mur ze starej cegły i sporo przestrzeni na rośliny ozdobne. Rozległe tarasy ozdabiane są kolorowymi roślinami i eleganckimi meblami.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 436:
Jesteśmy Konstancinie Jeziornej, podwarszawskiej miejscowości znanej ze stylowej zabudowy i pięknych ogrodów. Ten, w którym jesteśmy dzisiaj, położony jest w strefie leśnej, gdzie panują specjalne uwarunkowania co do zabudowy. 85% powierzchni musi być biologicznie czynna. W związku z tym ogród wręcz tonie w zieleni, a nawierzchnie, nawet te na podjazdach, musiały być tak wykonane, aby całkowicie przepuszczały wodę.
 
Właścicielka ogrodu, profesor Eufemia Teichmann odkrywa przed nami tajemnice tego miejsca.
 
Pani profesor i jej mąż zwrócili się z prośbą o zaprojektowanie ogrodu do cenionego projektanta. Aleksander Haber jest znaną postacią w architekturze krajobrazu, a ten ogród w pełni odzwierciedla jego wyczucie w kreowania przestrzeni. Wspaniale zachowane są tu proporcje pomiędzy dużymi bryłami zabudowy, a strukturami z roślin. Działka została ukształtowana tak, aby nie była monotonnie płaska. Ogród okalają wyniesione rabaty, a teren jest pofałdowany. Wrażenie robi osnowa z ceglanych murów, majestatycznie porośniętych hortensją pnącą i ozdabianych latem jej kwiatami. Swojski klimat tworzą nasturcje, które malowniczo przewieszają łodygi z murków. Ogród jest stosunkowo młody, a wygląda jakby miał przynajmniej wiek. To za sprawą samych cegieł z rozbiórki starej zabudowy.
 
Działka, na której wybudowano dom i założono ogród, ma 3000 m kwadratowych. Dom mieszkalny dzieli ogród na dwie części: reprezentacyjną i wypoczynkową. W południowym rogu znajduje się zaciszny zakątek z ławką. Prowadzą do niego dwie drogi. Jedna, od strony wejścia na posesję, jest tak urządzona i wyeksponowana, że zaprasza gości z daleka. To wizytówka tej części ogrodu.
 
W zaciszu murów, w najbardziej nasłonecznionym zakątku, będą miały znakomite warunki  pomidory i inne warzywa. Towarzyszyć im będą dorodne krzewy. Na murze już teraz prezentuje swoje wdzięki hortensja pnąca. To pnącze ozdobne jest przez cały rok. Hortensje pnące najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i w cieniu. Lubią podłoża próchniczne, przepuszczalne lecz stale wilgotne. Stare ceglane mury chłoną sporo wilgoci, więc są idealnymi podporami dla tych pnączy, których pędy wytwarzają własne korzonki czepne.
 
Położony pośród wysokich drzew ogród jest wyjątkowy, ponieważ dociera do niego sporo słońca i panuje w nim nadzwyczajna aura. Sprzyja to zabawom i wypoczywaniu. Właśnie pod tym względem ogród został zaprojektowany. Pozwala to na wprowadzanie większej palety roślin, nie tylko cieniolubnych.
 
Obserwowanie roślin, kiedy wiosną co roku rozwijają pąki, sprawia właścicielom największą frajdę. Właśnie wtedy ogród rodzi się tak jakby na nowo. Grube pędy pnączy na murach przywodzą skojarzenia organizmu, w którym tętni życie ogrodu. Jesteśmy świadkami w jak szybkim tempie rozwija kwiaty magnolia. Kiedy tu przyjechaliśmy rano, większość pąków była jeszcze pokryta łuskami. Po południu już ich nie było – za chwilę kwiaty, jak parasole otworzą swoje białe płatki. Ciepła wiosna nabrała sporego tempa. Dziesięć dni później płatki magnolii już zaczynały opadać, aby ustąpić miejsca liściom.
 
W ogrodzie są też stałe, niezmienne elementy zieleni. Są to przeważnie iglaki. Obok starodrzewia z sosen, najwyższe enklawy tworzą smukłe sylwetki świerków serbskich. Występują na klombach pojedynczo, a także w grupach. Na uwagę zasługuje też okaz niskiego świerka pospolitego ‘Nidiformis’ odmiany gniazdkowej.
 
Pozostawiane w niektórych miejscach wolne przestrzenie pomiędzy roślinami, przede wszystkim wprowadzają do ogrodu więcej światła, ale nie tylko. Takie zakątki daje się łatwiej pielęgnować, na przykład podczas jesiennego zbierania liści, mamy też w czasie zimy w wolne miejsca idealne do zgarniania nadmiaru śniegu. O takich rzeczach też warto pamiętać.
 
Od połowy maja krajobraz znacznie się ożywia, bo na murach i tarasie zaczynają pojawiać się rośliny przechowywane w oranżerii. Obok pelargonii, fuksji, draceny czy kliwii, dostrzegliśmy też dorodne cytryny.
 
W ogrodzie znajdujemy też miejsca, będące dowodem, że niektóre decyzje o pielęgnacjach wymykają się spod kontroli. Dotyczy to bukszpanowej obwódki w części reprezentacyjnej. Szczytowe pędy roślin mocno podeschły. Jak się okazało żywopłot został przycięty na początku kwietniu, zaraz po tym jak stopniały śniegi. Przed cięciem był cały zielony. Zraniona cięciem roślina szybko traci wodę, a ze zmarzniętej jeszcze ziemi nie może jej pobierać. Dlatego usycha. Bukszpan lubi cięcie, ale warto pamiętać, że po raz pierwszy w sezonie należy go przycinać dopiero w drugiej połowie maja. Na szczęście gatunek ten jest bardzo żywotny i wkrótce zapełni się zielenią.
 
W ogrodzie trwały prace przygotowujące ogród do nowego sezonu. W dużych stalowych pojemnikach będą rosły bukszpany, a na trzypiętrowej półce powstanie kącik ziołowy. Pielęgnacją tego ogrodu od początku zajmują się pani Jadwiga Litke wraz z Małgorzatą Kowalską. To one co roku dbają o piękny wystrój tarasu i balkonów. A w tym roku taras i jego otoczenie zyskał nowe wyposażenie. Stanęły na nim nowe donice Ad Horti, z wykuwanym ornamentem, malowane proszkowo, a także – półki i etażerka.
 
Przy okazji pomogliśmy pani profesor: ponieważ nasza wizyta przypadła na pierwszy w tym roku dzień, kiedy temperatura na zewnątrz zrównała się z pokojową, postanowiono godnie rozpocząć sezon ogrodowy. Pomogliśmy rozstawić zestaw wypoczynkowy Doram, który zimował w oranżerii. Stworzony w ten sposób kącik zaprezentował się wyjątkowo.
 
Ogrodem opiekuje się też pan Mirosław Gaj. Dba o czystość i dobrą kondycje roślin. Dba także o trawniki, bo wiosną, po oczyszczeniu z resztek mchu jest gotowy na dokarmianie. Nie jest to jednak zwykły zabieg podawania składników pokarmowych. Ziemia pod sosnami jest piaszczysta, a przez to jałowa. Celem jest poprawienie jej struktury i przede wszystkim zainicjowanie tworzenia próchnicy. Do tego celu ogrodnik używa organiczny preparat humusowy do podlewania.
 
Pielęgnowania wymagają nie tylko same rośliny, ale również zabudowa. Pan Mirek zajmuje się czyszczeniem rynien. Zwykle wykonuje to wiosną lub jesienią, kiedy drzewa zrzucą wszystkie liście. Wykorzystuje do tego specjalne narzędzie na teleskopowym trzonku. Pozwoli mu to na pracę bez używania drabiny. W leśnym ogrodzie rynny zapełniają się dość szybko liśćmi, igłami czy nawet gniazdami ptaków.
 
Z innych technicznych detali, warto zwrócić uwagę na odprowadzanie wody zza murków oporowych. U ich podnóża znajduje się szereg otworów odpływowych, zabezpieczających budowlę przed gromadzeniem się wody czy nadmiaru wilgoci za ścianą, będącej częsta przyczyną rozpadu cegły. Dlatego te rurki, podobnie jak rynny powinny być również drożne.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Podwarszawski ogród w cieniu drzew (odc. 436)
za dużo iglaków : / za pusto i nudno - parki są ładniejsze.... fajna klapka dla psów
2021.12.09
~ gkjhgjh

Poprzedni odcinek

Powrót do japońskiego ogrodu sportowców (odc. 435)

Powrót do japońskiego ogrodu sportowców (odc. 435)

W tym odcinku sprawdzamy, co zmieniło się w ciekawym ogrodzie w stylu japońskim, którego najbardziej charakterystycznym miejscem było ogrodowe...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg