Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pokaz mody kwiatowej

dodano: 13.02.2011

Jak powstają najwspanialsze kompozycje i dekoracje kwiatowe? Sprawdzaliśmy to na Floral Fashion Show.

W 309. odcinku zaprezentowaliśmy Państwu relację z pokazu mody kwiatowej Floral Fashion Show, a właściwie prezentacji wspaniałych dzieł sztuki florystycznej. To pierwszy w Polsce duży pokaz mody połączony z kwiatami.
Europejskie trendy zawitały do Polski dopiero kilkanaście lat temu, ale od tej pory obserwujemy prawdziwy boom we florystyce. Kilka znakomitych szkół wykształciło nie tylko dobrych fachowców ale też prawdziwych artystów.
 
W Oranżerii Pałacu w Wilanowie mieliśmy okazję spotkać autorów tych kwiatowych kompozycji, czyli Piotra Sekundę i Zygmunta Sieradzana. Panowie współpracują od około półtora roku.
 
Do prezentowanej kolekcji ubrań firm Benetton, Sisley iVioli Śpiechowicz floryści dobrali kolory i gatunki kwiatów. Nawet pojawiły się bukiety pasujące do męskich sportowych kreacji – na przykład pęk białych lilii, bambusowa tuba wypełniona kwiatami, ogromna kompozycja z liliowych goździków rozpięta na stelażu z drutu, czy żółty bukiet z goździków, akacji zwanej mimozą i kulistych kwiatostanów kraspedii. Do szarej marynarki dobrano mocną w kolorach wiązankę z goździków, otoczoną farbowanymi na niebiesko strusimi piórami.
Floryści wiedzą, że kwiaty powinny pasować do kreacji, więc brali pod uwagę kolor i formę kreacji.
 
Bardziej skomplikowane były bukiety prezentowane przez panie. Wszystkie oczywiście układano z żywych kwiatów, więc czas na ich wykonanie wynosił kilkanaście godzin. Dlatego – jak powiedział nam mistrz florystyki – bez pomocy asystentów całość by się nie udała. Prawie 15 osób zajmowało się przygotowaniem misternych elementów (takich jak nawlekanie listów, kwiatów), z których potem powstawała ostateczna kompozycja.
 
Najwięcej czasu zajmuje wykonanie niezwykle precyzyjnych układów z pojedynczych płatków lilii mocowanych na drucikach, potem składanych w jeden wielki kwiat przypominający dalię czy wypełniających środek bukietu w kształcie parasolki otoczonego zielonym asparagusem.
 
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do kompozycji, które mają być trwałe przez kilka dni, doskonałe są między innymi lilie, goździki, glorioza. Ale uważa się od lat, że najtrwalsze i bardzo eleganckie są storczyki. To różowe i białe falenopsisy chętnie stosowane do kompozycji ślubnych a także do niezwykle oryginalnych nakryć głowy.
 
Takie wydarzenia jak pokazy mody zdarzają się rzadko. Na co dzień floryści zajmują się innego rodzaju pracą. Oprócz pracy w kwiaciarni, panowie podróżują po Polsce, organizują pokazy, czasem szkolenia. Klienci poszukują u nich często nietypowych oryginalnych dekoracji kwiatowych – bukietów, biżuterii kwiatowej.
 
Na zakończenie pokazu Piotr Sekunda i Zygmunt Sieradzan zaskoczyli gości finałową kreacją wykonaną z 250 kwiatów falenopsisa, którą zaprezentowała aktorka Aleksandra Szwed.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Szczepienie drzew

Szczepienie drzew

Skąd biorą się nowe odmiany drzew i krzewów?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg