Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Leśny ogród dwupokoleniowej rodziny (odc. 438)

dodano: 17.05.2013

W tym odcinku odwiedzamy jeden ogród, w którym mieszkają dwa pokolenia jednej rodziny. Zagospodarowanie tego terenu nie było łatwe, bo jest podmokły, ale - dzięki wyniesionym rabatom - udało się stworzyć leśny, a miejscami także górski klimat. Ogrodowe życie koncentruje się w drewnianej bacówce, przy niezwykłym stole.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 438:
 
Działka ma powierzchnię około 3000 metrów kwadratowych i kształt wąskiego klina. Podzielona jest na trzy strefy. Wizytową od strony wejścia na posesję, środkową, gdzie znajdują się domy mieszkalne, a w najszerszej i najcichszej części terenu rozpościera się strefa leśna.
 
Leśny zakątek służy właścicielom do wypoczywania i urządzania biesiad. W odróżnieniu od pozostałych fragmentów ogrodu, ta część jest urządzona na podobieństwo natury. Natomiast elementami, które występują w całym ogrodzie są podwyższone rabaty skalne. To jedyny sposób, aby móc na podmokłym terenie uprawiać kwiaty.
 
Zagajnik z przylegającymi do niego polankami od razu przywodzi na myśl górski krajobraz, bo państwo Górscy, mieszkający na Mazowszu, kochają góry. Do obsadzania tego podmokłego miejsca specjalnie wybrali świerki i brzozy. Drzewa te mają płaskie systemy korzeniowe, dlatego dobrze radzą sobie na glebach płytkich. Charakter górski zdradzają również porozrzucane po terenie głazy. Pośród drzew znajduje się domek, cały - włącznie z pokryciem dachu - wykonany z drewna. Pani Iwona wyplotła nawet ścianki domku z gałązek. Uzyskała w ten sposób efekt ażurowej przesłony, chroniącej wnętrze przed wiatrem. Ta stała kurtyna daje też przebywającym w środku poczucie intymności. Jednak na większą uwagę zasługuje stół. Jest nim pięciotonowy głaz przykryty blatem z desek. To właśnie od tego kamienia rozpoczęła się historia tutejszej bacówki.
 
Biesiadowanie w bacówce odbywa się przy gwarze rozmów i szumie potoku. Woda w nim krąży w obiegu zamkniętym. Jej rezerwuarem jest szczelny betonowy krąg. W nim znajduje się pompa, która tłoczy wodę do najwyżej położonego progu, skąd spływa do zbiornika na dole.
 
Podczas kiedy pan Marcin zajmował się pracą pielęgnacyjną przy trawnikach, pani Iwona ozdabiała swoje skalniaki nowymi dość rzadko spotykanymi kwiatami. To lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - gatunek o szczególnych wymaganiach: lub zdecydowanie kwaśną glebę. Lewizje kwitną od maja do czerwca. Stanowisko dla nich powinno być półcieniste do słonecznego i najlepiej osłonięte przed zacinającym deszczem. Ważne, aby kwiatów nie podlewać zbyt mocno, ponieważ nie tolerują zalegania wody nawet w rozetach liści.
 
Przyszedł też dobry moment na posadzenie kolorowych kwiatów w skrzynkach. Gospodarze zdecydowali się na skrzynki samonawadniające, które mają podwójne dno: to zaleta, ponieważ na dole pojemnika może gromadzić się duży zapas wody. Tkaninowe taśmy, przeplecione przez konstrukcję znajdującą się wewnątrz skrzynki, spełniają rolę sączków, które doprowadzają wodę do podłoża. A wodę dostarcza po prostu butelka, którą wstawia się do skrzynki, rubiąc w niej wcześniej otwór. To bardzo przydatne podczas dłuższego wyjazdu. Do skrzynek wsypuje się od razu podłoże, bez keramzytu lub żwiru, ponieważ nie działałoby podsiąkanie wody z taśm do ziemi.
 
Wyniesione rabaty położone są wzdłuż ścieżek i dróg dojazdowych. Chociaż z wyglądu przypominają skalniaki, rosną na nich typowe rośliny rabatowe. Jest groszek pachnący, serduszka wspaniała, płomyki wiechowate czy tojeść kropkowana. Pani Iwona ma też tutaj kolekcję goździków, zarówno rabatowych o dużych kwiatach jak i drobnych typowo skalnych. Obok niezapominajek i barwinka pojawił się również niebieski przybysz - bluszczyk kurdybanek. Ta dzika drobna roślinka tworzy na rabatach szczelne kobierce. Ma też zastosowanie lecznicze. W medycynie ludowej w postaci naparu stosowany jest przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i astmie. Używany jest też do przemywania ran ze względu na działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
 
Częścią ogrodu przy pierwszym domu, zbudowanym 90 lat temu, zajmuje się pani Teresa. Przy tarasie ma niewielką rabatę ze starą kapliczką. Natomiast na wjeździe przed garażami największe wrażenie robi kępa z dorodnych brzóz.
 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Samonawadniająca skrzynka do roślin
BRAK WILGOCI SZKODI ALE NADMIAR ZABIJA. W tym typie skrzynek bardzo dobrze powodzi sie oprocz kwiatow rowniez innym roslinom: truskawkom, warzywom takim jak seler, cebula, kalarepa, pomidory krzaczkowe, rzodkiewka, przyprawom jak szczypiorek czy pietruszka, ziolom typu miety czy melisy, kaktusom, borowkom i jagodom, wrzosom itd. O pozytywnych doswiadczeniach z typem roslin krzewiastych poinformowal mnie doswiadczony ogrodnik. www.frajman.pl
2021.12.09
~ Oleg

Poprzedni odcinek

Zalipie - wieś jak malowanie (odc. 437)

Zalipie - wieś jak malowanie (odc. 437)

W tym odcinku odwiedzamy malowaną wieś Zalipie oraz jej ogrody. Tradycja malowania kwiatów na budynkach, piwnicach, studniach, ulach, a nawet pniach drzew,...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg