Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)

dodano: 18.05.2013

Tym razem odwiedzamy duży ogród o naturalistycznym charakterze. Jest tu młoda dąbrowa, zagajnik sosnowy, lasek brzozowy i brzozowa aleja. Cały teren jest nieogrodzony, a właściciele wytyczyli liczne osie widokowe.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 439:
Ten ogród to typowa rekreacyjna posiadłość na Mazowszu. Właściciele, pani Agnieszka i jej mąż, nie mieszkają tu na stałe, ale poświęcają temu ogromnemu terenowi swój cały wolny czas. Pani Agnieszka ma go więcej, więc w sezonie przyjeżdża tu z synem, Maćkiem. Dzięki wspólnej pracy całej trójki, z pustego początkowo pola udało się wyczarować wspaniałe, naturalistyczne siedlisko - miejsce mądrze pomyślane i starannie zakomponowane.
 
Cały teren to aż 7 hektarów, ale tylko część położona przed domem ma charakter ogrodowy. Resztę stanowią łąki i laski: jest zagajnik brzozowy, dąbrowa i las sosnowy, a także aleja brzóz. Do tego – spore kępy drzew, naturalne, ale pozostawione nieprzypadkowo.
Bliżej domu znalazło się miejsce na oczko wodne, a po drugiej stronie budynku – zaciszny placyk, otoczony wałem ziemnym oraz warzywnik.
 
Rosną tu majestatyczne, stare jabłonie, które nadal rodzą pyszne jabłka. Mieliśmy okazję skosztować zrobionej z nich domowej szarlotki. Są tu też modrzewie, chroniące dom od wiatru, a także najbardziej typowe polskie gatunki: brzozy, sosny, buki, dęby, głogi i tarniny.
 
Dom jest odsunięty od drogi i tak umiejscowiony, by zapewnić gospodarzom intymność, a jednocześnie otworzyć widoki na najbardziej interesujące miejsca. Zaprojektowanie przestrzeni tak dużego terenu nie jest wcale łatwym zadaniem. Dlatego właściciele działki pracowali nad nią stopniowo. Jest teren przy samym domu, schowany za wałem, który osłania od wiatru, a rząd krzewów zapewnia intymność. Mądre projektowanie jest widoczne na każdym kroku. Podczas spaceru wokół posiadłości wielokrotnie natykaliśmy się na wytyczone, starannie przemyślane osie widokowe. Na końcu wielu z nich ustawiono ławki – zrobione z najprostszych materiałów. Ciekawostką jest fakt, że teren nie jest ogrodzony.
 
Z jednej strony domu znajduje się partio, gdzie można usiąść i odpocząć. Tuż obok, za wałem, kryje się królestwo właścicielki – mały ogródek ozdobny i ziołowo-warzywny. Właścicielka przyznała, że daje roślinom sporo wolności – swobodnie rozrastają się i rozsiewają także byliny. Niektóre jednak walczą o przerwanie, bo chętnie podjadają je odwiedzające ogród sarny.
 
Ale ten ogród to nie tylko łąki, łany fiołków i las. To także drobne elementy architektoniczne. Okazuje się, że część z nich wyszła spod ręki samej gospodyni, która podpatrywała wcześniej fachowca.
 
Z kolei syn właścicieli, Maciek, zajmuje się koszeniem trawy i łąki kwietnej, a także przycina sosny – w czerwcu o 2/3 skraca się pędy – dzięki temu przyrosty są krótkie, a drzewa – niskie zwarte. On też dba o narzędzia i oczyszczanie sosnowego zagajnika, gdzie jest mnóstwo suchych gałęzi.
 
Korzystając z naturalnego charakteru całej posiadłości, postawiliśmy wykorzystać w kuchni proste dary ogrodu – popularne na rabatach lub w trawie, ale niekoniecznie częste na naszych stołach.
 
Z jadalnych roślin polecamy stokrotki – zarówno kwiaty, jak i listki, do tego fiołki, a także: bluszczyk kurdybanek o charakterystycznym ostrawym smaku, czy bardzo zdrowy krwawnik. Można też zjeść podagrycznik, biedrzeniec czy dąbrówkę rozłogową. Przy okazji polecamy syrop ze stokrotek – dokładny przepis można znaleźć tutaj: SYROP ZE STOKROTEK.
 
Potem ruszyliśmy na poszukiwanie chmielu – te cienkie, mocne pędy dławią jej dzikie róże. Z młodych, miękkich końcówek pędów i młodych listków można przygotować ciekawą potrawę: omlet. Pędy i liście trzeba posiekać, zblanszować na patelni i wlać roztrzepane jajka i smażyć chwilę pod przykryciem.
 
Chmiel ma też zastosowanie zielarskie – z szyszek chmielu przygotowuje się napar o działaniu uspokajającym. Pomaga on przy bezsenności i wyczerpaniu psychicznym, a nawet przy nieregularnym miesiączkowaniu. Pobudza soki żołądkowe i ułatwia trawienie, więc sprawdza się też przy zaburzeniach gastrycznych.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
Podejście p. Agnieszki do natury i ogrodu jest bardzo budujące. Brawo!!! Obejrzałam 2 razy z prawdziwą przyjemnością. Proszę zauważyć, że stosowane w odcinku preparaty "ze sklepów": to nie pomysł właścicielki ogrodu, bo ta mówi o oborniku, gnojówkach, kompoście. Co do "wycinania drzew" to z pewnością chodziło o przerzedzanie samosiejek. Drzewa rosnące zbyt gęsto są słabe, wyciągnięte, chuderlawe. Mądre przerzedzanie maluchów zawsze procentuje lepszą kondycją drzew dorosłych.
2021.12.09
~ Ivone
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
Co ta Pani opowiada, przecież nie wolno samowolnie ścinać drzew tak dużych jak na jej działce. Grożą za to drakońskie kary.
2021.12.09
~ Franio
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
Jasne - ogród naturalistyczny i kosiara jak traktor... Powariowaliście wszyscy i tyle...Jak widzę co sąsiedzi wyprawiają by mieć \"zadbany\" trawnik to coraz bardziej - sorry - wymiotuję takim widokiem. Chemia - mielenie wszystkiego co żyje - kolejna chemia - przeganianie ptaków - przemiał - narzekania na pędraki.... Opamiętajcie się, ludzie póki nie wytłuczecie wszystkiego co pożyteczne wokół z powodu kolejnej kretyńskiej mody...
2021.12.09
~ z
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
+ za śliwe tarnine ! ciężko ją teraz dostać u ludzi którzy sprzedają drzewka. Są schronieniem dla wielu zwierząt a jej owoce po pierwszych przymrozkach nadają się do jedzenia i są lekarstwem na przeziębienia etc
2021.12.09
~ cgfgf
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
Bardzo podoba mi się ten ogród..:) Jest wyjątkowy...
2021.12.09
~ Agata
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
Odcinek ciekawy , ale wzrok przyciagaja nie osie widokowe lecz Pani Maja !
2021.12.09
~ Jedrek
Re: Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)
to już kolejny odcinek Mai w ogrodzie. Maja jak zwykle ma dużo ciepła w sobie
2021.12.09
~ ogród

Poprzedni odcinek

Leśny ogród dwupokoleniowej rodziny (odc. 438)

Leśny ogród dwupokoleniowej rodziny (odc. 438)

W tym odcinku odwiedzamy jeden ogród, w którym mieszkają dwa pokolenia jednej rodziny. Zagospodarowanie tego terenu nie było łatwe, bo jest podmokły, ale -...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg