Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z murkami i szkółka roślin (odc. 441)

dodano: 25.05.2013

Odwiedzamy ogród należący do szkółkarzy.Dom jest duży, a działka dość wąska, ale wcale się tego nie odczuwa dzięki dobremu planowaniu. Charakterystyczne są tu murki z cegły klinkierowej, a także elegancko skomponowana przestrzeń i wiele kwitnących krzewów. Potem przenosimy się do samej szkółki, by dowiedzieć sie więcej o roślinach okrywowych.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 441:
 
Tym razem  w programie odwiedzamy ogród szkółkarzy – państwa Marii i Jana Bigoszyńskich-Łazuckich. Od kilkudziesięciu lat zajmują się oni produkcją roślin, są też właścicielami niewielkiej działki w podwarszawskiej miejscowości Komorów. Byliśmy bardzo ciekawi, jak tworzyli ogród szkółkarz i jego żona, z wykształcenia – architekt.
 
Działka ma powierzchnię zaledwie 1200 metrów, a na dodatek sporą jej część zajmuje dom. Przy samym wejściu na posesję znajduje się przedogródek, z którego przechodzi się do dalszej części ogrodu. Od południowej strony teren ma lekki spadek, co pozwoliło na wykonanie konstrukcji tarasu wzmocnionej murkami, wyłożonymi cegłą klinkierową. Przed nimi jest trawnik oraz rabaty z drzewami i krzewami. Po północnej stronie znajduje się wąskie przejście. Prowadzi ono do niewielkiego placyku ze źródełkiem. Ostatnia część ogrodu - od północnej strony – to fragment sosnowego lasu, który zastali właściciele na działce.
 
Właścicielka, pani Maria, wspomina jednak, że początki nie były łatwe, a jej do gustu przypadł dopiero czwarty projekt ogrodu, autorstwa Bożeny Tkaczyk-Piechny. To dlatego, że poprzedni projektanci nie uwzględniali możliwości, jakie dawało ukształtowanie działki.
 
Gospodarze wykorzystali też sprytny zabieg, który optycznie poszerzył cały teren. Korony głogów odmiany Paul’s Scarlet widoczne są z ogrodu, chociaż posadzono je już za płotem, przy ulicy. Te niezbyt wymagające niskie drzewa dorastają do 4-5 metrów wysokości i dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza.  Kompozycję kwietną widoczną zarówno z ogrodu, jak i z ulicy, dopełnia dość rzadko spotykana kalina angielska dopełnia kwietną kompozycję.
 
W ogrodzie jest wiele pięknych roślin – w maju rzucają się w oczy ogniste kolory azalii. Zestawiono tu krzew o soczystych, żółtych płatka z półpełną odmianą o pomarańczowej barwie. Tłem dla nich są rośliny zimozielone: jałowce cisy i bukszpany. Nieco wcześniej, nim rozkwitną azalie, uwagę przyciągają inne kwiaty: np. śliwy odmiany Pissardii, wiśni piłkowanej czy porzeczki alpejskiej.
 
Do ogrodu kilka razy w roku przyjeżdża ogrodnik – pan Andrzej Żukowski. To jego dziełem są niezwykle starannie przycięte jałowce – ich kępa ma już 20 lat, ale zupełnie tego nie widać: nie są przerośnięte, wyschnięte i nie wyrastają poza wyznaczony dla nich obszar. To zasługa bardzo starannego cięcia. Pani Maria podkreślała też, że ważne było też bardzo staranne zaplanowanie wszystkiego – nawet wysokości pagórka, na której posadzono owe jałowce.
 
Ponieważ gospodarze mają niewiele czasu na prace w ogrodzie, na trawniku pojawiło się nieco problemów, głównie na skutek nadmiaru wody.  W takich problemach pomóc może pan Wojtek Bartnicki – specjalistę od traw. Doradził on kontrolę murawy, która wykazała, że system korzeniowy jest zbyt płytki. Ponadto zbyt duża ilość wody na trawniku często prowadzi do powstawania chorób grzybowych. Na zbyt wilgotnych murawach wyrastają też glony, a z trawą zaczyna konkurować mech.
Wojtek zalecił najpierw skosić trawnik na docelową wysokość. Jednak jeżeli trawa wyrosła już 10 – 12 cm, to nie wolną jej skrócić od razu na 3 cm, a jedynie na 7. Po 2-3 dniach zostanie ona skrócona ponownie, znowu o 1/3 wysokości. W ten sposób stopniowo wrócimy do źdźbeł o pożądanej wysokości. Kolejną pracą był zabieg wertykulacji czyli zerwania warstwy filcu spomiędzy źdźbeł trawy.
 
Potem ruszyliśmy z panią Marią na tył domu. Ta część była kiedyś zaplanowana inaczej – służyła dzieciom do zabawy. Potem właścicielka zdecydowała się na stworzenie intymnej przestrzeni, gdzie można postawić leżak i odpocząć. Posadziła serduszkę o prześlicznych dwukolorowych kwiatach, dwie odmiany funkii, a w zacieniony część i- kopytnik i azalie.
 
 
W drugiej części odcinka przenosimy do gospodarstwa szkółkarskiego państwa Łazuckich (www.lazuccy.pl), położonego w Jasieńcu niedaleko Grójca. To ogromy teren, liczący kilkadziesiąt hektarów. Córka państwa Łazuckich, Kasia, zdradziła nam historię powstania gospodarstwa. Opowiedziała też o początkach Związku Szkółkarzy Polskich, do którego szkółka należy. Warto pamiętać, że Związek uruchomił niedawno internetowy katalog roślin www. e-katalogroslin.pl – tu można znaleźć rośliny według dowolnych kryteriów, a jednocześnie – poznać producentów.
 
Korzystając z obecności w szkółce, postanowiliśmy przespacerować się i sprawdzić, jakie ciekawe gatunki roślin i praktyczne rozwiązania można tu podejrzeć. I nie zawiedliśmy się! W szkółce doskonale widać, że bardzo wiele gatunków roślin sprawdza się jako rośliny okrywowe, np. śnieguliczka Chenaulta albo kalina koralowa ‘Nanum’. Dorasta ona do pół metra wysokości i ma ładne, powcinane liście, które na wiosnę stają się lekko zaczerwienione. Ciekawostką jest fakt, że ta odmiana popularnej kaliny praktycznie nie kwitnie, ale za to jest mało wymagająca i wytrzymuje warunki miejskie.
 
Niespodzianką w ogrodzie pokazowym szkółki był dereń kanadyjski – niziutka krzewinka, tworząca efektowne kobierce. Rozrasta się za pomocą pędów rozłogowych, więc bywa bardzo ekspansywna. Ma nie tylko ładne kwiatki, ale też ozdobne, czerwone owoce. Ogromne wrażenie zrobiła też na nas obiela 'The Bride'.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)

Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)

W tym odcinku prezentujemy piękny ogród, zbudowany na tarasie, na 4. piętrze budynku mieszkalnego. Pomimo trudnych warunków, udało się tu wyczarować...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg