Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)

dodano: 24.05.2013

W tym odcinku prezentujemy piękny ogród, zbudowany na tarasie, na 4. piętrze budynku mieszkalnego. Pomimo trudnych warunków, udało się tu wyczarować prawdziwy ogród! Potem przenosimy się do Nowego Targu, gdzie pewien hobbysta ma w ogrodzie... palmy!

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 440:
Tym razem wybieramy się do ogrodu, który znajduje się na tarasie czteropiętrowego budynku na warszawskim Targówku. Ogród powstawał przez trzy tygodnie, a nam udało się zarejestrować ostatni dzień prac wykończeniowych. Pan Jacek, właściciel ogrodu, montował właśnie meble, instalowano też nawadnianie kropelkowe w donicach. Nie zabraknie tu też kwiatów jednorocznych.
 
Ogród ma powierzchnię osiemdziesięciu metrów kwadratowych i przez cały dzień znajduje się w strefie słonecznej. Utworzono w nim trzy wnętrza spełniające różne funkcje. Przy kuchni znajduje się jadalnia, po środku jest część wypoczynkowa, a od strony zachodniej kącik nazywany przez właścicieli klubowym. Całość zaprojektowała pani Olga Piórkowska (www.fabryka-ogrodów.com).
 
 
Kolory jakie dominują w ogrodzie to beż połączony z różnymi odcieniami brązu, co w efekcie daje neutralne tło dla wszystkich roślin. Barwy są tutaj stonowane i dzięki temu uniwersalne. Zabudowa tarasu jest lekka, ponieważ wykonano ją przede wszystkim z drewna. Sosnowe są donice dla roślin, trejaże i okładziny ścian. Natomiast z modrzewia syberyjskiego powstały podesty. Za to ultralekki jest sztuczny trawnik, który jak dywan wyściela podłogę w zakątku z leżakami. Jego zaletą jest przede wszystkim brak potrzeby pielęgnowania i trwały efekt zieleni.
 
Na części powierzchni ułożono nawierzchnię z płyt z betonu, posadowionych na gumowych stopkach (ich nazwa handlowa to dystansowe podkładki pod płytki),bez wykorzystywania jakichkolwiek podsypek z piasku. Dzięki temu są jakby zawieszone w powietrzu, co daje lepszą wentylację i odprowadzanie wody z tarasu. Gumowe podstawki znakomicie też tłumią wibracje podczas chodzenia. Technologia ta ułatwia również szybki demontaż ułożonej nawierzchni.
 
Taras zaplanowany jest tak, by pozostało na nim jak najwięcej powierzchni użytkowej. Dlatego też niektóre donice dla roślin spełniają podwójną rolę. Na przykład niektóre dzielą przestrzeń. Inne umieszczono w szeregach wzdłuż balustrad i stworzono w nich żywopłot. Są też smukłe donice z materiału nazywanego technoratanem. Pasują do mebli, a dzięki wąskiej podstawie zajmują bardzo mało miejsca i mieszczą się nawet w ciasnych kątach. W tak wysokich pojemnikach najlepiej prezentują się kompozycje z niskich roślin. Tutaj pomiędzy różnobarwnym osteospermum kwitną i zawiązują owoce ozdobne truskawki.
 
Ciekawostką, jaką tu wykorzystano były ciekawe płaskie torby, które służą do wieszania na ścianach czy kratkach – sadzi się w nich kwiaty albo zioła. Oprócz płaskich toreb do zawieszania, dostępne są też bardziej obszerne pojemniki.
Pan Jacek posadził w jednej z donic oryginalną szczepioną na niskim pniu morwę szerokolistną odmiany Spirata. Jej pędy są zygzakowato pogięte. Jest wyjątkowa, ponieważ oprócz ładnego wyglądu, rodzi też smaczne słodkie owoce. Ponadto koronę tego drzewka trzeba przycinać, bo pędy rozrastają się szeroko, ale sam pień nie urośnie wyższy, dlatego jest to idealna roślina na balkon. Morwa ta kwitnie w maju, a owoce mają najczęściej biały kolor. Morwy lubią słoneczne stanowiska i nie mają dużych wymagań co do podłoża, powinno być ono jednak przepuszczalne dla wody.
 
W donicach, które tworzą ściankę pomiędzy częścią klubową a wypoczynkową, rosną okazy cyprysika groszkowego ‘Filifera Sungold’. Są one mrozoodporne i bardzo dobrze znoszą miejski klimat. Zielone parawany przy balustradach tworzą żywotniki ‘Smaragd’. Zaletą tej odmiany jest gęsty i wąski pokrój, dlatego przez długi czas nie będą wymagały formowania. Zarówno żywotniki jak i cyprysiki są zimozielone i ozdobne przez cały rok. Oprócz morwy rarytasami na tarasie są dwa klony palmowe. Warto nadmienić, że jest to najodporniejsza z form klonu palmowego. To zwykły gatunek o zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, a nawet czerwono. Lubi stanowiska półcieniste i słoneczne. Na tych drugich jednak podłoże powinno być stale wilgotne.
 
Na tarasie pomyślano także o oświetleniu. Kiedy nad dzielnicą zapada zmrok, sceneria się zmienia – zapalają się lampy, które odsłaniają coraz to nowsze oblicza ogrodu. Podświetlają zarówno rośliny jak i rozmaite elementy architektury. W blasku reflektorów i księżyca taras staje się nastrojowy i idealny do wypoczywania.
 
 
 
W drugiej części odcinka schodzimy z tarasu na ziemię i przenosimy się prawie pod Tatry. W Nowym Targu pan Zbigniew Kapusta tworzy swój wymarzony ogród. Patrząc na jego fragmenty mamy wrażenie jakbyśmy znajdowali się w cieplejszych klimatach, bo rosną tu… palmy! Uprawia roślin egzotycznych to wielka pasja pana Zbigniewa.
 
Niestety liście bananowca z ledwością znoszą przymrozek do około -2 stopni Celsjusza. Najbardziej wytrzymałe na mróz są u bananowców korzenie, które mogłyby przetrwać zimę w gruncie. Ale zima w Nowym Targu jest długa i mroźna, a wiosna późna i często deszczowa. Średnia roczna suma opadów wynosi około 800 mm, a zeszłej zimy temperatura spadła tutaj do minus 32 stopni. To nie zniechęca to pana Zbigniewa do działania – co roku jesienią bananowce są wykopywane z gruntu i przenoszone do pomieszczenia. Do ogrodu wracają dopiero w połowie maja.
 
Dla swojego bananowca pan Zbigniew wybrał stanowisko słoneczne, ponieważ w takich warunkach roślina rośnie najlepiej. Ponadto podłoże jest dobrze przepuszczalne dla wody, a miejsce osłonięte od wiatru. To gwarantuje już prawie sukces w uprawie.
 
W tym niezwykłym ogrodzie rosną też inne palmy – np. szorstkowiec Fortunego, który pochodzi z Azji, gdzie jest często spotykany w górach na wysokości nawet 2000 metrów. Tam śnieg i mróz są normalnością, dlatego gatunek ten nadaje się do uprawiania nawet w naszym klimacie. Liście dorosłej palmy wytrzymują spadki temperatury do –12stopni C. Rośliny prezentują się najpiękniej jako pojedyncze okazy lub posadzone w grupie palm o różnych wysokościach.
 
U pana Zbigniewa rośnie też karłatka niska, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i jest dość odporna na mróz, co pozwala jej zimować w gruncie, pod warunkiem solidnego okrywania. Pierzaste, szarozielone liście ma bucja główkowata. Pan Zbigniew sprowadził ją z Czech. Większe wrażenie robi zupełnie srebrzysta palma sabalowa. Ma liście jak wachlarze, a pień bardzo krótki i częściowo zagłębiony pod ziemią. Ponieważ stożek wzrostu tej palmy jest wtedy również pod ziemią, ma ona zdolność do przeżycia nawet dużych mrozów.
 
Są tu nawet krzewy cytrusowe – na razie rosną w małych doniczkach i są po prostu postawione na trawniku. Aby się nie poprzewracały na wietrze pan Zbigniew umocował je wbijając wokół pojemników cztery paliki. Na rabatach wyparzyliśmy też kępę bambusów – dobrze sobie tu radzą i zimują już kolejny rok.
 
 
A nieco wiecej o uprawie palm w Polsce można dowiedzieć się zaglądając na forum na stronie www.palmywpolsce.pl.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Bananowce w Polsce robią wrażenie :)
2021.12.05
~ Marzenia
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Ta Pani która projektuje ogrody na tarasach jest b. sympatyczna. Swój bym sama zaprojektowała ale jakbym była kompletnie \'zielona\' w tej kwestii to pewnie bym się do niej zwróciła. Inni projektanci pokazywani w tych odcinkach jakoś nie są zachęcający
2021.12.05
~ ggfgfgf
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Witam,
link do strony producenta tych toreb już podawaliśmy w tym wątku - znajduje się tuż pod Pani pytaniem:) Najlepiej bezpośrednio tam pytać, gdzie są do kupienia ich produkty. Podobno można znaleźć je w Obi.
2021.12.05
Redakcja
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Dzien dobry chciałam sie spytac Pani Maji gdzie można kupic takie torby wiszące ?
2021.12.05
~ goska235
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
te nowoczesne balkonowe torby można obejrzeć na http://www.tersteege.nl/pl/asortyment/zigg-zagg%C2%AE.html
2021.12.05
~ redakcja
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Gdzie można kupić te specjalne torby do powieszania roślin na tarasie lub balkonie? Bardzo mi się ten pomysł spodobał i na moim małym balkonie bardzo by pasował.
2021.12.05
~ Bogna
Re: Ogród na dachu i bananowce na Podhalu (odc. 440)
Palmy w Nowym Targu to rewelacja. Skoro Panu Zbyszkowi sie udaje to pewnie innym tez sie uda. Jak widać to wcale nie takie trudne.
2021.12.05
~ Maciuś

Poprzedni odcinek

Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)

Naturalistyczny ogród z osiami widokowymi (odc. 439)

Tym razem odwiedzamy duży ogród o naturalistycznym charakterze. Jest tu młoda dąbrowa, zagajnik sosnowy, lasek brzozowy i brzozowa aleja. Cały teren jest...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg