Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród, sklep i szkółka w jednym. Storczyki gruntowe (odc. 442)

dodano: 31.05.2013

Tym razem zaglądamy do punktu sprzedaży roślin, który jest też pięknym ogrodem, a także - szkółką. Potem sprawdzamy, jak uprawiać storczyki w gruncie.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 442:
W tym odcinku odwiedzamy nietypowy punkt sprzedaży roślin i szkółkę, położone koło Ząbkowic Śląskich w miejscowości Strąkowa. Należą one do państwa Marty i Marcina Ziębów. Byliśmy tu w ubiegłym roku, latem, gdy rośliny były w pełni kwitnienia i robiły imponujące wrażenie. Barwne kompozycje kwiatów i krzewów zajmują znaczną część ogrodu, na trawę zostało niewiele miejsca. Cały teren ma powierzchnię około 5000 metrów, z czego część zajmują zabudowania ustawione charakterystycznie w zamknięty dziedziniec. Przy samym ogrodzeniu, od strony drogi, znajduje się ogród prywatny właścicieli z fragmentem starego sadu i kolekcją roślin iglastych. Dalej jest punkt sprzedaży i ogród pokazowy, do którego idzie się wzdłuż żywopłotu. Ogród ten zajmuje wąski, ale za to długi pas działki. W jego środkowej części mamy szeroką bylinową rabatę, wokół której pod stelażami ustawione są rośliny na sprzedaż. Na końcu ogrodu wybudowano staw i kamienną kaskadę. Dalej, za żywopłotem, znajduje się szkółka z tunelami foliowymi i przestrzenią gospodarczą.
 
Zainteresowało nas, dlaczego przy takim pomyśle na sprzedaż roślin, gatunki w kompozycjach pokazowych są posadzone i nie można ich brać wprost z rabaty. Pani Marta wyjaśniła, że to ze względów praktycznych: doniczki wymagają podlewania, pielenia, przewraca je wiatr… Dlatego najlepiej, gdy stoją w grupach, wtedy całą partią można opiekować się tak samo. Gdyby zestawić w doniczkach te rośliny, które rosną na rabatach, mogłaby na tym ucierpieć ich jakość. Dlatego na rabacie zdarzają się gatunki, których na razie nie można kupić. To roślinne ciekawostki – jeśli klienci będą się tymi gatunkami interesować, zostaną one wprowadzone do produkcji. Na wszystko niestety brakuje w szkółce czasu i miejsca.
 
Panią Martę spotkaliśmy przy pracach pielęgnacyjnych, których w pokazowym ogrodzie nigdy nie brakuje. Zainteresowało nas przy tym narzędzie, które pani Marta trzymała w rękach, gdy ją spotkaliśmy. To tradycyjne, angielskie nożyce do cięcia krawędzi trawnika.
 
Wspólnie z właścicielką ruszyliśmy na spacer po ogrodzie. Chodziliśmy przez chwilę przy starannie zakomponowanych rabatach. Całość robi wrażenie angielskiego ogrodu, gdzie wszystko aż kipi od kwiatów i bogactwa bylin. Są tu zarówno popularne gatunki, takie jak berberysy, tawuły, hosty i różne odmiany żywotników, jak i rzadziej spotykane – na przykład jałowiec odmiany ‘Horstmann’, który króluje na niewielkim pagórku, podsadzony wrzosami. Jego niezwykły pokrój sprawia, że wygląda jak drzewo z bajki. Wypatrzyliśmy na przykład trzy ciekawe odmiany lilii: lilię tygrysią odmiany ‘Flore Pleno’ o pomarańczowych, nakrapianych kwiatach, orientalną ‘Dizzy’, o kwiatach dużych, białych, z intensywnie różowym środkiem i hybrydową ‘Miss Lilly’. Pojawiła się też trojeść bulwiasta, a nawet – rzadka w ogrodach barbula klandońska ‘Worcester Gold’ o prawdziwie niebieskich kwiatach. Pokazała nam też ciekawostkę - miniaturowe hosty: ‘Pandora’s Box’. Niestety, ta hosta jest dość delikatna. Zdarza się też, że młode, nie do końca jeszcze odporne roślinki przemarzają – tu na rabacie posadzono trzy egzemplarze, ale przetrwały dwa. Można jednak spróbować uprawiać ją w osłoniętych miejscach, np. jako obwódkę rabaty.
 
Pani Marta wyszukuje nie tylko roślinne rarytasy, ale też ciekawie wykorzystuje różne gatunki. Wart podpatrzenia jest pomysł na powojniki w roli roślin okrywowych. Bylinowe gatunki tych pnączy tworzą niezwykle dekoracyjnie kwitnące kobierce, a przy tym nie trzeba się martwić o ich okrywanie na zimę, bo roślina co roku odbija od korzenia.
 
Aby rośliny w szkółce były zawsze zdrowe, co miesiąc przyjeżdża tu na kontrolę fachowiec, pan Janusz Mazurek, ekspert ds. ochrony roślin. Za pomocą specjalnej lupy z bliska oglądał liście roślin, by sprawdzić, czy pojawiają się np. przebarwienia lub plamki, które mogą być objawem jakiejś choroby.
 
Podczas wizyty u państwa Ziębów, zajrzeliśmy też do ich prywatnego ogrodu, który nie jest udostępniony na co dzień do zwiedzania. Sporo się tu dzieje – ustawiono ogrodową trampolinę, na solidnej gałęzi wisi lina, na której może się bawić Marianna; jest też hamak i na trawiastym placyku – miejsce na stół i krzesła. Nad tą częścią góruje stara mirabelka, która rodzi mnóstwo owoców. Znalazło się też miejsce na pyszne pomidory koktajlowe.
 
Między tą prywatną częścią, a ogrodem pokazowym, rośnie potężne drzewo: orzech szary. Był kupiony jako włoski, dopiero później okazało się, że ktoś pomylił gatunki. Liście orzecha szarego są bardzo długie – dorastają nawet do 70 cm! Przez to drzewo ma nieco egzotyczny wygląd. Warto wiedzieć, że gatunek ten wykorzystywany jest w zielarstwie, a jego drewno jest cenione w przemyśle meblarskim. Ciekawe są też orzechy – bardziej wydłużone od włoskich, o niezwykle twardej łupinie, ale też jadalne. Pojawiają się już na bardzo młodych drzewach.
 
Kawałek dalej rzuca się w oczy gęsty, strzyżony żywopłot iglasty. Wykonano go z choiny kanadyjskiej. Choina jest odporna na nasze warunki i przepięknie się zagęszcza, więc może stanowić alternatywę dla cisa – zwłaszcza, że rośnie szybciej od niego. Roślina ta doskonale znosi nasze zimy, a jedno, o czym trzeba pamiętać, to strząsanie z żywopłotu ciężkiego śniegu, aby nie doszło do rozłamania gałęzi.
 
 
***
Lubimy wracać do zaprzyjaźnionych z nami ogrodów – sprawdzamy, jak zmieniają się w ciągu roku. Tak też było z ogrodem pani Anny i Aleksandra Babiuchów spod Tarnowa. Prezentowaliśmy ich ogród kilka miesięcy temu - wtedy królowały w nim przepiękne róże. Teraz, w trakcie naszej podróży po Polsce, odwiedziliśmy to miejsce ponownie, by zachwycić się kwitnącymi azaliami i różanecznikami. Jest ich w ogrodzie bardzo wiele – gospodarzom udało się zgromadzić odmiany o bardzo różnych kolorach kwiatów i sile wzrostu. Niektóre azalie są nawet pachnące.
 
Do pani Anny zawitaliśmy nie tylko skuszeni kwiatami rododendronów, ale także jej ubiegłoroczną zapowiedzią, że będzie sadzić w gruncie… storczyki. To spore wyzwanie, ale pani Anna sięgnęła do amerykańskich źródeł, by dowiedzieć się o ich uprawie jak najwięcej i zapewnić im optymalne warunki. Mogliśmy się dokładnie przyjrzeć, jak przygotować dla nich podłoże (musi być lekko zasadowe) i jak je sadzić.
 
Pani Ani udało się kupić kilka hybrydowych odmian Cypripedium, czyli obuwika: między innymi Kentuky Pink i Reginae White. Jednak obuwiki to nie jedyne storczyki w kolekcji pani Anny. Ma też ona w swojej kolekcji inne gatunki – na przykład kukułkę szerokolistną, która lubi rosnąć przy oczkach wodnych, w wilgotnej glebie, a na żwirowisku doskonale radzi sobie bletilla pasiasta.  
 
A na koniec wizyty u państwa Babiuchów, pożegnał nas bardzo kwitnący efektownie krzew - tawuła śliwolistna. Po angielsku gatunek ten ma nazwę Bridal-Wreath Spirea, czyli ślubny wianek. To określenie zawdzięcza efektownym kwiatom, pełnym, zebranym po kilka razem, wiszącym jak pompony. Ten atrakcyjny krzew wymaga jednak – podobnie jak różaneczniki – ciepłego i osłoniętego stanowiska, nie może też rosnąć w zasadowej glebie.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród, sklep i szkółka w jednym. Storczyki gruntowe (odc. 442)
Właścicielki ładne , ale twoja ortografia zła
2021.02.25
~ As
Re: Ogród, sklep i szkółka w jednym. Storczyki gruntowe (odc. 442)
B. mi się spodobał ten orzech szary(?), ciekawa faktura i ładny rozrost :) A po za tym ładne właścicielki ;p
2021.02.25
~ widź

Poprzedni odcinek

Ogród z murkami i szkółka roślin (odc. 441)

Ogród z murkami i szkółka roślin (odc. 441)

Odwiedzamy ogród należący do szkółkarzy.Dom jest duży, a działka dość wąska, ale wcale się tego nie odczuwa dzięki dobremu planowaniu. Charakterystyczne są...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg