Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)

dodano: 07.06.2013

Tym razem odwiedzamy ogród w Wielkopolsce. Najbardziej charakterystyczne są tu stare, ozdobne ogrodowe drzwi, które dzielą przestrzeń na wiele wnętrz. Są też inne, baśniowe detale, np. metalowy kot, wielka Baba Jaga i bardzo liczne ozdoby.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 444:
W tym tygodniu odwiedzamy malowniczy ogród w koło Wolsztyna, w Wielkopolsce. To miejsce należy do projektantki, Anny Sławińskiej (www.ogrody-slawinska.pl) – zamieniła ona swój ogród w prawdziwą bajkę. Nad całością czuwa majestatyczny, potężny dąb, a najbardziej charakterystycznym elementem są tu stare, ozdobne ogrodowe drzwi. Żeby było ciekawiej, kolory w ogrodzie się zmieniają, właściwie co roku drzwi są odświeżane i pokrywane nową farbą – czasem są bardziej różowe, czasem fioletowe, fiołkowe… Uzupełniają je kompozycje z roślin sezonowych dobrane pod kolor. Kiedy odwiedzaliśmy panią Anie w zeszłym roku, obowiązującym kolorem był biały, a na drzwiach wisiała kompozycja z ubiorka i czerwonej szałwi.
 
Ogród stanowi jedynie część całego gospodarstwa. Ma powierzchnię około 2,5 tysiąca metrów i wszystkie jego wnętrza skupiają się wokół ogromnego dębu. Od północnej strony znajduje się dom i zabudowania gospodarcze, zaś przy samym wejściu - ukryty w cieniu przedogródek i garaż. Za nim jest warzywnik z placem zabaw, zespół kwiatowych rabat oraz plac z grillem i altaną.
 
W czasie naszej wizyty, do ogrodu zawitał pan Jerzy Sowijak – rzeźbiarz, u którego właścicielka zamówiła duże figury skrzatów ogrodowych. Trafią one do warzywnika, który jednocześnie stanowi miejsce zabaw dla dzieci. Ciekawostką jest fakt, że do tego zakątka przechodzi się przez ogromną dziurkę od klucza, wykonaną z pomalowanej sklejki.
 
Nowe figurki zostały wyrzeźbione z drewna lipowego, bo jest w miarę trwałe, a jednocześnie dobrze obrabia się we wszystkich kierunkach. Pan Jerzy zalecił, aby schować je na zimę do pomieszczenia, co przedłuży ich żywotność.
 
Co jeszcze ciekawego jest we wnętrzu dla dzieci? Połączenie ogródka warzywnego z placem zabaw dla wielu osób może wydawać się zaskakujące, ale pani Ania miała w tym ukryty cel. Chodzi o zainteresowani dzieci od najmłodszych lat roślinami, aby mogły w czasie zabawy same sięgać po owoce rosnących tu truskawek, borówek, czy zrywać liście różnego rodzaju sałat i ziół. Wygospodarowała miejsce na piaskownicę, stanął kryty słomą domek, a obok przysiadła Baba Jaga. Z tyłu widać drzwi, których pilnuje metalowy kot. W tym kąciku kompozycję domyka szczepiona odmiana świerka srebrnego. Na drugiej ścianie zakątka ustawiono ogrodowy regał: miejsce na półkach zajmują gliniane doniczki. Rok wcześniej stał tu zabawny, kolorowy kredens. Zakątek wypełniają rośliny: zarówno kwitnące, jak i warzywa. Cały kącik pokryto warstwą żwiru, po którym dzieci mogą chodzić boso.
 
Jedynym niebezpiecznym elementem jest tu krzew wawrzynka wilczełyko. Rośnie w ogrodzie od wielu lat i pani Ania obawiała się, że podczas przesadzania ten pięknie kwitnący krzew zginie. Dlatego został zachowany, a dzieci są uczone, by w ogóle go nie dotykać. Ponadto, na wszelki wypadek właścicielka dokładnie zbiera owoce. Zawierają bowiem silną truciznę, która działa bezpośrednio na serce. Zjedzenie nawet kilku z nich może zakończyć się śmiercią. Na szczęście mają onesilnie gorzki, piekący smak. Już sama zabawa owockami może spowodować podrażnienie skóry.
 
Lato to także okres kiedy ogród tętni życiem. W wolne dni zjeżdża się cała rodzina pani Anny. Jej obie córki i syn oraz ich rodziny to już spora gromadka. Każdy wówczas szuka dla siebie swojego zakątka w ogrodzie. Córka Bogna z zamiłowania jest florystką i wspólnie z małą Antosią penetrują rabaty w poszukiwaniu najpiękniejszych kwiatów na bukiety. Druga córka właścicielki ogrodu – Olga jest z zawodu makijażystką. Dlatego Antosia zawsze prosi ją o jakiś malunek na buzi.
 
Latem największe wrażenie robią liliowce w kolorach od cytrynowego, przez różne odmiany żółci, pomarańczu aż do ciemnych fioletów i brązów. Białym kontrastem są złocienie. Pomiędzy nimi swoje piękne kwiatostany prezentują błękitne i ciemnogranatowe ostróżki. Na sąsiedniej rabacie pomiędzy ozdobnymi trawami i białymi krwawnikami pręży się dumnie metalowy żuraw. Pani Anna bardzo lubi tego typu ozdoby. Wszędzie czekają jakieś ciekawostki, które ubarwiają ogród nawet wtedy, gdy niewiele roślin kwitnie: a to myszka obracająca się na wietrze, zespół muzyczny złożony z żabek, niezwykła rabata w wannie, doniczki z konewek… Dzięki takim pomysłom właścicielka nadaje starym przedmiotom drugą młodość.
 
Swoje zamiłowanie do ogrodu pani Anna przekazała synowi – Piotrowi. Podobnie jak ona zajmuje się on budową ogrodów. Często też dzielą się pracą. Pani Ania projektuje, a Piotr wykonuje. Pomaga też pani Ani przy modernizacjach w jej ogrodzie. Jedną z takich okazji była przebudowa oczka wodnego, wyłożonego kostką granitową. Wybrano z niego wodę i oczyszczono dno, potem na dno wsypano warstwę płukanego piasku – bezpośrednio na brukowane podłoże. Na to ułożono grubą folię pvc i wlano nieco wody, by folia dopasowała się do kształtu niecki. Potem wystarczyło tylko przysypać piaskiem krawędzie, by jej boki nie wystawały spod żwiru, który będzie stanowił ostatnią warstwę. Na koniec w wodzie wylądowała mała pompka, podająca wodę rurką biegnącą przez przewiercony kamień.
 
Jeszcze jeden oryginalny pomysł właścicielki, na zbudowanie odpowiedniego klimatu w ogrodzie, to powieszenie kolorowych, zwiewnych firanek. Ponieważ ogród ma jedno centralne wnętrze, dzięki takim tymczasowym przegrodom, można je podzielić na mniejsze przestrzenie. Przepiękne falowanie tkanin na wietrze dodaje również element ruchu w przestrzeni ogrodowej i niezwykłe migotanie kolorów w słońcu.
 
Na koniec wizyty, sadziliśmy wspólnie z panią Anią ciekawe kompozycje roślinne. Jako pojemnik wykorzystano stalową, ocynkowaną balię z nawierconymi otworami. Na dno pojemnika położono folię, potem wsypano żwir. Ten nietypowy zabieg ma za zadanie utrzymać na dnie stałą warstwę wody, a jej nadmiar przeleje się pomiędzy ściankami a folią do otworów w dnie. Potem przygotowaliśmy podłoże z ziemi kompostowej - za pomocą specjalnego, prostego w użyciu miernika, tak zwanego pHmetru, sprawdzono też odczyn gleby. W lekko zasadowe podłoże mogliśmy posadzić papirusa ‘King Tut’ – w naturze to roślina wieloletnia, ale w polskim kilacie trzeba traktować ją jako jednoroczną. Sprawdza się jednak doskonale, bo – chociaż lubi mokre podłoże – dobrze znosi nawet okresowe przesuszenie.
 
Kolejną ciekawostką była budleja serii Buzz – zwarta, niska forma motylego krzewu, oraz odmiana ‘Seniorita Rosalita’ jednorocznej rośliny o nazwie kleome. Hodowcom udało się wyeliminować większość niezbyt korzystnych jej cech. Przede wszystkim nie wydziela kleistej substancji, która na dodatek nieprzyjemnie pachnie. Nie zawiązuje też strączków, które zwisałyby pod kwiatami, jednocześnie jest bardziej zwarta i niższa, niż starsze odmiany tej rośliny.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
http://domowetrendy.pl/przemyslany-romantyzm-czyli-projekt-oswietlenia-ogrodu/
2021.02.25
~ kokabana
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Ci co piszą że nie ładny lub graciarnia to są snoby- najlepiej jak by wszystko było renomowanych firm i miało tabliczki na każdym przedmiocie -made in england, made in italia ale tam nie znajdzie się ani piękna ani przytulnosci
2021.02.25
~ ewa
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Fatalny styl - szukanie oryginalności na siłę
2021.02.25
~ sara
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
opryski na mszyce - a co z ochroną pszczół, czy to im nie zaszkodzi?
2021.02.25
~ Ewcia
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
przepiękny ogród, jestem nim zachwycona
2021.02.25
~ megi
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Ten ogród jest przepiękny! Bardzo często powracam do tego odcinka. Ostatnio widziałam ogród Pani Anny w kwartalniku \\\\\\\"Piękno i pasje\\\\\\\" i stwierdzam , że jest on piękny również zimą. Wiele pomysłów z tego odcinka zastosowałam we własnym ogrodzie. Jednym słowem cudo!!!
2021.02.25
~ Asia
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Kazdy ma prawo do własnego stylu na własnym kawałku ziemi .
2021.02.25
~ Janek
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
drzwi rewelacyjne świetny pomysł, ale te firanki to przesada
2021.02.25
~ Fela
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Beznadzieja, co to za styl? Całkowicie podzielam wcześniejszą wypowiedź architekta krajobrazu, że jest to krzywda dla polskiej przyrody.
2021.02.25
~ Jarosław
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
jest to najpiękniejszy gród jaki do tej pory widziałam w programie, właścicielka tchnęła nowego ducha w stare przedmioty, które wspaniale wpisały się w całość założenia a domek Baby Jagi i drewniane krasnale po prostu fantastyczne!
2021.02.25
~ Beata
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Ta przemiła Pani \"projektantka\" z ponad 300 realizacjami ogrodów na swoim koncie, trzystu krotnie skrzywdziła nasz piękny Polski krajobraz !
2021.02.25
~ Architekt Krajobrazu
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
dwa miesice temu byłem ze znajomymi w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy....no cóż, chyba pani też była. Sądzę tak po piaskownicy w stylu chaty z piernika która jest bardzo podobna a ponadto ma identyczną kolorystykę jak ta, która -prawdopodobnie- \\\\\\\"zainspirowała\\\\\\\" panią w ogrodach w Dobrzycy http://www.hortulus.com.pl/inne/galerie/image.raw?type=img&id=1083
2021.02.25
~ collimalbork
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
taki śmietnik ze starymi rupieciami
2021.02.25
~ ewa
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
przepiękny ogród,fantastycznie komponujące się stare odmiany bylin,płynne przejścia poszczególnych aranżacji i pięter roślinności,szereg dodatków jak w prowansalskich ogrodach albo romantycznych, wiejskich ogródkach angielskich. Duża 6 dla Właścicielki ogrodu za trud,wyobraźnię i duszę tego ogrodu i dlai Pani Mai,że go wypatrzyła w zalewie tzw. nowoczesnych ogrodów naszpikowanych projektami,firmami itp.itd..
2021.02.25
~ Lucjan z Łagowa
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Przerost formy nad treścią.
2021.02.25
~ Katarzyna
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Cudowny ogród i naprawdę baśniowy fajna atmosfera ;}
2021.02.25
~ Magda
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Trochę za dużo tych kobiecych fanaberii, miejsce dla dzieci owszem.
2021.02.25
~ Władysław
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Nic dodac nic ujac chcialbym byc tam przeslicznie pozdrowienia dla ANI i rodzinki.
2021.02.25
~ AREK
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Ogród przesycony detalami, które zabierają urok roślin. Typowo jak w wiejskiej zagrodzie. Niewątpliwie jest inny, ale... .
2021.02.25
~ Halina
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Piękny ogród, z cudownymi pomysłami , ciepła atmosfera ....i z każdego kąta nie wylewa się kasa.:-)
2021.02.25
~ -f-iolka
Re: Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)
Przepiękny,niepowtarzalny,rozwijający wyobraźnię i pachnący ogród Pani Ani Sławińskiej. Mnóstwo tam \"babcinych\" gatunków krzew i bylin. Cuudddooowny ogród z kolorowymi drzwiami.
2021.02.25
~ Ania

Poprzedni odcinek

Ogród koło lasu, z grotą i długim strumieniem (odc. 443)

Ogród koło lasu, z grotą i długim strumieniem (odc. 443)

Długi strumień, grota z kaskadą, dwa stawy... a także wyspy z krzewami i kwiatami. Całości dopełnia ogromna ilość kamienia polnego. To wszystko można spotkać...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg