Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)

dodano: 08.06.2013

Odwiedzamy ogród w Tarnowie, położony na długiej, wąskiej, położonej na skarpie działce. Składa się z płaskiego terenu wokół domu z przedogródkiem i zakątkiem japońskim. Druga część to ogród skalny i towarzysząca mu kaskada wodna, przypominająca włoskie renesansowe ogrody tarasowe. Między nimi pną się schody prowadzące do ogrodu górnego z domkiem ogrodnika. Całość jest niezwykle starannie wypielęgnowana.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 445:
Jesteśmy tym razem w Tarnowie, u zapalonego ogrodnika i wielkiego miłośnika roślin, pana Ryszarda Fiedorako. Jego piękny ogród powstał na wąskiej, do tego położonej na skarpie działce. Ale różnica poziomów poszerzyła tylko możliwości ciekawego zakomponowania terenu. Część położona za domem przypomina włoskie renesansowe ogrody tarasowe. Ich cechą charakterystyczną był geometryczny podział przestrzeni, tworzenie ciągów wnętrz ogrodowych i szerokie stosowanie elementów wodnych. Taki styl odpowiadał panu Ryszardowi, bo zawsze lubił porządek, także w ogrodzie. A jak wygląda zagospodarowanie całej działki? Plac o powierzchni 600 metrów ma kształt prostokąta. Składa się z płaskiego terenu wokół domu z przedogródkiem, i zakątkiem japońskim. Druga część to tarasowy ogród skalny i towarzysząca mu kaskada wodna. Między nimi pną się schody prowadzące do ogrodu górnego z domkiem ogrodnika.
 
Nasza pierwsza wizyta odbyła się prawie rok temu, w upalny czerwcowy dzień. Ogród nie jest specjalnie zacieniony, dlatego od razu przysiedliśmy przy kaskadzie, gdzie panuje przyjemny mikroklimat. Woda porusza się tu oczywiście w układzie zamkniętym, a cała kaskada, wykonana w 2000 roku wygląda jak nowa. Wszystko wykonano z żelbetonu, potem – laminowano i pokryto specjalną farbą, a rośliny rosną w przenośnych koszach.
 
Pan Ryszard chciał mieć ogród niezwykły, dlatego poprosił o wykonanie projektu Władysława Woźnego, nieżyjącego już dziś, byłego dyrektora Technikum Ogrodniczego w Tarnowie - wielkiego miłośnika roślin, ogrodów, florystę i projektanta znanego w regionie. Zaczęli od ukształtowania terenu – powstał schodkowy układ tarasów. Na nich powstał nietypowy ogród skalny - posadzono miniaturowe iglaki, byliny, ustawiono zielonkawe głazy serpentynitu.
 
Projektant zaproponował interesującą koncepcję, ale resztą prac ogrodowych od 12 lat zajmuje się pan Ryszard. Jak każdy właściciel ogrodu pan Ryszard ma wiele sukcesów, ale i porażek. W posadzonym niedawno przed domem żywopłocie z cisa, nagle zaczęły wypadać całe rośliny i niestety trzeba było je wymienić. Ponieważ poprzednie krzewy pochodziły z nieznanego wcześniej panu Ryszardowi źródła, tym razem udał się do sprawdzonego sklepu i szkółki „Mój Ogród” w Tarnowie. Jego właściciel, pan Andrzej Sysło, osobiście wybierał odpowiednie okazy cisa. Na żywopłot nadają się kolumnoweodmiany cisa pośredniego ‘Hillii’, ‘Hicksii’, ‘Hatfieldi’, ‘Wojtek’ i pospolitego ‘Fastigiata’.
 
Dzieci pana Ryszarda wychowały się w tym ogrodzie i od początku uczestniczyły w jego powstawaniu. Dziś syn – Krzysztof – chętnie pomaga ojcu w różnych pracach i jednocześnie z sentymentem wspomina, że kiedyś były tu drzewka owocowe.
 
W położonym najwyżej fragmencie działki dominującym elementem jest trawnik, pośrodku którego, bez względu na porę roku, pięknie prezentuje się klomb złożony z kosodrzewiny, nisko szczepionego czerwonego buka i zwisłej odmiany modrzewia. Zaletą tej kompozycji jest to, że rośliny właściwie nie zmieniają już swoich rozmiarów. Nie rosną do góry, tylko poszerzają się ich korony, które łatwo dają się kształtować. Brzegi klombu uzupełnione są poduchami z wrzosów, wrzośców i macierzanki.
 
W ogrodzie jest też domek ogrodnika – to rodzaj altanki, w której można odpoczywać podczas deszczu. Druga jej część to schowek na narzędzia i środki ochrony roślin. Jest tu zewnętrzny kominek oraz sporo ozdobnych i architektonicznych detali. Z tyłu rozciąga się już teren należący do miasta, położony na stromej skarpie co sprawiało niemały problem, bo żadne zwykłe ogrodzenie nie chciało się trzymać stabilnie. Stworzono specjalna konstrukcję, która kotwi ogrodzenie i jednocześnie – domek ogrodnika.
 
Pan Ryszard lubi kwitnące gatunki jednoroczne - na przykład begonie, które posadzone w misach podkreślają przebieg 11 schodów. Na tarasie zgromadzone są gatunki uprawiane w doniczkach - datury, sundawille i oleandry. Lubi też kordyliny australijskie odmiany ‘Purpurea’– ze względu na ich kolor i piękne pióropusze.
 
 
 
Na naszą drugą wizytę w tym ogrodzie czekaliśmy prawie rok, żeby trafić na kwitnienie różaneczników. To one są ozdobą wejścia do domu pana Ryszarda i japońskiego zakątka. Nasza wizyta zbiegła się z odwiedzinami miłośniczki roślin, również mieszkającej w Tarnowie – pani Miry Tworzydło. Zachwyciły ją wspaniałe azalie japońskie: odmiany Kermesina i Maruschka. Potem zatrzymaliśmy się w japońskim zakątku, gdzie kompozycję uzupełnia duże ogrodowe lustro, powiększające optycznie ogród. Oprócz przecierania szmatką, nie wymaga żadnej konserwacji. Jego brzeg pan Ryszard otoczył pędami zimozielonego bluszczu.
 
Pani Mira zrobiła kilka zdjęć, które zamieści później na Ogrodowisku - portalu, który zrzesza pasjonatów i miłośników ogrodów. Pan Ryszard również jest stałym gościem Ogrodowiska.

Na zakończenie wizyty pozostała jeszcze do obejrzenia druga część przedogródka, której sercem jest trawnik z fontanną, otoczony kolorowymi krzewami.
 
Przy projektowaniu ogrodu od razu narodził się pomysł stworzenia także wieczornego nastroju. Dzięki temu odpowiednio dobrane światło wydobywa kształty roślin, wyznacza drogę, podkreśla wybrane miejsca, podświetla rośliny. Także woda została umiejętnie podświetlona. Domek ogrodnika jest odległy od budynku mieszkalnego aż o 40 metrów, ale ma to swoje zalety. Spotkania towarzyskie w tak położonym miejscu nie przeszkadzają nikomu, kto chciałby odpoczywać w domu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
12%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Zaprojektować i stworzyć na tak małym terenie tak uroczy ogród wkomponowany w otaczające środowisko to sztuka .Pięknie zharmonizowany zakątek przyrody na własny użytek .Taki ogródek na moje potrzeby .
2021.02.25
~ Ala
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Niestety, mnie ten ogród zdecydowanie się nie podoba. Strasznie dużo wszędzie tego czerwonego klinkieru i przez to przytłaczający. Choć z pewnością jest oryginalny i podziwiam za wkład pracy.
2021.02.25
~ wazio
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Miałam okazje zobaczyć i podziwiać ten piękny ogród na własne oczy,cudownie.
2021.02.25
~ Czesia
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Reklama tego kółeczka adoracji od serbów,hortek
2021.02.25
~ hjja
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Ogrom pracy , ale efekt znakomity . Ogrod bardzo oryginalny , inny niz wszystko dookola .Gratulacje dla wlascicieli .Piekny ,interesujacy odcinek .
2021.02.25
~ Marek
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Duże wrażenie robi gra światła i wody. Wieczory letnie w takim ogrodzie to idylla. No a jak jeszcze słowik zaśpiewa ...
2021.02.25
~ malyedu
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Trzeba być ogromnym miłośnikiem zieleni, ba! trzeba to naprawdę kochać oraz włożyć wiele wiele pracy żeby powstał taki ogród :) Gratuluje!
2021.02.25
~ zwykły człowiek:)
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Ogród przepiękny, aż się nie chce wierzyć że tylko na 600 metrach, ale chyba pan Ryszard nie opuszcza tego ogródka taki pedantycznie wypielęgnowany, można powiedzieć scena albo teatr ogrodowy. Chciałoby się tam zobaczyć zespół muzyki dawnej - np. renesansowe i słuchać patrzeć na niego z tarasu .
2021.02.25
~ Mirkas
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Zapomnieliście jeszcze dodać reklamy: klematisa, azalii, róż, klonów palmowych, rybek, oświetlenia ogrodowego, pompy, cisów, fontanny .... oraz pana Rysia i pani Miry, no i oczywiście miasta Tarnów.....
2021.02.25
~ Ania
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Zapomniałeś wymienić jeszcze aparaty Canon:) Mi się ogród się też bardzo podobał chociaz jakoś tak... sztucznie - ale w sensie pokazania, nie że ogród sztuczny:)
2021.02.25
~ :)
Re: Starannie wypielęgnowany ogród tarasowy (odc. 445)
Rany! Odcinek reklama! Najpierw środek przeciw grzybiczny, pozniej ogrodowisko...ogólnie jak w mango tv! Poza tym ogród bardzo ładny.
2021.02.25
~ Abc

Poprzedni odcinek

Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)

Baśniowy ogród z kolorowymi drzwiami (odc. 444)

Tym razem odwiedzamy ogród w Wielkopolsce. Najbardziej charakterystyczne są tu stare, ozdobne ogrodowe drzwi, które dzielą przestrzeń na wiele wnętrz. Są też...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg