Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jak wyhodować wspaniałą palmę?

dodano: 13.02.2011

Jak dbać o daktylowca? Co palma lubi, jak ją pielęgnować i przesadzać? Rozmawiamy o tym z właścicielem wielkiej palmy i zaglądamy do Łazienek Królewskich.

W trzeciej części odcinka 309. Maja prezentowała dom, przy którym rośnie wspaniała palma. Ma ona aż 11 metrów wysokości. Podczas odwiedzin w Tomaszowie Mazowieckim ekipa była zaskoczona, że rosnąca tu palma jest tak wielka. Takie okazy udaje się zazwyczaj zobaczyć jedynie w palmiarniach ogrodów botanicznych. Potężna szklana wieża pośrodku niewielkiego domu otacza palmę daktylową, której korzenie prawdopodobnie sięgają daleko poza dom. Rocznie palma wypuszcza kilkanaście nowych liści. Ich końce związane górną galerią można obejrzeć wchodząc na górę po schodach.

Tak wielka i tak stara roślina wymaga niezwykłej opieki.
Właściciel domu i palmy, pan Jerzy, opowiada, że palmę otrzymali jego dziadkowie w prezencie ślubnym w 1904 roku. Na początku była palmą pokojową. A ponieważ w ogrodniczej rodzinie pana Jurka była szklarnia, z czasem rosnącą palmę przemieszczano do jej najwyższych miejsc. Gdy dziadek umarł i pan Jurek otrzymał palmę, specjalnie dla niej wybudował szklarnię przy domu. Potem okazało się, że szklarnię trzeba przebudować, bo palma rosła i jej liście przymarzały zimą do szyb. W tej chwili budowla ma około 11,5 metra.
Palma kwitnie, ale nie zawiązuje owoców, bo nie ma drugiego egzemplarza.
 
Drzewo rośnie w specjalnej, wymurowanej donicy. Wcześniej posadzono ją w betonowych kręgach, ale jej korzenie rozsadziły konstrukcję. Ale w tej chwili właściwe korzenie nie znajdują się w donicy, ale o wiele niżej, wrosły w grunt. Posadzka w szklani ma duże szczeliny, przez które dostaje się zarówno powietrze, jak i woda podczas podlewania.

Ogromna 120-letnia palma, to jedyny taki egzemplarz w Polsce, ale sporo jest młodszych, 40-50 letnich okazów, z którymi jest sporo pracy, szczególnie przy przesadzaniu. Takie właśnie znaleźliśmy w warszawskich Łazienkach.

W Łazienkach Królewskich latem różne gatunki palm dekorują tarasy, zaś na zimę przenoszone są do oranżerii. Kilkudziesięcioletnie okazy często trafiają tu jako dary od osób, u których już się nie mieszczą w domach. Palmy rosną w dębowych donicach, a kiedy wypełnią je korzeniami, nadchodzi moment przesadzania.

Jak przesadzano taką wielką palmę?
Najpierw podnośnik ustawił palmę na wybranym miejscu, potem zdjęto metalowe obejmy i deszczułki ze starej donicy. Gęste korzenie trzeba było mocno zredukować. Twarde korzenie skracano twardym szpadlem i sekatorem. Bryłę trzeba przyciąć tak, by zmieściła się do nowej donicy.  Przy pomocy podnośnika dokonano przymiarek i dopasowano bryłę do wielkości donicy. Na jej dno wsypano drenaż i świeżą ziemię. Po posadzeniu całość podlano.

Taka palma może rosnąć nawet 200 lat.

A co lubi palma daktylowa?

- latem: miejsce słoneczne
- zimowanie w chłodnym miejscu (10-12 st. C)
- ziemię lekką
- nawożenie marzec-sierpień
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Szczepienie drzew

Szczepienie drzew

Skąd biorą się nowe odmiany drzew i krzewów?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg