Wystawa "Zieleń to życie" odbyła się w tym roku w dniach 26-28 sierpnia w Warszawie, w CENTRUM EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Największym wydarzeniem tegorocznych targów było nadanie imienia nowej, pięknej odmianie powojnika.

Ważnym punktem programu jest co roku wystawa zgłoszonych i nagrodzonych gatunków i odmianw konkursie Roślinnych Nowości.
Wiele osób zwróciło uwagę na niskie odmiany jeżówek. Zachwycała swoją urodą różowa odmiana odpornej na mrozy hortensji krzaczastej (Hydrangea arborescens). ‘Invincibelle Spirit’ to nowość wprowadzona w tym roku na europejski rynek, zwana popularnie różową ‘Annabelle’.

Inne ciekawe drzewo to polecana do parków i zieleni miejskiej czerwonolistna topola ‘Purple Tower’ (Populus deltoides).
Na stoiskach wielu szkółkarzy pokazały się trawy ozdobne. Bardzo interesująca była niska odmiana miskanta chińskiego ‘Apache’ (Miscanthus sinensis), o liściach poprzecznie prążkowanych. Odmiana ta nie tworzy kwiatostanów, dorasta zaledwie do 50 cm.

Maja rozmawiała z dyrektorem wystawy, Agnieszką Żukowską o tegorocznym haśle wystawy: Ogród, dobry ruch. Bo przecież praca w ogrodzie oznacza sporo naprawdę zdrowej aktywności. Ale ogród to ważny element każdego domu, a jednocześnie miejsce, w którym można odpocząć, podnosi się nam standard życia, a także wartość finansowa samego domu.
Na targi co roku przyjeżdża kilkanaście tysięcy zwiedzających, z kraju i zagranicy. Ogromnym powodzeniem cieszy się kiermasz, na którym można kupić wystawiane nowości, a także mnóstwo innych atrakcyjnych gatunków i odmian.
Dla polskich firm te targi to najważniejsza wystawa w ciągu roku. Największa w Polsce i znacząca także w skali Europy. Każda szkółka może zaprezentować swoje nowe rośliny, odmiany. Tu mogą zacząć się nowe trendy.


W efekcie stoisko szkółki Szmitów na targach wyglądało pięknie - oprócz ogromnej liczby roślin, na 80 metrach pojawiło się też kilkanaście figurek kolorowych ptaków. A w tym roku szkółka Szmitów uczestniczy w akcji organizowanej przez Związek Szkółkarzy Polskich „Zielono wkoło”. Jej celem jest pokazanie innych, niż tylko ozdobne, walorów roślin. Dlatego Szmitowie prezentują rośliny, które skutecznie wabią ptaki.

Od tego roku szkółka Grąbczewscy oferuje grupę roślin MOCOWOC – kolekcję ośmiu dekoracyjnych krzewów owocowych o cennych właściwościach smakowych, zdrowotnych i kulinarnych.
Więcej na temat niezwykłej grupy owocowej kopalni zdrowia, można przeczytać klikając na link: MOCOWOC.
Ciągle poszerzana jest oferta tak zwanych wielodoniczek – od zielonych ścian złożonych z zestawionych na sobie skrzynek, do konstrukcji betonowych z kieszonkami na drobne ozdobne byliny. Coraz więcej jest też metalowych dekoracji ogrodowych, ładnych podpór pod pnącza, bramek, furtek i trejaży. Nowością są obrazy ogrodowe odporne na deszcz i mróz.

W tym roku, w drugim dniu wystawy, ustanowiono Dzień Architekta Krajobrazu. Z tej okazji pojawił się gość specjalny - Diarmuid Gavin – znany irlandzki projektant ogrodów, do czego z pewnością przyczyniły się jego autorskie programy telewizyjne. Autor siedmiu książek o projektowaniu i historii ogrodów.

Projektant radzi, by dobrze poznać środowisko, w jakim będzie się tworzyć, nie sadzić zbyt wielu roślin i nie stosować za wielu rozmaitych materiałów. Prostota pomoże zbudować spójną całość.
Projektant przyznał też, że choć sam projektuje ogrody bardzo nowoczesne, to jednak sam lubi kolorowe, klasyczne brytyjskie ogrody.