Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Królestwo kamienia (odc. 447)

dodano: 15.06.2013

Odwiedzamy ogród w Ustroniu – tu znajduje się prawdziwe królestwo, łączące ze sobą kamień, drewno i wodę.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 447:
Ustroń położony jest w Beskidzie Śląskim, skąd początek biorą źródła Wisły. W tym malowniczym zakątku Polski znajduje się królestwo państwa Marekwiców - efektowny dom z ogrodem, który jest jednocześnie wizytówką ich działalności. Pan Janusz zajmuje się urządzaniem ogrodów, a także sprzedażą skał i kamieni. To właśnie ten materiał kocha najbardziej i tworzy z niego większość elementów małej, a także większej architektury. Zwiedzając ogród odnosimy wrażenie jakbyśmy przebywali gdzieś w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. To za sprawą pięknych wapieni jurajskich, które tworzą tutaj miniaturowe pejzaże. Ale oprócz wapieni i dolomitów widać wokół rozmaite piaskowce, kwarcyty, bazalty i serpentynity.
Na posesję wchodzi się z brukowanego granitem podjazdu. Sam ogród ma powierzchnię prawie 1500 m2 . Jego centralną cześć zajmuje trawnik z przylegającym do niego oczkiem wodnym i wyniesionymi na skarpach rabatami. Jest też zakątek do biesiadowania z kamienną altaną i ogniskiem.
 
Jednym z pierwszych kamiennych okazów, jakie rzucają się tu w oczy, jest ciekawy wapień – pełen połączonych ze sobą otworów. Porasta go pachnąca macierzanka. Wapienie tego typu są idealnym materiałem do tworzenia skalnych miniogródków. Szczeliny takiej skały tworzą znakomite stanowiska dla większość górskich roślin. W zależności po której stronie skałki posadzimy roślinę, można znaleźć na niej miejsca bardziej lub mniej zacienione, osłonięte od wiatru lub lepiej przewietrzane. Rośliny górskie nie cierpią, kiedy ich korzenie są zalewane wodą. W tak perforowanej skale to im nie grozi. Jakkolwiek woda przedostawałaby się do kamienia, zawsze wypłynie jakimś otworem.
 
W ogrodzie znajduje się spore oczko wodne – pani Katarzyna zdradziła nam, że zdecydowano o wypełnieniu oczka żwirem, aby płytka woda nie stanowiła niebezpieczeństwa dla dzieci. Gdy maluchy dorosną, żwir będzie można wybrać i tym samym pogłębić wodę. A póki co dzieciaki mogą swobodnie brodzić po wodzie.
 
Do oczek wodnych należy dobierać takie rodzaje skał, aby nie powodowały zmian chemicznych wody, mających wpływ na pogorszenie warunków wzrostu roślin i życia ryb. Odpowiedni wybór kamieni może być też istotny w przypadku zakładania rabat. Pan Janusz przypomniał, że zastosowanie wapienia odkwasza glebę, a przecież różaneczniki czy azalie lubią gleby kwaśne. Z kolei winorośl dobrze rośnie i rodzi smaczne owoce na glebach, w których znajdują się odłamki skał pochodzenia węglanowego, zobojętniające zbyt kwaśne podłoże. Gospodarze mają dwie odmiany winogron – z części przygotowują nawet przetwory.
 
Specjalnością pana Janusza są przede wszystkim konstrukcje z kamieni. Są tu nawet jaskinie – jedna z serpentynitu o zielonkawej barwie. Głazy, z których powstała ta niecodzienna budowla, są ogromne i robią niesamowite wrażenie, kiedy się przebywa we wnętrzu groty. Niektóre kamienie ważą po kilka ton! Zostały jednak ułożone tak, by klinowały się wzajemnie i wnętrze było bezpieczne, choć całość wygląda, jakby miała runąć. A perełką w ogrodzie jest inna grota, wykonana z białego wapienia. W jej wnętrzu można się ochłodzić w upalne dni. Ta grota jest murowana. Bardzo ładne jest tutaj sklepienie z ułożonych obok siebie w równych odstępach świerkowych okorowanych pni.
 
W ogrodzie państwa Marekwiców znajdujemy dużo rozmaitych murków. Właściciel tworzy malownicze nasypy czy podwyższone rabaty. Murki spełniają w tych przypadkach funkcje oporowe, aby ziemia nie osypywała się na nawierzchnie. Część to tak zwane murki suche – wykonane bez wykorzystania zaprawy mokrej, bez fundamentów. Kruszywo kamienne i rury drenarskie położone zarówno pod murem jak i za nim, zapewniają budowli bardzo dobry drenaż. Dzięki temu podłoże w tej strefie jest zawsze suche. Gdyby było wilgotne i zamarzało zimą, wypiętrzałoby się i wypychało ułożone kamieni.
 
Woda, zarówno spod murków jak i z dachów, sprowadzana jest do systemu studni chłonnych, rozmieszczonych w różnych miejscach posesji. Każda z takich studzienek ma system przelewowy, który odprowadza nadmiar deszczówki w inne miejsca ogrodu, gdzie woda jest rozsączana. W efekcie cała woda pozostaje na terenie posesji i nie zalewa terenów położonych poniżej, co w górach bywa dużym problemem.
 
Wszystkie murki w oczku, a także kaskada zostały wykonane bez stosowania zaprawy murarskiej. Kamienie dobrano tak, aby idealnie do siebie pasowały, a szczeliny między nimi zostały wypełnione grysem. Takie nabrzeże i sposób budowy całkowicie maskuje folię, co sprawia że staw wygląda naturalnie.
 
Aby kamienie na nawierzchniach nie były śliskie, zostały poddane płomieniowaniu. Polega ono na traktowaniu ich gorącym powietrzem z palnika o temperaturze około 1300 stopni Celsjusza. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia skał staje się bardziej chropowata.
 
Materiałem, który znakomicie komponuje się z naturalnym kamieniem jest drewno. Tutaj występuje w wielu miejscach. Między innymi drewniana jest konstrukcja mostku. Rzpościerają się stąd wyjątkowo efektowne widoki, miedzy innymi na staw i kaskadę. Widać też strefę bagienną, gdzie rośliny rosną w specjalnych koszach. Rośliny strefy przybrzeżnej takie jak pałki wodne, tataraki, czy kosaćce filtrują wodę w naturalny sposób, pobierając korzeniami szkodliwe związki azotu czy fosforu. Woda przepływając powoli przez warstwy żwiru dodatkowo jest też oczyszczana przez bakterie nitryfikacyjne, które z czasem zasiedlają porowate kamienie. Dzięki temu sadzawka jest bez glonów, a woda w niej jak kryształ.
 
Kamień, drewno i ......woda. Poza roślinami, które tworzą zieloną oprawę ogrodu, te trzy elementy odgrywają tutaj nadrzędną rolę. Połączone ze sobą tworzą krajobraz harmonicznie zrównoważony, momentami wyglądający jak naturalny. W niektórych miejscach znaleźć można niezwykłe ozdoby. Przykładem jest piaskowcowy mur, w który pan Janusz perfekcyjnie wkomponował fragment skały. To obraz, który stworzyła sama natura.
 
W ogrodzie rośnie sporo iglaków: są zarówno jałowce, kosówki, jak i świerki serbskie czy jodły. Pomiędzy nimi wypatrzyliśmy bardzo ciekawy olchowy leżak.
 
A koniec kamiennego odcinka, warto przypomnieć, żeby kupując kamienie i skały do ogrodu zwracać szczególną uwagę na ich pochodzenie, aby zawsze były z legalnego źródła. To w trosce o nasze środowisko, aby nie było rozgrabiane z ich najcenniejszych i najpiękniejszych dóbr.
 
Nasz dzień w Ustroniu dobiega ku końcowi, ale zdążyliśmy poznać inną pasję właścicieli ogrodu. Zapłonęło ognisko, a nad nim na ruszcie pojawił się rondel z baraniną zaprawioną czosnkiem, cebulą i tymiankiem. Pan Janusz śmieje się z faktu, jak łatwo z kamieniarza zamienia się w kucharza.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
Kamiennie pięknie się prezentują w ogrodzie szczególnie zielony serpentynit, o którym mówi się że jest rakotwórczy ale to nie prawda został on zbadany przez naukowców którzy twierdzą że jest to kamień o bardzo dobrych właściwościach, a serpentynit w postaci pylnej powinno się sypać na glebę . Polski serpentynit z Nasławic nie zawiera azbestu, ani nie jest rakotwórczy.
2020.02.26
~ Piotr Maślanka
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
Uwielbiam kamień wymieszany z drewnem!! Ale nie oszukujmy się, są to najdroższe materiały, choć nikt nam nie każe kopiować wszystkiego, zawsze można coś podpatrzeć i zmienić. Akurat facet miał to za ćwierć ceny, bo sam jest sprzedawcą ;) I prosze nie mówić że coś jest drogie, jeśli już to że to nie ogród (bo juz takie odc. były pokazywane) że jest marny, ale nie drogi!!
2020.02.26
~ widź
Re: Królestwo kamienia (odc. 447) odpowiedz
Witam ogrodników materiał Pani Maji dobrze przygotowany jak i ogród z kamieni też bardzo ładny nie zgadzam się z opiniami że to nie dla zwykłych ludzi ogrody po prostu jak ktoś lubi takie klimaty to zrozumie dlaczego tworzy się takie ogrody a schemat jest zbyt prosty oczko wodne pare ciekawych roślin i ogród gotowy nic mylnego ja mam nieduży ogród i już 25 lat nie mogę sobie poradzić ciągle się uczę i zmieniam wygląd ogrodu ale nie bez końca niektóre formy mam stałe inne poprawiam tak więc mój ogród rozwija się razem z moim doświadczeniem i każdy ogród powinien być inny indywidualny osobisty można tylko stosować różne pomysły, podpatrywać ulepszać szczególnie ciekawa jest tak zwana mała architertura tu jest duże pole dla własnej twórczości nie sztuka postawić sztucznego boćka czy kaczuszkę można zrobiś mini kapliczkę świątka jakiś pseudo ul nie musi być prawdziwy ale stwarza już swoją atmosferę ........ wracając do programu to gratuluję znowu coś ciekawego jak groty bo altana to norma sztanca nie wszędzie musi być ustawiona ..... tak trzymać Pani Maju popieram i polecam znajomym pozdrowienia Benedykt z Rybnika
2020.02.26
~ Ben z Rybnika
ukłony dla pani maji
ogród fajny i piekny ale nie dla wszystkich, jak zwykle pani maja najfajniejsza.
2020.02.26
~ francik
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
Witam. Kamień, drewno i woda - piękne połączenie! W tym wypadku przewaga kamienia bardzo mi się podoba. Kamienna konstrukja, jaką jest grota z serpentynitu jest imponująca. Na podobnej zasadzie jest zbudowana Hala Stulecia podziwiana we Wrocławiu. Krystalicznie czysta woda, pomysłowe gospodarowanie deszczówką, drewniane konstrukcje, to pomysły wybiegające w przyszłość kiedy to \\\\\\\"pobudują domy i będą w nich mieszkać, zasadzą winnie i będą spożywać ich owoce\\\\\\\" Myślę, że to są naturalne pragnienia większości ludzi. W tym miejscu chcę się odnieść do wypowiedzi Pana Władysława z Wrocławia: Nie każdy serpentynit zawiera w sobie azbest i nie każda odmiana azbestu jest szkodliwa. Szkodliwe działanie posiada wyłącznie pył azbestowy. Serpentynit w postaci pojedyńczych ozdobnych bloków, czy wypolerowanych, pięknych zielonych płyt nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi ani zwierząt. Powszechnie jest stosowany jako kamień ogrodowy, a także w zdobnictwie np. stosuje się go jako blaty stołów, kolumny ozdobne, wazy, płyty okładzinowe, kształtki z których układa się mozaiki, płyty nagrobkowe itp. Serdecznie pozdrawiam wszystkich zainteresowanych. Elżbieta z Wrocławia
2020.02.26
~ Elżbieta z Wrocławia
Królestwo kamienia (odc. 447)
Z prawdziwą przyjemnością oglądam Maję,powiem więcej ,ja czekam na każdy odcinek z utęsknieniem .Zaraziłam tym bakcylem swoje najbliższe otoczenie ,ostatnio to mam chyba pecha ,bo ciągle natrafiam na odcinek \\\"Królestwo kamienia \\\" mimo ,że już po nim pojawiły się dwa nowe odcinki .Ale co tam ,jutro też jest dzień i znów spróbuję wyhaczyć nowy ogród .
2020.02.26
~ Karina
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
DO SĄSIAD: Szanowny Panie/Pani !kamienia nie wystarczy tylko mieć, trzeba go też rozumieć. widzę , że nie każdemu jest to dane..nie wystarczy kamienia sprzedawać, tak jak większość składów ale trzeba też wiedzieć co z niego i jak zrobić. i za to między innymi szacunek dla właściciela. A zresztą Pan Janusz jest wszędzie rozpoznawany po ogrodach. (na wolny termin musimy czekać w kolejce). Gratulacje!
2020.02.26
~ dalszy sąsiad
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
ojjjjjjojoj, mało ogrodu, dużo kamienia, bez smaku i stylu, właściciel popisuje się kamieniami sprzedawanymi na skłądzie, straszny chaos i miszung...... a ta grota to jak grobowiec ....
2020.02.26
~ sąsiad
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
No to pojechała jak mawiaja dzisiaj młodzi Efka po zwykłych ogródkach :-((((((((((((( ja posiadaczka takiej własnie formy czuję się po jej autokratycznej wypowiedzi jak szara mysz ze swoimi bynajmniej fantastycznymi roślinami.. Nie ładnie tak.Każdy ma to na co go stać i nie ma co poniżać tych,których nie stać na piękny ogród z kamienia droga Efciu..A programy Pani Mai sa tak różnorodne,że każdy znajdzie coś dla siebie ja np. z prawdziwą przyjemnością zobaczyłam odcinek o arboretum i na 100% się do niego wybiorę bo mają tam takie zwykłe niezwykłe liliowce, jakie rosną u mnie na zwykłej niezwykłej działce pozdrowienia z Krakowa :-)
2020.02.26
~ Monika z Krakowa
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
ŚWIETNE ROZWIĄZANIA...NIE WIEDZIAŁAM ŻE Z KAMIENIA MOŻNA TAKIE CIEKAWE RZECZY TWORZYĆ . PODOBA MI SIĘ TEN ODCINEK .JUTRO IDĘ KUPIĆ KAMIEŃ DO MOJEGO OGRODU...;)
2020.02.26
~ OGRODNICZKA
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
A dlaczego pani Celina mówi w liczbie mnogiej - my chcemy.......................każdy chce czego innego, ja z mazowieckiej niziny z chęcią patrzę na kamienie, których mam tu mało. A jak ktoś mieszka w Ustroniu, to kamień dla niego to coś normalnego i taki chce mieć ogród. Panie Januszu, te pieczary są niezwykłe!!! W ogrodach górskich rośliny są na dokładkę do kamienia.
2020.02.26
~ Efka
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
Mów za siebie. MY nie chcemy programów, w których są nudne ogródki. Zwykłe, nic w nich ciekawego ani godnego podpatrzenia. Naprawde mam w nosie, czy drzewo sadziła pani Zosia, czy pan Kazio. Chce zobaczyć ciekawy ogród. A nie tylko \"zwykłe\". Zwykłe to mam wszędzie wkółko. Ten kamienny jest przynajmniej nietypowy!
2020.02.26
~ zła
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
kupa głazów i mistrz kamieniarsk w tlei,roślinność taka sobie,można bylo zrobić program o składzie kamienia bylo by prościej i bez lokowania produktu.Oj nie tak Pani Maju,nie tak, my chcemy programów dla zwykłych ludzi, bogaci mają swojego fisia jak to się mówi i niech mają ale tego typu programy nic nie dają,ani informacji o uprawie,ani o pielęgnacji, ani o nowinkach ogrodniczych, na pustyni z kamienia to się mieszka w blokowiskach,trudno na własne życzenie ukamienowac się we własnym ogródku 500m2. Pozdrawiam
2020.02.26
~ Celina Kundera
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
Bardzo proszę o pilne ogłoszenie, że serpentynit (ładny, zielonkawy, z białymi smugami azbestu) jest niedopuszczalnym do stosowania w warunkach ścierania kamieniem z powodu uwalniania azbestu mającego działanie, wybitnie rakotwórcze. W Pani programie w dn. 17.06.2013r. na TVNmeteo o godz.11:20 , wraz z zawodowym kamieniarzem podkreślano (słusznie) ozdobne walory tego złowrogiego kamienia. Ten kamień poddany ścieraniu (nawierzchnie chodników, boisk szkolnych, posadzek, nagrobków-szlifowanych) uwalnia azbest powodujący raka płuc. W moim Wrocławiu RM, ok. 10 lat temu, wydała zalecenie mieszkańcom o zgłaszaniu nawierzchni chodników, a zwłaszcza boisk szkolnych, pokrytych tym zabójczym kamieniem. Kamieniołom w masywie Ślęży, dostarczający, tani, tłuczeń serpentynitowy został zamknięty. To bardzo potrzebna informacja, bo była podawana wobec zawodowego kamieniarza. Gratuluję bardzo ciekawego programu, który pilnie oglądam. Z poważaniem. Wiesław...
2020.02.26
~ chrom6419
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
przecież tam nie ma ogrodnika!
2020.02.26
~ mia
Re: Królestwo kamienia (odc. 447)
wszystko dla bogatych ludzi , których stać na opiekę ogrodnika ! dlaczego nie ma nic o zwykłych ludziach,którzy sami i małym kosztem dbają o własne ogrody
2020.02.26
~ kiki

Poprzedni odcinek

Liliowcowe szaleństwo i inne rośliny w Wojsławicach (odc. 446)

Liliowcowe szaleństwo i inne rośliny w Wojsławicach (odc. 446)

W tym odcinku odwiedzamy ukwiecone arboretum w Wojsławicach. Wiele osób zna je z różaneczników, ale także później - w czerwcu, lipcu - to miejsce kipi...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg