Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Rozległy ogród pokazowy na stoku (odc.450)

dodano: 28.06.2013

W tym tygodniu odwiedzamy duży ogród koło Wejherowa, położony na południowym stoku wzgórza. Właścicielka projektuje ogrody, dlatego jej posiadłość ma charakter ogrodu pokazowego, prezentujący różne style, ciekawe aranżacje i pomysły dla klientów. Jest tu altana ze słomianym dachem, warzywnik, oczko wodne z kaskadą, ogród japoński, czy zakątek z trawami ozdobnymi.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 450:
W tym tygodniu odwiedzamy duży ogród koło Wejherowa położony na południowym stoku wzgórza. Pofalowany, morenowy teren Pojezierza Kaszubskiego stanowi niezwykłe otoczenie działki państwa Sylwii i Piotra Syldatków. Właścicielka ma firmę zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem zieleni (www.StyloweOgrody.pl), dlatego też otoczenie jej domu, ma charakter ogrodu pokazowego, prezentujący różne style, ciekawe aranżacje i pomysły dla klientów.
 
Ogród jest naprawdę duży - ma ponad 1 hektar powierzchni. Położony jest na południowym stoku, na kilku, schodzących w dół, tarasach. Na najwyższym poziomie posadowiony jest dom z podjazdem oraz budynki gospodarcze. Za domem znajduje się duży trawnik okolony rabatami, altana ze słomianym dachem, a za nią ukryty za iglastym żywopłotem warzywnik. Od strony południowej jest niewielkie oczko wodne z kaskadą i metalowa pergola. Stąd można zejść na niższy poziom do okrągłego, trawiastego placyku i dalej do ogrodu japońskiego. Przy samej granicy znajduje się duży staw, który jest jeszcze w budowie i miejsce na ognisko. Całość otoczona jest brzozowo-sosnowym lasem.
 
W ogrodzie pani Sylwii byliśmy dwa razy: pierwszy raz na przełomie lipca i sierpnia, a drugi – w czerwcu tego roku. Ogród oczarowywał nas niezwykłą gamą kolorów. Latem spotkaliśmy tu panią Kingę, która kończyła budowę domu i przyjechała zaczerpnąć nieco inspiracji do swojego ogrodu. Pierwsze kroki panie skierowały do dużej altany ze słomianym dachem. Jest tu duża ława-stół, kamienna podłoga i kominek. Panią Kingę zaniepokoiło, czy zestawienie kominka i drewnianej budowli ze strzechą jest bezpieczne. W praktyce pożary strzech bardzo rzadko powstają przez zapalenie się ich od środka. Przyczyną ognia mogą być natomiast iskry lub ciepło przedostające się z rozgrzanego lub pękniętego komina. Aby temu zapobiec, przed montażem poszczególnych trzcinowych snopków na dachu są one moczone w specjalnych impregnatach.
 
Następnym przystankiem była kaskada z niewielkim oczkiem wodnym, potem panie przystanęły wśród łanów szumiących pięknie na wietrze traw ozdobnych – miskantów. Pani Kinga – przyszła mama – była też żywo zainteresowana terenem przeznaczonym dla dzieci. U dzieci właścicielki często bawią się mali sąsiedzi – jest tu bowiem miejsce na piłkę, badmintona, trampolinę i huśtawki. Dzieci mogą się też bawić w małym domku, ale czasem do chowania się wystarczą im elementy ogrodowej architektury.
 
Tak duży ogród ciężko szybko wybudować i w czasie naszej wizyty w ogrodzie trwały różnego rodzaju prace wykończeniowe. Właśnie ekipa brukarzy rozpoczęła budowę niewielkiego chodnika przez leśny zagajnik. Najpierw, po wytyczeniu przebiegu ścieżki pracownicy usuwali murawę i korytowali podłoże na głębokość około 15-20 cm. Potem potrzebna była podbudowa. Do jej przygotowania użyto cementu i płukanego piasku w proporcji 1 do 4. Po ułożeniu jej na dnie, całość została dokładnie zagęszczona przez płytę wibracyjną. Na tak przygotowaną warstwę podbudowy można była zacząć układać poszczególne kostki. Nie zastosowano tu obrzeży, tylko dodatkowo obsypano boki warstwą wzmocnionej podbudowy i nakryto ją ziemią. Dzięki temu ścieżka ma bardziej naturalny charakter.

W ogrodzie pani Sylwii ciągle pojawiają się nowe elementy. Najnowszą aranżacją jest ogród japoński. Na żwirowym placyku posadzono czerwonolistne odmiany brzozy, a u ich podnóża kępy karmnika ościstego. Część elementów, takich jak lampy kamienne, czy też małe bonsai w donicach, czekają jeszcze na ustawienie.
 
W ogrodzie czasami też pomaga mąż właścicielki – Piotr. Jego oczkiem w głowie jest trawnik, który w tym roku mocno ucierpiał z powodu awarii systemu nawadniającego i kretów. Dlatego pan Piotr stara się uprzątnąć ślady obecności tych zwierząt i wypełnia ubytki w trawniku. Pani Sylwia nie przejmuje się kretami, bo wie, że w ogrodzie panuje naturalna równowaga.

Ponieważ w ogrodzie pojawiły się niedawno osy (dość niefortunnie założyły gniazda w domku dla dzieci), pan Piotr postanowił je zlikwidować. Chciał też usunąć kolejne, wysoko zawieszone gniazdo, ale go powstrzymaliśmy i postanowiliśmy zapytać entomologa i przyrodnika pana Michała Żmudę o to, na ile te owady są niebezpieczne dla ludzi. Zdradził on nam też sporo ciekawostek o szerszeniach. Szerszeń jest bowiem głównie gatunkiem leśnym i na swoje siedziby wybiera zazwyczaj stare, duże drzewa. Bardzo lubi wiązy i rozłożyste dęby, z których może pobrać celulozę do budowy swoich gniazd. Jednak coraz mocniejsze ograniczanie terenów leśnych powoduje, że zostaje on zmuszony do szukania siedzib w ogrodach, w pobliżu ludzi. Ich gniazda budowane są tylko na rok. Zimę przeżywa wyłącznie zapłodniona samica, a pozostała część kolonii wymiera. Dlatego ich charakterystyczne budowle można spokojnie usuwać późną jesienią, na przełomie października i listopada.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Rozległy ogród pokazowy na stoku (odc.450)
Piękny ogród. Fajne pomysły, przede wszystkim widać pasję właścicieli. Widziałem wykonane ogrody tej firmy i muszę przyznać, że wiedzą co robią. Piękne realizacje. Moim zdaniem najładniejsze w Trójmieście.
2021.09.27
~ Pacio
Re: Rozległy ogród pokazowy na stoku (odc.450)
tak to rozbite szkło w murku jest idealne dla dzieci....
2021.09.27
~ mnskw

Poprzedni odcinek

Ogród z ozdobnymi kurami (odc. 449)

Ogród z ozdobnymi kurami (odc. 449)

Odwiedzamy posiadłość o charakterze dworkowym, gdzie właściciel stworzył swoją oazę zieleni. Przez kilka lat towarzyszyliśmy z kamerą właścicielowi,...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg