Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród przyjazny dzieciom (odc. 452)

dodano: 12.07.2013

Któż nie marzył w dzieciństwie o własnym placu zabaw? Dzisiaj urządzenia dla dzieci można ustawić także we własnym ogrodzie i chociaż podstawą dobrej zabawy jest kontakt z rówieśnikami, to gdy jest w czym wybierać, dzieci nigdy się nie nudzą.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 452:
Tym razem odwiedzamy ogród, gdzie od początku planowano przestrzeń z myślą o najmłodszych i wygospodarowano dla nich sporo miejsca i atrakcji. Gdy podglądaliśmy dzieci, które odwiedziły właścicieli, stwierdziliśmy, że najbardziej podobał się plac zabaw i pojazd na pedały, a dziewczynki wolały oglądać owady przez szkło powiększające.

Przy okazji była też okazja, by sprawdzić, czy dzieciaki rozpoznają rośliny. Niektóre dzieci znają trochę gatunków, ale niewiele dzieci, szczególnie tych mieszkających w miastach, potrafi rozróżnić choćby kilku gatunków roślin ze swego otoczenia….
 
Po ogrodzie oprowadzali nas projektanci: Joanna i Mikołaj Piszczorowicz. Opowiedzieli, że ogród powstawał stopniowo, najpierw zaaranżowano kilkaset metrów przy samym domu. Z czasem właściciele dokupili sąsiednią działkę i właśnie tu zaplanowali plac zabaw dla dzieci, polanę do wypoczynku oraz pawilon ogrodowy z dużym tarasem. Architekci nadali poszczególnym wnętrzom charakter pokoi ogrodowych, otoczonych drzewami, niewielkimi pagórkami i rabatami. Do każdego „pokoju” prowadzi specjalne wejście.
 
Przy okazji spaceru po ogrodzie, zwróciliśmy uwagę na niezmiernie rzadko sadzoną w ogrodach topolę. Wszystkie pędy tej topoli, popularnie zwanej osiką szwedzką, ułożone są pionowo wzdłuż strzelistego pnia. To jedno z najbardziej kolumnowych drzew jakie znamy, które zajmuje bardzo mało miejsca. Liście osiki, osadzone na długim ogonku, drżą i szumią nawet przy małych podmuchach wiatru. Pięknie przebarwiają się jesienią na żółtoczerwony kolor. Drzewo to jest całkowicie mrozoodporne. Tę odmianę warto sadzić, bo zajmuje niewiele miejsca i jest mocnym akcentem w ogrodowej architekturze.
 
W ogrodzie nie brakuje też bylin - widać, że właścicielka lubi byliny o liliowych i różowych kwiatach. Jest więc kolekcja odmian trzykrotki wirginijskiej, bodziszków i szałwi omszonej. Przy samym domu cieszą oko kwiaty rododendronów. Okazy te mają kilkanaście lat. Właścicielka ustawiła w ogrodzie także nowoczesne rzeźby, wypatrzone podczas wakacyjnego pobytu w Grecji.
 
Spodobał się nam zaciszny placyk, zlokalizowany pod pędami brzozy o zwisłych konarach. A w tym ogrodzie takich uroczych miejsc jest więcej. Jest nawet zakątek mam, z którego właśnie mamy mogą obserwować bawiące się na placyku dzieci. Każdy z domowników ma własne ulubione miejsce, gdzie może skryć się przed otoczeniem. Urządzone są w różnych stylach, z innym zestawem mebli ogrodowych. Kiedy drzewa podrosną, niezwykłym miejscem do wypoczynku będzie polana pośród brzóz.
 
Warto też zwrócić uwagę na meble, które stoją w ogrodzie. Powinny być one przede wszystkim trwałe. Dlatego miłośnicy wikliny czy bambusa mogą zamienić je na podobne, ale prawie niezniszczalne plecionki z tworzywa sztucznego.
 
Godne polecenia jest też dobrze pomyślane miejsce na ognisko - placyk z kostki betonowej. Tu można zorganizować dla dzieci szereg zabaw, aby nie nudziły się podczas pieczenia kiełbasek.
 
Pomimo starań ogrodników, kilka roślin w ogrodzie wygląda nie najlepiej. Na przykład jarząb o żółknących liściach, czy przesadzony w zeszłym sezonie miłorząb. Dlatego właściciele ogrodu poprosili o pomoc eksperta od pielęgnacji roślin. Pani Jolanta Więsyk zawyrokowała, że drzewo jest jeszcze osłabione po przesadzaniu, kiedy to straciło sporo korzeni. Dodatkowo konkuruje o wodę i składniki pokarmowe z trawą, więc warto usunąć trawę z powierzchni nad bryłą korzeniową. Taki stan bez trawy wokół drzewa należy utrzymywać przez 2-3 lata.

Innym problemem, dotykającym ogrody w czasie deszczowego lata są ślimaki. Jednak w tym ogrodzie spotkała nas miła niespodzianka. Ślimaków jest niewiele, bo większość wyłapują dzieci.
 
Dzieci zwróciły też uwagę na żółte tabliczki wiszące na drzewach. Pod lupą można było dostrzec na nich dziesiątki owadów. Jeżeli chcemy mieć ogród bez chemii, warto rozważyć rozwieszenie takich właśnie tablic lepowych, które znacznie ograniczą ilość szkodników składających jaja i mnożących się nieraz kilka razy w sezonie. Tablice lepowe są pokryte klejem, odpornym zarówno na deszcz jak i słońce. Są nietoksyczne i używają ich nawet gospodarstwa ekologiczne. Tablice lepowe można powiesić w trakcie sezonu, ale najlepiej pomyśleć o tym już wczesną wiosną, żeby ograniczyć rozwój pierwszego pokolenia szkodników.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród przyjazny dzieciom (odc. 452)
Kolejny odcinek o takim sobie ogrodzie. Fakt, że większość audycji cyklicznych na lato zawiesiła nadawanie nowych odcinków i do września lecą same powtórki ale może to nawet lepiej niż zaniżanie sobie poziomu pokazywaniem serii słabych odcinków
2021.04.17
~ trawki.pl

Poprzedni odcinek

Ogród stylizowany na dawne gospodarstwo rolne (odc. 451)

Ogród stylizowany na dawne gospodarstwo rolne (odc. 451)

Odwiedzamy malowniczy ogród, który położony jest wśród pól i lasów na Kaszubach, przy zabudowaniach stylizowanych na dawne gospodarstwo rolne. Są tu ciekawe...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg