Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lato w Austrii (odc. 453)

dodano: 19.07.2013

Austria to region niezwykle ciekawy przyrodniczo, pachnący ziołami i kipiący od kolorowych kwiatów. Zapraszamy na ekologiczną wycieczkę po tym pięknym kraju.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 453:
Co roku ponad 1,5 miliona turystów zwiedza Austrię na rowerze. Szlaki prowadzą bocznymi drogami pomiędzy łąkami i wiejskimi zabudowaniami. W gospodarstwach agroturystycznych, przepięknie udekorowanych kwiatami, można zatrzymać się na dzień lub dłużej.

My odwiedziliśmy okolice Seeham, alpejski region Salzburga, w którym jest do wyboru ponad 300 gospodarstw agroturystycznych. Specjalna komisja co 4 lata ocenia je pod względem jakości usług. W zależności od kategorii każde z nich dostaje odpowiednią ilość kwiatków, które można porównać do gwiazdek w hotelach. Co ciekawe, wiele z nich jest wyspecjalizowanych: maja program dla emerytów lub dla rodzin z dziećmi, inne dla niepełnosprawnych.
 
O uroku tych gospodarstw opowiadała nam pani Sandra Zanner z Biura Agroturystyki Ziemi Salzburskiej. Cenne jest to, że mieszka się z właścicielami prawie pod jednym dachem, można włączyć się w codzienne życie gospodarstwa. Dzieci mają kontakt ze zwierzętami i obcują z przyrodą. Wielu gospodarzy organizuje wycieczki krajobrazowe, poszukiwanie ziół na alpejskich łąkach. A zioła są w austriackich domach bardzo popularne. W jednym z gospodarstw znaleźliśmy ziołowy ogródek zaprojektowany w kształcie spirali. Właścicielka Anna Kastenauer wyjaśniła, że dzięki ziołowej spirali można na małej powierzchni posadzić dużo ziół. A potem przygotować z nich napoje – np. z szałwii, lebiodki, tymianku i melisy. Można też wykorzystać je do przygotowania pysznego ziołowego masła.
 
Anna ma robi też domowe dżemy, sól ziołową do potraw, sól aromatyzowaną różą do kąpieli, suszone płatki nagietków jako dodatek do herbaty, a nawet – mydełko, łączone z płatkami róży i olejkiem różanym.
 
Przy większości austriackich domów rozkwitają piękne ogrody. W katalogach Biura Agroturystyki można wynaleźć różne atrakcje, na przykład kąpiele w naparach z siana, w serwatce, czy borowinie. Znaleźliśmy zagrodę, gdzie właściciele urządzili ogród roślin leczniczych – gospodyni, Claudia Dirnberger, ukończyła kurs medycyny naturalnej. Cały ogród prowadzi ekologicznie – jest tu staw, specjalne wały, czyli rabaty podgrzewane: najpierw warstwa gałęzi, na to lekko rozłożony kompost i ziemia ze stawu. Kompost rozkładając się podgrzewa rośliny i daje im pokarm. Właścicielka pogrupowała rośliny, tworząc ogródek męski i kobiecy – w każdym rosną zioła, przeznaczone dla wspomagania leczenia specyficznych dolegliwości tych płci (np. krwawnik łagodzi objawy menopauzy).
 
Ciekawym pomysłem jest tu ścieżka do masażu stóp. Claudia pokazała nam też, jak robi się leczniczą nalewkę tymiankową. Ostrym nożem sieka świeże zioła i zalewa je wódką. Po 3 tygodniach zlewa do ciemnej butelki i stosuje po kilka kropli jako lekarstwo na kaszel.
 
Kolejne gospodarstwo, które odwiedziliśmy, jest nastawione jest na rodziny z małymi dziećmi. Ma przygotowany program na dni słoneczne i deszczowe. Są tu krowy konie, a nawet małe kotki, rozpieszczane przez dzieci. Właściciel ma niezwykłe pomysły – zaprezentował nam na przykład przenośny grill, który zrobił z metalowej taczki.
 
Gospodarz, Hans Greischberger, rzeźbi w drewnie, więc buduje ławki, obrzeża piaskownicy, meble i huśtawki. Dla dzieci wykonał model krowy, którą można doić jak prawdziwą. Zależy mu na takich atrakcjach, bo uważa, że dzieci, które przyjeżdżają na wieś, powinny mieć inny plac zabaw, niż znają z miasta. A nawet w deszczowe dni dzieci się tu nie nudzą – spędzają je na poddaszu stodoły, gdzie znajduje się drewniane królestwo. Mamy mogą odpocząć na leżance, a dzieci bawią się kręglami lub tworzą budowle z klocków.
 
Na koniec agroturystycznej trasy, odwiedziliśmy jeszcze lokalny sklep ze zdrową żywnością – było w nim tłoczno, bo duch ekologii przenika cały region. Właściciele gospodarstw agroturystycznych kupują tu produkty dla swoich gości, ale też i dla siebie.
 
***
 
Potem przenieśliśmy się do niezwykłego ogrodu i centrum kryształów, które zbudowano z okazji 100-lecia firmy Svarowski. Ten ogród położony jest w miejscowości Wattens, niedaleko Insbrucku. Jego głównym projektantem był Andre Heller, znany austriacki poeta, kompozytor i artysta multimedialny, z zamiłowania ogrodnik. Dlatego budynek centrum kryształów postanowił przykryć trawą i otoczyć nowoczesnym ogrodem. Główne wejście mieści się obok kaskady. W porośniętej bluszczem głowie połyskują wielkie kryształowe oczy, a nocą cała kompozycja jest podświetlona. Jasną barwę nosa, brwi i oczu uzyskano stosując sztuczne rośliny. Pod wodospadem, na brodzie olbrzyma rozłożono specjalną matę. W krótkim czasie pokryła się ona mchami i porostami.
 
Jednak dla wielu osób największą atrakcją tego miejsca są wystawy znajdujące się w środku tajemniczej góry. Można obejrzeć tu kilkanaście sal z kryształowymi dziełami sztuki wykonanymi przez największych artystów z całego świata. Jest też sklep z biżuterią i innymi wyrobami pochodzącymi z położonej obok fabryki sztucznych kryształów Svarowskiego.

Maria Ligges rzecznik prasowy Krystalwellten, zdradziła nam, że choć większość gości interesuje przede wszystkim muzeum, to jednak dużo osób po prostu odpoczywa w parku. Można tu wejść na wieżyczkę i przez lornetkę patrzeć na wyjątkowy labirynt w kształcie dłoni, wykonany ze strzyżonych grabów lub po prostu podziwiać krajobraz. Można też spróbować przejść ów labirynt. Sporą rolę w tym założeniu odgrywa woda – krąży ona w tu w dwóch obiegach zamkniętych. Jeden działa przy wodospadzie, a drugi napędza strumień. Do wody wprowadzane są mikroorganizmy, które ją oczyszczają. Raz w tygodniu woda jest kontrolowana, gdyż jest to ważne dla bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.

Cały budynek muzeum przykryto ogrodem na dachu. Na specjalnych wielowarstwowych matach rozłożono podłoże, a na nim murawę, posadzono krzewy i byliny. Zaskoczeniem dla spacerujących jest spory staw i strumień. Woda płynie w dół wzdłuż ścieżki, po czym ginie w podziemnym zbiorniku wyrównawczym.
 
Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw z kolorowymi zabawkami. Ciekawostką jest tu podłoga z mielonej, mocno wałowanej kory. Należy ona do najbezpieczniejszych ale i najdroższych nawierzchni.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Lato w Austrii (odc. 453)
to muzeum kamieni Swarowskiego i ogród - coś pięknego. Chciałabym tam być... No i w ogóle Austria, te widoki, domki...Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek.
2021.10.15
~ niebo232
Re: Lato w Austrii (odc. 453)
Bardzo ciekawy odcinek , odmienny od poprzednich , poruszajacy sens ekologii w naszym codziennym zyciu .Warto byloby wiecej takich odcinkow o tej tematyce produkowac.
2021.10.15
~ As

Poprzedni odcinek

Ogród przyjazny dzieciom (odc. 452)

Ogród przyjazny dzieciom (odc. 452)

Któż nie marzył w dzieciństwie o własnym placu zabaw? Dzisiaj urządzenia dla dzieci można ustawić także we własnym ogrodzie i chociaż podstawą dobrej zabawy...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg