Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)

dodano: 26.07.2013

Wracamy do dużego ogrodu, w którym udało się wyczarować przestrzeń przypominającą naturę. Jest tu duży układ wodny ze stawami i wodospadem, naturalistycznie ukształtowany teren i prawdziwa łąka kwietna. Ogrodu pilnują dwa psy i właściciele znaleźli tu szczęście.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 454:
Bohaterami dzisiejszego programu są państwo Hanna i Zbigniew Ruszkowscy. Wracamy do ich ogrodu – położonego koło Piaseczna. Zbudowali tu dom, otoczyli go zielenią i chociaż muszą stąd dojeżdżać ponad godzinę do pracy w Warszawie, to jednak dalej od miasta działki są tańsze - dzięki temu stać ich było na duży ogród. Na początku zastali tu piaszczystą polanę z kawałkiem lasu. Dzięki przeprowadzce z miasta na wieś zyskali zdrowie, uśmiech i spokój wewnętrzny.
 
Ponieważ ogród ma ponad 1,5 ha, to nad tak dużym przedsięwzięciem pracowało kilka osób. We wszystkim pomagał projektant – Bartosz Dankiewicz. Przy budowie ogrodu koncepcja ulegała drobnym zmianom, jednak podstawowe założenia zostały utrzymane.
 
Część działki to las, przez który płynie rzeczka. Znalazło się też miejsce na szeroki podjazd do domu i ogromną łąkę kwietną. Jest pole żurawinowe, warzywnik, domek ogrodnika i dwa stawy. Gospodarstwa pilnują dwa psy Chili i Pepper.
 
W pierwotnej wersji projektu, tuż pod domem, miał znajdować się kwaterowy ogród warzywny i ziołowy. Jednak właściciele zdecydowali się przenieść go w pobliże domku ogrodnika. Na jego miejsce powstał ogród różany – z ulubionymi kwiatami pani Hanny oraz altana porośnięta winoroślą. Zachowano też, powstałą jeszcze w czasie budowy domu, drogę gospodarczą z boku działki.

Bardzo ważnym elementem ogrodu jest woda. Układ wodny jest bardzo rozbudowany – stawy, strumień, a także wodospad – inspiracją dla jego budowy były naturalne górskie potoki. Nad brzegiem ułożono stare karpy drzew, które tworzą malowniczy krajobraz. Z leśnej części działki przyniesiono sadzonki mchów i wątrobowców, które szybko pokryły betonową konstrukcję. Powyżej dolnego stawu jest jeszcze jezioro z plażą, oraz długi na ponad 200 metrów strumień.

W czasie budowy starano się zamaskować sztuczne pochodzenie strumienia. W jego korycie poukładano głazy, które w ciągu kilku sezonów pokryły się mchem i porostami. W wielu miejscach nad wartkim nurtem przerzucono kładki i mostki. Na całej długości, w płytkiej wodzie, posadzono też rośliny. Z czasem brzegi zarosły już roślinami bagiennymi i trawą. Dzięki temu strumień wygląda jak naturalna rzeczka snująca się po mazowieckiej równinie. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje wady. Poprzez korzenie roślin i stykającą się z nurtem rzeczki ziemię z obiegu ucieka dużo wody. Konieczne okazało się wykopanie specjalnej studni głębinowej dla zasilania całego układu wodnego.
 
Woda w ogrodzie ma dla państwa Ruszkowskich wielkie znaczenie. Dzięki układowi rzeczki i stawów powstał znakomity mikroklimat. Woda przyciąga dorosłych i dzieci. W leśnej części działki jest wilgotno i rosną częściej grzyby, a ptaki i psy gaszą pragnienie w strumieniu.
 
W ogrodzie znaleźliśmy też trochę wolnego miejsca – ale już szykowano się do obsadzania dwóch piaszczystych górek. Pani Hanna zdradziła nam, dlaczego na to miejsce wybrano macierzankę. To trafna decyzja, bo macierzanka idealnie nadaje się na piaszczyste górki – wytrzymuje największą suszę, ale potrzebuje dużo słońca.
 
Cały ogród ma naturalny charakter. Dominują zapachy i kolory, ukształtowanie terenu nawiązuje do starych parków krajobrazowych. Nie ma trawnika i nikt się nie martwi, że co kilka dni trzeba kosić trawę. Kilka lat temu sprowadzono nasiona dzikich roślin zbierane przez Łukasza Łuczaja - specjalistę od łąk kwietnych – i wysiano je na kilku tysiącach metrów. Łąka nie jest nawożona i radzi sobie sama. Główny szkodnik kwiecistych łanów to dwa psy, a wygniecione rośliny są śladem po ich zabawach. Ale skoro ogród ma być naturalny, to trzeba się z tym pogodzić.
 
Niedaleko domu znajduje się niewielki sad. Właściciele chcą mieć zdrowe, ekologiczne owoce. Dlatego postanowili, że nie będą używać środków chemicznych do ochrony drzewek. Jednak walka ze szkodnikami i chorobami jest kłopotliwa, więc warto poprosić o pomoc eksperta od ekologicznej ochrony roślin, takiego jak pan Krzysztof Roganowicz. Poradził on pani Hannie, jak dbać o zdrowie roślin. Przecież na liściach, podobnie jak na ludzkiej skórze, żyją różnego rodzaju mikroorganizmy. Na zdrowej roślinie wytwarza się równowaga biologiczna i nie dochodzi do groźnych infekcji. W razie jej zachwiania, na przykład po zastosowaniu środków chemicznych, blaszki liściowe szybko są opanowywane przez szkodliwe mikroorganizmy.
Aby pomóc roślinie, przygotowuje się specjalny preparat zwany pożywką, wykonany na bazie mydła potasowego i wyciągów z czosnku, skrzypu i alg. Dodaje się do niego olej roślinny, kwaśny roztwór ze składnikami odżywczymi, potem preparat zaszczepia się mieszanką bakterii kwasu mlekowego, drożdży, grzybów i innych pożytecznych mikroorganizmów.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
piękny jest ten ogród, jeden z moich ulubionych odcinkow:) wlascicielom gratuluje!!!
2021.04.17
~ moni
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
ciekawy odcinek . poruszenie tematu ekologicznej ochrony roslin w naszym swiecie - szalenie wazna rzecz. Pieski bardzo sympatyczne I ladne Pozdrawiam
2021.04.17
~ barbara
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Piękny ogród...:)
2021.04.17
~ Kasia
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
preparat nazywa się Opoka firmy Himal
2021.04.17
~ redakcja
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
witam, jestem początkującym ogrodnikiem, mam kilka drzew owocowych i bardzo zainteresowała mnie ekologiczna metoda ich ochrony. Gdzie można znaleźć dokładną instrukcję z proporcjami do przygotowania preparatu chroniącego drzewa, który był prezentowany w tym odcinku? pozdrawiam
2021.04.17
~ ula
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Dziękuje :)
2021.04.17
~ Pawcio
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Zainteresowałam się pewnym rozwiązaniem zastosowanym przez p. Ruszkowskich odnośnie nornic poprzez zdobycie i hodowlę na działce \\\" zaskrońćów \\\". Jeżeli to możliwe proszę o kontakt z właścicielami działki lub inny sposób nabycia tych węży , Pobobnie jak Ci Państwo mam duzy ogród - ale moim utrapieniem są nornice nie pomagają odstraszacze solarne , butelki plastikowe na wietrze świece dymne , sama nie wiem co mogłabym jeszcze zrobić .
2021.04.17
~ annad
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Bardzo ciekawy odcinek , szczególnie zaciekawiła mnie informacja o możliwośiach ekologicznego opryskiwania liści drzew owocowych :) Pozdrawiam
2021.04.17
~ Przemek
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
U mnie też niepełny odcinek...
2021.04.17
~ magda1980
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Dziękujemy za sygnał, sprawdzimy to!
2021.04.17
Redakcja
Re: Ogród z łąką i dużym układem wodnym (odc. 454)
Nie wiem czy tylko ja tak mama ale nie otwiera mi się cały odcinek tylko 10:56 min :(
2021.04.17
~ Pawcio

Poprzedni odcinek

Lato w Austrii (odc. 453)

Lato w Austrii (odc. 453)

Austria to region niezwykle ciekawy przyrodniczo, pachnący ziołami i kipiący od kolorowych kwiatów. Zapraszamy na ekologiczną wycieczkę po tym pięknym kraju.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg