Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pełen zielonych rzeźb i ciekawych pomysłów (odc. 296)

dodano: 14.11.2010

Ogród Państwa Rojków pełen jest niezwykłych pomysłów, zrealizowanych przez gospodarzy. Sami budują elementy architektury ogrodowej, sami uprawiają rośliny.

ODCINEK 296:
 
W tym odcinku odwiedzamy Rybnik, dokąd zaprosili nas państwo Teresa i Jan Rojkowie.
 
Ogród z daleka przyciąga uwagę strzyżonymi roślinami. Państwo Rojkowie zajmują się nim od 20 lat, są laureatami kilku nagród za najpiękniejszy ogród w rybnickim konkursie. Część reprezentacyjna ogrodu położona jest przed domem, mocno cofniętym w głąb działki. Z przodu znajduje się nieduży basen, a po drugiej stronie ścieżki - oczko wodne z mostkiem. Wszystko jest małe, bo działka ma tylko 1200 m kw., a roślin musi się zmieścić na niej dużo.
 
 
 
W tym ogrodzie jałowce stanowią wspaniałą alternatywę dla trawnika, który nie wymaga koszenia. Gospodyni podkreśla też, że takiej jałowcowej rabaty nie trzeba pielić – po około 10 latach warstwa jałowca jest miękka i tak gruba, że chwasty nie mogą się przez nią przebić. A rośliny i tak są przycinane, by utrzymać je w ryzach.

 
Przedstawmy też pasję gospodarza - pana Janka, który jest autorem wszystkich ogrodowych urządzeń. Uważa, że nic się nie może zmarnować i w większości wykorzystuje materiały odpadowe. Przygotował na przykład znajdujące się nad ogniskiem urządzenia do grillowania, pieczenia i smażenia potraw, a także specjalny podajnik do szybkiego pieczenia chleba. Również żółte siedziska i stoliczki wokół ogniska są autorstwa naszego gospodarza – powstały z odpadów – z rur gazowych.
 
Żona pana Janka kieruje się w ogrodzie podobną filozofią - żadna gałązka nie może się tu zmarnować. Sama robi z nich sadzonki i ma w ten sposób większość roślin za darmo. Całe kompozycje tworzy z wyhodowanych przez siebie krzewów - po prostu obcina gałązki, sadzi je i udają się znakomicie, nawet bez ukorzeniacza.

Pani Teresa nie obawia się cięcia roślin i tworzy z nich przeróżne formy. Jeśli żywopłot przebiega w linii prostej, jest dla niej jest nudny. Jednym drzewkom gospodyni nadała kształt serca, innym zakręciła pień i wyglądają teraz jak wąż boa.
 
Pani Teresa posadziła także wyhodowane przez siebie rośliny w opasce domu. Rosną one w specjalnie zaadaptowanych fragmentach rur, wykończonych kolorową kostką i udekorowanych żwirem. Oczywiście krzewy muszą być podlewane, ale stanowią malowniczą alternatywę dla wybetonowanego obrzeża.
 
Wszystkie rabaty w tym ogrodzie mają porządne obrzeża, ale jedno okazało się absolutnie niezwykłe. Wygląda trochę jak zęby dinozaura albo jego kręgosłup. Tymczasem obrzeże powstało z… betonowych odlewów plastikowych butelek. To oczywiście dzieło pana Janka. Gospodarz bardzo lubi wykorzystywać betonowe elementy, dlatego również z betonowych kręgów zbudował niezwykłą ścieżkę.

Pani Teresa zdradza ekipie, że ma w swoim ogródku ponad 500 roślin, ale oczywiście chętnie wypatruje w szkółkach kolejnych. Najchętniej wybiera odmiany karłowe.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pełen zielonych rzeźb i ciekawych pomysłów (odc. 296)
Gratuluje śliczny pomysłowy ogród.
2021.01.27
~ monika
Re: Ogród pełen zielonych rzeźb i ciekawych pomysłów
Gdzie można oglądnąć ten odcinek!
2021.01.27
~ moni
Re: Ogród pełen zielonych rzeźb i ciekawych pomysłów
Pani Maju jaki jest przepis na obrzeża betonowe wykonane z palstikowych butelek. Ciekawy pomysł, chciałabym też coś takiego zrobić ale nie wiem jak?
2021.01.27
~ Sylwia

Poprzedni odcinek

Ogród 90-letniej kolekcjonerki roślin (odc. 295)

Ogród 90-letniej kolekcjonerki roślin (odc. 295)

W tym odcinku zapraszamy Państwa do wyjątkowego ogrodu 90-letniej kolekcjonerki roślin, pani Ireny. W jej ogromnym królestwie są tylko rośliny, pieczołowicie...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg