Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)

dodano: 10.08.2013

W tym tygodniu ogród, który był prawdziwym wyzwaniem: jest położony na skarpie, a właściciele chcieli mieć sporo miejsca do uprawiania sportu. Marzenie udało się zrealizować, a przy okazji wykorzystano ciekawe sposoby na umocnienie skarp. Prezentujemy gabiony i ogrodowe schody, a także suche murki. Na koniec zapraszamy do maleńkiego miejskiego ogródka – ku inspiracji!

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 456:
 
W tym odcinku wracamy do miejscowości położonej pod Krakowem, w malowniczej dolinie Prądnika, na obrzeżach Ojcowskiego Parku Narodowego. Wzdłuż drogi ciągną się podmokłe łąki, powyżej na wzgórzach las. To trudny teren do zakładania ogrodów: strome zbocza i kamieniste podłoże sprawiają, że utworzenie płaskich nawierzchni do uprawiania sportu nie jest łatwe. W ogrodzie jednak przygotowano miejsca na duże boisko i basen. W połowie nasłonecznionej, południowej skarpy właścicielka, a zarazem architekt, zaprojektowała piękny dom, w którym połączyła naturalne materiały, drewno i miejscowy kamień. Pani Katarzyna sama zaprojektowała też drewniany kompleks gimnastyczny.
 
Nas zaciekawił „bulodrom”, czyli miejsce do mało znanej w Polsce gry w bule. Zasady tej gry przybliżył nam nieco pan Piotr, właściciel ogrodu.
 
Do gry w bule najlepiej nadaje się twarda piaszczysta lub żwirowa nawierzchnia o wymiarach 15 x 4 metry. Do gry potrzeba 6 kul o średnicy około 7-8 cm. Ich rozmiar dobiera się do wielkości dłoni, stylu gry i przyzwyczajeń rzucającego. Na ich wierzchu grawerowane są różne znaki, aby można było rozpoznać, do kogo należy bula.

Do aktywnego spędzania czasu zachęca również boisko do badmintona. W tym celu rozstawiono dwa słupki i rozciągnięto siatkę. W ogrodzie, jak w prawdziwym ośrodku spa, znajduje się również basen i sauna.
 
Oprócz urządzeń sportowych, w ogrodzie znajdują się też rabaty z krzewami i bylinami oraz potężne umocnienia skarp. Realizacja ogrodu była sporym wyzwaniem: różnica poziomów wynosi tu kilkadziesiąt metrów, a gleba jest ciężka i gliniasta. Przy tak dużych spadkach terenu trzeba koniecznie zbudować różnego rodzaju umocnienia. Pan Włodek Musiałowicz (Bamigo Park) zastosował tzw. suche murki przy niskich skarpach. Wyższe są zabezpieczone gabionami. 
 
Ze względu na dużą wagę, gabiony najczęściej przygotowuje się na miejscu, w ogrodzie. W sprzedaży dostępne są puste kosze ze stali ocynkowanej, które następnie wypełnia się kamieniem dostępnym w okolicy. Pomiędzy ścianą ustawioną z gabionów a gruntem, układa się geowłókninę drogową, żeby odizolować drobne cząsteczki gruntu do kamieni.
 
Ściany z gabionów wybudowano w pobliżu domu, przy basenie i garażu. Jednak mimo swej urody, zasłaniają widok z okien na okolicę. Dlatego przy tarasach zdecydowano się na inne rozwiązanie. Tu powierzchnię pokryto włókniną, wysypano korę, a by całość się nie osuwała, ułożono w poprzek drewniane żerdzie. Umocowano je do ziemi specjalnymi bolcami.
 
Przy okazji przyjrzeliśmy się zbudowanym na skarpie schodom. Warto pamiętać, że schody muszą być wykonane według wzoru: 2 razy wysokość plus głębokość stopnia powinna mieścić się w granicach od 60 do 65 cm. Wymiar ten to przeciętna długość kroku dorosłego człowieka.
 
Ogrodu i domostwa strzegą dwa potężne psy: Lara i Leoś. Specjalnie dla nich, przy garażu, zbudowano elegancką zagrodę. Jednak zwierzęta zamykane są w niej tylko, kiedy przyjadą goście. Większość czasu spędzają w ogrodzie. Aby nie zniszczyły młodszych nasadzeń, na razie w ogrodzie rozciągnięty jest elektryczny pastuch. Poprzez druty rozciągnięte na słupkach płyną krótkie impulsy elektryczne o dużej częstotliwości i wysokim napięciu elektrycznym. Gdy zwierzę dotknie przewodu, zamyka obieg pomiędzy ogrodzeniem a ziemią. Wtedy zostaje porażone krótkim ale silnym prądem. Odpowiednio ustawione urządzenie jest bezpieczne dla zwierzaków.
 
W tym ogrodzie byliśmy świadkami, jak odkopywano starą jabłoń. A wszystko dlatego, że na jej gałęziach i pędach, ogrodnicy dostrzegli ogromną ilość białych kłaczków. Okazało się, że to kolonia mszycy – bawełnicy korówki, której ciało pokryte jest białym, woskowym nalotem. W miejscu żerowania tego szkodnika powstają zrakowaciałe narośla i spękania kory. Szybki rozwój kolonii mszycy to efekt silnego osłabienia jabłoni. Trzeba było znaleźć przyczynę – a było nią zasypanie nasady pnia drzewa podczas budowy domu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna dla roślin jest głębokość ich posadzenia! W tym wypadku nasada pnia była schowana aż 60 cm pod powierzchnią ziemi! Drzewo przez lata dusiło się i powoli traciło energię. Poprzez uszkodzoną i ciągle wilgotną korę wnikały bakterie i grzyby. Tutaj też znalazły dobre miejsce do zimowania larwy bawełnicy. Na szczęście osłoniętą korę można zabezpieczyć i drzewo zostanie uratowane.
 
***
 
Na koniec wybieramy się na krótką wycieczkę do Londynu. Tu bowiem, obok zabytkowych, fantastycznych przypałacowych posiadłości, zobaczyć można także ciekawe ogrody prywatne – zwiedza się je w ramach organizowanego co roku w Londynie Weekendu Ogrodów Otwartych (Open Garden Squares Weekend). Kolejna edycja odbędzie się 14-15 czerwca 2014 r. (szczegółowe informacje i lista ogrodów biorących udział w projekcie: www.opensquares.org).
 
My trafiliśmy do niezwykłego, maleńkiego ogródka. Z ulicy nawet nie widać, że za murami kryje się zielona oaza, bo ogródek znajduje się jedynie z tyłu budynku.  Przechodzi się do niego przez pachnący sklepik z czekoladą – mieści się tu bowiem zarówno cukiernia, jak i mała fabryka słodkości.
 
W oczy rzuca się barwna nawierzchnia, jaką wyłożono patio. Wygląda ona jak kolorowy, egzotyczny dywan, ale tak naprawdę to oryginalne, marokańskie kafle. Egzotycznego charakteru nadają także inne dodatki: ozdobne poduszki, kształtne metalowe mebelki, kolorowe stoły, kołyszące się na wietrze wiatrowe dzwonki… W mur wbudowano nawet niewielką, fontannę z mozaiki, utrzymaną w marokańskim stylu.
 
To wnętrze ogrodowe było trudne do zagospodarowania. To tylko sto metrów kwadratowych, na których trzeba było zmieścić kilka stolików, ale przede wszystkim także zieleń. Co więcej, podwórko jest otoczone starymi murami kamieniczek, a na dodatek góruje nad nim potężna, żółtolistna robinia akacjowa, cieniująca patio. Projektant musiał więc rozjaśnić ponure ściany i ożywić ogródek na nowo. Aby to uzyskać, część muru pomalowano na biało, zachowując widoczny rysunek starych cegieł. Na ścianach powieszono liczne okrągłe lustra – niektóre z nich pochodzą z recyklingu. Szklane tafle nie tylko odbijają światło, ale też optycznie powiększają ogródek. Na koniec całość wypełniły liczne rośliny: najpiękniej wygląda biała róża, ale jest tu również egzotyczny bambus, pachnący jaśmin, kamelie, rabata z lawendą i wiele donic z gatunkami śródziemnomorskimi.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)
Dwa wielkie agresywne psy trzymane w ryzach przy urzyciu prądu, coby plebs widział że nie ma czego szukać w majątku państwa nowobogackich.
2021.04.17
~ Frania
Re: Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)
Bardzo dobry program .Interesujace sposoby umacniania skarp.Pastuch elektryczny przeciw psu , bardzo zły sposob .
2021.04.17
~ Jarek
Re: Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)
Program jest super! można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy . Dzisiejszy odcinek pokazuje jak urządzić niewielką przestrzeń bez skomplikowanych rozwiązań [ bardzo mi się podoba ogródek w kawiarni , taki chciałbym mieć w przyszłości. Ogród teżmi się bardzo podoba , nie trzeba dalekich podróży aby aktywnie i spokojnie odpocząć. Pozdrawiam stała telewidzka
2021.04.17
~ storczyk
Re: Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)
Dom i ogród piękny ale zgadzam się z poprzedniczką - NIE dla elektrycznego pastucha!!!!!
2021.04.17
~ Widz
Re: Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)
Ale śliczny ten kącik w anglii!! Gdzie kupić takie kafelki na podłogę?
2021.04.17
~ Zoja
Elektryczny pastuch
Nie ma to jak elektryczny pastuch przeciwko własnemu psu ! dramat....
2021.04.17
~ Anka

Poprzedni odcinek

Kończymy letnią wycieczkę po Austrii (odc. 455)

Kończymy letnią wycieczkę po Austrii (odc. 455)

Po raz ostatni tego lata wracamy do austriackich ogrodów. Tym razem przed nami ogrody historyczne, pełne bogatych, kwiatowych rabat i wodnych niespodzianek....

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg