Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)

dodano: 17.08.2013

Pamiętacie konkurs na ogród przyjazny pszczołom? Odwiedzamy ogród, który wygrał ten konkurs! Nie jest duży, ale pełen kwiatów i miejsc, gdzie mogą się schronić zarówno owady, jak i małe zwierzęta.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!

ODCINEK 457:
 
Działka państwa Małgorzaty i Krzysztofa Szewczyków jest niewielka, bo ma zaledwie 720 m2. Większość jej powierzchni zajmuje dom, garaż i budynki gospodarcze. Położona jest ona na narożniku, pomiędzy dwoma drogami – stąd dwa wejścia i dwa przedogródki. Na ogród pozostało niewiele miejsca, ale udało się wygospodarować teren na niewielki staw z strumieniem, taras w narożniku domu i zespół rabat na obrzeżach.
 
Nie ma tu ścieżek, a komunikacja odbywa się po starannie wypielęgnowanym trawniku. Rabaty wokół ogrodzenia mają za zadanie przede wszystkim odizolować trochę ogród od ulicy. Co więcej, zachowano prawie wszystkie stare drzewa. Z niektórych dawny jabłoni pozostały tylko pnie, po których wspina się bluszcz.
 
Kompozycje rabaty wokół tarasu właścicielka stworzyła przede wszystkim z różnych gatunków i odmian aksamitek. Te jednoroczne rośliny obecne są niemal w każdym polskim ogrodzie. Doczekały się nawet wielu lokalnych nazw: byczki, studentki czy śmieciuszki. Warto wiedzieć, że ich kwiaty są jadalne i często używane do dekorowania potraw i do sałatek. Warto je stosować także ze względu na ich olejki eteryczne, które odstraszają szkodniki glebowe.
 
Uzupełnieniem żółtej rabaty są gazanie, które otwierają się do słońca. A tam, gdzie kwiaty – tam też i są pszczoły. Pani Małgorzata zauważyła, że rośliny te są przez nie masowo odwiedzane. To zainspirowało ją do wzięcia udziału w konkursie: Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom i postanowiła zostać Przyjacielem Pszczół.
 
Państwo Szewczykowie sami wykonali wszystkie domki dla owadów. Wzory  czerpią z Internetu, ale mają też już duże doświadczenie, które materiały się najlepiej sprawdzają. Na obudowę powinno się stosować sezonowane ale nieimpregnowane drewno. Jako wypełnienie dobrze sprawdza się trzcina, fragmenty starej wiklinowej miotły, słoma, pędy bambusowe, a także twarda wypalona cegła.
 
Stałymi gośćmi w ogrodzie są również ptaki. Dokarmia się je tutaj przez cały rok, a na drzewach jest kilka budek lęgowych. Gęste krzewy na obrzeżach to kryjówka także dla nich. A całości dopełnia oczko wodne - tworzy dobry mikroklimat, a korzystają z niego nie tylko ptaki, ale też drobne zwierzęta.
 
Warto też zwrócić uwagę na wykończenia rabat. Gospodarze ściółkują je grubym żwirem, niedużymi kamieniami. W niektórych miejscach układają też pojedyncze kamienne bryły i plastry drewna. Takie miejsca odwiedzają jaszczurki.
 
Rabaty w ogrodzie zdobią dziesiątki roślin, które wymagają obfitego podlewania. Rosną tu begonie, olbrzymie dalie, aksamitki a także delikatne powojniki, różę czy złocienie. Spotkaliśmy też ożankę właściwą – to niewielka krzewinka, pochodząca z południa naszego kontynentu, ale występuje również dziko w kilku miejscach w Polsce. Roślina ta jest bardzo miododajna i chętnie odwiedzana przez pszczoły. W ogrodzie może być stosowana na bardzo suchych stanowiskach, a jednocześnie dosyć dobrze znosi strzyżenie, dzięki czemu używa się jej na obwódki i niskie żywopłoty.
 
 
A jakie zasady obowiązują w ogrodzie przyjaznym pszczołom?
- Nie wypala się traw i liści
- Nie stosuje się oprysków i używa się naturalnych nawozów
- Pozostawia się w ogrodzie stare drzewa, stosy drewna, duże kamienie i żwirowe nawierzchnie, które wraz z grupami krzewów stanowią miejsca schronienia dla zwierząt
- Sadzi się rośliny kwitnące i miododajne.
- Tworzy się domki dla owadów i odpowiednio przygotowuje się je do ich zasiedlania.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
Śliczny naturalny ogród stworzony bez pomocy wszechobecnych firm ogrodniczych,na szczęście nie ma tu szpalerów \"hortek\",serbów,łanów żurawek,wszystko jak spod igły na jedno kopyto.Jest bardzo swojsko,fajnie:)
2021.04.17
~ adam
Re: Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
w moim stawku nie rozmnażają się komary...proszę o rozwinięcie....
2021.04.17
~ xxx
Re: Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
Ten ogródek też wymuskany, więc co za różnica czy przez właścicieli czy przez wynajętego ogrodnika, ważne że ciekawy. A właścicielka widać ma czas na chodzenie koło ogródka (ciociogródka).
2021.04.17
~ Pawel
Re: Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
Bardzo spodobał mi się dzisiejszy odcinek.Ogród stworzony przez właścicieli a nie przez firmę.I oni mogą się pochwalić.Bo chwalenie się czymś co stworzył kto inny to jakby...patrzcie jaki jestem bogaty:)więcej takich odcinków .proszę.Z tego dowiedziałem się więcej niż z wielu tych z gatunku wymuskanych
2021.04.17
~ amator

Poprzedni odcinek

Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek  (odc. 456)

Położony na skarpie ogród dla aktywnych i mały miejski ogródek (odc. 456)

W tym tygodniu ogród, który był prawdziwym wyzwaniem: jest położony na skarpie, a właściciele chcieli mieć sporo miejsca do uprawiania sportu. Marzenie udało...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg