Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
dodano: 17.08.2013
Pamiętacie konkurs na ogród przyjazny pszczołom? Odwiedzamy ogród, który wygrał ten konkurs! Nie jest duży, ale pełen kwiatów i miejsc, gdzie mogą się schronić zarówno owady, jak i małe zwierzęta.
Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)
Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!

ODCINEK 457:
 
Działka państwa Małgorzaty i Krzysztofa Szewczyków jest niewielka, bo ma zaledwie 720 m2. Większość jej powierzchni zajmuje dom, garaż i budynki gospodarcze. Położona jest ona na narożniku, pomiędzy dwoma drogami – stąd dwa wejścia i dwa przedogródki. Na ogród pozostało niewiele miejsca, ale udało się wygospodarować teren na niewielki staw z strumieniem, taras w narożniku domu i zespół rabat na obrzeżach.
 
Nie ma tu ścieżek, a komunikacja odbywa się po starannie wypielęgnowanym trawniku. Rabaty wokół ogrodzenia mają za zadanie przede wszystkim odizolować trochę ogród od ulicy. Co więcej, zachowano prawie wszystkie stare drzewa. Z niektórych dawny jabłoni pozostały tylko pnie, po których wspina się bluszcz.
 
Kompozycje rabaty wokół tarasu właścicielka stworzyła przede wszystkim z różnych gatunków i odmian aksamitek. Te jednoroczne rośliny obecne są niemal w każdym polskim ogrodzie. Doczekały się nawet wielu lokalnych nazw: byczki, studentki czy śmieciuszki. Warto wiedzieć, że ich kwiaty są jadalne i często używane do dekorowania potraw i do sałatek. Warto je stosować także ze względu na ich olejki eteryczne, które odstraszają szkodniki glebowe.
 
Uzupełnieniem żółtej rabaty są gazanie, które otwierają się do słońca. A tam, gdzie kwiaty – tam też i są pszczoły. Pani Małgorzata zauważyła, że rośliny te są przez nie masowo odwiedzane. To zainspirowało ją do wzięcia udziału w konkursie: Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom i postanowiła zostać Przyjacielem Pszczół.
 
Państwo Szewczykowie sami wykonali wszystkie domki dla owadów. Wzory  czerpią z Internetu, ale mają też już duże doświadczenie, które materiały się najlepiej sprawdzają. Na obudowę powinno się stosować sezonowane ale nieimpregnowane drewno. Jako wypełnienie dobrze sprawdza się trzcina, fragmenty starej wiklinowej miotły, słoma, pędy bambusowe, a także twarda wypalona cegła.
 
Stałymi gośćmi w ogrodzie są również ptaki. Dokarmia się je tutaj przez cały rok, a na drzewach jest kilka budek lęgowych. Gęste krzewy na obrzeżach to kryjówka także dla nich. A całości dopełnia oczko wodne - tworzy dobry mikroklimat, a korzystają z niego nie tylko ptaki, ale też drobne zwierzęta.
 
Warto też zwrócić uwagę na wykończenia rabat. Gospodarze ściółkują je grubym żwirem, niedużymi kamieniami. W niektórych miejscach układają też pojedyncze kamienne bryły i plastry drewna. Takie miejsca odwiedzają jaszczurki.
 
Rabaty w ogrodzie zdobią dziesiątki roślin, które wymagają obfitego podlewania. Rosną tu begonie, olbrzymie dalie, aksamitki a także delikatne powojniki, różę czy złocienie. Spotkaliśmy też ożankę właściwą – to niewielka krzewinka, pochodząca z południa naszego kontynentu, ale występuje również dziko w kilku miejscach w Polsce. Roślina ta jest bardzo miododajna i chętnie odwiedzana przez pszczoły. W ogrodzie może być stosowana na bardzo suchych stanowiskach, a jednocześnie dosyć dobrze znosi strzyżenie, dzięki czemu używa się jej na obwódki i niskie żywopłoty.
 
 
A jakie zasady obowiązują w ogrodzie przyjaznym pszczołom?
- Nie wypala się traw i liści
- Nie stosuje się oprysków i używa się naturalnych nawozów
- Pozostawia się w ogrodzie stare drzewa, stosy drewna, duże kamienie i żwirowe nawierzchnie, które wraz z grupami krzewów stanowią miejsca schronienia dla zwierząt
- Sadzi się rośliny kwitnące i miododajne.
- Tworzy się domki dla owadów i odpowiednio przygotowuje się je do ich zasiedlania.