Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)

dodano: 07.09.2013

Odwiedzamy ogród, w którym królują wspaniałe okazy jeżówek i funkii, a także inne ciekawostki roślinne. Gospodarze zadbali też o miejsce do zabaw dla dzieci i dla psa. Jest tu pięknie nawet jesienią, gdy wspaniale wybarwiają się liście, szumią trawy i dojrzewa dereń.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 460:
O tym, że odwiedzamy ogród dobrej ogrodniczki, widać już przy wejściu na działkę. Przy drodze posadzono krzewy róży pomarszczonej, co daje wrażenie, że ogród przedziera się przez płot i łączy z okolicznymi polami i łąkami. Za ogrodzeniem natomiast spotkamy niski, parterowy dom, który zdaje się tonąć w bylinowych rabatach i w cieniu drzew.
 
Działka ma ponad 1100 metrów kwadratowych i prostokątny kształt. Dom z garażem usytuowano w pobliżu drogi, tak aby podjazd był możliwie jak najkrótszy. Otaczają go rabaty. Od strony ogrodu jest duży taras i trawnik. Duże drzewa rosną w narożniku działki i osłaniają całe założenie przed wiatrem od strony północnej.
 
Właścicielami ogrodu są państwo Izabela i Wojciech Pietras. W początkowym etapie prac pomagała im projektantka, która zaplanowała układ całości, ale z czasem gospodarze sami nauczyli się ogrodnictwa i zaczęli wprowadzać sporo zmian.
 
Zwiedzanie ogrodu należy zacząć od rabaty schowanej za wschodnią częścią domu. Tutaj znajduje się najlepsze stanowisko dla ukochanych roślin właścicielki – funkii. Słońce doświetla te miejsca, co pozwala im się dobrze wybarwić, ale jednocześnie nie jest na tyle ostre, aby poparzyć ich liście. Pani Izie udało się zgromadzić ponad 130 gatunków i odmian tej wdzięcznej rośliny. Co ciekawe, liście funkii doskonale sprawdzają się jako rośliny cięte. Potrafią przetrwać w wazonie nawet dwa-trzy tygodnie.
 
Inny cieniolubny gatunek, którego nie brakuje w ogrodzie, to runianka japońska. Sprawdza się pod drzewami, gdzie ciężko utrzymać piękny trawnik, więc gospodarze obsadzili nią rabatę przed domem. Posadzono ją luźno, 5- 8 roślin na metr kwadratowy, jednak po kilku latach dokładnie pokryła całą powierzchnię. Sukces jej uprawy to przede wszystkim wilgotne, gliniaste podłoże.
 
Kolorowym akcentem przed domem są duże donice obsadzone kwiatami. Zestawiono petunie o seledynowych i fioletowych kwiatach z delikatną trawą wiechliną i cytrynowym wilcem ziemniaczanym oraz czerwono – bordową rozplenicą. Pani Iza sadzi rośliny jednoroczne tylko w donicach przed domem. Na rabatach jest ich mniej – sadzi je córka gospodyni – Ola.  

Pani Iza uwielbia nie tylko hosty – na rabatach można jeszcze podziwiać łany odętki i piękne jeżówki o pełnych kwiatach. Kolekcja tych roślin w ogrodzie jest naprawdę imponująca. Są odmiany o zaskakujących nieraz kolorach, jak seledynowe, a także różowe, pomarańczowe i białe. Pani Iza ma też kilka rarytasów w doniczkach – np. tuberozę bulwiastą. Była ona niezwykle popularna na początku XX wieku, kiedy w domach były jeszcze miejsca, takie jak nieogrzewane werandy, duże salony, gdzie zimą panowała niezbyt wysoka temperatura. Tuberozę trzeba przenieść do domu już wczesną jesienią, nawet w pierwszej połowie września. Jej bulwy są bardzo wrażliwe na spadki temperatury i wymagają długiego okresu ciepła. Jest tu także eukaliptus górski pochodzący z Tasmanii. Podobnie jak tuberoza, zimę najlepiej znosi w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 10-12 st. C.
 
W ogrodzie pani Izy i pana Wojciecha jest nawet niewielki sad i jagodnik. Oprócz dwóch gatunków śliwy, aronii czy truskawek, najważniejsze miejsce zajmuje dereń jadalny. Jego owoce mają smak słodko-kwaśny i są bogate w składniki odżywcze i witaminy. Można robić z nich nalewki, dżemy, galaretki i soki.
 
Jesienią barw w ogrodzie dodają trawy oraz jednoroczne cynie i piękne bordowe szałwie wysiewane przez Olę. W niezwykłe kolory jesieni ubiera się także aronia, a ponad zimozielonymi iglakami kwitną łany astrów zwanych popularnie marcinkami.
 
Ładnie wybarwiają się także – co może być zaskoczeniem – liście funkii. Najładniej wybarwiają się, gdy zarówno temperatura w ciągu dnia jak i nocą stopniowo obniża się, ale nie ma przymrozków. Dla większości odmian jedna noc z temperaturą poniżej zera sprawia, że ich liście szybko zamierają.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
Cudny ogród i przemili właściciele :)
2021.04.17
~ Hihi
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
co to za gatunek trawy obok jeżówek (przenika się z nimi) na rabacie (wyspie na trawniku)? Proszę o pomoc w identyfikacji.
2021.04.17
~ dmr
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
ogrod pani jest piekny.
2021.04.17
~ helena
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
Może ktoś wie, gdzie można kupić takie metalowe tabliczki do opisu roślin, jak u Pani Izy (okolice Warszawy)
2021.04.17
~ Aga
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
Bardzo piękny ogród i jaki kolorowy .
2021.04.17
~ Ania
Re: Ogród pełen host i jeżówek (odc. 460)
Prawdziwy ogród:) Piękny!
2021.04.17
~ milena

Poprzedni odcinek

Ogrody otwarte Brandenburgii (odc. 459)

Ogrody otwarte Brandenburgii (odc. 459)

Tym razem wybieramy się za naszą zachodnią granicę, zobaczyć kilka prywatnych ogrodów otwartych. Warto podejrzeć ciekawe pomysły i rozwiązania!

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg