Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)

dodano: 21.09.2013

W tym odcinku odwiedzamy panią Małgosię, ogrodniczkę i wielbicielkę host. Stworzyła ona perfekcyjnie dopieszczony ogród dla całej rodziny i psów, choć zaczynała od ugoru i jednej brzozy. Teraz jest tu sporo ciekawych gatunków – np. cyprysików, a także piękna altana, skalniak i kaskada.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 462:
 
W tym odcinku programu odwiedzamy okolice Sochaczewa, a tam – panią Małgosię, szczęśliwą ogrodniczkę (www.efektownyogrod.pl), która dla siebie i licznej rodziny stworzyła perfekcyjnie dopieszczony ogród. Zielony salon jest przede wszystkim miejscem zabaw i wypoczynku dla gromadki dzieci i 3 psów.
 
Działka jest otoczona polami i jako osłonę przed wiatrem wzdłuż ogrodzenia posadzono drzewa. Pod nimi zachwyca piętrowa kolekcja najpiękniejszych odmian krzewów i bylin. Rośliny są zdrowe, dobrze odżywione i przenikają się nawzajem. Pani Małgosia jest z wykształcenia ogrodnikiem, więc bez trudu dobrała odpowiednie gatunki do miejsc słonecznych, cienistych lub półcienistych.
 
Działka ma 1200 metrów kwadratowych. Przed domem zaplanowano wygodny podjazd i skalniak z kaskadą. Połowę placu zajmuje trawnik otoczony bylinowymi rabatami. Część użytkową zblokowano wokół żwirowego placyku. To garaż, altana, warzywnik i kompostownik.
 
Patrząc na bujne rabaty, trudno sobie wyobrazić, że 8 lat temu był w tym miejscu kawałek ugoru. Dom, budowany w systemie kanadyjskim, wyrósł w kilka miesięcy. Pierwsze drzewa, tzw. szkieletowe były sadzone w czasie budowy, reszta ogrodu w ciągu 2 kolejnych lat. Oczywiście zanim ogród osiągnął dzisiejszy wygląd, zdarzały się pomyłki, niepowodzenia. Dochodziły też nowe elementy, tak jak ta ogromna altana, która ma dopiero 1,5 roku.
 
Państwo Kubiszewscy wiele lat gromadzili starą rozbiórkową cegłę i szukali pomysłu dla jej zagospodarowania, aż wreszcie dzięki inspiracji pochodzącej z ogrodu Wollerton Old Hall Garden (ogród ten znajduje się w Wielkie Brytanii, około godziny drogi z Derby, Manchester i Birmingham i 1, 5 godziny z Liverpoolu). Altana jest ogromna, ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Służy jako letnia kuchnia z salonem, w której jada się śniadania, obiady, spędza wolny czas. Wyposażeniem altany jest grill, wędzarnia ze sporą komorą, a także zlew, który wymurowano z cegły.
 
Z solidnej rozbiórkowej cegły powstały oryginalne obrzeża rabat. Pionowo ustawione cegły są umocowane w podsypce z piasku i cementu, a pomiędzy sobą połączone spoiną. Podobne obrzeże otacza najnowszy element ogrodu – warzywnik, położony w słonecznym miejscu na tyłach altany.
 
Pracując czy odpoczywając w altanie pani Małgosia ma widok na rabatę pod ogrodzeniem. Wielokrotnie analizowała jej układ, dlatego jest dopracowana do perfekcji. Teraz tego nie widać, ale rosną tu też rośliny cebulowe. Pani Małgosia ma też ciekawą kolekcję iglaków – w ogrodzie rośnie sporo cyprysików (np. Lawsona czy nutkajski), jodła kalifornijska i koreańska… Co ciekawe, niemal wszystkie iglaki są tu strzyżone. Niektórym nadano geometryczne formy, inne są cięte, aby się zagęszczały.
 
Przed domem ozdobą jest skalniak z kaskadą i kolekcja miniaturowych roślin. Dobór kolorów jest nieprzypadkowy – do skał pasują szaroniebieskie, żółte lub jasno obrzeżone liście. Kaskada dodatkowo służy jak wodopój dla ptaków i psów. Jest celowo usytuowana w przedogródku, żeby pani Małgosia mogła ją oglądać i słyszeć z okien kuchni, w której przebywa najczęściej.
 
Gdy odwiedzaliśmy ogród jesienią, byliśmy świadkami przygotowywania kiszonych ogórków (przepis można znaleźć tutaj: OGÓRKI KISZONE). Z kolei jesienią nadeszła pora na inne prace – np. wysiew niektórych warzyw. Roszponkę i szpinak traktujemy jako poplon. W lecie wysiewa się je na zbiór jesienny, a jesienią na zbiór zimą i wiosną.
 
Ciekawostką jest, że ogród przy domu już nie wystarcza pani Małgosi. Jej największą pasją są funkie, które uprawia na innej działce. Ma ich ogromną kolekcję, a na swojej stronie internetowej opisała dokładnie aż 228 gatunków i odmian. Więcej o hostach pani Małgosi można zobaczyć tutaj: HOSTY.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Pani Kasiu, to wiąz polny (holenderski), odm. Jacqueline Hillier. Wbrew pozorom nie jest aż tak rzadki i pojawia się w naszych sklepach ogrodniczych.
2021.12.03
Redakcja
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Ogladałam ten odcinek kilka razy i mam pytanie, p. Małgosia na początku odcinka przycina krzew, którego od kilku lat nie umiem znaleść ani jego nazwy ani samej sadzonki. To krzew liściasty z bardzo gęstymi i malutkimi listkami ułożonymi jak liście akacji. Bardzo proszę o podanie nazwy tego krzewu, za co dziękuję.
2021.12.03
~ Kasia
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Pani Mariolu...to z pewnosicia musi byc dla Pani bolesne, ale przeciez nie musi Pani byc konsumentem tego typu jedzenia.Zawsze można obejsc sie bez plastikowej a zastapić ją drewniana.Choc smak ten sam. O wiele więcej chemii spozywa sie w produktach spozywczych... , wiec zapewniam ze nie ma co tutaj histeryzować.
2021.12.03
~ Joanna
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Przeraziłam się tą plastikową beczką z workiem na śmieci w środku do kiszenia ogórków !!!!!!! Przecież to sama chemia !!!!!!!!
2021.12.03
~ mariola
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Cudowny ogród, piękna altana i przesympatyczna Pani :)
2021.12.03
~ betina
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Ja oglądam prawie wszystkie odcinki wielokrotnie bo warto !
2021.12.03
~ Barbara
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Odcinek, który nalezy oglądnąć jeszcze raz, aby nasycić się tym pięknem jaki stworzyła właścicielka ogrodu. Ogród ma duszę widać że właścicielka ma ogromna pasję. Swój ogród na zasadzie prób i błędów tworzę od kilku lat, znajomi podziwiają, a ja ciągle szukam tego czegoś... Maja nareszcie nagrała odcinek do którego się wraca... Jest takich parę odcinków które muszę oglądnąć jeszcze raz.
2021.12.03
~ Dorota
Re: Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Miałam okazję w lecie odpocząć w tym ogrodzie i altanie, w upalny dzień altana daje przyjemny chłód, widok na ogród pozwala zapomnieć o codziennym dniu, poczułam się jak na wakacjach. Różnorodność roślin, krzewów, kwiatów pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie, poza tym nic tak nie smakuje jak warzywa z własnego ogródka :)
2021.12.03
~ Ania

Poprzedni odcinek

Ogród z artystyczną duszą i ogrodowa bioróżnorodność (odc. 461)

Ogród z artystyczną duszą i ogrodowa bioróżnorodność (odc. 461)

Odwiedzamy ogród położony na skraju sosnowego lasu. Właściciele mają artystyczne dusze i widać to w ich ogrodzie. Są tu ładnie skomponowane rabaty i wiele...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg