Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
dodano: 21.09.2013
W tym odcinku odwiedzamy panią Małgosię, ogrodniczkę i wielbicielkę host. Stworzyła ona perfekcyjnie dopieszczony ogród dla całej rodziny i psów, choć zaczynała od ugoru i jednej brzozy. Teraz jest tu sporo ciekawych gatunków – np. cyprysików, a także piękna altana, skalniak i kaskada.
Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)
Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 462:
 
W tym odcinku programu odwiedzamy okolice Sochaczewa, a tam – panią Małgosię, szczęśliwą ogrodniczkę (www.efektownyogrod.pl), która dla siebie i licznej rodziny stworzyła perfekcyjnie dopieszczony ogród. Zielony salon jest przede wszystkim miejscem zabaw i wypoczynku dla gromadki dzieci i 3 psów.
 
Działka jest otoczona polami i jako osłonę przed wiatrem wzdłuż ogrodzenia posadzono drzewa. Pod nimi zachwyca piętrowa kolekcja najpiękniejszych odmian krzewów i bylin. Rośliny są zdrowe, dobrze odżywione i przenikają się nawzajem. Pani Małgosia jest z wykształcenia ogrodnikiem, więc bez trudu dobrała odpowiednie gatunki do miejsc słonecznych, cienistych lub półcienistych.
 
Działka ma 1200 metrów kwadratowych. Przed domem zaplanowano wygodny podjazd i skalniak z kaskadą. Połowę placu zajmuje trawnik otoczony bylinowymi rabatami. Część użytkową zblokowano wokół żwirowego placyku. To garaż, altana, warzywnik i kompostownik.
 
Patrząc na bujne rabaty, trudno sobie wyobrazić, że 8 lat temu był w tym miejscu kawałek ugoru. Dom, budowany w systemie kanadyjskim, wyrósł w kilka miesięcy. Pierwsze drzewa, tzw. szkieletowe były sadzone w czasie budowy, reszta ogrodu w ciągu 2 kolejnych lat. Oczywiście zanim ogród osiągnął dzisiejszy wygląd, zdarzały się pomyłki, niepowodzenia. Dochodziły też nowe elementy, tak jak ta ogromna altana, która ma dopiero 1,5 roku.
 
Państwo Kubiszewscy wiele lat gromadzili starą rozbiórkową cegłę i szukali pomysłu dla jej zagospodarowania, aż wreszcie dzięki inspiracji pochodzącej z ogrodu Wollerton Old Hall Garden (ogród ten znajduje się w Wielkie Brytanii, około godziny drogi z Derby, Manchester i Birmingham i 1, 5 godziny z Liverpoolu). Altana jest ogromna, ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Służy jako letnia kuchnia z salonem, w której jada się śniadania, obiady, spędza wolny czas. Wyposażeniem altany jest grill, wędzarnia ze sporą komorą, a także zlew, który wymurowano z cegły.
 
Z solidnej rozbiórkowej cegły powstały oryginalne obrzeża rabat. Pionowo ustawione cegły są umocowane w podsypce z piasku i cementu, a pomiędzy sobą połączone spoiną. Podobne obrzeże otacza najnowszy element ogrodu – warzywnik, położony w słonecznym miejscu na tyłach altany.
 
Pracując czy odpoczywając w altanie pani Małgosia ma widok na rabatę pod ogrodzeniem. Wielokrotnie analizowała jej układ, dlatego jest dopracowana do perfekcji. Teraz tego nie widać, ale rosną tu też rośliny cebulowe. Pani Małgosia ma też ciekawą kolekcję iglaków – w ogrodzie rośnie sporo cyprysików (np. Lawsona czy nutkajski), jodła kalifornijska i koreańska… Co ciekawe, niemal wszystkie iglaki są tu strzyżone. Niektórym nadano geometryczne formy, inne są cięte, aby się zagęszczały.
 
Przed domem ozdobą jest skalniak z kaskadą i kolekcja miniaturowych roślin. Dobór kolorów jest nieprzypadkowy – do skał pasują szaroniebieskie, żółte lub jasno obrzeżone liście. Kaskada dodatkowo służy jak wodopój dla ptaków i psów. Jest celowo usytuowana w przedogródku, żeby pani Małgosia mogła ją oglądać i słyszeć z okien kuchni, w której przebywa najczęściej.
 
Gdy odwiedzaliśmy ogród jesienią, byliśmy świadkami przygotowywania kiszonych ogórków (przepis można znaleźć tutaj: OGÓRKI KISZONE). Z kolei jesienią nadeszła pora na inne prace – np. wysiew niektórych warzyw. Roszponkę i szpinak traktujemy jako poplon. W lecie wysiewa się je na zbiór jesienny, a jesienią na zbiór zimą i wiosną.
 
Ciekawostką jest, że ogród przy domu już nie wystarcza pani Małgosi. Jej największą pasją są funkie, które uprawia na innej działce. Ma ich ogromną kolekcję, a na swojej stronie internetowej opisała dokładnie aż 228 gatunków i odmian. Więcej o hostach pani Małgosi można zobaczyć tutaj: HOSTY.