Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)

dodano: 27.09.2013

Odwiedzamy nietypowy ogród, położony na plebanii. Spora jego część znajduje się na wybrukowanej nawierzchni i prawie wszystkie rośliny posadzone są w donicach. Największe wrażenie robią ogromne szałwie, są też wielkie psianki. Potem przenosimy się do Zawad, gdzie w leśnym ośrodku wypoczynkowym znajduje się ogród ze stawem i potężnym wodospadem. Prezentujemy ciekawe rozwiązanie - drewnobeton.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 463:
Tym razem odwiedzamy nietypowy ogród, położony na plebanii w Ciechanowie. Jest tu ksiądz Ludomir, a w opiece nad ogrodem pomaga mu pani Marianna. A co jest niezwykłego w tym miejscu? Ten ogród to zderzenie przestrzeni o różnym charakterze. Z tyłu domu, w cieniu starych jabłoni i śliw, rosną hosty i niecierpki, wysokie kanny, ustawiono też drewnianą, ukwieconą altanę. Ale nas zaintrygowała frontowa część ogrodu: to podwórko to plac wyłożony kostką brukową, kiedyś był tu po prostu parking Caritasu. Ale teraz – aż kipi kaskadami kwiatów! Znajdziemy tu donice z pelargoniami, jest dwukolorowy szczawik i begonie, są oszałamiające szałwie i towarzyszące im kocanki. Nad całością czuwa rzeźba Jezusa Frasobliwego. Ksiądz zdradził nam, że parafianie chętnie przychodzą na plebanię, by zachwycać się kwiatami i proszą nawet o ich nasiona!
 
Spacer z panią Marianną zaczęliśmy od ronda, przy którym rośnie niewysoki jeszcze świerk – to jedyne miejsce w tej części ogrodu, gdzie rośliny rosną w gruncie. Pozostałe muszą radzić sobie w donicach. Trzeba podlewać je ręcznie, wężem, bo nie ma tu możliwości rozprowadzenia automatycznego podlewania.
 
Na podwórku z daleka rzucają się w oczy przede wszystkim wysokie krzewy szałwii błyszczącej. Wśród szałwii dostępnych w naszych sklepach, pojawiają się zazwyczaj odmiany dorastające tylko do kilkudziesięciu centymetrów. Niższe należą do grupy Nana, nieco wyższe – do grupy Compacta. Najwyższe popularne odmiany ozdobne osiągają raptem 50 cm. Ale w swojej ojczyźnie, czyli w Brazylii,szałwia może dorastać nawet do półtora metra wysokości. Pani Mariannie udało się uzyskać okazy nieco niższe, ale też imponujące. Hoduje je co roku z nasion i rośliny kwitną aż do mrozów. Jesienią, gdy liście rośliny zwarzy przymrozek, rośliny są wycinane i wynoszone na kompost. W kolejnym sezonie ten kompost przyda się jako dodatek do nowego podłoża do kwiatów. Aby tak duże rośliny dobrze rosły, ziemia w donicach musi być przygotowana co roku od nowa, by składników odżywczych wystarczyło na cały sezon. Pani Marianna miesza kompost z ziemią ogrodową i gotowym podłożem ze sklepu.
 
Innym imponującym gatunkiem jest tu psianka Rantonettiego, tak zwana „szafirowa burza”. Przycina się ją jesienią lub wczesną wiosną, nim zaczną pojawiać się liście. Pędy skraca się mniej więcej o 1/3 długości. Dzięki temu roślina zdąży zakwitnąć i dodatkowo się zagęszcza. Należy jej tylko zapewnić  zasobne podłoże, przepuszczalne, o obojętnym odczynie.
 
Psianka jest dość prosta w uprawie, ale trzeba ją chować na zimę. W tym ogrodzie jest jeszcze sporo gatunków, które tego wymagają: cytrusy, liście laurowe, oleandry czy palmy. Chowane są one do ciemnego garażu lub jasnego, ale też  chłodnego pomieszczenia. Tu przetrzymywane są te gatunki, które nie gubią liści – np. oleandry. One potrzebują zarówno światła, jak i nieco wody. Podlewa się je rzadko, tylko co kilka tygodni i znacznie mniej, niż w czasie trwania sezonu wegetacyjnego. Optymalna dla nich temperatura to 8-10 stopni.
 
Kolejnym gatunkiem, który w tym ogrodzie zachwyca kwiatami i rozmiarem, jest kanna. Pani Marianna zdecydowała się na jej najprostszą formę, bo – jak twierdzi – taka jest najbardziej odporna na deszcz. Niestety, podobnie jak psianka, także kanna musi być chowana na zimę, jeśli nie chcemy jej traktować jako rośliny jednorocznej.

Potem przenieśliśmy się do altany, ustawionej w starszej części ogrodu. Rozmawiając w altanie, zauważyliśmy ciekawy pomysł – otóż umieszczone na jednej ze ścian lustro bardzo doświetla wnętrze i powiększa je optycznie.  Tu mogliśmy przejrzeć wspaniałe albumy, które są co roku przygotowywane ze zdjęć zrobionych w ogrodzie. To dzięki tym albumom zauważyliśmy, że co roku kwiatowe aranżacje są nieco inne! A charakteru na tym podwórku dopełniają urocze dekoracje: niektóre kwiaty rosną w zabawnych doniczkach-butach, nie zabrakło nawet motylka, który krąży nad doniczką.
 
***
 
Z Ciechanowa wybraliśmy się do położonego w lesie ośrodka wypoczynkowego z wielkim stawem i imponującą kaskadą, położonego w Zawadach, niedaleko Częstochowy. Wokół rozciągają się piękne krajobrazy, cisza i spokój dają możliwość odpoczynku oraz spędzenia wolnego czasu. Nas oczywiście zainteresowała ciekawa aranżacja zieleni. Oprócz często spotykanych w takich miejscach placów zabaw czy boisk do siatkówki, mamy tu także duży staw i potężny wodospad, który spływa wzdłuż szerokiej doliny.
 
Prace nad budowlą trwały ponad rok. W między czasie należało rozwiązać szereg problemów technicznych. Szeroki strumień zaczyna się grotą, a z nad krawędzi powyżej spływa kaskada. W tym miejscu bierze swój początek cały układ wodny. Tutaj ukryte są pompy podające wodę na wodospad. Aby uzyskać odpowiedni obraz wody potrzeba jej przepompować ponad 100 metrów sześciennych na godzinę. Ponad to płynie ona nie jednym, ale kilkoma strumieniami, które wpadają do czterech kolejno ustawionych  niewielkich zbiorników. Budując je, musiano ich ściany głęboko zakotwiczyć w gruncie. Właściciele bali się osunięć na skarpie, który mógłby spowodować rozerwanie izolacji i rozszczelnienie zbiornika. Tym bardziej, że cały obszar pod kaskadą został wyłożony, jedną zamawianą na wymiar, płachtą membrany EPDM.
 
Nad ogromnym stawem zbudowano piaszczystą plażę i ustawiono leżaki do opalania. Właściciele chcieli, aby można były się tu poczuć jak nad morzem, dlatego piasek sprowadzono go aż z wybrzeża Bałtyku. Natomiast płytszą część stawu wydziela ścieżka z betonowych płyt po której można swobodnie się przespacerować. Pomysł ten inspirowany był słynnym holenderskim parkiem Keukenhof.
 
Naszą uwagę przyciągnął też niewielki dąb, dosłownie wyrastający ze środka tafli wody. Okazało się, że to drzewo rosło wcześniej niż był budowany staw i właściciele postanowili go zostawić. Jak udało się to zrobić? Otóż wokół pnia pozostawiono szeroką skarpę. Ułożono rury drenażowe, które zapewnią dostęp powietrza do korzeni, całość przykryto po bokach warstwami hydroizolacji i ułożono maskujące kamienie. Membrana EPDM ma właściwości przeciwkorzenne i właściciele nie obawiają się o jej przebicie.
 
Zwróciliśmy rónież uwagę na nawierzchnie, wyglądające jak drewno, jednak zupełnie nie były śliskie. To dlatego, że wykonano ją z drewnobetonu. Układa się je na podsypce cementowo-piaskowej lub piaskowej, a czyści bardzo łatwo – po prostu szczotką lub myjką ciśnieniową. Jednak nieco przybrudzona nawierzchnia wygląda szlachetniej, jak stare drewno.
 
Taki materiał nie niszczy się jak drewno, nie trzeba więc go wymieniać co kilka lat, a wygląd bardzo naturalnie. Dlatego z czasem materiał ten zastosowano we wszystkich miejscach, które narażone są na działanie wody zarówno tej z opadów, jak i tej przenikającej z gleby. Powstały w ten sposób nawierzchnie spacerowe, wykończenia tarasów przed domkami oraz schody prowadzące na wyższą część ośrodka. W wielu miejscach duże betonowe płyty wykorzystano jako palisady dla umocnienia skarpy. Wszystkie elementy z betonowego drewna wykonano z barwionego białego cementu, specjalną technologią na wibroprasach. Dzięki czemu nie odbarwiają się, nie pojawiają się na nich wykwity i mogą służyć przez wiele lat.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
06-400 Ciechanów, Augustiańska 3 Parafia św. Tekli w Ciechanowie
2022.01.25
~ redakcja
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Pod jakim wezwaniem jest Parafia gdzie kręcony był odcinek? Pozdrawiam Marianna
2022.01.25
~ Marianna
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Nie sądzę, że komuś urosną tak duże, bo P. Marianna nikomu dokładnie nie zdradzi jak je wyhodować. Rzeczywiście to piękny ogród. Trzeba jednak wiedzieć ile osób jest przy tym zatrudnionych. Przed nakręceniem programu - cała ekipa ogrodników.
2022.01.25
~ gość
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Witam Wyslalam zaadresowana i ze znaczkiem koperte i prosilam o nasiona szalwi ,ale ich jeszcze niedostalam Takze moje pytanie jest czy Pani Marianna wyslala mi te nasiona szalwi ? Pozdraviam cieplutko K. Tamburini
2022.01.25
~ Kristina
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Gratuluje Pani Mariannie za te piekne , okazale Szalwie olbrzymie Czy jest mozliwosc do nabycia tych nasion Szalwi blyszczacej ? ale nawet Psianka Rantonetii tez bym poprosila moj Email tambur@live.se pozdrawiam i dziekuje Kristina
2022.01.25
~ Kriss
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Witam ,obejrzałam właśnie filmik i mnie zachwyciły wszystkie te rosliny ,przepiękne kwiaty ,przepiękny ogród,również chciałaby być w posiadaniu tych nasion Szałwii błyszczącej.
2022.01.25
~ renata
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Mili widzowie, dostajemy ogromną ilość zapytań o nasiona szałwii od pani Marianny.
Zwracamy więc uwagę Państwa, że pani Marianna dzieli się nasionami tak \"po sąsiedzku\": z parafianami, ludźmi, którzy odwiedzają plebanię. Nie zajmuje się produkcją nasion i nie jest w stanie sprzedawać ich wszystkim zainteresowanym. Zwyczajnie - nie ma ani takich możliwości, ani tak wielu nasion! Po prostu opiekuje się swoim ogrodem :).
Może kiedyś uda się znaleźć odpowiednią odmianę w sklepach - wtedy będziemy ją polecać!
2022.01.25
Redakcja
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Byłam w Zawadach, ośrodek piękny, wspaniale zaaranżowany naturalny ogród z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Drewno betonowe ciekawe rozwiązanie, ładnie się prezentuje. Co do zakazu wprowadzania psów, nie zauważyłam zakazu, może dlatego, że owego nie posiadam, ale spacerowali z nami ludzie z dwoma psami i nikt im nie zabraniał. Tylko, że te psy prawie każdy krzaczek oblewały swoim moczem, co wpływa na niszczenie roślin. Gdybym była właścicielem tego terenu na pewno zabroniłabym wprowadzania psów!!!
2022.01.25
~ gość
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Pieknie dopracowany ogrod .Ile to wszystko musi kosztowac wysilku .Gratulacje dla Pani Ogrodnik za efekt . Wrazenie zrobily na mnie szalwie I psianki - cudne. Na wiele pytan o mozliwosc zakupu nasion nie ma odpowiedzi , co znaczy ze nie ma takiej mozliwosci ?
2022.01.25
~ Grazyna
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Pani Marianno-przepiekne sa szalwie wysokie/blyszczace/.Jestem emerytka i dzialka daje duzo radosci/.Czy jest mozliwosc kupienia od PANI-chociaz kilku nasion tej roslinki. Pozdrawiam serdecznie.
2022.01.25
~ jolanta
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Ogród na plebani jest przepiękny. Jestem pełna szacunku dla Pani Marianny: za jej pasję, pomysłowość i wytrwałość. Ile pracy trzeba włożyć przez cały rok, by taki efekt osiągnąć!!! Szczególnie zainteresowała mnie szałwia wysokia: jest przepiękna. Ja w swoim ogrodzie sadzę szałwię, ale ze względu na jej własności lecznicze. A teraz \\\"zachorowałam\\\" na szałwie Pani Marianny. Czy jest możliwość kupienia kilku nasion od p. Marianny? Pozdrawiam
2022.01.25
~ Małgorzata
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Jestem zachwycona ogrodem na plebanii. Sama mam ogród i wiem ile pracy i oddania trzeba włożyć, żeby efekt końcowy był tak uroczy. Ukłony i gratulacje dla gospodarzy. Proszę o informacje gdzie można \\\\\\\\\\\\\\\"zadobyć\\\\\\\\\\\\\\\" choć kilka nasion tych przepięknych szałwii. kontakt:zosia123_76@o2.pl
2022.01.25
~ Monika
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Ja też jestem zachwycona wszystkim- ALE TE SZAŁWIE BĘDĄ MI SIĘ ŚNIĆ PO NOCACH! BŁAGAM O INFORMACJĘ GDZIE MOŻNA ZDOBYĆ NASIONA MÓJ MAIL MADZIORMOS@ONET.EU M. MOSKWA
2022.01.25
~ MADZIORMOS
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Trzy lata temu rozpoczęłam swoją przygodę z urządzaniem ogrodu. Mniej wiecej od tego czasu zaczęłam oglądać program Maja w ogrodzie, czerpiąc garściami różne informacje i próbując przenosić różne rozwiązania do swojego ogrodu. Chciałabym stworzyć ogród przyjazny pszczołom. Czytałam, że szałwia jest miododajna, bardzo bym chciala mieć tak imponujący, gigantyczny kwiat w swoim ogroodzie. Czy jest możliwość kupienia kilku nasion od p. Marianny?
2022.01.25
~ Hanna
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
mnie również podoba się caly ogrod na plebani ale najwieksza uwagę przykuly szalwie te olbrzymie ja tez bym był zainteresowany nasionami tej szalwi jak je mona zdobyc od tej pani lub ktoss mam pozdrawiam pania Maje mój meil rrzonca@Wp.pl
2022.01.25
~ Radek
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Wspaniały ogród z rewelacyjnymi szałwiami. Cudne też są psianki.Dowiedziałam się , jak należy je przechowywać zimą ! Dziękuję! Podziwiam pasję I księdza i p. Marianny!!!Wciąż jestem pod wrażeniem ,że te wszystkie piękności rosą w donicach!Psianki mam , ale takich szałwii ... :):):):) niestety!!! Gdzie można je zdobyć??? Najserdeczniej pozdrawiam i szczerze gratuluję gospodarzom ciechanowskiego ogrodu, a Pani Mai dziękuję za najpiękniejszy program!
2022.01.25
~ Bernadetta
Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Z prawdziwą przyjemnością obejrzałam ten odcinek ,cudo ! Plebania to coś przecudownego ,że jest taka osoba ,która potrafi to wszystko ujarzmić ,brak mi słów ,bo co tu dużo mówić,szczęka opada ! Ten odcinek bije wszystkie pozostałe na głowę,Pani Maju ,wielkie dzięki za te doznania ,lecę namówić na oglądanie pozostałą część mojej rodziny.
2022.01.25
~ Majka
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Ogród na plebani jest przepiękny. Sama mam ogród i wiem ile kosztuje to pracy tym bardziej, gdy tak dużo roślin jest sadzonych w donicach ale robi to niesamowite wrażenie. Rzeczywiście tak wysokiej szałwii nigdy nie widziałam, jest piękna. Piękna aranżacja ogrodu sprzyja rozmyślaniom i refleksji, cudowny jest też Jezus frasobliwy, którego też mam w swoim ogrodzie. Podoba mi się również miejsce wypoczynkowe w Zawadach k/Częstochowy. Szum wody daje tu niesamowite wrażenie i te piękne ścieżki.
2022.01.25
~ Zofia
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
A ja się cieszę z takich miejsc tworzonych w naszym kraju , oby było jak najwięcej.Jak nie pojadę,to przynajmniej popatrzę.Rewelacja..Bardzo lubię program Mai-pozdrawiam
2022.01.25
~ Ola
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
i badzo dobrze ,byłm tam w nedzielę ,bajeczne i urokliwe miejsce ,wracam jako klientka w wekend i napewno na wakację ,nie muszę sie martwić że obce zwierzę pogryzie moje dzieci i że bedą bawić się na trawniku w obecności psich kupek
2022.01.25
~ ania
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
pierwszy raz widzę tak wielką szałwię .Jest przepiękna .Czy jest możliwe otrzymanie nasion tej szałwi.
2022.01.25
~ Ela
Re: Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)
Zajrzałam na stronę reklamowanego ośrodka Pod Grzybkiem. Moje zainteresowanie tym miejscem skończyło się wraz z informacją, że na teren tego ośrodka obowiązuje CAŁKOWITY ZAKAZ wprowadzania psów, kotów itd... :/ Przyroda, piękny krajobraz i zakaz bytowania zwierząt to kompletne nieporozumienie, które ze sobą nie współgra, a przecież przyroda ma być harmonią. Cóż, z oferowanych wygód tegoż grzybka nie skorzystamy.
2022.01.25
~ lusia

Poprzedni odcinek

Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)

Wypielęgnowany ogród z wielką altaną (odc. 462)

W tym odcinku odwiedzamy panią Małgosię, ogrodniczkę i wielbicielkę host. Stworzyła ona perfekcyjnie dopieszczony ogród dla całej rodziny i psów, choć...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg