Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)

dodano: 05.10.2013

Odwiedzamy ogród pod Koszalinem, otoczony bardzo starym bukowym żywopłotem. Nad nim górują dwie stare czereśnie. Jest tu warzywnik oraz kilka rabat bylinowych, dzielących przestrzeń działki na części. Właściciel stosuje rzadkie gatunki bylin, miesza je z iglakami i jabłoniami. Charakterystyczne dla tego ogrodu są rzeźby z roślin – np. ogromne bukszpanowe głazy.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
 

ODCINEK 464:
 
Jesteśmy tym razem na północy Polski, niedaleko Koszalina. To właśnie tutaj znajduje się ogród pana Bogdana – projektanta zieleni (romantycznezagajniki.pl), który zebrał u siebie nie tylko sporo ciekawych roślin, ale też dba o rzeźbiarskie elementy przestrzeni, które wyczarowuje z zieleni.
 
Ogród pana Bogdana nie jest duży, ma nieco ponad 1300 metrów kwadratowych i kształt trapezu. Z lewej strony od wjazdu na posesję postawiono parterowy dom i garaż. Nad drugą częścią działki królują dwie ogromne czereśnie, które budują klimat całego ogrodu. Zaczęliśmy nasz spacer przy centralnej rabacie, by później skierować się właśnie pod okap tych pięknych drzew. Rabata rozciągająca się przed tarasem to starannie zakomponowana przestrzeń. Rośnie tu nieco iglaków, pod koniec lata czerwienią się pięknie liście azalii, widoczne robią się też ogniste barwy trzmieliny oskrzydlonej. Wyższym elementem rabaty jest górująca nad pozostałymi roślinami jabłoń. Najbardziej widoczne są tu piękne rudbekie, a także werbena patagońska.
 
Centralna rabata stanowi też początek pewnego niezwykłego wizualnego rozwiązania. To właśnie stąd, niczym wstęga, rozwija się linia, starannie wycięta w trawniku. Wygląda ona jak wąska ścieżka, prowadząca w głąb ogrodu pod dwiema starymi czereśniami. Czereśnie te są niezmiernie ważne: tworzą cienie, malujące obrazy na budynku, wiosną pięknie kwitną, a jesienią pięknie się przebarwiają i dywan z ich złotych liści jest kolejną ozdobą, na którą się czeka co roku.
 
Opodal posadowiony jest wypoczynkowy placyk. Tu gospodarz odpoczywa najchętniej, ma widok na dom, ale też poczucie, że odpoczywa w naturze. Ten budynek zaprojektowali architekci z pracowni HS99. Stworzyli prostą bryłę, która ładnie wtapia się w otoczenie, a jej elewacja zmienia się z upływem lat, podobnie jak ogród. Wykonano ją bowiem z modrzewiowej kantówki. Na początku drewno było nieco czerwonawe, nawiązujące do barwy tarasu. Z czasem zaczęło szarzeć, pokryło się patyną i jest wspaniałym tłem dla roślin – np. dla zakątka, który jest zielnikiem i warzywnikiem jednocześnie.
 
Obok miejsca do wypoczynku naszą uwagę przyciągnęła obsypana owocami kępa dziurawca. Latem kwitnie on obficie na żółto, kwiatami o dużej liczbie długich pręcików, co nadaje im lekkiego wyglądu. Ale to jesienna szata dziurawca jest prawdziwą atrakcją! Na tle jasnych liście wspaniale widać czerwone owoce, które później przebarwią się na czarno, dzięki nim pędy dziurawca są prawdziwym hitem w bukieciarstwie. A jakie ma wymagania ten ciekawy krzew? Wystarczy mu nawet uboższa gleba, ważne, by była dość przepuszczalna. Dziurawiec barwierski jest dość wrażliwy na mróz, więc jego nasadę na zimę należy kopczykować i okryć stoiszem – a wczesną wiosną wszystkie pędy przyciąć na wysokości 40 cm nad ziemią, podobnie jak u budlei.
 
Podczas spaceru obserwowaliśmy harcującego wśród roślin kota o imieniu Wedel. W pewnej chwili zainteresował się kocimiętką. Bylina ta, jak sama nazwa wskazuje, jest atrakcyjna dla kotów. Roślina zawiera związek przypominający swoim składem koci feromon. Koty reagują na zapach świeżej, a nawet suszonej kocimiętki receptorami nosa, usytuowanymi powyżej podniebienia. Spotyka się jednak osobniki obojętne na jej zapach. Nie są na nią wrażliwe kocięta i koty stare. A 1/3 nie reaguje w ogóle, bo cecha ta jest dziedziczona genetycznie. Choć zachowanie zwierzęcia może budzić obawy, dla kota to ziele jest całkowicie nieszkodliwe.
 
Pan Bogdan chętnie wykorzystuje w swoim ogrodzie mało popularne gatunki roślin. To ważne, bo choć odmian przybywa, to polskie szkółki i tak mają skromniejszy asortyment, niż kilkadziesiąt lat temu. Pan Bogdan dba o powiększanie różnorodności w zakładanych przez siebie ogrodach. I tak na jednej z rabat odkryliśmy piękną, delikatną bylinę, górującą nad niskim piętrem nasadzeń rutewkę Delavaya. Dobrze rośnie w stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Roślina lubi glebę lekko kwaśną, żyzną, wilgotną lecz przepuszczalną. Obok wdzięcznie falowało na wietrze proso włosowate.
 
Te wszystkie piękne rośliny chowają się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów za niesamowicie gęstym, bukowym żywopłotem. Posadzony on został w 1937 roku – przed wojną, na terenie Pomorza Zachodniego Niemcy chętnie sadzili bukowe żywopłoty, bo właśnie buki są na tym obszarze gatunkiem naturalnym. A stary żywopłot pana Bogdana na szczęście w doskonałej formie przetrwał do dziś. Nie jest nawożony, bo nawozem są opadające liście, a tnie się go raz do roku.
 
A jak założyć żywopłot bukowy? To przedsięwzięcie wymagające czasu, bo buki nie rosną zbyt szybko. Najlepiej posadzić rośliny z gołym korzeniem: zarówno ze względu na duży koszt sadzonek w pojemnikach, jak i na fakt, że tnie się już młode rośliny, by ładnie się zagęszczały. Najczęściej sadzi się je co 30 cm, ale gdy zależy nam na szerszym, gęstym ogrodzeniu, warto posadzić rośliny w dwóch rzędach, na przemian. Decydując się jednak na taki elegancki, formalny żywopłot, pamiętajmy, że to zobowiązanie na całe dziesięciolecia! Żywopłot musi być już zawsze cięty, by był gęsty i piękny. Na pewno się jednak odwdzięczy.
 
Innymi ciętymi krzewami są tu bukszpany, uformowane w ciekawe, nieregularne kształtu: wyglądają jak głazy rzucone na trawę! Stylistyką przypominają Abakany, czyli figuralne kompozycje przestrzenne, nazwane tak od nazwiska wybitnej polskiej artystki rzeźbiarki, Magdaleny Abakanowicz.
 
 
Warto wiedzieć, że swoje obserwacje i doświadczenia w komponowaniu roślin, pan Bogdan zawarł w wydanej niedawno książce „Barwy w ogrodzie”. Jest w niej autorem tekstu jak i fotografii. Sam nieustannie kształci się, próbuje i poszukuje nowych rozwiązań.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
Jestem pod ogromnym wrażeniem odcinka ogród pod dachem starych czereśni... urzekł mnie ciepły klimat ogrodu zamiłowanie własciciela do nieskomplikowanych form jak sam powiedział \\\"do chwastów\\\" nie przeładowany ,prosty ,ze smakiem , spokojem ....czereśnie jabłonie taki polski ogród jakże spokojny ciepły ,relaksujący..
2022.01.25
~ Katarzyna
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
Tyle odcinków ale ten jakiś delikatny sympatyczny kulturalny.Bez pokazówy i jakże miło normalnie.Ogród prowadzony z sercem pewnie dlatego.
2022.01.25
~ dajana65
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
bardzo piękny dla mnie ogród z pielęgnowanym żywopłotem bukowo-grabowym.Komentarz własciciela bardzo wysmakowany,pomysł z odwróconymi kamieniami bardzo ciekawy.Czuje się artystyczne zacięcie Wlaściciela ....i do tego jeszcze ta rutewka Delavaya-cudo!!!Gratuluję i pozdrawiam. Bada
2022.01.25
~ Bada
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
Super ogród i super program ! Wspaniały uporządkowany ogród wprowadzający spokój i relaks .Mozna go zapamiętać , ponieważ jest nietuzinkowy ,oryginalny .Gratulacje dla Wlasciciela za pomysł .Takie ogrody ogląda sie z przyjemnością .
2022.01.25
~ Jola Bogdan
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
wspaniały ogród tak bardzo pasujący do domu i gospodarzy
2022.01.25
~ WILCZA GORA
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
przepiekny ogrod , ogladalismy z zona ten odcinek z zachwytem .Bardzo interesujca konwersacja miedzy Panem Bogdanem a Pania Maja ..Widac ,ze Wlasciciel zyje tym ogrodem. Prezentacja programu jak zwykle profesjonalna I przemila .
2022.01.25
~ G i A
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
http://allegro.pl/rutewka-delavay-a-lila-roz-c0-5-i3623337992.html JEST I TUTAJ
2022.01.25
~ Ewa
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
wspaniały żywopłot! gratuluję!
2022.01.25
~ lui
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
gratuluję pięknego żywopłotu bukowego, Wiem jak bardzo jest trudny do utrzymania . Przez 10 lat byłam właścicielką poniemieckiego starego żywopłotu bukowego . Wcześniej opiekowała się nim Zieleń Miejska z Koszalin - bez powodzenia. Po drastycznym cięciu i uciążliwej pielęgnacji i dokarmianiu ożył. Jedno ,co wypraktykowaliśmy - cięcie wykonywaliśmy tylko 1 raz w roku ok 10 sierpnia. Uwielbialiśmy wiosną obserwować pięknie falujące młode przyrosty . Pozdrawiam przemiłego właściciela ogrodu oraz gospodynię programu, dzięki której piękny program istnieje. m. Soroko
2022.01.25
~ maja
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
suuper! bukszpanowe glazy niesamowite!
2022.01.25
~ jak
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
Ciekawy program i ładny ogród.
2022.01.25
~ a
Re: Ogród pod dachem starych czereśni (odc. 464)
Podziwiam ogród i jego Twórców. Zasługują na uznanie.
2022.01.25
~ górnoślązak

Poprzedni odcinek

Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)

Ogród na plebanii i betonowe drewno (odc. 463)

Odwiedzamy nietypowy ogród, położony na plebanii. Spora jego część znajduje się na wybrukowanej nawierzchni i prawie wszystkie rośliny posadzone są w...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg